تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۷/۲۱ - ۱۲:۰۱ کد خبر : 158132

چرا محسن لرستانی متهم به افساد فی‌الارض شده است؟

محسن لرستانی که با خوانش آهنگ‌های فارسی با لهجه‌ی کرمانشاهی خود را مطرح ساخته، حالا به افساد فی الارض محکوم شده و گمانه زنی‌های بسیاری در مورد دلیل محکومیت او مطرح شده است.

2176902_217

اقتصاد۲۴- با وجود اینکه حسینی وکیل محسن لرستانی علت اتهام موکل خود را انتشار پیام‌های خصوصی در فضای مجازی اعلام کرده، اما گمانه زنی حاکی از ارتباط محسن لرستانی با پرونده رقاص‌های اینستاگرامی است.

محسن لرستانی خواننده کرمانشاهی که تا پیش از انتشار اتهام افساد فی الارض چهره‌ی شناخته شده‌ای نبود. با انتشار این خبر بسیاری از نگاه‌ها را به خود جلب کرد و به شکل بی سابقه‌ای در فضای مجازی مورد جستجو قرار گرفت.

وکیل لرستانی علت محکومیت موکل خود را انتشار پیام‌های خصوصی در فضای مجازی اعلام کرده و گفته است که لرستانی شاکی خصوصی ندارد.

محسن لرستانی کیست؛ چرا متهم به افساد فی الارض شده است؟

دادگاه محسن لرستانی دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸ برگزار شد

سید کاظم حسینی وکیل مدافع محسن لرستانی چند روز پیش (۱۰ مهرماه) در باره پرونده موکلش گفت: موکلم ۱۲ اسفندماه سال ۹۷ در منزل مادرش در سعادت آباد بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان است.

وی افزود: پرونده موکلم با شکایت مدعی العموم و با صدور کیفرخواست به اتهام «افساد فی الارض» به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارسال شده است.

حسینی تصریح کرد: موضوع اتهامی موکلم در رابطه با مسائل اخلاقی و خصوصی بود که در فضای مجازی منتشر کرده بود و او شاکی خصوصی ندارد.

ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی در رابطه با افساد فی الارض و مجازات آن مقرر داشته است:

«هرکس به‌طور گسترده، مرتکب جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور، نشر اکاذیب، اخلال در نظام اقتصادی کشور، احراق و تخریب، پخش مواد سمی و میکروبی و خطرناک یا دایر کردن مراکز فساد و فحشا یا معاونت در آن‌ها گردد به گونه‌ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور، ناامنی یا ورود خسارت عمده به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی، یا سبب اشاعه فساد یا فحشا در حد وسیع گردد مفسد فی‌الارض محسوب و به اعدام محکوم می‌گردد.

تبصره- هرگاه دادگاه از مجموع ادله و شواهد قصد اخلال گسترده در نظم عمومی، ایجاد ناامنی، ایراد خسارت عمده و یا اشاعه فساد یا فحشا در حد وسیع و یا علم به مؤثر بودن اقدامات انجام شده را احراز نکند و جرم ارتکابی مشمول مجازات قانونی دیگری نباشد، با توجه به میزان نتایج زیانبار جرم، مرتکب به حبس تعزیری درجه پنج یا شش محکوم می‌شود.»

محسن لرستانی خواننده کرمانشاهی متولد ۱۳۵۸ در این شهر است. او که نام خانوادگی خود را از پور مست به لرستانی تغییر داده بود هیچ گاه از این تغییر به صورت رسمی حرفی به میان نیاورد.

لرستانی در سال ۱۳۸۶ با کمک برادر بزرگتر خود به نام «رضا» که او نیز به خوانندگی مشغول است کار حرفه‌ای خود را با دو آهنگ زندان و غربت آغاز کرد، اما آنچنان مورد توجه قرار نگرفت.

محسن لرستانی در ابتدای سال‌های ۹۰ تا ۹۵ با آهنگ‌های بچه ننه، بچه سوسول، بچه قرتی، آهنگ شاهزاده و گدا مورد توجه قرار گرفت.

آغاز به کار محسن لرستانی به صورت غیر حرفه‌ای با خوانش آهنگ‌های کردی و اجرا در مراسم‌های عروسی به ابتدای دهه ۸۰ برمی گردد. پس از آن به خواندن آهنگ‌هایی با لهجه‌ی فارسی کرمانشاهی روی آورد و به صورت حرفه‌ای این موضوع را دنبال کرد. لرستانی توانست در سال ۹۷ رضایت مخاطبان خود را جلب کند.

رضایت مخاطبان او در این سال باعث شد تا لرستانی اولین کنسرت خود را در ۲۱ دی ماه سال ۹۷ به صورت رسمی در کرج برگزار کند. تمام بلیط‌های این کنسرت دو روز پیش از اجرا به فروش رفت.

ماجرای بازداشت محسن لرستانی چه بود؟

در حالی که روز گذشته خبر بازداشت محسن لرستانی از زبان وکیل او روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت. سید کاظم حسینی وکیل محسن لرستانی برای اولین بار از اتهام موکل خود به افساد فی الارض خبر داد و به ایسنا گفت که موکلم ۱۲ اسفندماه سال ۹۷ در منزل مادرش در سعادت آباد بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان است.

وی ادامه می‌دهد: پرونده موکلم با شکایت مدعی العموم و با صدور کیفرخواست به اتهام «افساد فی الارض» به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارسال شده است.

حسینی با اشاره به اتهام محسن لرستانی گفت: موضوع اتهامی موکلم در رابطه با مسائل اخلاقی و خصوصی بود که در فضای مجازی منتشر شده بود و او شاکی خصوصی ندارد.

انتشار چت‌ها عامل بازداشت بود، نه رابطه فیزیکی!

پس از انتشار خبر دستگیری محسن لرستانی از سوی خبرگزاری‌ها، سید کاظم حسینی در گفتگو با یک رسانه فارسی زبان خارج نشین به شرح جزئیات ماجرا پرداخت و گفت: چت‌های خصوصی لرستانی دلیل دستگیری و صدور چنین کیفرخواستی بوده است. او همچنین تاکید کرد: هیچ اتفاق فیزیکی‌ای رخ نداده است.

حسینی در پاسخ به این سوال که منظورش از اتفاق فیزیکی چیست، گفت: منظورش رابطه فیزیکی است، ولی از توضیح بیش‌تر خودداری کرد.

او با اعلام این‌که هر کس در عالم خصوصی خودش چت‌های خصوصی دارد، در پاسخ به این‌که چطور این چت‌ها سر از جایی در آورده که باعث دستگیری لرستانی و صدور کیفرخواست با اتهامی سنگین برای او شده است، گفت: «شاید برخی افراد دسترسی پیدا کردند. به هر حال لرستانی ادمین هم داشته است و مرتب گوشی تلفنش در اختیار خودش نبوده است.»

حسینی همچنین با اشاره به اینکه در این پرونده چند نفر دیگر هم درگیر شده‌اند، گفت که در ارتباط با وضعیت پرونده آن‌ها نمی‌تواند اظهارنظر کند، اما گفت که این پرونده ناخواسته به پرونده دیگری وصل شده است.

پس از اینکه حسینی وکیل محسن لرستانی اعلام کرد که پرونده موکل او ناخواسته به پرونده دیگری وصل شده است، باشگاه خبرنگاران جوان با انتشار گزارشی مدعی شد که بر اساس شنیده‌ها از دادگاه انقلاب، اخیرا تعدادی از رقصنده‌های اینستاگرامی و فعال در فضای مجازی که در قالب باند و شبکه فعال بودند، بازداشت یا احضار شده اند و لرستانی نیز در همین ارتباط بازداشت شده است.

در ادامه این گزارش آمده است: البته تا این لحظه هیچ مقام رسمی این موضوع را تایید نکرده است، اما شنیده‌ها حکایت از آن دارد که پرونده‌های رقصنده‌ها و لرستانی دارای بازپرس مشترک و زمان رسیدگی یکسانی هست.

محسن لرستانی ۱۲ اسفندماه سال ۹۷ در سعادت آباد بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان است. در این میان حتی طی چند روز اخیر شایعات زیادی از به قتل رسیدن این خواننده معروف در زندان منتشر شده بود.

منبع: شوک آنلاین

اخبار مرتبط

نظرات شما

 1. امید از اهواز
  ۲۱, مهر, ۱۳۹۸ ۳:۰۸ ب.ظ

  حالا هرکی دوست دختر داشت و چت خصوصی ش افشا شد میشه فساد فی الارض و باید اعدام بشه؟؟؟؟؟؟ واقعا که

 2. سمیرا
  ۲۳, مهر, ۱۳۹۸ ۴:۵۹ ب.ظ

  من یکی که نفهمیدم،بگیم در بدترین حالتش ،چون بوسیله چندتا چت می‌خواسته نهایتا گروه رقص ایجاد کنه،حکمش شده افسادفی الارض و اعدام؟؟؟با این حساب حکم اختلاسگرا چیه پس؟

 3. علی
  ۲۴, مهر, ۱۳۹۸ ۱:۰۴ ق.ظ

  هنوز نه علت محکومیت اعلام شده نه حکم
  پس لطفا اینطوری نظر ندهید

 4. رهگذر
  ۲۴, مهر, ۱۳۹۸ ۷:۴۸ ق.ظ

  اینم مثل بقیه آزاد که شد میره خارج واقعا حیفه همچین آدم هایی رو فراری میدن

 5. سادات هدایی
  ۲۴, مهر, ۱۳۹۸ ۷:۴۳ ب.ظ

  کسی که از فقر مالی دخترها و زن ها سوء استفاده میکند و راه برگشتی برای آن دخترها باقی نمیگذارد،باید حذف فیزیکی شود و اموالش مصادره شود.البته اگر مرد ها و پسرهای فاسد در جامعه وجود نداشته باشند،زنان فاسد هم بوجود نخواهند آمد.

 6. وکیل دادگستری
  ۲۵, مهر, ۱۳۹۸ ۱۱:۱۹ ب.ظ

  بنده از طریقی با بازپرس دادسرای فرهنگ و رسانه ارتباط پیدا کردم ایشان فرمود پرونده بلبل کرمانشاه رو اول به ایشان داده اند و ایشان میخواستن اتهام دایر کردن مراکز فساد و فحشا بگیرن که پرونده به شعبه و دادسرای ارشاد رفته و البته ایشان اقرار به چندین فقره مواردی که موجبات اعدام هست کرده و قطعا حکم دادگاه کیفری یک هم اعدام هست اگر در دیوان ابرام شود، ضمنا مستندات در لب تاب و گوشی و…. خوانند ه مشهور نیز کشف شده پس بی جا و بی دلیل دستگاه قضایی را متهم نفرمایید کسانی که اطلاعی ندارید…

 7. aryan
  ۲۶, مهر, ۱۳۹۸ ۱:۱۰ ب.ظ

  جرم محسن لرستانی تا جایی که من شنیدم دایر کردن مرکز فحشا هست و گروهکی ترتیب داده و ….نمیدونم چقدرش واقعیته ولی واقعا متاسف شدم محسن یکی از بهترین صداهایی هست که شنیدم

 8. A. Sh
  ۲۶, مهر, ۱۳۹۸ ۱۰:۵۸ ب.ظ

  رئیس محترم دادگاه تهران بزرگ حکمی را بدون دلیل صادر نخواهند کرد لطفا نظرات بیخود ندهید

 9. محمد
  ۲۷, مهر, ۱۳۹۸ ۱۱:۳۲ ق.ظ

  لطفا از روی نا آگاهی حرفی نزنین توی دادگاه هیچ حکمی الکی نمیدن چرا که به غیر از بازپرس و رییس دادگاه کسای دیگه ای هم هستن که ناظر بر رسیدگی پرونده ها هستند اونم این پرونده که رسانه ای هم شده

 10. ارشاد
  ۲۸, مهر, ۱۳۹۸ ۸:۱۴ ق.ظ

  کاشکی با همه مفسدین اینطور برخورد کنند نه ۵سال زندان و بعد دوسال ازادشون کنن… انشاالله ک این خواننده هم به ناحق زندان نرفته باشه

 11. فاطمه
  ۱۴, آبان, ۱۳۹۸ ۵:۵۰ ب.ظ

  واقعه نباید اعدامش کنند چون در جامعه هزار تا از این جور آدم ها هست و اعدامشان نکردند

نظر شما

چندرسانه ای

برگزیده ها