تاریخ انتشار: ۱۱:۱۸ - ۰۷ بهمن ۱۳۹۸
امنیت حساب‌های بانکی ممکن شد؛

با رعایت 20 نکته طلایی امنیت حساب‌ بانکی خود را حفظ کنید

رمز پویا تا حدود زیادی شما را از شر کلاهبردار‌ها در امان نگه می‌دارد، اما باید نکات دیگری را هم برای بالا بردن ضریب امنیت حساب‌های بانکی رعایت کنید.
با رعایت 20 نکته طلایی امنیت حساب‌ بانکی خود را حفظ کنید
 
اقتصاد24 - رمز دوم یک‌بار مصرف برای تراکنش‌های بالای ۱۰۰ هزار تومان اجباری شده و دیگر نمی‌توان بدون رمز پویا اینترنتی پول جابه‌جا کرد. احتمالاً می‌دانید که این مورد برای افزایش امنیت حساب‌های بانکی است، اما به این معنا نیست که دیگر هیچ خطری حساب بانکی‌تان را تهدید نمی‌کند. رمز پویا تا حدود زیادی شما را از شر کلاهبردار‌ها در امان نگه می‌دارد، اما باید نکات دیگری را هم برای بالا بردن ضریب امنیت حساب‌های بانکی رعایت کنید.

در این گزارش به ۲۰ نکته کلیدی اشاره کرده‌ایم. شاید آن‌ها را قبلاً شنیده یا خوانده باشید، اما تکرار آن‌ها برای‌تان ضرر ندارد. سعی کنید تا حد امکان آن‌ها را رعایت کنید تا به دام کلاهبردار‌ها و سوءاستفاده‌کننده‌ها نیفتید.
 


۱. موبایل و کارت بانکی را در یک کیف نگذارید

 

رمز دوم یک‌بار مصرف از طریق پیامک برای موبایل شما ارسال می‌شود. با این حساب بهتر است موبایل و کارت‌های بانکی خود را در یک کیف نگذارید، چرا که در این صورت اگر کسی کیف را بدزدد، هم اطلاعات کارت بانکی‌تان را دارد و هم می‌تواند با استفاده از ارسال رمز پویا از طریق پیامک، به‌راحتی حساب بانکی‌تان را خالی کند.
 


۲. برای موبایل‌تان رمز تعریف کنید

 

اپلیکیشن‌های کیف پول که روی موبایل‌تان نصب کرده‌اید، هر کدام می‌توانند در عین کارایی برای‌تان خطرناک باشند چرا که اگر موبایل‌تان دست افراد سوءاستفاده‌کننده بیفتد، می‌تواند با این اپلیکیشن‌ها به اطلاعات حساب‌تان دسترسی پیدا کند. برای همین حتماً برای موبایل‌تان رمز بگذارید. استفاده از اثر انگشت، بیشترین امنیت را در بین رمز‌های موبایل دارد.
 


۳. از رمز پویا برای امور بانکی استفاده کنید

 

رمز پویا صرفاً برای تراکنش‌های اینترنتی اجباری شده، اما می‌توان از چنین رمز‌هایی برای دیگر امور بانکی هم استفاده کرد. برای مثال اغلب بانک‌ها برای خدمات اینترنت‌بانک، رمز یک‌بار مصرف ارائه می‌کنند. بهتر است علاوه بر رمز دوم، رمز اینترنت بانک‌تان را هم پویا کنید تا خیال‌تان راحت‌تر باشد.
 


۴. پاکت رمز بانکی را نگه ندارید

 

بعد از دریافت کارت بانکی، رمز کارت در یک پاکت محرمانه به شما تحویل داده می‌شود. دیگر رمز‌ها مثل اینترنت‌بانک یا موبایل‌بانک هم شرایط مشابهی دارند. بهترین کار این است که د راسرع وقت پاکت‌ها را باز کنید، رمزهای‌تان را تغییر دهید و بلافاصله پاکت را به ریزترین قطعات تبدیل کنید و دور بریزید. اگر آن‌ها را در کیف‌تان نگه دارید، در صورت سرقت اطلاعات حساب‌تان به دست افراد سودجو خواهد افتاد.
 


۵. سرمایه‌تان را در حسابی غیر از حساب روزانه نگه‌داری کنید

 

باز کردن حساب در بانک‌های مختلف هیچ محدودیتی ندارد. بهتر است کل پول‌تان را در حسابی که برای خرید روزانه از آن استفاده می‌کنید، نگه ندارید. یک حساب جداگانه برای سرمایه‌تان تعریف کنید و به‌صورت هفتگی بخشی از پولی که برای خرج‌های روزمره لازم دارید را به حساب دیگری انتقال دهید. با این کار اگر اطلاعات کارت بانکی که برای خرید از آن استفاده می‌کنید لو برود، سرمایه اصلی‌تان در امان خواهد ماند.
 


۶. لازم نیست برای حسابی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید، کارت بگیرید

 

استفاده از کارت بانکی خیلی از امور مالی را راحت‌تر کرده، اما برای حسابی که صرفاً به عنوان سرمایه‌گذاری از آن استفاده می‌کنید، لازم نیست کارت بانکی بگیرید. با این کار دیگر نگران لو رفتن اطلاعات حساب‌تان نخواهید بود. صرفاً زمان‌هایی که به پس‌اندازتان نیاز دارید، می‌توانید یک سر به شعبه بزنید و به صورت حضوری پول‌های‌تان را از حساب اصلی به حساب کار‌های روزمره واریز کنید.
 


۷. حتماً پیامک واریز کارت بانکی‌تان را فعال کنید

 

شاید فکر کنید فعال کردن سرویس پیامکی برای کارت‌هایی که استفاده چندانی از آن‌ها نمی‌کنید لازم نباشد، اما سخت در اشتباهید. اگر پیامک واریز را برای حساب‌تان فعال نکنید، متوجه واریز مبالغ مشکوک به حساب‌تان نخواهید شد. در چنین حالتی ممکن است حساب‌تان مورد سوءاستفاده برای پولشویی قرار بگیرد و اگر شما به موقع متوجه تراکنش‌های مشکوک حساب‌تان نشوید، ممکن است به دردسر بیفتید.
 


۸. برای افراد ناشناس، پول کارت به کارت نکنید

 

احتمالاً برای‌تان پیش آمده باشد که جلوی خودپرداز کسی از شما بخواهد به حسابش پول کارت به کارت کنید و در عوض نقداً پول را در اختیار شما بگذارد. در طرف مقابل ممکن است کسی از شما بخواهد در ازای کارت به کارت کردن مبلغی به حساب شما، پول نقد دریافت کند. شاید چنین کار‌هایی در ابتدا خیرخواهانه به نظر برسد و برای‌تان ضرری نداشته باشد، اما اگر طرف مقابل‌تان یک فرد سودجو باشد، ممکن است بعداً با اتهام‌هایی مثل پولشویی مواجه شوید.
 


۹. تاریخ تولدتان را به عنوان رمز کارت بانکی انتخاب نکنید

 

در صورتی که کارت بانکی شما به دست افراد سودجو بیفتد، اولین رمزی که آن‌ها امتحان خواهند کرد، تاریخ تولد شما خواهد بود. رمز‌های اینچنینی به هیچ‌وجه امنیت کافی ندارند و ممکن است به راحتی قابل حدس باشند. ارقامی مثل شماره شناسنامه، چهار رقم آخر شماره تلفن یا رمز‌هایی مثل ۰۰۰۰ یا ۴۴۴۴ همگی چنین مشکلی دارند و بهتر است از انتخاب این اعداد به‌عنوان رمز کارت بانکی اجتناب کنید.
 


۱۰. رمز یکسان برای کارت‌های مختلف تعیین نکنید

 

حفظ کردن رمز کارت، کار سختی است و برای همین اغلب ترجیح می‌دهند یک رمز را برای همه کارت‌های‌شان انتخاب کنند. از آن بدتر زمانی است که از یک رمز ثابت برای کلیه امور مثل پسورد اکانت در فضای مجازی و ... استفاده کنید. در چنین حالتی اگر اطلاعات یکی از کارت‌ها یا اکانت‌تان دست افراد سودجو بیفتد، از همان رمز می‌توانند برای دیگر حساب‌های‌تان استفاده کنند.
 


۱۱. همه کارت‌های بانکی‌تان را کنار هم نگه ندارید

 

لازم نیست حتماً همه کارت‌های بانکی‌تان را هر روز کنار خودتان داشته باشید. بهتر است صرفاً کارت بانکی که با آن خرید روزانه انجام می‌دهید را همراه خودتان جابه‌جا کنید. با این کار در صورت گم شدن کیف کارت‌ها، می‌توانید از دیگر حساب‌ها یا کارت‌های بانکی برای تراکنش استفاده کنید. در صورت امکان بهتر است دو کارت بانکی به حساب روزمره‌تان متصل کنید تا در صورت گم شدن یا سرقت یکی از آنها، بلافاصله آن را مسدود کرده و از کارت دیگر برای تراکنش استفاده کنید.
 


۱۲. روش‌های مسدود کردن کارت را بلد باشید

 
 
همان‌طور که قبلا از زلزله لازم است اماکن ایمن را شناسایی کنید، بهتر است از قبل راه‌های مسدود کردن فوری کارت بانکی را بلد باشید تا به‌محض سرقت کارت یا مشاهده تراکنش‌های مشکوک، کارت بانکی‌تان را مسدود کنید و از دردسر‌های بعدی پیشگیری کنید. تماس با سامانه امورمشتریان بانک‌ها یا استفاده از اینترنت‌بانک از جمله روش‌های مسدود کردن کارت است.
 


۱۳. برای کارت‌تان سقف تراکنش روزانه تعیین کنید

 

کارت‌های بانکی این قابلیت را دارند تا برای‌شان سقف تراکنش روزانه تعیین کنید. برای مثال اگر روزانه ۵۰ هزار تومان تراکنش کارت دارید، بهتر است سقف ۱۰۰ هزار تومانی برای آن تعریف کنید تا در صورت گم شدن یا سرقت آن، افراد سودجو نهایتاً ۱۰۰ هزار تومان از حساب‌تان پول برداشت کنند و باقی پول‌های‌تان در امان بماند.
 


۱۴. از حساب شخصی برای امور شرکت استفاده نکنید

 

شما مسئول تمام تراکنش‌های حساب‌تان هستید. اگر از حساب شخصی برای کار‌های مالی شرکت استفاده کنید، ممکن است اسیر اتهاماتی مثل فرار مالیاتی شوید. با این کار کل تراکنش‌های مالی شرکت به نام شما ثبت خواهد شد و ممکن است برای خودتان دردسر درست کنید.
 


۱۵. گول ایمیل‌های فریب‌دهنده را نخورید

 

هیچ گربه‌ای محض رضای خدا موش نمی‌گیرد. اگر با ایمیل یا پیامک‌هایی روبه‌رو شدید که یک نفر می‌خواهد به شما وام بدهد، ایمیل را نخوانده پاک کنید! تمام این پیام‌ها صرفاً یک کلاهبرداری است و قصد ارسال‌کنندگان هم این است که خودتان دو دستی موجودی حساب‌تان را به حساب‌شان بریزید. یادتان باشد که حتی اگر پولی هم پرداخت نکنید، فرستادن اطلاعات شخصی و تصویری از پاسپورت‌تان هم برای شما خطرناک است.
 


۱۶. حساب‌تان را به هیچ‌وجه اجاره ندهید!

 

اجاره حساب بانکی، خطرناک‌ترین کاری است که می‌توانید بکنید. شاید شما هم با پیشنهاد‌هایی مثل اجاره حساب بانکی در ازای دریافت مبلغ ماهانه روبه‌رو شده باشید. باید توجه کنید که چنین پیشنهاد‌هایی صرفاً توسط کلاهبردار‌ها و افراد سودجو ارائه می‌شود، دقیقاً همان‌هایی که می‌خواهند از حساب شما برای پولشویی استفاده کنند و دردسرهایش را روی دوش شما بگذارند.
 


۱۷. رسید تراکنش‌های ناموفق را پیش خودتان نگه‌دارید

 

احتمالاً شما هم با رسید تراکنش ناموفق کارتخوان روبه‌رو شده‌اید. به هیچ‌وجه این رسید‌ها را دور نیندازید. مبلغ کم‌شده از حساب‌تان تا سه روز برگشت داده می‌شود، اما اگر این اتفاق نیفتد، کُد پیگیری روی رسید تراکنش ناموفق لازم‌تان خواهد شد.
 


۱۸. رسید کارتخوان را روی دخل رها نکنید

 

حتماً موقع خرید، رسید کارتخوان را از فروشنده بگیرید. حتی اگر آن را لازم نداشته باشید، می‌توانید به سطل زباله بیندازید. با رها کردن رسید روی دخل، ممکن است افراد سودجو به مغازه مراجعه کنند و بعد از کشیدن کارت با حساب خالی، از رسید استفاده و ادعا کنند که تراکنش مالی‌شان موفق بوده است.
 


۱۹. از صفحه‌کلید مجازی در درگاه‌های بانکی استفاده کنید

 

شاید فکر کنید در صورت استفاده از رایانه شخصی برای تراکنش‌های اینترنتی، لازم نیست حتماً از صفحه‌کلید مجازی استفاده کنید، اما اشتباه می‌کنید. کی‌لاگر‌ها ممکن است در قالب بدافزار به رایانه شخصی شما نفوذ کنند و اطلاعاتی که با کیبوردتان وارد می‌کنید را برای افراد سودجو انتقال دهند. برای همان حتی در رایانه شخصی یا محل کارتان هم از صفحه‌کلید مجازی برای وارد کردن اطلاعات حساب استفاده کنید.
 


۲۰. کارت بانکی‌تان را بیمه کنید

 

بعضی بانک‌ها امکان بیمه کارت بانکی را فراهم کرده‌اند. طوری که سالانه با پرداخت مبلغی ناچیز در حد ۵۰۰ تومان، می‌توانید کارت بانکی‌تان را بیمه کنید. پوشش این بیمه‌ها بعضاً تا سقف یک میلیون تومان برای سرقت و ۱۰ میلیون تومان برای جعل می‌رسد. چنین هزینه‌ای در قبال پوششی که بیمه کارت بانکی در اختیار شما می‌گذارد چندان زیاد نیست، اما تا حد زیادی خیال‌تان را بابت نگهداری از سرمایه‌تان راحت خواهد کرد.
 
منبع: باشگاه خبرنگاران
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
آخرین اخبار

مصوبات مهم ستاد پیشگیری کرونا

بهبود دسترسی به منابع ارزی برای ایران

ساعت اجرای طرح ترافیک تغییر کرد

تفکیک یارانه نقدی و معیشتی مصوب نشد

احتمال حذف تیم‌های چینی و ایرانی از لیگ قهرمانان به خاطر کرونا

طلا و سکه چند؟

هواپیمای استقلال دچار نقص فنی شد

بیانیه تولیت آستان حضرت معصومه(س) در واکنش به مصوبه شورای تامین استان قم درباره کرونا

مسکو از آغاز کار اینستکس با ایران خبر داد

شرایط ریوی، قلبی و کلیوی محمدرضا شجریان پایدار است

پذیرش بیماران کرونایی در ۱۸ بیمارستان تهران

آلودگی گوشت‌ها به کرونا تکذیب شد

۷ دانشگاهی که تا پایان اسفند تعطیل شدند

آخرین دلنوشته و عکس نرجس پرستار فداکار گیلانی

ابلاغیه منطقه آزاد کیش به هتل‌ها، مراکز اقامتی و دفاتر خدمات هوایی درباره کرونا

ویدئو/ سوتی کرونایی مجری ورزشی صداوسیما

چگونه مبتلایان کروناویروس خفیف را در خانه درمان کنیم؟

یکصدایی فوتبالی‌ها برای لغو مسابقات به خاطر کرونا

بلاتکلیفی مسافران با جریمه در شرایط کرونا

ویدئو/ نرخ عوارضِ آزادراه تهران - شمال مشخص شد

بازی التعاون - پرسپولیس به تعویق افتاد

واکنش فتح‌الله‌زاده به اظهارات موسوی

زنجبیل روی مدار کرونا!

ویروس کرونا چند روز بر روی سطوح زنده می‌ماند؟

آزادراه تهران ـ شمال از فردا صبح باز است

فرار مالیاتی «عباس ایروانی» بیش از ۴۱۸ میلیارد تومان

ثبت اولین مورد فوتی ویروس کرونا در فرانسه

حباب سکه به حداقل ممکن رسیده است

دستگیری سارقان خانه های شمال تهران

ضد عفونی ناوگان حمل و نقل عمومی در تهران

توزیع گسترده مواد ضدعفونی‌کننده در سطح شهرها

عکس/ شوخی کاربران فضای مجازی با کرونا

بازداشت، احضار و تذکر به ۱۱۸ شایعه‌پرداز مجازی کرونا

بیانیه دولت درباره تصمیم FATF در مورد ایران

ارزش معاملات به ۵٫۵ هزار میلیارد تومان رسید

آخرین آمار مبتلایان به کرونا و فوتی‌ها در کشور

ویدئو/ طغیان مسیل اتوبان باکری در تهران