تاریخ انتشار: ۱۲:۴۸ - ۲۶ مهر ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۷ نظر
در گفتگوی اقتصاد۲۴ با جمشید عدالتیان شهریاری بررسی شد؛

اقتصاد ایران معلق تا انتخابات آمریکا!/ دولت بازار ارز را رها کرده است؟/ چرا سفر ظریف به چین برای اقتصاد کشور مهم است؟

عضو ارشد اتاق بازرگانی ایران می‌گوید: همه مسائل اقتصادی در حال حاضر به انتخابات آمریکا گره خورده است. شاهد هستیم که قیمت ارز تا کجا پیش رفته است و این وضعیت نشان می‌دهد که دولت قصد ندارد عکس العملی در این زمینه نشان دهد.

بازار ارز

اقتصاد۲۴ - اقتصاد کشور در شرایط ویژه‌ای قرار دارد. بازار‌ها در تلاطم هستند و برخی کارشناسان معتقدند بازار ارز رها شده است تا قیمت‌ها بالا برود. در عین حال کلید واژه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیش از آنچه تصور می‌شد به مناسبات اقتصادی ایران گره خورده است.

از سوی دیگر تحریم‌های جدید بانکی علیه ایران از سوی ایالات متحده در بازار تاثیرات محسوسی گذاشته است، تاثیری که دلار را به کانال ۳۱ هزار تومان هم رساند. برخی کارشناسان این موضوع را ناشی از جو روانی می‌دانند و برخی معتقدند محدودیت مبادلات ارزی عامل اصلی بریده شدن ترمز ارز است.

به نظر می‌رسد اقتصاد ایران در حال حاضر حالتی از بیم و ابهام را تجربه می‌کند که هر تصمیمی موکول به تحولات سیاسی در آمریکا شده است. تحریم‌های جدید بانکی، اما خود مزید بر علت شده تا بر این فضای مه آلود دامن بزند. در عین حال طرح‌هایی که پیش از این برای دور زدن تحریم‌ها هم مطرح می‌شد به حالت تعلیق در آمد‌ند.

برای مثال پیش از این قرار بود بانک‌هایی تحت عنوان آفشور در مناطق آزاد و در گام نخست در کیش تاسیس شوند که عملاً جریان مبادلات مالی را تسهیل کنند. به نظر می‌رسد با این وضعیت این پروژه نیز راهی به جایی نخواهد داشت.

جمشید عدالتیان شهریاری، عضو ارشد اتاق بازرگانی ایران در این خصوص به اقتصاد۲۴ می‌گوید: بابک زنجانی هم برای دور زدن تحریم‌ها، بانکی در مالزی تاسیس کرده بود که در نهایت نتوانست پول‌ها را به کشور وارد کند. این بانک‌ها به سادگی قابل ردیابی هستند و در زمان تحریم دوباره در لیست تحریم قرار می‌گیرند.

وی می‌افزاید: شاید ساده‌ترین راه برای دور زدن تحریم‌های بانکی، صرافی‌ها هستند که هر بانکی در حال حاضر از طریق صرافی‌هایی که دارند اقدام به مبادله می‌کنند.

عضو اتاق بازرگانی ایران تصریح می‌کند: بانک‌های آفشور به راحتی قابل شناسایی برای تحریم هستند. راه دیگر مبادله ارز‌های دیجیتالی است که امکان مبادله را علیرغم ریسک‌هایی که دارد، تسریع می‌کند.

دولت بازار ارز را رها کرده است؟

یکی از مسائل مهم اقتصاد ایران بالا رفتن نرخ ارز است که به عنوان یک سیگنال مهم در اقتصاد کشور عمل می‌کند. تحریم‌های جدید بانکی تلنگر دیگری به بالا رفتن نرخ ارز طی روز‌های گذشته زد.

جمشید عدالتیان شهریاری در ادامه گفتگو با اقتصاد۲۴ در این خصوص می‌گوید: همه مسائل اقتصادی در حال حاضر به انتخابات آمریکا گره خورده است. شاهد هستیم که قیمت ارز تا کجا پیش رفته است و این وضعیت نشان می‌دهد که دولت قصد ندارد عکس العملی در این زمینه نشان دهد.

وی معتقد است: دولت ذخیره ارزی برای ۲ تا ۳ سال آینده دارد، اما در این وضعیت احتیاط می‌کند تا ببیند نتیجه انتخابات آمریکا چه خواهد شد.


بیشتر بخوانید: پیروزی ترامپ یا بایدن با قیمت دلار چه می‌کند؟/ قیمت واقعی دلار زیر ۲۰ هزار تومان است؟


عضو اتاق بازرگانی ایران می‌گوید: دولت در حال حاضر دخالتی در بازار ارز ندارد تا اگر احتمالاً ترامپ دوباره رئیس جمهور شد بتواند جو ناشی از این اتفاق را مدیریت کند. از سوی دیگر به نظر می‌رسد دولت بخشی از کسری بودجه خود را نیز از این طریق تامین می‌کند و در نهایت منتظر نتیجه انتخابات آمریکا نیز مانده است.

عدالتیان با تاکید بر اینکه همه بازارها منتظر نتیجه انتخابات آمریکا هستند، می‌افزاید: در این چند هفته باقی مانده بهتر است هیچ تصمیم کلانی گرفته نشود. در حال حاضر بانک‌های کشور و البته کل اقتصاد در حالت استندبای یا همان تعلیق قرار دارند.

وی یادآور می‌شود: تاسیس بانک‌های آفشور یا هر اقدام مشابهی با عکس العمل همراه خواهد بود که در این شرایط به نظر می‌رسد باید اقدامات اساسی به بعد از انتخابات آمریکا موکول شود.

چرا سفر ظریف به چین مهم است؟

عدالتیان با اشاره به سفر محمدجواد ظریف وزیر خارجه به چین، آن را در وضعیت فعلی «بسیار مهم» توصیف می‎کند و می‌گوید: در صورتی که انتخابات آمریکا بر وفق مراد نباشد و یا مسئولان بخواهند مذاکره انجام دهند، چین اهرم مناسبی برای ایجاد توازن در مذاکره است. در صورت زیاده خواهی طرف مذاکره، قرارداد با چین به عنوان یک جایگزین برای گرفتن دست بالا در مذاکرات به کار خواهد آمد.

عضو ارشد اتاق بازرگانی ایران تاکید می‌کند: این استراتژی دولت در شرایط فعلی است. هرگونه قرارداد اقتصادی با چین می‌تواند دستاورد اقتصادی و البته دیپلماتیک مناسبی برای امتیازگیری در مذاکرات احتمالی آینده باشد.

وی یادآور می‌شود: دولت در حال حاضر در بازار ازر دخالت نمی‌کند و ذخایر خود را ارائه نمی‌کند تا در نهایت بتواند در شرایط دیگر در بازار دخالت کند.

نتیجه انتخابات آمریکا و امید به رقبا به هفته آخر

عدالتیان شهریاری، درباره نتایج احتمالی انتخابات آمریکا نیز می‌گوید: معمولاً رقبای انتخاباتی در هفته آخر برگ برنده‌های خود را رو می‌کنند و در این شرایط رای‌های خاکستری نقش تعیین کننده‌ای در نتیجه خواهد داشت. کسانی که حزبی رای می‌دهند از قبل تصمیم خود را گرفته‌اند، اما رای‌های خاکستری ممکن است حتی تا ۲۴ ساعت قبل از انتخابات به جمع بندی نرسند. احتمال اینکه ترامپ بخواهد از ابزار کرونا و بیماری خود برای جلب آرا استفاده کند زیاد است.

وی خاطرنشان می‌کند: از سوی دیگر ترامپ با اتهام زنی به دموکرات‌ها در خصوص کمونیست بودن آن‌ها و اهمیت ندادن به امنیت در این کشور می‌تواند بخشی از آرای انتخاباتی را نصیب خود کند؛ با این همه باید دید چند روز آخر انتخابات چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
رضا
2
11
شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹
ای خاک بر این اقتصاد که منوط به انتخابات آمریکاست اونوقت هی میگم آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
1
17
شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹
گران کردن اقلام مصرفی مردم بیچاره چه ربطی به دلار و انتخابات آمریکا دارد.گوجه فرنگی کردید10تومن.برنج کیلو 32تومن در شمال چه ربطی دارد
Iran (Islamic Republic of)
سید
0
11
شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹
خوب اگر حتی اتفاقات سیاسی در آمریکا اینقدر بر روی تمامی چهارچوب مملکت ما تاثیر داره پس چطور شعار میدهیم آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند
Iran (Islamic Republic of)
اسماعیل نوغانچی صالح
1
11
شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹
مگر در ایران دولت داریم نه این کلمه را لااقل در این ۷سال فراموش کردیم بی خیال این کلمه اینجا کشور هر چه دلت میخواد انجام بده...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
3
8
يکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹
اصلان ما چه ربطی ب آمریکاه داریم
Iran (Islamic Republic of)
بنده خدا
1
6
يکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹
به نظر شما مذاکره میشه؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
1
7
يکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹
ایران هیچ دولتی نداره فقط یه مشت مفت خور و چپاول گرن
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

نابودی کرونا با شامپو بچه و دهان شویه!

قد بلندترین کودک جهان نامش وارد گینس شد + عکس

کشف مرگبارترین خطر واکسن کرونا

سلاح ورزی:ادعای وجود ۷۰ کارتن خوابِ ارز برنگرداندهِ همتی بررسی شود! +متن نامه

فیلم/ همه چیز درباره مناظره آخر ترامپ و بایدن

اینفوگرافی/ آخرین آمار کرونا در ایران و جهان در اولین روز آبان‌ماه

جدیدترین قیمت‌ها دربازار خودرو

روحانی به اردوغان: جنگ، راه حل بحران قره باغ نیست

محدودیت‌های کرونایی پایتخت شدیدتر می‌شود

ضربه کاری وزارت اطلاعات به ۴۳ دلال و اخلالگر بازار ارز

لغو مجوز ۲ پرواز توسط رییس سازمان هواپیمایی

ترامپ: حرف‌های اوباما تبلیغ انتخاباتی برای من بود

فیلم /ایزدخواه:در بورس به دلالان خودرو نمی‌فروشیم!

اعتراض وزیر گردشگری به گرانی بلیت هواپیما

افزایش میزان تورم در مهر ماه

اینفوگرافی/ همه‌چیز درباره چالش مومو

نقشه ردیابی بیماران کرونایی استان تهران تهیه می‌شود

فیلم/ سلطانی‌فر: سهام سرخابی‌ها تا پایان آذر بورسی می‌شود!

کرونا آمار دستفروشان تهران را افزایش داد

بازداشت مامور حراست پالایشگاه آبادان به خاطر لمس بدن زن جوان +فیلم

لغو روادید در سفرهای گروهی ایران و روسیه

ریزش بورس استیضاح دژپسند را رقم زد!

حسینعلی شهریاری: روحانی باید پاسخگوی افزایش تلفات کرونا باشد

آخوندی: بیش از هر زمان اقتصاد ایران وابسته به تحول‌های سیاسی بیرون مرزهاست

کاهش ۵۰ درصدی حضور کارکنان دولت در تهران تا پایان آبان

ترامپ: چین بزرگ‌ترین دشمن و رقیب آمریکا است

گل‌محمدی: پرسپولیس دشمنان قسم خورده دارد

۶ تخم مرغی که خوردنش از سم هم مضرتر است

لحظه سقوط پلیس از روی کاپوت خودرو در اتوبان! +فیلم

آنفولانزا چه کسانی را می‌کشد؟

پشت پرده مهاجرت خواننده پاپ ایرانی به ترکیه چیست؟

نحوه جابجایی خودرو میان مناطق آزاد تغییر کرد

ارتقای سیستم ایمنی بدن مبتلایان به سرطان پستان با بستنی!

اقداماتی برای راه‌اندازی مرکز منطقه‌ای سلامت در جزیره کیش انجام شد

اولین حضور اوباما در گردهمایی جو بایدن

کارمندانِ ۵ سال آینده، چگونه هستند؟

سعد حریری مامور تشکیل کابینه لبنان شد