تاریخ انتشار: ۱۰:۰۴ - ۳۰ آبان ۱۳۹۹
سبد خرید مردم در آبان ماه چقدر تغییر کرد؟

وضعیت بازار اقلام اساسی با آغاز محدودیت های کرونایی

آنطور که مسئولان تامین اقلام ضروری خبر می‌دهند بازار گوشت قرمز با تامین نهاده‌های دامی رو به کاهش قیمت متمایل شده است.

اقلام اساسی

اقتصاد۲۴- معیشت و سفره مردم، همواره از مهم اولویت های تامین نیازهای یک جامعه توسط دولت هاست، موضوعی که در رکود اقتصادی بعد از شیوع ویروس کرونا نیز بیش از پیش مورد اهمیت واقع شده است. ایران در این روزها علاوه بر مدیریت و کنترل شیوع ویروس کرونا با ویروسی دیگر با نام "تحریم" نیز می جنگد.
 
جنگ اقتصادی که دولت های متخاصم بیش از هر چیزی برای هدف قرار دادن معیشت مردم به راه انداخته اند. هر چند با فراز و نشیب های بسیار در بازار اقلام اساسی نوساناتی ایجاد شد اما برای بررسی اوضاع اقلام ضروری در این روزها به سراغ مسئولان مربوط به تنظیم بازار و وزارت جهاد کشاورزی رفته ایم.

گرانی حبوبات سودجویی بیش نیست

قاسمعلی حسنی دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی با اشاره به اینکه بازار اقلام اساسی تغییری نداشته است، اظهار کرد: هم اکنون فعالان بازار در بیم و امید به سر می برند که وضعیت بازار چطور خواهد بود، اما این امر به معنای ارزانی کالا نیست، بلکه خریداری در بازار وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه بازار اقلام اساسی در رکود به سر می برد، افزود: صاحبان کالا اطمینانی به کاهش قیمت ها ندارند و هم اکنون منتظرند که روند بازار به کدام سمت و سو خواهد رفت.

حسنی ادامه داد: با کاهش ۲۰ درصدی قیمت ارز نسبت به یکماه اخیر انتظار افت قیمت محصولات را داریم که متاسفانه تا این لحظه رخ نداده است.

دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی درباره علل گرانی قیمت حبوبات در خرده فروشی ها بیان کرد: گرانی قیمت حبوبات در خرده فروشی ها نوعی سودجویی و زیاده طلبی فروشندگان است و هیچ ارتباطی به کمبود ندارد.

وی درباره آینده بازار اقلام اساسی گفت: با توجه به نوسان نرخ ارز باید منتظر ماند و دید که در بازار چه اتفاقی می افتد و پیش بینی خاصی راجع به وضعیت بازار نمی توان داشت‌.


بیشتر بخوانید: عاملان اصلی گرانی مشخص شدند


نرخ هر کیلو شقه گوسفندی ۱۲۰ هزار تومان

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به اینکه قیمت گوشت گوسفندی در بازار تغییری نداشته است، اظهار کرد: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ ۱۰۶ تا ۱۰۸ هزار تومان به مغازه دار و ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار تومان به مصرف کننده عرضه می شود.

وی با اشاره به اینکه بازار گوشت رونق چندانی نداشته است، افزود: با توجه به تعطیلی پیش رو مردم بلاتکلیف هستند و این امر روی بازار هم تأثیرگذار است.

ملکی ادامه داد: با توجه به واریز حقوق کارمندی و کارگری پیش بینی می شود که اتفاق خاصی در بازار رخ ندهد و تنها در صورت بارندگی و ایجاد اختلال در حمل و نقل، قیمت‌ها کاهش بسیار ناچیزی داشته باشد که آن هم موقتی خواهد بود.

انباشتگی دام در واحدهای دامداری علت اصلی کاهش قیمت گوشت در بازار

منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور از روند کاهشی قیمت دام در بازار خبر داد و گفت: با توجه به انباشت دام در واحدهای دامداری و روند کاهشی قیمت ها، نرخ دام به حد منطقی خود رسیده است.
وی قیمت هر کیلو گوساله را ۳۳ تا ۳۴ هزار تومان و گوسفند ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان اعلام کرد.
پوریان درباره آینده بازار گوشت بیان کرد: با توجه به انباشتگی دام سبک و سنگین پیش بینی می شود که طی روزهای آتی قیمت دام در بازار کاهش یابد.
رئیس شورای تامین کنندگان دام از افزایش ۳۰ درصدی تولید دام خبر داد و گفت: با توجه به افزایش جمعیت دام و رفع نسبی مشکلات نهاده های دامی، قیمت کاهش می یابد.

افزایش قیمت مرغ در بازار ادامه دار شد/ نرخ مرغ ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان

محمد علی کمالی سروستانی مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی، از استمرار روند افزایش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۸ هزار و ۷۰۰ تومان، مرغ آماده به طبخ درب کشتارگاه ۲۵ هزار و ۴۵۰ تومان و خرده فروشی ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان است.

وی افزود: با توجه به واریز حقوق کارمندی و کارگری و ازدیاد تقاضا برای خرید پیش بینی می شود که قیمت مرغ در بازار افزایش یابد.

کمالی سروستانی با اشاره به اینکه تعطیلات پیش رو عادی نیست، بیان کرد: در تعطیلات عادی با ازدیاد سفرها، قیمت مرغ افزایش می یابد، اما طی این ۲ هفته برای ارزاق عمومی محدویت و تعطیلی وجود ندارد که بر بازار اثر بگذارد.

مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: مرغداران کماکان نگران تامین نهاده های دامی هستتد که با استمرار روند فعلی احتمال می دهیم که قیمت مرغ در بازار افزایش یابد.

این مقام مسئول از افزایش قیمت مصوب نهاده های دامی خبر داد و گفت: روز گذشته ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلو ذرت را یک هزار و ۷۰۰ تومان، کنجاله سویا ۳ هزار و ۲۲۰ تومان و لوبیا سویا ۳ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام کرد که افزایش قیمت ها اثر خود را بر بازار آزاد گذاشته است.

به گفته وی، با وجود انکه صد درصد نیاز مرغداران از طریق سامانه بازارگاه تامین نمی شود و تولیدکنندگان در تامین نهاده با مشکلات زیادی روبرو هستند، همین امر موجب شده مرغداران در امر جوجه ریزی احتیاط کنند که ثبات قیمت مرغ طی هفته های اخیر مصداق بارز این موضوع است.

بازار تخم مرغ تعریفی ندارد/نرخ هر شانه تخم مرغ ۲۴ هزار تومان

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به اینکه بازار تخم مرغ تعریفی ندارد، اظهار کرد: هم اکنون متوسط قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۲ هزار تومان معادل شانه ای ۲۴ هزار تومان است.

وی قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ را بالای ۱۵ هزار تومان اعلام کرد و گفت: فروش با نرخ های فعلی برای تولیدکننده صرفه اقتصادی ندارد.

نبی پور با اشاره به اینکه وضعیت صنعت مرغداری طی ۴۰ سال اخیر بی سابقه است، بیان کرد: با گسترش شیوع آنفلوانزا، مرغ های تولیدی در واحدهای مرغداری به طور کامل از بین می رود، اما هم اکنون به سبب نبود ذرت و کنجاله به مرور از بین می رود.

این مقام مسئول قیمت کنونی هر کیلو ذرت را ۴ هزار و ۴۰۰ تومان و کنجاله سویا ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد.

به گفته وی، با توجه به افزایش قیمت نهاده های دامی و جوابگو نبودن سامانه بازارگاه، قیمت تخم مرغ باید به نرخ تمام شده تولید برسد، در غیر این صورت صنعت مرغداری به تعطیلی کشیده می شود‌.

لبنیات گران شد/نرخ هر بطری شیر کم چرب ۷ هزار و ۱۰۰ تومان

محمد رضا بنی طبا سخنگوی انجمن صنایع لبنی از افزایش قیمت لبنیات در بازار خبر داد و گفت: قیمت ماست دو و نیم کیلو دبه پرچرب ۲۴ هزار تومان، دبه کم چرب ۲۱ هزار تومان، شیر نایلون ۵ هزار و ۴۰۰ تومان و پنیر ۴۰۰ گرمی کاپ ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان، ماست کم چرب ٩٠٠گرمی ۸ هزار تومان و ماست پرچرب ٩٠٠ گرمی ۹ هزار و ۷۰۰ تومان است.

بنی طبا قیمت شیر بطری کم چرب ۷ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: قیمت هر کیلو شیر بطری نیم چرب ۷ هزار و ۵۰۰ تومان، شیر ۳ درصد چربی ۸ هزار و ۵۰۰ تومان، شیر کامل ۸ هزار و ۶۰۰ تومان، قیمت شیر خام درب دامداری ۴ هزار و ۱۵۰ تومان و قیمت کره حیوانی ۱۰۰ گرمی ۱۰ هزار تومان تعیین شد.

سخنگوی انجمن صنایع لبنی قیمت شیر خام درب دامداری ۴ هزار و ۱۵۰ تومان را اعلام کرد و گفت: قیمت شیرخام به ازای هر دهم چربی بالاتر از ۳.۲ درصد ۶۰ تومان اضافه می‌شود و در صورتیکه کمتر از ٢. ٣ درصد چربی باشد ۶۰ تومان کسر می‌شود.

نرخ گوجه فرنگی به تعادل رسید/رشد ۴۰ درصدی قیمت میوه در بازار

اصغر یاوری رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میدان مرکزی میوه و تره بار در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به دلایل گرانی گوجه فرنگی در بازار اظهار کرد: با تغییر فصل و بارندگی شدید، تولید گوجه فرنگب استان فارس به عنوان قطب اصلی تولید خدشه دار شد که کاهش عرضه، زمینه را برای گرانی قیمت در بازار فراهم کرده است.

وی نرخ هر کیلو گوجه فرنگی در میدان مرکزی را ۷ تا ۱۱ هزار تومان اعلام کرد و گفت: مغازه داران برمبنای فاکتور بین ۲۵ تا ۳۵ درصد سود باید لحاظ کنند و فروش با نرخ های بالای ۳۵ درصد گرانفروشی است.

یاوری با اشاره به دلایل گرانی پیاز در بازار بیان کرد: با توجه به صادرات پیاز قرمز به پاکستان و هندوستان، قیمت با نوساناتی در بازار روبرو شد به طوریکه قیمت در میدان مرکزی به ۶ هزار تومان رسیده است‌.

این مقام مسئول از افزایش ۴۰ درصدی قیمت میوه در بازار خبر داد و گفت: با توجه به سال ناآور درختان و کاهش تولید، قیمت برخی اقلام همچون سیب درختی، انار و پرتقال نسبت به سال قبل افزایش داشته است.
وی در پایان نرخ کنونی هر کیلو پرتقال شمال در میدان مرکزی را ۸ هزار تومان و سیب درختی را ۶ تا ۱۵ هزار تومان اعلام کرد و گفت: این درحالی است که سال گذشته هر کیلو‌ پرتقال با نرخ ۴ هزار تومان و سیب ۴ تا ۱۰ هزار تومان عرضه می شد‌.

منبع: باشگاه خبرنگاران
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ شهاب‌باران آسمان ژاپن را نورانی کرد

این خوردنی‌ها به بمب ویتامین D معروفند

فیلم/ سرقت کیف از داخل ساندرو در کمتر از ۵ ثانیه!

پایان انتظار برای آغاز هیجان تمام نشدنی/ «سفیر عشق» آماده انتشار

پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی در پی درگذشت حجت‌الاسلام شهیدی

ناکامی انتخاباتی مجدد ترامپ در ایالت ویسکانسین

فیلم/ سنگ بزرگ مجلس مقابل کاهش حباب قیمت خودرو در بازار

سرنخ‌های وزارت اطلاعات از عوامل ترور شهید فخری‌زاده

فیلم/ حملات تند و افشاگرانه ظریف علیه توافقات بد و یکطرفه دولت احمدی‌نژاد

انتصاب مدیرعامل جدید شرکت پخش سراسری بازارگستر پگاه

تحلیل گاردین از چراغ سبز آمریکا به تل‌آویو در اجرای عملیات ترور فخری زاده

پزشک مارادونا به قتل غیر عمد متهم شد

پیشتازی ایرانول در میان رقبا تقویت شد

قیمت مرغ در دی‌ماه چه قدر خواهد شد؟

فرماندهان سپاه هیچگونه صفحه و کانال رسمی در شبکه‌های اجتماعی ندارند

گزارش تکان‌دهنده از روزهای آخر عمر مارادونا

وزیر ارتباطات: سامانه جامع تجارت عملیاتی شد

جزئیاتی جدید از شیوه عملیات ترور شهید فخری‌زاده

فیلم/ روز پر کار دفاتر ازدواج در آخرین تاریخ رُند قرن

واکسن کرونا قیمت طلا را در بازارهای جهانی ریزشی کرد

گردهمایی دو تن از قهرمانان بازارهای سرمایه برای اولین بار در ترکیه!

همتی:کاهش تورم، بستر جهش تولید را فراهم خواهد کرد

شرکت های زیان ده اگر بخواهند می توانند ضعف هایشان را جبران و به سوددهی برسند

شیوع کرونا در زمستان بدتر می‌شود؟

۶ راهکار ساده برای درمان اگزمای پوستی

آماده باش مدیریت بحران به ۱۷ استان برای برف و باران

قرارداد گل‌محمدی با پرسپولیس تمدید شد

دستور روحانی برای پیشگیری از اقدامات ناامن کننده

یک میلیون امضا برای اخراج زیباترین بازیگر زن جهان + عکس

پالایشی یکم بالاخره از ضرر خارج شد!+ جدول ارزش روز

عکس/اطلاعیه نظارتی بورس در مورد معاملات کم حجم+ متن اطلاعیه

عمل موفقیت آمیز محافظ شهید فخری‌زاده

قصور پزشکی باعث مرگ مارادونا شد؟

پاسخ خصوصی سازی به بلاتکلیفی سهامداران پالایش یکم+ متن جوابیه

مسافران کرونایی در آژانس و هتل قابل شناسایی نیستند

مهرداد میناوند داماد شد +عکس

نرخ سود بین بانکی در مسیر کاهش قرار گرفت