تاریخ انتشار: ۰۹:۲۵ - ۲۳ دی ۱۳۹۹

چه فاکتور‌هایی بر محاسبه قیمت ترجمه تاثیرگذار است؟

افراد و شرکت‌های مختلف این روز‌ها برای دسترسی به منابع به روز و انتقال اطلاعات در سطح بین المللی نیاز به خدمات ترجمه دارند. از سوی دیگر با همه گیر شدن اینترنت بسیاری از کسب و کار‌ها نیاز به یک وب سایت دارند که محتوای با کیفیتی روی آن قرار داشته باشد، در همین زمینه نیز ترجمه توانسته کمک زیادی به این افراد کند.

فاکتور‌های محاسبه قیمت ترجمه

اقتصاد۲۴ - قیمت ترجمه یکی از مواردی است که باید قبل از همه چیز به آن باید دقت کرد، تا بتوان تشخیص داد که آیا می‌توان از خدمات یک سایت ترجمه استفاده کرد یا خیر. نرخ مصوب ترجمه برای متون، فایل‌ های صوتی، فیلم و… متفاوت است. از سوی دیگر زبان مبدا و مقصد نیز روی روند محاسبه قیمت ترجمه تاثیرگذار خواهد بود. صد البته در این میان انتخاب شرکت یا فرد مناسب برای ترجمه نیز از موارد مهمی است که حتما باید در نظر بگیرید؛ از همین رو متخصصین سایت ترنسنت اطلاعات و تجربیات خود را با شما در میان خواهند گذاشت.

نحوه محاسبه قیمت ترجمه چگونه است؟

نحوه مشخص کردن قیمت ترجمه بستگی به نوع پروژه دارد و باید در زمان تعریف پروژه حتما به این موضوع توجه ویژه‌ ای داشته باشید. به طور کلی تمامی پروژه‌ های ترجمه به صورت مناقصه‌ ای یا غیر مناقصه‌ ای تعریف می‌ شوند؛ در پروژه‌ های مناقصه‌ ای تمامی مترجمانی که توانایی انجام پروژه را دارند، وارد مناقصه شده و قیمت ترجمه مد نظر خودشان را استعلام می‌ کنند. البته این قیمت‌ ها در یک بازه منطقی و مشخص است و شخص توانایی ارائه قیمت بسیار پایین یا بسیار بالا را نخواهد داشت. بعد از این که صاحبان پروژه، پیشنهادهای ارائه شده را بررسی کردند، باید گزینه مورد نظرشان را انتخاب کرده و سپس فرد انتخاب شده پروژه ترجمه را شروع کند.
البته روش دیگری نیز برای تعیین قیمت ترجمه متون تخصصی و البته سایر انواع محتوا که نیاز به ترجمه دارد، مورد استفاده قرار می‌ گیرد. در این روش متقاضیان خدمات ترجمه پروژه‌ های خود را برای شرکت‌ های ترجمه تعریف کرده و از میان خدمات مربوط به ترجمه، نوع ترجمه و کیفیت نهایی مورد نظرشان را مشخص می کنند. برای استفاده از این روش می‌ توانید سراغ یکی از چندین سایت ترجمه فعال در کشور بروید. مشاوران ترنست نیز در این زمینه می‌ توانند کمک زیادی به شما بکنند.

آشنایی با قیمت گذاری ترجمه در سایت ترجمه

فاکتور‌های محاسبه قیمت ترجمه

در بسیاری از سایت های ترجمه قیمت ترجمه انگلیسی به فارسی یا بالعکس به صورتی تعیین شده که افرادی که قصد انجام پروژه‌ های ترجمه به هر منظوری را دارند، از بین بسته‌ های مختلف ترجمه مورد مورد نظر خود را انتخاب می‌ کنند. به عنوان مثال گاهی مشاهده می کنید که بسته‌ های برنز، نقره ای و طلایی ترجمه موجود است. بسته‌ های برنز برای ترجمه‌ های سبک و ساده مورد استفاده قرار می‌ گیرند و مترجمان با مهارت و تجربه خوب به این پروژه‌ ها رسیدگی خواهند کرد. بسته‌ های نقره ای برای متونی مورد استفاده می‌ گیرند که حساسیت نسبتا بالاتری دارند و باید اهمیت بیشتری برای کیفیت نهایی کار قائل شد. قیمت ترجمه به کلمه در این بسته‌ ها بیش از بسته برنزی خواهد بود. بسته‌ های ترجمه طلایی موارد دیگری هستند که برای پروژه‌ های بسیار دقیق و مهم مورد استفاده قرار می‌ گیرند. متون ترجمه شده در این بسته دارای گارانتی هستند و به دست مترجمان عالی با تجربه بالا انجام می‌ شوند. در ضمن نوع منبع مورد استفاده برای ترجمه نیز اهمیت بسیار زیادی دارد، به همین دلیل قیمت ترجمه فیلم یا فایل صوتی به مراتب بیشتر از قیمت  ترجمه متن خواهد بود.

عوامل تاثیرگذار روی قیمت ترجمه

شناخت عوامل تاثیرگذار روی قیمت ترجمه اجازه می‌ دهد که قبل از شروع پروژه‌ های مختلف بودجه لازم برای ترجمه را بهتر تخمین بزنید. از سوی دیگر با دانستن این عوامل می‌ توانید روند محاسبه قیمت ترجمه را با دقت بیشتری پیش برده و به این شکل قیمت ارائه شده توسط شرکت‌ ها و مترجمان مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید. فاکتورهای تاثیرگذار روی قیمت ترجمه عبارتند از:

  • مدت زمان آماده سازی و تحویل ترجمه
  • کیفیت متون ترجمه شده
  • زبان مبدا و مقصد در ترجمه
  • طول متن یا تعداد کلمات مورد نظر که قصد ترجمه آنها را دارید.
  • نوع ترجمه مورد نیاز که می‌تواند عمومی یا تخصصی باشد.

در ضمن نباید فراموش کرد که بسیاری از شرکت‌ ها یا افراد فعال در زمینه ترجمه، خدمات مربوط به تایپ متون ترجمه شده را به صورت رایگان انجام می دهند.

تشخیص سایت ترجمه خوب

فاکتور‌های محاسبه قیمت ترجمه

استفاده از سایت‌ های ترجمه مانند ترنسنت این اجازه را به متقاضیان خدمات ترجمه می‌ دهد تا هر کجا که هستند به ترجمه با کیفیت دسترسی داشته باشند. البته در سال های اخیر تعداد این سایت‌ ها، شرکت‌ ها و افراد افزایش یافته است و همین روند انتخاب مرجع مناسب برای انجام ترجمه را سخت‌تر کرده است. به همین دلیل در ادامه ویژگی‌ های یک سایت ترجمه مناسب را با شما در میان می گذاریم تا به این شکل روند انتخاب را با دقت و آگاهی بیشتری طی کنید.

  • قیمت ترجمه متن، فیلم و… باید طبق تعرفه‌ هایی از پیش مشخص شده باشد و بعد از دریافت پروژه؛ شرکت یا فرد مترجم قیمت ترجمه را افزایش ندهد. وجود چنین ناهماهنگی‌ هایی علاوه بر این که در زمینه محاسبه قیمت ترجمه مشکلاتی را بوجود می‌ آورد، باعث بهم ریختن زمان بندی خواهد شد.
  • علاوه بر موضوع مناسب بودن قیمت ترجمه، سایت ترجمه باید در زمینه ارائه خدمات به مشتریان خود متعهد باشد و در صورتی که نتوانست به تعهدات خود پایبند باشد، با مسئولیت پذیری بالا در زمینه دیرکرد و… خسارت‌ های وارد شده به کارفرما را پرداخت کند.
  • رضایت مشتریان: توجه به رضایت مشتریان قطعاً اطلاعات مفیدی را در مورد قیمت ترجمه، کیفیت نهایی و میزان تعهد سایت ترجمه در اختیار شما خواهد گذاشت.

نحوه محاسبه قیمت ترجمه

قیمت ترجمه متن معمولا بر اساس تعداد کلمه یا صفحه محاسبه می‌ شود. در مواردی که روند محاسبه بر اساس تعداد صفحه است، معمولا تعداد کلمات را 250 کلمه در هر صفحه در نظر می‌ گیرند. از سوی دیگر در شرایط خاص برخی از مشتریان ممکن است نیاز به سرعت عمل بالایی داشته باشند، از همین رو قیمت نهایی ممکن است بیشتر از نرخ مصوب ترجمه گردد. قیمت ترجمه مدارک و ترجمه رسمی معمولا بیشتر از ترجمه‌ های معمولی خواهد بود، چرا که در این موارد مترجمان خاصی باید به شما کمک کنند که علاوه بر داشت مهارت لازم، مورد تایید قوه قضاییه هستند. قیمت ترجمه متون تخصصی بسته به میزان حساسیت، زبان مبدا و مقصد و… متفاوت است و باید در نظر داشت که هرچقدر متن مبدا پیچیده‌ تر باشد، قیمت ترجمه نیز افزایش پیدا می کند.

قیمت ترجمه فیلم نیز مشابه با چیزی که گفتیم محاسبه می‌ گردد. البته در مواردی که قصد داشته باشید ترجمه فیلم را به شکل زیرنویس به آنها اضافه کنید، هزینه آماده سازی زیرنویس، همگام سازی و… را باید بپردازید و به این صورت شاهد افزایش قیمت ترجمه خواهید بود. 

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

چالش جدی قطعی برق در تابستان/ استخراج بیت کوین تاثیر چندانی بر خاموشی‌ها ندارد

سودای درآمد ۵ هزار میلیارد تومانی از محل واردات خوروها از مناطق آزاد/ ماجرای مصوبه‌ عجیب مجلس برای خودروهای بعضا مستهلک

گل محمدی: دهان کنعانی پر خون شد، اما داور برای فولاد پنالتی گرفت

خسارت دلالان چینی به زعفران ایرانی

وام ازدواج ۷۰ میلیونی می‎شود

لاوروف: سوریه نباید به میدان نبرد ایران و اسرائیل تبدیل شود

اقدام جالب پسر روسیه‌ای برای رسیدن به دختر رشتی + عکس

عذرخواهی نفیسه روشن از همسرش

حمله مسلحانه به مدیرعامل منطقه آزاد قشم

توسعه تفصیلی و صنعتی سازی موتور سه استوانه ایران خودرو کلید خورد

حسام الدین عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک دستگیر شد

محمدعلی زم: پسرم با استخاره و اذن خدا قدم در این راه گذاشته است! + فیلم

رزم حسینی: سیاست وزارت صنعت رقابتی ساختن خودروسازی است

«نسل Z» چه کسانی هستند و چه نقشی در آینده سیاسی ایفا می‌کنند؟

اولین قربانی بورس/ معاون معدنی وزیر صمت استعفا داد

توسعه روابط ایران و روسیه با تکیه بر فرصت‌ها و امکانات موجود در منطقه آزاد انزلی

کارشناسی داوری پرسپولیس و فولاد

نوراللهی نوار تساوی‌های پرسپولیس را پاره کرد

بازگشت قیمت دلار به یک قدمی شهریور ۹۷

تکذیب ادعای عجیب عباس میلانی توسط همایون شجریان + عکس

مرد ۳۴ ساله زنش را از طبقه ششم پرت کرد + عکس

فشار خون عادی چند است؟

عصرجدید به آنتن برگشت

تاثیر افسردگی و تنهایی بر اثرات واکسن کرونا

تمام تلاش ما این است تا خللی در خدمت رسانی به مردم ایجاد نشود

مگاپروژه ترمینال اروند در فرودگاه بین المللی آیت الله جمی(ره) آبادان آماده افتتاح است

«ملت تک» دریچه‌ای نو به دنیای بیمه‌گری دیجیتال

استقلال انتقام گرفت و صدرنشین شد

شایعترین سردرد‌ها چیست؟

فیلم/ حاشیه عجیب از لیگ برتر فوتبال بانوان

اینفوگرافی/ کرونا چقدر خسارت‌های بیمه‌ای را بیشتر کرده است؟

احمدی نژاد: بخاطر یارانه‌ها تهدید به زندان شدم

واکنش وزیر اقتصاد به ریزش بورس + فیلم

فیلم/ سهامداران معترض پرچم بورس را پایین کشیدند

سپرده‌های بانکی ۴۰ درصد زیاد شد

پستی که «نفیسه روشن» خطاب به همسر سابقش نوشت و پاک کرد!

مزارع ارز دیجیتال در منطقه آزاد ارس وجود ندارد