تاریخ انتشار: ۱۳:۰۲ - ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
در گفتگو با اقتصاد ۲۴ مطرح شد؛

قرعه کشی خودرو می‌تواند بازار را به ثبات برساند؟/ شاهد کاهش ناچیز قیمت خودرو در بازار هستیم

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت با تاکید بر اینکه امروز سوداگران سرمایه‌های هنگفت خود را از سایر بازار‌ها خارج و به بازار خودرو آورده‌اند، گفت: پیش فروش، قرعه کشی و سایر ابزارها‌ی دیگر شاید آرامش مقطعی را به بازار خودرو برگرداند، اما آرامش ابدی تنها با نظارت و تولید و عرضه کافی خودرو به بازار قابل دستیابی هستند.
بازار خودرو
 
اقتصاد۲۴ - تعیین قیمت خودرو این روز‌ها پس از کشمکش جلسات مختلف مسئولان، حالا در حال رخ‌نمایی است و همین امر می‌خواهد تأثیرات منفی خود را بر تغییرات قیمتی انواع خودرو‌ها در بازار بگذارد، اما شواهد نشان می‌دهد که تنها رکود بر بازار خودرو حاکم است و خبری از ثبات و یا کاهش قیمت نیست.

هرچند بررسی بازار خودروی پایتخت حاکی از تداوم روند کاهشی قیمت‌هاست، اما باید در نظر داشت همچون هفته‌های گذشته خرید و فروش‌ها در حد صفر باقی مانده است.

این روند کاهشی که در هر سه دسته خودرو‌های داخلی، مونتاژی و خارجی دیده می‌شود، قدرت چانه زنی اندک مشتریان بازار را بالا برده و می‌توانند خودرو‌ها را به قیمت‌های دلخواه خود خریداری کنند.

به گفته کارشناسان، تشدید بازرسی‌ها از انبار‌ها و پارکینگ‌ها سبب شده تا آن‌هایی که خودرو را به قصد سرمایه‌گذاری در ماه‌های گذشته خریداری و انبار کرده بودند، فروشنده شوند، اما از خریدار خبری نیست.

به اعتقاد کارشناسان، اگر بازرسی‌ها تداوم داشته باشد، ریزش بیش از پیش قیمت‌ها ادامه خواهد یافت در این صورت تازه به ثبات نسبی در این بازار پرهیاهو خواهیم رسید.

هرچند کارشناسان معتقدند روند صعودی قیمت ارز در هفته‌های گذشته عاملی جهت کاهش قیمت خودرو شده است، اما از آنجایی که تقاضا برای خرید کم است قیمت خودرو‌های خارجی نیز شیب نزولی به خود گرفته و ترس از بازرسی پارکینگ‌ها سبب شده تا افرادی که خودرو در اختیار داشتند، به فکر فروش باشند.

شواهد طی این چند هفته گذشته نشان داد که برای سامان بخشی به بازار تنها نظارت و عرضه راهکار اصلی است .

بازار خودرو تشنه نظارت

در همین رابطه سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت در گفتگو با اقتصاد ۲۴ با بیان اینکه به دلیل تشدید نظارت ها، فروشنده خودرو در بازار افزایش یافته است، اما خریدار در بازار روند نزولی گرفته است، گفت: شریط فعلی بازار همانند اسفند سال ۹۸ است و طی این دو سه هفته تشدید شده است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران ادامه داد: فروشنده به دلیل تشدید نظارت‌ها افزایش یافته است، اما خریدار در بازار به دلیل ریزش‌های مقطعی و نامعلوم روند نزولی به خود گرفته است چراکه خریدار انتظار قیمت کارخانه‌ای محصول را دارد و باید برای دسترسی مشتریان واقعی به محصولات با قیمت‌های واقعی نظارت‌ها تشدید و وعده‌های تولید و عرضه کافی و به موقع خودرو اجرایی شود.

موتمنی گفت: در حال حاضر خرید و فروشی در بازار خودرو صورت نمی‌گیرد و با توجه به این رکود، قیمت‌ها در سایه گمانه‌زنی‌های کاهشی همچنان رو به افزایش است.

وی تصریح کرد: باید پذیرفت که در یک بازه زمانی یک ماهه (۲۰ فروردین تا ۲۰ اردیبهشت) افزایش قیمت در بازار وجود داشته، اما طی چند روز گذشته شاهد کاهش هرچند ناچیز خودرو در بازار هستیم. هرچند با وجود انتشار خبر‌های کاهش قیمت، نشانی از ثبات قیمت‌ها نیست چراکه هنوز خودرویی ارزان‌تر از قبل به دست خریدار نمی‌رسد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت یادآور شد: این نوسانات (افزایش و کاهش) قیمت‌ها در این مدت زمان کوتاه به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست چراکه کسانی که خودرو احتکار کرده بودند با تحریک بازار، امروز فروشنده شده اند و این موضوع در ادامه رکود، خریدار را از حضور در بازار کاذب منع کرده است و در این زمان خریدار تنها به دنبال قیمت‌های کارخانه است.

این فعال در حوزه معاملات خودرویی در بازار تهران می‌گوید: رکود حاکم در بازار به دلیل گرانی بی دلیل و کاهش قیمت نه چندان واقعی است و خریدار واقعی به دنبال ثبات قیمت‌ها در سایه نظارت است. امروز قیمت‌ها واقعی نیستند هرچند که بخشی از افزایش قیمت خودرو‌ها به روند کاهشی رسیده است، اما خودرو همچنان به عنوان یک محصول سرمایه‌ای در بازار گران است و سوداگران مجالی برای حضور فروشنده و خریدار واقعی در بازار نگذاشته اند.

وی تصریح کرد: همه بر این باورند که نگاه سرمایه‌ای به خودرو برای صنعت خودروسازی کشور تهدید جدی است و باید اقداماتی برای خروج سرمایه‌های کاذب از این بازار هرچه سریعتر صورت بگیرد.

به گفته موتمنی، در زمان تحریم باید سیاست‌ها مطابق آن پیش برود؛ اگر اجازه داده شود جوسازی تعیین کننده قیمت و عرضه در بازار خودرو باشد دیگر نمی‌توانیم در این فضا به واقعیت دست یابیم و تقاضای کاذب به وجود می‌آید، موضوعی که طی یکی دو سال گذشته تجربه تلخی شده است.
 
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه پیش فروش خودرو توسط دو خودروساز تا چه حدودی می‌تواند بازار را به وضعیت ثبات برساند گفت: حالا پیش فروش خودرو‌ها نیز مزید بر علت شده است هرچند موضوع قرعه کشی پس از ثبت نام نیز مطرح است. همین موضوع عاملی جهت سرمایه گذاری برای این محصولات و رقابت برای ثبت نام هرچند توسط افرادی که نیاز به خرید مجدد خودرو ندارند شده است.

موتمنی ادامه داد: این نوع دیدگاه می‌تواند تشدیدی برای بازار پر التهاب خودرو باشد. زمانی طرح پیش فروش و قرعه کشی خودرو می‌تواند تاثیر خود را در بازار خودرو در راستای ثبات قیمت نشان دهد که نظارت و عرضه خودرو استمرار داشته باشد. کنترل و نظارت به دور از دخالت دولت در تعیین قیمت‌ها می‌تواند شرایط بازار را تغییر دهد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت در پایان با تاکید بر اینکه امروز سوداگران و افرادی که سرمایه‌های هنگفت خود را از سایر بازار‌ها خارج کرده و به بازار خودرو آورده اند، سکان دار اصلی مسیر حرکت خودرو‌ها چه در زمینه قیمت و چه در توزیع شده اند، گفت: پیش فروش، قرعه کشی و سایر ابزارها‌ی دیگر شاید در وهله اول بتواند ثبات و آرامش را به بازار خودرو برگرداند، اما آرامش ابدی تنها با نظارت و تولید و عرضه کافی خودرو به بازار قابل دستیابی هستند؛ در غیر این صورت نمی‌توان شرایط خوبی برای بازار خودرو پیش بینی کرد.
 
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran, Islamic Republic of
حمید
0
0
سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
توروخدا این قیمتهای دیوار رو برگردونیت ماکه مشکل مالی داریم میخا ماشین مدل پایینمونو بفروشیم یا باید ب موفت بدیم نمایشگاه داری یا یک ماه هی زنگ بزنن وما همچنان گرفتار پول بمونیم والا بخدا هرکی بخا متشینشو بفروشه همون قیمت ک مدنظرشه میزاره فقط این وسط هزینه و وقت ما گرفته میشه اگه میخا ماشینو ارزون کنید تنها راهش عرضه و سیر کردن بازار تشنه ماشینه اینو دیگه کلاس اولی هم میدونه
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
بازار
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

رسن: هواداران پرسپولیس تنها دلیل بازگشتم بودند

حقوق معوق کارگران هفت‌تپه باید تا ۱۰ مردادماه پرداخت شود

ظرفیت ‌‌بندر ‌چابهار ۴ برابر شد

شوک به پرسپولیس؛ گل‌محمدی تهدید به استعفا کرد

هزینه مصرف خانوار در کدام بخش‌ها افت کرد + جدول

سعادتمند: استقلال دروغ نمی‌گوید

دارندگان سهام عدالت تاکنون چقدر سود کرده‌اند؟

کاهش قیمت خربزه، گیلاس و سیب گلاب در میادین میوه و تره بار

تولید خودرو امسال ۱۳ درصد افزایش یافت

استفاده اجباری از ماسک بسیار موثر است

وزیر جهاد کشاورزی: قیمت مرغ با توزیع ذخایر کاهش می‌یابد

ارز و طلا دوباره جدا شدند!

منطقه آزاد ارس دروازه ورود به بازارهای اوراسیا است

اینفوگرافی/قیمت مصوب انواع نان چقدر است؟

وقوع انفجار در سایت هسته‌ای شهید رضایی‌نژاد تکذیب شد

سوءقصد به جان نخست‌وزیر کانادا

رشد ۲۸ هزار واحدی شاخص بورس

بهبودیافته کرونا تا سه هفته ناقل بیماری است

فیلم/ادعای عجیب شهربانو منصوریان: ورزشکارها کرونا نمیگیرند

بخش ویژه کرونا در بیمارستان هاجر

برگزاری ۲۲ نمایشگاه، جشنواره و مسابقه فرهنگی هنری مجازی در جزیره قشم

روایتی هولناک از شکنجه‌های مرگبار معتادان در کمپ مخوف

فیلم/ سخنگوی دولت ممنوعیت واردات گوشی‌های موبایل را تکذیب کرد

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور

ETF بعدی شامل کدام شرکت‌ها می‌شود؟

کیفیت،‌ قیمت و سرعت ارائه خدمات بیمه ای در منطقه آزاد باید بهتر از سرزمین اصلی باشد

زلزله در کرمانشاه +جزییات

فیلم/ گلایه‌مندی وزیر بهداشت از مردم در کنترل کرونا

دعوت هنرمندان از مردم به کمپین «من ماسک میزنم»+عکس

موج تازه کرونا در استان‌های بسیار مهم و مرزنشین

با تسهیلات مسکن نمایندگی مجلس کجای تهران می‌توان خانه اجاره کرد؟/ از ودیعه ۲۰۰ میلیونی نمایندگان تا حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی کارگران

آخرین قیمت سکه و قیمت دلار امروز سه شنبه ۱۷ تیر ۹۹+جدول

ربیعی: درباره سند همکاری با چین هیچ چیز مخفیانه‌ای وجود ندارد

زنگ خطری که در تلویزیون به صدا درآمده است!

روحانی: هیجان زدگی کاذب نباید بورس را متاثر کند

محدودیت ۳۰۰ یورویی واردات گوشی، تا اطلاع ثانوی حذف شد

کدام بازیگران زمان ساخت سریال درگذشتند؟+عکس