تاریخ انتشار: ۱۶:۴۵ - ۲۳ مهر ۱۳۹۹

از نامزد اجاره‌ای محمود احمدی نژاد تا رونمایی از جوان انقلابی جدید

چند ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، چهره‌هایی همچون محمود احمدی نژاد، حسین دهقان، عزت الله ضرغامی و حجت الاسلام قمی فعالیت خود را افزایش داده‌اند. رویداد۲۴ مجموعه تحرکات اصولگرایان در هفته جاری را بررسی کرده است.

انتخابات ریاست جمهوری

اقتصاد۲۴ - اگرچه تمام مسئولان جمهوری اسلامی از بالا تا پایین معتقدند انتخابات آمریکا ربطی به آینده سیاسی و انتخابات ندارد، اما کیست که نداند چنین ادعایی تا چه اندازه دور از واقعیت است. نه برای مسئولان، بلکه انتخابات آمریکا برای مردم هم اهمیت پیدا کرده و آن‌ها اخبار انتخابات و مناظره‌ها را آنچنان دنبال می‌کنند که گویا این انتخابات قرار است در ایران برگزار شود. با این وصف به نظر می‌رسد تا ۳ نوامبر و زمان برگزاری انتخابات آمریکا، آرایش سیاسی در ایران چندان مشخص نخواهد بود، اما این به آن معنا نیست که نیرو‌های سیاسی فعالیت خود را آغاز نکرده باشند. هر کدام از آن‌ها مصاحبه‌ها و فضاسازی خود را آغاز کردند و پیام‌های خود را به جامعه منتقل می‌کنند.

احمدی نژاد در انتخابات ۱۴۰۰

در این میان مهمترین چهره‌ای که فعالیت‌های خود را بیش از همه افزایش داده، محمود احمدی نژاد است که طبیعتا به خاطر سابقه سیاسی او و تجربه ریاست جمهوری‌اش، بیش از سایرین در معرض توجه قرار گرفته است. هر چقدر فعالیت احمدی نژاد بیشتر می‌شود، اخبار علیه او نیز بیشتر می‌شود و حتی برخی برای اطمینان از رد صلاحیت دوباره او از «اخراج احمدی نژاد از مجمع تشخیص مصلحت نظام» سخن می‌گویند. احمدی نژاد البته بی‌توجه به این فضا پیش می‌رود و تندترین مصاحبه‌ها را می‌کند و ابایی هم ندارد که مصاحبه کننده از رسانه داخلی باشد یا رادیو فردا.

او یکبار رد صلاحیت شده و احتمال رد صلاحیت او بسیار وجود دارد؛ دست‌کم بعد از مصاحبه‌های ریز و درشتش با ایران و اینترنشنال و رادیو فردا، این احتمال بسیار جدی‌تر وجود دارد، به همین دلیل است که این روز‌ها موضوع کاندیدای اجاره‌ای برای احمدی نژاد مطرح شده است. سال ۱۳۹۶ این کاندیدای اجاره‌ای اسفندیار رحیم مشایی بود که رد صلاحیت شد و برای سال ۱۴۰۰ در فضای سیاسی شایعه شده اگر احمدی‌نژاد تائید صلاحیت نشود، این احتمال وجود دارد که با حمایت از یک نامزد اجاره‌ای مانند غلامحسین الهام که سابقه حضور در وزارت امور خارجه و شورای نگهبان را در کارنامه خود دارد، شورای نگهبان را دور بزند و در تشکیل دولت آینده سهیم شود.

محمدحسن قدیری ابیانه فعال سیاسی اصولگرا، در ارزیابی میزان استقبال مردم از چهره‌های نزدیک به احمدی‌نژاد نظیر غلامحسین الهام گفته به نظر می‌رسد الهام برای کاندیداتوری ۱۴۰۰ مشکل تائید صلاحیت خواهد داشت چراکه او مسئولیت اجرایی بالایی نداشته است، یکی از ملاک‌های شورای نگهبان برای تائید صلاحیت این است که نامزد‌ها مسئولیت اجرایی بالایی داشته باشند و نشان داده باشند، می‌توانند ده‌ها یا صد‌ها هزار نفر را مدیریت کنند که حالا بخواهند، کل کشور را مدیریت کنند.

وزن سیاسی غلامحسین الهام به نسبت محمود احمدی نژاد بسیار پایین‌تر است و در توده‌های مردم الهام شخصیت شناخته شده‌ای نیست، از این منظر بعید به نظر می‌رسد احمدی نژاد برای بسط قدرتش در قوه مجریه با غلامحسین الهام شانسی داشته باشد.

سعید محمد؛ گزینه محبوب شریعتمداری

در میان اصولگرایان چهره‌های دیگر نیز بیکار نیستند؛ عزت الله ضرغامی و سعید محمد و سردار حسین دهقان از همین دسته هستند که فعالیت خود را افزایش داده‌اند و در رسانه‌ها حضور پررنگ‌تر دارند و با احزاب جلسه می‌گذارند. به گزارش رویداد‌۲۴ علیرضا خجسته‌پور قائم مقام جامعه اسلامی مهندسین خبر داده که باهنر با سردار دهقان و عزت الله ضرغامی جلسه داشته است. نتیجه جلسات مشخص نیست، اما این دیدار‌ها کاملا انتخاباتی بوده و نتیجه آن مدتی دیگر معلوم می‌شود.

سعید محمد نیز فعالیت خود را افزایش داده و هر چند روزنامه کیهان صفحه اول خود را به سعید محمد اختصاص می‌دهد، اما همه اصولگرایان چنین نگاهی به محمد ندارند و مثلا تسنیم فارس بیش از آنکه بخواهند سعید محمد را برجسته کنند، روی رییسی و قالیباف مانور می‌دهند.


بیشتر بخوانید: دلیل عجیب احمدی نژاد برای تغییر وزرایش


کیهان از هفته گذشته صحبت‌های سعید محمد را به صورت ویژه پوشش می‌دهد تا بحث نامزدی او برای انتخابات ریاست جمهوری جدی‌تر از گذشته دنبال شود. رویداد‌۲۴ برای نخستین بار نام سعید محمد را مطرح کرد و نوشت اصولگرایان در حال سرمایه‌گذاری روی او هستند. در آن گزارش نیز تاکید شده بود که احتمال دارد او کاندیدای پوششی بشود تا در نهایت بتواند به شهرداری تهران راه پیدا کند و گزینه اصلی بتواند کاندیدای ریاست جمهوری شود و با این روش صرفا او را در مقام یک مدیر ارشد جا بزنند.

رونمایی از نامزد جوان انقلابی جدید برای انتخابات ۱۴۰۰

از میان اصولگرایان، نام حجت الاسلام قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان گزینه جدید مطرح شده است. کانال عماریون خبر اعلام آمادگی قمی را با کنایه به بذرپاش تنظیم کرده و نوشته «پس از اینکه مهرداد بذرپاش کاندیدای جوان جریان اصولگرایی در خصوص نحوه انتصابش به ریاست دیوان محاسبات با حاشیه‌هایی همراه شد، اکنون حجت‌الاسلام قمی رییس سازمان تبلیغات به عنوان گزینه جدید مطرح شده است.»

ظاهرا گزینه جوان جهادی انقلابی برای آن‌ها مهرداد بذرپاش بوده، اما بعد از انتخاب رییس دیوان محاسبات وضعیت تغییر کرده است و به سمت قمی چرخش کرده‌اند. البته این توضیح عماریون چندان واقعی به نظر نمی‌رسد و بیشتر به رپرتاژ آگهی البته برای تخریب شبیه بود تا تبلیغ؛ چه آنکه در بخش دیگر خبر خود ادعا‌هایی علیه قمی مطرح کرده که کمی غیر واقعی به نظر می‌رسد. به گزارش رویداد‌۲۴ کانال عماریون نوشته «مجموعه رسانه‌ای اطلس سپاه برای تکمیل شدن تیم رسانه‌ای حجت‌الاسلام محمد قمی توسط سازمان تبلیغات خریداری شده است. این مجموعه شامل رسانه‌های نسیم‌آنلاین، نود اقتصادی، سفیر فیلم و… بوده که در حدود قیمتی معادل ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان خریداری شده است. با توجه به اینکه سازمان تبلیغات مجموعه تبیان و خبرگزاری مهر را در اختیار دارد، خرید این مجموعه در راستای اهداف انتخاباتی حجت‌الاسلام محمد قمی ارزیابی می‌شود.»

چنین سرمایه‌گذاری روی گزینه‌ای که احتمال رای‌آوری بالایی ندارد، چندان نزدیک به واقعیت به نظر نمی‌رسد و دلایل انتشار این اخبار در روز‌های آینده بهتر مشخص می‌شود.

در میان اصولگرایان اسامی واقعا زیاد است. آن‌ها خود را برنده قطعی انتخابات ۱۴۰۰ می‌دانند، اما همه آن‌ها معتقدند اگر محمدجواد ظریف به عرصه انتخابات ریاست جمهوری پا بگذارد، معنای دو قطبی به طور کامل شکل می‌گیرد، چون ظاهرا ظریف هنوز محبوبیت خود را از دست نداده است. با این حال خود ظریف در گفت‌وگویی با روزنامه کارگر در انتخابات شرکت نخواهد کرد.

منبع: رویداد24

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

این خانم مجری هم ازدواج کرد +عکس

علامه حسن‌زاده آملی درگذشت

جنجال وحشتناک هوادار استقلال علیه مددی

اولیانوف: تاخیر بیشتر ایران می‌تواند فضا را برای احیای برجام نامساعدتر کند

موافقت رهبری با درخواست ویژه درباره علی لندی

ساخت ویروسی ۱۰ هزار بار قوی‌تر از کرونا توسط آزمایشگاهی در ووهان چین

دانش آموزان استثنایی در کلاس‌های ۶ نفره حاضر می‌شوند

سیتی از سد چلسی گذشت

قرار عاشقانه جنگجوی طالبان! + عکس

چه شد که ایران در عراق صاحب نفوذ شد؟

مجروحیت ۴۰ زائر به دلیل ازدحام در پایانه مرزی شلمچه +فیلم

چه کسی جای مرکل خواهد نشست؟

رویترز: ایران و ونزوئلا قرارداد نفتی امضا کردند

دانش‌آموزان کشورهای اتحادیه اروپا اکثرا کدام زبان‌های خارجی را یاد می‌گیرند؟

کشف قدیمی‌ترین ردپای انسان در آمریکا متعلق به ۲۳ هزار سال پیش

قاچاقچی دختران ایرانی به اعدام محکوم شد

سلطان مشروب چین به حبس ابد محکوم شد

مشکل فرهاد مجیدی حل شد؟

اعضای جنبش مقاومت افغانستان تشکیل دولت در تبعید را بررسی می‌کنند

پیام احمد مسعود به مردم ایران؛ آزادگی شما قابل ستایش است

در تصمیم‌گیری برای صندوق به “آیندگان” هم باید توجه شود/ ضرورت کاهش مراجعه حضوری بازنشستگان به مراکز تابعه

صرافی رمزارز هوبی ثبت‌نام کاربران چینی را متوقف کرد

طرح جایگزین شکست احیای برجام موضوع اصلی مذاکرات وزیران خارجه آمریکا و کشور‌های خلیج فارس

اولین روز سال تحصیلی در هیاهوی کرونا چگونه گذشت؟

فیلم/ قیچی کردن تریلی در وسط جاده

پرونده‌ای با رد پای ایران

پیمان کیا مدیر ارشد سابق سازمان امنیت سوئد به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت شد

خزعلی: جوانان ایران فعل ما می‌توانیم را به جهان ثابت کردند

کنایه مهدی پاشازاده به جنجال‌های استقلال

مشارکت متخصصان ایرانی در تدوین استاندارد‌های فناوری اطلاعات

جاماندگان سهام عدالت چه کسانی هستند؟

فیلم/ لحظه گرفتن سارق به روش جکی چان

نوسانات دوج کوین چگونه است؟

کلیه چه کسانی مستعد سنگ‌سازی است؟

سبزپوشی آیفکس در نخستین شنبه پاییز

توافق احمد مسعود با یک شرکت لابی‌گر آمریکایی

در مقابل طالبان تسلیم نمی‌شویم