تاریخ انتشار: ۱۵:۱۵ - ۱۶ فروردين ۱۳۹۹
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو عنوان کرد:

شکوفایی و توسعه همه‌جانبه منطقه آزاد ماکو در سال ۹۹

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با تشریح اقدامات این سازمان در سال گذشته از شکوفایی و توسعه همه جانبه منطقه آزاد ماکو در سال جهش تولید خبر داد.
مدیر عامل منطقه آزاد ماکو
 
اقتصاد ۲۴ - منطقه آزاد ماکو، شامل شهر‌های ماکو، شوط و پلدشت، پهناورترین منطقه آزاد ایران و دومین منطقه آزاد جهان از منظر وسعت، یکی از پرظرفیت‌ترین مناطق آزاد کشور محسوب می‌شود. ماکو به عنوان تنها دروازه ورود ایران به اروپا از دیرباز تاکنون مرکز تجارت و تعاملات اقتصادی و تجاری با کشور‌های مختلف دنیا بوده است.

احداث و ایجاد زیرساخت‌های عظیم از جمله ساخت بزرگراه‌ها و اتوبان‌ها، نیروگاه، بهسازی مرز بازرگان، احداث فرودگاه بین‌المللی منطقه آزاد ماکو و ده‌ها ابرپروژه دیگر با سرمایه‌گذاری مستقیم سازمان منطقه آزاد ماکو در یکی از مناطق محروم مرزی، فرصت‌های سرمایه‌گذاری ارزشمندی را پیش روی فعالان اقتصادی گشوده است.

اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی، تسهیل و جذب سرمایه‌گذاری، مدیریت واحد و یکپارچگی دستگاه‌های اجرایی و مراکز تصمیم‌گیری، کاهش بوروکراسی اداری در منطقه در راستای تسهیل تجارت و رونق کسب و کار و نیز تلاش برای ایجاد یک حکمرانی مطلوب اسلامی برای الگو قرار دادن به دیگر نقاط کشور، رویکرد سازمان منطقه آزاد ماکو در سال‌۹۸ بوده است.

بیشتربخوانید: عملکرد منطقه آزاد ماکو در سالی که گذشت؛ از هزار برابر شدن سرمایه منطقه تا تغییر مدیرعامل
این منطقه به عنوان بهشت سرمایه‌گذاران معرفی شده است که با دارا بودن مزیت‌های منحصربه‌فرد و با برنامه‌ها و هدفگذاری‌هایی که سازمان منطقه آزاد ماکو در دست اقدام و اجرا دارد، افق روشنی را پیش روی فعالین اقتصادی قرار داده است که بی‌تردید دستیابی به تمامی اهداف و ماموریت‌ها براساس یک نقشه راه دقیق میسر خواهد شد.

صدور ۱۲۰۰ مجوز فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد ماکو

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با بیان گوشه‌ای از عملکرد یک ساله این سازمان در سال ۹۸ گفت: جهت بهره‌مندی فعالان اقتصادی منطقه از مزایای قانونی مناطق آزاد، از ابتدای سال‌۹۸ تاکنون بیش از ۱۲۰۰ مجوز فعالیت اقتصادی برای فعالیت‌های تجاری، خدماتی، بانکداری، صنعتی، فنی و مهندسی و... صادر و تمدید شده است که این مجوزها، مبنای هر نوع فعالیت در منطقه می‌باشد. همچنین تعداد بیش از ۸۰ کارت بازرگانی از ابتدای سال تاکنون صادر و تمدید شده است. همچنین نخستین میز ملی لجستیک ایران و همایش توسعه صادرات با حضور بیش از ۱۰۰ نفر شرکت کننده در منطقه آزاد ماکو برگزار گردید.

رشد ۲۰ درصدی واحد‌های صنعتی و معدنی فعال ماکو

عبدالرحیمی اظهار داشت: در حوزه صنایع نیز با حضور ایمیدرو و ایمپاسکو در منطقه آزاد ماکو، پهنه‌های اکتشافی منطقه جهت انجام عملیات اکتشافی به ایمیدرو واگذار گردید. همچنین طرح فعال‌سازی معادن کوچک با حضور ایمپاسکو در حال پیگیری است.

وی افزود: در طول سال ۹۸ بیش از ۳۰ فقره پروانه بهره‌برداری صنعتی و معدنی صادر شده و بهره‌برداری از این واحد‌های تولیدی منجر به اشتغال‌زایی ۷۱۷ نفر و سرمایه‌گذاری بیش از ۱۶۰۰ میلیار ریال داخلی و ۱۰ میلیون دلار خارجی شده است. از این میان، ۳ فقره پروانه بهره‌برداری برای ماده معدنی مرمریت مشکی صادر گردیده که در رده سنگ‌های تزئینی بی‌نظیر بوده و توانسته در مدت زمان کمتر از یک سال، سهم قابل توجهی از بازار‌های خارجی را به خود اختصاص دهد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو ادامه داد: با اجرای برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تعداد واحد‌های صنعتی و معدنی فعال در سال‌۹۸ با رشد بیش از ۲۰ درصدی نسبت به سال‌۹۷ به ۱۲۰ واحد رسیده که در حوزه صنعت بیش از ۹۰ درصد واحد‌ها در حال فعالیت هستند که از این تعداد، ۱۲ واحد تولیدی متوسط و بزرگ بوده و مابقی خرد و کوچک می‌باشند.

عبدالرحیمی تصریح کرد: از ابتدای شکل‌گیری منطقه آزاد ماکو، اشتغال‌زایی ایجاد شده در بخش صنعت و معدن به بیش از ۵۰۰۰ هزار نفر و سرمایه‌گذاری بالغ بر ۹۳۰۰ میلیارد ریال داخلی و ۱۲۶ میلیون دلار خارجی رسیده، به طوری که سهم سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی تقریبا پایاپای بوده است.

تعریف فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد ماکو

وی در تشریح اقدامات حوزه جذب سرمایه‌گذاری نیز گفت: صدور ۱۸مجوز سرمایه‌گذاری غیرصنعتی با مجموع سرمایه‌گذاری ۲۷۰۰۰میلیارد ریال سرمایه‌گذاری داخلی و ۴۰میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در طول سال‌۹۸ در منطقه آزاد ماکو صورت گرفت.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو ادامه داد: در طول سال‌۹۸، ۱۵کمیسیون سرمایه‌گذاری برگزار و به ۲۱۹درخواست سرمایه‌گذاری رسیدگی شد.

عبدالرحیمی اظهار کرد: از سرمایه‌گذاری‌های بزرگی که در منطقه رقم خورده است، می‌توان به سرمایه‌گذاری ۴۰میلیون دلاری سرمایه‌گذاران چینی در زمینه استخراج رمز ارز، مرکز داده‌پردازی و سرور‌های اینترنتی بین‌المللی با مشارکت سازمان منطقه آزاد ماکو، احداث گاوداری ۱۰۰۰۰راسی با سرمایه‌گذاری ۱۸۰۰میلیارد ریال در فاز اول و اشتغال ۳۰۰نفر، احداث مجتمع سردخانه و کشتارگاه، واحد پرورش بز سانن، مجتمع تفریحی و زیپ‌لاین و ... اشاره کرد.

وی افزود: به استناد مجوز‌های سرمایه‌گذاری غیرصنعتی صادر شده، پیش‌بینی می‌شود، برای ۱۰۴۶نفر اشتغال مستقیم ایجاد گردد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو ادامه داد: از اقدامات خوبی که طی سال گذشته در معاونت اقتصادی سازمان صورت گرفته، می‌توان به تشکیل کمیته پویش، احصاء و فرصت‌آفرینی اشاره کرد. وظیفه این کمیته شناسایی پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری منطقه، انجام مطالعات امکان‌سنجی، اولویت‌بندی طرح‌ها و در نهایت برگزاری فراخوان‌های جذب سرمایه‌گذاری است که طی سال گذشته، ۵۰فرصت جدید سرمایه‌گذاری تعریف شد و برای انجام مطالعات به مشاور ذی‌صلاح واگذار شده است. همچنین اقدامات لازم برای برگزاری فراخوان برای ۱۰فرصت سرمایه‌گذاری جدید انجام شد که از بین آنها، فراخوان جذب برای ۴طرح، برگزار گردید.

بازنگری شیوه‌نامه‌های سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو

عبدالرحیمی تاکید کرد: به منظور کاهش بروکراسی اداری و کوتاه نمودن فرآیند سرمایه‌گذاری و بهبود فضای کسب و کار، شیوه‌نامه‌های سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو در روز‌های پایانی سال بازنگری شده و به تصویب هیات مدیره رسید و همچنین به منظور بهبود نظارت سازمان بر طرح‌های سرمایه‌گذاری، کمیته نظارت سازمان تشکیل و شیوه‌نامه آن نگارش گردید و انتظار می‌رود در سال آتی ضمن بهبود و ساماندهی بهتر نظارت بر پروژه‌های سرمایه‌گذاری، پروژه‌هایی که به نوعی دارای مشکلات اجرایی هستند و از پیشرفت مناسبی برخوردار نیستند، تعیین تکلیف گردند.

وی در تشریح اقدامات بخش کشاورزی منطقه نیز گفت: از ابتدای سال‌۹۸ در بخش کشارزی بیش از ۷۰ درخواست سرمایه‌گذاری دریافت شده است که پس از بررسی این درخواست‌ها، ۲۲۱ هکتار از اراضی ملی منطقه به سرمایه‌گذاران واجد شرایط واگذار شده است، که این میزان واگذاری باعث جذب ۱۴۵۰ میلیارد ریال سرمایه سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف شده و برای بیش از ۲۳۴ نفر به صورت مستقیم اشتغال صورت گرفته است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو تصریح کرد: مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌های انجام شده، واگذاری زمین برای احداث کشتارگاه صنعتی توسط شرکت بیان تجارت نوین ایرانیان با سرمایه‌گذاری ۱۳۰ میلیارد ریال می‌باشد.

عبدالرحیمی افزود: مهم‌ترین تفاهم‌نامه‌های این مدیریت: تفاهم‌نامه احیا و بهسازی قنوات با جهاد کشاورزی شوط با مساعدت مالی ۵ میلیارد ریال، تفاهم‌نامه احداث گلخانه هیدروپونیک در ۱۰۰ هکتار از اراضی ملی پلدشت با شرکت توسعه و عمران اراضی کشاورزی (بانک زمین) با سرمایه‌گذاری ۳۰۰۰ میلیارد ریال و امضای تفاهم‌نامه‌های مختلف با اداراتی همچون منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، شیلات، دامپزشکی و سایر ادارات و مشاورین جهت انجام کمک‌های مالی به اجرای طرح‌های تحقیقاتی و بهداشتی و عملیاتی و نظارت بر اجرای آن‌ها است.

برگزاری و اجرای مناقصه نگهداری از جنگل‌های شهرستان‌های شوط و پلدشت و بررسی و انجام مطالعات آبی و خاکی در منطقه توسط مشاورین مربوطه و نظارت و بررسی نتایج حاصله از این مطالعات نیز از دیگر اقدامات مهم این مدیریت می‌باشد.

افتتاح رسمی مرکز نوآوری و فناوری سازمان منطقه آزاد ماکو

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اقدامات مدیریت مرکز نوآوری و فناوری نیز گفت: با توجه به افتتاح رسمی مرکز نوآوری و فناوری سازمان منطقه آزاد ماکو در خردادماه سال‌۹۸، به عنوان نخستین زیست‌بوم کارآفرینی و بهبود فضای کسب و کار در بین مناطق آزاد هفتگانه کشور، در مدت ۸ ماه از شروع فعالیت‌های استارت‌آپی مرکز، یک استارت‌آپ حوزه آموزشی خلاق با نام استارت‌آپ کارافکر، جذب و پذیرش شده است. در این مرکز، برای نخستین بار دو استارت‌آپ حوزه اجتماعی با نام «طلوع نابغه درون» و استارت‌آپ مددکاری اجتماعی با نام «فرکانس» با هدف حل معظلات و آسیب‌های اجتماعی در قالب یک نظام ملی نوآوری شروع به فعالیت‌های استارت‌آپی خود نموده‌اند. افزون بر این موارد، استارت‌آپ‌های حوزه نرم‌افزاری هوش مصنوعی و یک استارت‌آپ تولیدی فناورانه در زمینه ساخت پرینتر‌های سه بعدی در این مرکز جذب شده است.

راه‌اندازی سامانه جامع ثبت شرکت‌ها در منطقه آزاد ماکو

عبدالرحیمی با اشاره به اقدامات حوزه ثبت شرکت‌ها در سال ۹۸ اظهار داشت: بیش از ۸۰ مورد شرکت در زمینه‌های تجاری، صنعتی- تولیدی، خدماتی، فرهنگی، پیمانکاری، کشاورزی و دامداری در منطقه آزاد ماکو به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: از مهم‌ترین اقدامات این اداره، راه‌اندازی سامانه جامع ثبت شرکت‌ها تدوین بانک موضوعات اشخاص حقوقی و تعلیق هزار شرکت غیرفعال در منطقه آزاد ماکو می‌باشد؛ اخذ مجوز فعالیت اقتصادی معتبر توسط تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی مستقر در منطقه، نشانگر فعالیت قانونمند و مجاز آن‌ها است، در این راستا در مهرماه سال ۹۸ از طریق فراخوان و اطلاع‌رسانی گسترده (سایت رسمی و ارسال پیامک و شبکه‌های مجازی) به کلیه شرکت‌ها اخطار داده شد تا مجوز فعالیت اقتصادی مرتبط را دریافت یا تمدید نمایند و تاکید شد که ضمانت اجرای عدم دریافت مجوز فعالیت اقتصادی معتبر، تعلیق شناسه ملی آن‌ها خواهد بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو افزود: حفظ برند ثبت ساعتی شرکت از مهم‌ترین دستاورد‌های این واحد است و سریع‌ترین ثبت شرکت در سطح کشور و بین مناطق آزاد متعلق به این اداره است و این واحد با حفظ برند خود، مدت ثبت شخص حقیقی یا حقوقی (شرکت و موسسه) به یک ساعت کاهش داده است.

وی افزود: همچنین در بحث شناسه ملی اشخاص حقوقی به دلیل هوشمند نبودن سامانه شناسه ملی، با نشانی‌های تکراری فراوانی از سال‌۹۱ مواجه بوده که بالغ بر ۱۰۰۰ شرکت و موسسه را شامل می‌شد؛ در این خصوص با توجه به درخواست و پیگیری دبیرخانه هیات ماده‌۹ اشخاص حقوقی کشور، اغلب شرکت‌های صوری که با یک نشانی صندوق پستی ثبت شده بود و اشخاصی که با نشانی صوری یا کدپستی تکراری ثبت شده‌اند، شناسایی و شناسه ملی آن‌ها به حالت تعلیق درآمد و به مکاتبات مرتبط در این خصوص خاتمه داده شد.

فعال‌سازی پروژه‌های نیمه‌تمام در منطقه آزاد ماکو

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در خصوص پروژه‌های عمرانی این منطقه گفت: معتقدیم برای دستیابی مناطق آزاد به اهداف کلان خود ازجمله کمک به تقویت اقتصاد ملی و پیوند آن با اقتصاد‌های منطقه‌ای و بین‌الملل و کمک به توسعه و عمران و آبادانی منطقه‌ای، بعد از ثبات محیط کلان سیاسی و اقتصادی، موقعیت و مکان‌یابی مناسب، دسترسی به بازار‌ها و منابع و مواد اولیه و نیروی کار، باید از زیرساخت‌های فیزیکی مناسب در حوزه امور زیربنایی و دسترسی‌ها یعنی مد‌های مختلف حمل و نقل و ارتباطات برخوردار باشند.

عبدالرحیمی تصریح کرد: به همین دلیل اولویت اصلی بنده در منطقه آزاد ماکو این شد که پروژه‌های زیرساختی که از سال‌های گذشته شروع شده و هنوز به اتمام نرسیده بود را سریعا بررسی و بازمهندسی اجرایی و ارزش نماییم و با بازتدبیر امور مشاوران و پیمانکاران کار‌ها را تسریع کنیم که حتما در یک بازه زمانی منطقی به اتمام برسد؛ پروژه‌های متعددی شروع شده و هزینه‌های زیادی طی این سال‌ها صرف شده است که برخی به اتمام رسیده ولیکن بسیاری هم نیمه‌تمام و برخی هم متوقف شده بوده است؛ لذا فعال‌سازی پروژه‌ها که بعضا هم متوقف بودند یا بسیار کند پیش می‌رفتند، در دستورکار قرار گرفت که در این چهارماه گذشته علیرغم اینکه در فصل آب و هوایی نسبتا پر مانع برای کار‌های عمرانی قرار داشتیم، اکثر پروژه‌ها جان تازه‌ای گرفتند و فعال شدند که نسبت به گذشته پیشرفت‌های بسیار خوبی هم داشته‌اند.

وی اظهار داشت: تسهیل در فرآیند‌های منطقه آزاد، چابکی سازمانی، توانمندسازی نیروی انسانی، دانایی‌محور کردن نیروی انسانی، سرعت دادن به کار‌ها و تسهیل فرآیند‌های درون سازمان به عنوان یک راهبرد جدی، برای بهتر شدن منطقه در دستورکار قرار گرفت. در این پنج ماه اخیر، آرام آرام برای بهبود فرآیند‌ها مطالعه کردیم که اگر کسی بخواهد امروز ثبت شرکت انجام بدهد و مدارکش آماده باشد، چند ساعت باید زمان ببرد. در واقع برای بهبود همه فرآیند‌های دیگر هم در تلاش هستیم. در این میان سازمان منطقه آزاد ماکو در پیاده‌سازی ماژول‌های آماده پروژه پنجره واحد مناطق آزاد که از سوی دبیرخانه در حال پیاده‌سازی است، از پیشروان سازمان‌های مناطق محسوب می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو ادامه داد: فراهم آوردن تسهیلات گردشگری طبیعت‌محور و بوم‌گردی در محدوده منطقه آزاد ماکو مانند سایر نقاط کشور، یک کسب و کار مزیت‌دار برای سرمایه‌گذاری در منطقه است. تاکنون به صورت پراکنده و محلی سرمایه‌گذاری‌هایی صورت شکل گرفته، اما تصمیم داریم که ان‌شاالله یک جاذبه در کنار جاذبه‌های طبیعی به شکل انسان‌ساز و بدیع در منطقه ایجاد کنیم که تنها و فقط در آنجا باشد و برای اولین بار در کشور اتفاق بیافتد.

محصورسازی منطقه آزاد ماکو در دستورکار سازمان

عبدالرحیمی درخصوص محصورسازی این منطقه گفت: منطقه آزاد ماکو دارای ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه و ۱۴۰ کیلومتر مرز نیز با جمهوری آذربایجان (نخجوان) می‌باشد که هر دو مرز کاملا تحت حفاظت و کنترل مرزبانی‌های دو کشور است. در این میان ضلع سوم منطقه خط متصل به سرزمین اصلی به طول ۱۵۵ کیلومتر بوده که متاسفانه از بدو تاسیس منطقه تاکنون نسبت به محصورسازی و اجرای فنسیگ اقدام نشده است. این عدم محصورسازی سبب شده است فعالان اقتصادی به راحتی از مزیت‌های قانون چگونگی اداره مناطق آزاد ازجمله ماده ۱۴ قانون که مستثنا بودن واردات و صادرات به محدوده منطقه آزاد مقررات ملی صادرات و واردات است، نتوانند استفاده نمایند، لیکن در شرایط فعلی با استقرار مشترک گمرک و همکاران سازمان در ورودی‌های شهرک صنعتی و بازارچه‌های تجاری نسبت به تسهیل ورود خروج مواد اولیه، ماشین‌آلات و سایر اقلام اقدام می‌شود و در موارد خارج از شهرک‌های صنعتی نیز سازمان با تعهد نزد گمرک جمهوری اسلامی ایران ورود کالا‌ها و تجهیزات و مواد و ماشین‌آلات متقاضیان دارای مجوز فعالیت اقتصادی را تسهیل می‌بخشد. لیکن اولا در محدوده منطقه آزاد همه باید بتوانند از کل مواد قانونی مناطق به راحتی برخوردار شوند و در ثانی باید تدبیری اندیشید که هیچ وقت اتهام کمک به اقتصاد پنهان و قاچاق و... متوجه منطقه نشود؛ لذا با وجود سختی و پیچیدگی این مهم بلافاصله مطالعات قبلی مهندسین مشاور جمع‌آوری و به‌روز گردید و هم‌اکنون همکاران به اتفاق مشاورین در مرحله آماده‌سازی فرآیند اجرای مناقصه پروژه محصور‌سازی منطقه می‌باشند و امیدواریم سال ۹۹ بخش قابل توجه خط ۷۵ کیلومتری برخوردار از قابلیت تردد محصور گردد.

وی گفت: منطقه آزاد ماکو چهارصد هزار هکتار است، مراکز و شهرک‌های صنعتی، بازرگانی، تجاری متعددی دارد و فعالان اقتصادی، اصنافی گوناگونی داخل محدوده منطقه آزاد جای دارند و باید بتوانند از مزیت‌های قانونی منطقه آزاد استفاده کنند، که راهکار بهینه و قانونمند پیش رو، اجرای پروژه محصورسازی می‌باشد. مطالعات هم در مرحله نهایی است، مناقصه احداث فنس و دیوار حصار محدوده منطقه آزاد را هم ان‌شالله برگزار خواهیم کرد و انتخاب پیمانکار انجام می‌شود و با اجرایی کردن این کار، یک بار برای همیشه مردم منطقه و منطقه آزاد ماکو می‌توانند معانی واقعی منطقه آزاد درک کرده و مزایای آن بهره‌مند شوند.

تحول اساسی در اقتصاد و اشتغال منطقه

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در ادامه اظهار داشت: در سال ۹۸، ۵ هزار و ۳۰۰میلیارد ریال پروژه عمرانی، صنعتی، کشاورزی و خدماتی در منطقه آزاد ماکو کلنگ‌زنی و افتتاح شد.

عبدالرحیمی افزود: سالن ورزشی چندمنظوره سردار سلیمانی با هزینه ۳۲میلیارد ریال و مجموعه آبگرم معدنی با هزینه ۲۴میلیارد ریال از محل اعتبارات سازمان منطقه آزاد ماکو در شهرستان شوط آماده افتتاح هستند.

وی با اشاره به اینکه از محل درآمد‌های سازمان منطقه آزاد ماکو یک دستگاه سی‌تی‌اسکن ۱۶اسلایس به ارزش ۳۵۰هزار دلار برای بیمارستان فجر ماکو خریداری شده است، بیان داشت: علاوه بر آن، یک دستگاه سونوگرافی کالرداپلر نیز به ارزش ۱۰۰هزار دلار برای بیمارستان فجر ماکو توسط سازمان منطقه آزاد ماکو خریداری شده و آماده بهره‌برداری هستند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد در ادامه افزود: عملیات احداث ۳مدرسه در شهر یولاگلدی، روستا‌های آداغان و قیرکندی با تامین مالی توسط سازمان منطقه آزاد نیز آغاز شد.

عبدالرحیمی گفت: آزادسازی بخشی از خیابان امام خمینی (ره) شهرستان ماکو شامل تملک و تخریب ساختمان‌های خانواده‌های افتخاری، پشت کوهی و پاساژ گوزل در مسیر پروژه تعریض خیابان امام خمینی (ره) نیز با هزینه ده‌ها میلیارد تومانی از دیگر برنامه‌هایی است که در دستورکار قرارگرفته است.

وی با اشاره به اینکه کارخانه تولیدی پیراهن مردانه صادراتی، فاز‌۱ توسط شرکت دیانا تجارت ریسمانی با حجم سرمایه‌گذاری۲۰۰میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ٢٠٠نفر آماده افتتاح است، اظهار کرد: کارخانه تولید انواع فیلم پلاستیکی پلی‌اتیلن، ویژه بسته‌بندی‌های صنعتی با حجم سرمایه‌گذاری ۶۰میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۲۵نفر و فاز توسعه و تولید پیراهن شرکت برسام با حجم سرمایه‌گذاری ۳۰میلیارد ریالی با ظرفیت اشتغال‌زایی ۸۰نفر نیز آماده بهره‌برداری رسمی است.

عبدالرحیمی از انعقاد و تبادل قرارداد مجتمع دامپروری ۱۰هزار راسی توسط شرکت کشت و صنعت و دامپروری ارس دام آرشام در پلدشت با حجم سرمایه‌گذاری بیش از ۱۱۰۰میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ٤٠٠نفر خبر داد و گفت: علاوه بر آن، امضای تفاهم‌نامه احداث فاز اول شهرک گلخانه‌ای پلدشت توسط شرکت توسعه عمران اراضی کشاورزی، وابسته به بانک کشاورزی با حجم سرمایه‌گذاری ۳هزار میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۳۰۰نفر در سال ۹۸ انجام شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در پایان از انعقاد تفاهم‌نامه سازمان منطقه آزاد ماکو با سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران برای انجام مطالعات دقیق میدانی پهنه‌های معدنی در سطح منطقه که منجر به تحول اساسی در اقتصاد منطقه و اشتغال نیز خواهد شد، خبر داد.
 
منبع:هفته نامه مناطق آزاد
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
بازار
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

هوآوی فعالیت خود در ایران را پنهان کرده بود

جلسه مزدی روز شنبه به چه مباحثی می‌پردازد؟

بازار خودرو قفل شد/ کوچ خریداران از بازار

تایید درز اطلاعات اپراتور رایتل از سوی مرکز ماهر

واکنش رایتل به خبر انتشار اطلاعات ۵.۵ میلیون مشترک این اپراتور

‎‎اگر هشدار‌ها جدی گرفته نشود، ناگزیر از بازگرداندن محدودیت‌ها خواهیم بود

مأموریت رئیس‌جمهور به وزارتخانه‌های کشور و دفاع برای مقابله با آتش‌سوزی

خبر خوش برای فرهاد مجیدی و استقلال

طرز تهیه کباب تابه‌ای در فر

درگذشت بانوی دوچرخه‌سوار

اطلاعات ۵.۵ میلیون کاربر رایتل لو رفت!

ماجرای عزل منتظری به روایت رهبر انقلاب

ممنوعیت پرواز‌های مسافری از چین در آمریکا

خانه تاریخی استاد پرویز مشکاتیان تخریب شد

لباس بیمار مبتلا به کرونا را نَتِکانید

ترافیک فوق سنگین در محور‌های هراز و فیروزکوه

بریدن سر دختر ۱۵ ساله توسط پسر رویاهایش

بازیکن سابق استقلال از زندان آزاد شد

فیلم/تیکه احسان علیخانی به ساسی مانکن

علی ضیاء با سری جدید «فرمول یک» می‌آید

الهام حمیدی بالاخره مادر شد +عکس

بزرگداشت سالگرد رحلت امام خمینی (ره) در «خرم‌آباد و اردبیل»

شگرد نجوا لاشیدایی برای خرید ۲۴ هزار و ۷۰۰ سکه تمام بهار آزادی

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور

قیمت خودرو‌های خارجی امروز چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹+جدول

اعزام دو تیم ارزیاب در پی وقوع زلزله در ایلام

فیلم/ علت بازداشت سیروس عسگری از زبان خودش

دختر جرج فلوید در یک کنفرانس خبری

فیلم/رهبر معظم انقلاب: اصل موضوع سخن گفتن از امام است

ترافیک سنگین در تمامی محورهای شمالی

سخنرانی تلویزیونی رهبر انقلاب در سالگرد امام(ره)

اولین واکنش رهبر انقلاب به قتل یک سیاهپوست توسط پلیس آمریکا و اعتراضات مردمی

نصیحت جورج بوش به ترامپ

آخرین قیمت میوه و تره‌بار در بازار

دادکان: من گودزیلا هستم!

طلا بازهم گران شد

افزایش ۱۵.۵ میلیونی قیمت اوراق مسکن در ۴۰ روز!