تاریخ انتشار: ۰۹:۳۸ - ۲۸ شهريور ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
رئیس شورای تامین‌کنندگان دام درباره پشت پرده تولید مواد پروتئینی توضیح می‌دهد

گوشت ۲۰۰ هزار تومانی؛ با وجود رشد ۳ برابری عرضه

  این روز‌ها تقاضای کشتار و خرید گوشت دام مولد سبک و سنگین ماده به‌دلیل قیمت پایین‌تر افزایش یافته است؛ همزمان ناتوانی دامداران در نگهداری این نوع دام نیز زمینه افزایش عرضه دام ماده را فراهم کرده است.

گوشت قرمز

اقتصاد ۲۴- با منصور پوریان، رئیس شورای تامین‌کنندگان دام کشور درباره ابعاد ماجرا گفتگو کرده‌ایم.در شرایط عادی نیاز سالانه کشور به گوشت قرمز یک میلیون تن است که از این میزان ۸۸۰ هزار تن در داخل کشور تولید می‌شود.

۵۵ درصد این رقم به گوشت دام سنگین (گاو و گوساله) و ۴۵ درصد به گوشت دام سبک گوسفند نر و ماده اختصاص دارد. اکنون در شرایط ویژه تامین دام و گوشت قرمز هستیم و عرضه، به‌دلیل وجود دام زیاد، نسبت به تقاضا، بالاست.

دلیل این شرایط نیز رشد تولید و کاهش تقاضا، ناشی از شیوع بیماری کرونا و تعطیلی مراکز پرمصرف، مانند رستوران‌ها و تالار‌های پذیرایی بوده است. این مراکز معمولا ۵۰ تا ۵۵ درصد مصرف گوشت قرمز را دارند.

تأثیر افزایش وزن و سن دام پروار شده بر کیفیت گوشت قرمز چگونه بوده است؟

شرایط امسال تامین دام با سال‌های گذشته متفاوت است، زیرا امسال دام‌های سبک و سنگین تولیدی زمستان ۹۹ و بهار و تابستان ۱۴۰۰ در دامداری‌ها باقی مانده و وزن و سن کشتار بسیاری از این دام‌ها سپری شده است؛ در نتیجه با معضل انباشت چربی در دام‌های پروار مواجه هستیم.

علاوه بر آن با فرارسیدن فصل پاییز که به‌عنوان پایه پروار گوشت قرمز محسوب می‌شود، با زایش ۱۰ تا ۱۲ میلیون رأس جمعیت دامی جدید مواجه خواهیم بود؛ پس طبیعتا باید ۲۲ تا ۲۵ میلیون رأس دام، پروار شود، اما وجود تعداد زیاد دام، در دامداری‌ها، امکان پرواربندی جدید را از دامداری‌ها می‌گیرد، دام‌هایی که ضریب گوشت و چربی آن‌ها بالا رفته و در بازار داخل تقاضایی برایشان وجود ندارد، باید بخشی از این دام‌ها که چربی زیادی گرفته‌اند، صادر شود تا فضای لازم برای پرواربندی جدید فراهم شود.

چه میزان دام سبک و سنگین در دامداری‌ها موجود است؟

با توجه به جمعیت دامی کشور و میزان سالانه مصرف گوشت که به‌شدت کاهش یافته، با مازاد شدید دام زنده مواجه هستیم. اکنون ۲۷ میلیون رأس دام سبک با محدوده وزن بیش از ۶۰ کیلوگرم و ۲۰۰ هزار رأس دام سنگین با وزن بیش از ۷۰۰ کیلوگرم، از سال گذشته تا‌کنون، در پرواربندی‌ها دپو شده و به‌دلیل چربی و وزن زیادشان باید شرایط برای صادرات این دام‌ها فراهم شود.

این موارد را به وزارت جهاد کشاورزی منتقل کرده‌ایم که اگر دامداران قادر به خروج دام‌های پروار شده از دامداری نباشند، در پاییز با وجود جمعیت دامی مازاد، پرواربندی ضعیفی را شاهد خواهیم بود که تبعات آن به سال بعد منتقل می‌شود.

با وجود دپوی دام پروار علت افزایش کشتار دام مولد و ماده چیست؟

اگرچه همواره دامداران برای تعدیل جمعیت دام سبک و سنگین بخشی از دام مولد و ماده را کشتار می‌کردند، اما اخیرا میزان کشتار دام‌های مولد و ماده به‌دلیل تشدید خشکسالی و بالا بودن هزینه نگهداری آن افزایش یافته است.

از سوی دیگر، به‌دلیل قیمت کمتر و کاهش قدرت خرید، تقاضای خرید دام ماده و مولد، نسبت به دام پروار نر، افزایش یافته و موجب شده تقاضای خرید و کشتار دام مولد و ماده افزایش یابد؛ دامداران نیز به‌دلیل مشکلات تامین علوفه و جلوگیری از ورشکستگی، نسبت به گذشته به عرضه دام ماده به بازار تمایل بیشتری دارند.


بیشتربخوانید:کاهش چشمگیر تقاضای گوشت قرمز


این شرایط موجب پیشی گرفتن تقاضای دام سبک و سنگین ماده نسبت به دام پروار نر شده؛ در نتیجه اکنون تقاضا برای مثلا بره ماده کم وزن، نسبت به بره نر پروار و پرچرب با وزن بالا، به‌مراتب بیشتر است.

بازار، عرضه دام ماده سبک و سنگین را طلب می‌کند و دامداران نیز به دلایل مذکور، اقبال بیشتری به عرضه این نوع دام دارند. با این شرایط مجموع کشتار دام سبک و سنگین ۵۵ درصد افزایش داشته است.

مگر تفاوت قیمت گوشت دام سبک و سنگین ماده و نر چقدر است؟

متوسط قیمت کنونی هر کیلوگرم بره نر کشتاری زنده با وزن متوسط ۵۵ هزار تومان و بره ضعیف کشتاری ۵۳ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم بره ماده کمتر از ۵۰ هزار تومان است.

همچنین متوسط قیمت هر کیلوگرم گوساله نر کشتاری با وزن متوسط ۵۴ هزار تومان است و گوساله و گاو ماده کمتر از ۵۰ هزار تومان است.

با کشتار دام مولد و افزایش تقاضا در فصول سرد سال آیا در نیمه دوم امسال شاهد افزایش قیمت گوشت خواهیم بود؟

با این دیدگاه مخالف هستم، زیرا جمعیت دامی موجود در کشور و جمعیت دامی که از مهر‌ماه امسال به بعد اضافه می‌شود نه‌تن‌ها تکافوی نیاز بازار داخلی را می‌کند، بلکه امکان صادرات نیز وجود دارد. در شرایط عادی، کل نیاز بازار کشور به گوشت گرم و منجمد در دوره دوم سال، ۵۰۰ هزار تن است، اما موجودی گوشت و ضریب تبدیل کنونی آن ۷۰۰ هزار تن است. وضعیت شیوع بیماری کرونا نیز عادی نیست و ممکن است جهش‌های تازه در شیوع این بیماری، زمینه کاهش تقاضای گوشت قرمز را در بازار به ۳۰۰ هزار تن فراهم کند و با این روند در نیمه دوم امسال نیز با مازاد بیشتر گوشت و دام زنده مواجه خواهیم بود.

با وجود رشد عرضه و دپوی دام مازاد، علت بالا بودن قیمت گوشت قرمز چیست؟

قیمت گوشت قرمز تابع مولفه‌های مختلفی است و نباید نگاه بازاری را به تولید دام تعمیم دهیم؛ وقتی قصاب لاشه را با چربی زیاد خریداری می‌کند بخشی از هزینه ناشی از درصد وزن چربی به قیمت فروش گوشت منتقل می‌شود.

با وجود این قیمت دام زنده و فروش گوشت قرمز سبک و سنگین در بازار، فاصله غیرقابل توجیهی دارد. از ۸‌ماه پیش عرضه گوشت نسبت به تقاضا تا ۳ برابر افزایش یافته است، اما قیمت‌ها روال عادی خود را طی می‌کنند.

هزینه تولید یک کیلوگرم گوشت قرمز سبک و سنگین برای دامدار ۷۵ هزار تومان با احتساب گرانی‌های اخیر نهاده‌های تولید است، اما دامدار، دام زنده را به نرخ ۵۵ هزار تومان و با زیان عرضه می‌کند، ولی قیمت گوشت بدون چربی در بازار ۱۸۵ هزار تومان و فیله به ۲۰۰ هزار تومان نیز می‌رسد.

علاوه بر آن هزینه‌های تفکیک قطعات، چربی‌گیری و سود خرده فروشی به این قیمت‌ها تحمیل می‌شود. افزایش شکاف بین قیمت تمام‌شده و قیمت خرده فروشی، زمینه عرضه چندنرخی گوشت دام سبک و سنگین را فراهم کرده است.

منبع: همشهری آنلاین
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
اصفهانی
0
0
يکشنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۰
فاسدان اداری بستر ساز فسادهای اداری و غیر اداری هستند
آنان که نمی دانند نادانند.
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

واکنش به فضاسازی‌ها علیه آیت‌الله صافی گلپایگانی

دخترفروشی برای نجات از گرسنگی در افغانستان

تیپ راحت مارال فرجاد خارج از کشور + عکس

پوست پیاز سه بیماری خطرناک ناعلاج را نابود می‌کند

اصلا خوشحال نباشید که کرونا نمی‌گیرید!

این مرد را می‌شناسید؟ / وحشت زنان قمی از سایه اش + عکس چهره باز

بُرد نفس‌گیر پرسپولیس با درخشش مهدی عبدی

توافق ایران برای آغاز مذاکرات پیش از پایان نوامبر

ایلان ماسک ثروتمندترین فرد تاریخ شد

موسوی: شستا را مردمی و شفاف اداره کنید

طرح فروش مشارکت در تولید شش محصول ایران خودرو/ قرعه کشی ۹آبان ماه

قطعی میکروفون در جمهوری اسلامی عادی است! + فیلم

احمدمسعود خودش را در تاریخ دنیا ثبت کرد

اعدام پایان خیانت مرد قناد به نوعروسش

ثروت موسس علی بابا با فشار چین بر ثروتمندان کاهش یافت

مهاجم خارجی پرسپولیس پیدا شد

ثروت ایلان ماسک از تولید ناخالص داخلی ۱۶ کشور اتحادیه اروپا پیشی گرفت

مکرون: ایران همکاری کامل با آژانس را از سر بگیرد

احتمال افزایش حمله ملخ صحرایی به کشور

فیلم/ اجرای زیبای سرود ایران توسط یک طوطی سخنگو

ثبت بالاترین میزان ابتلای روزانه به کرونا در آلمان

ترکیه امسال ۱۲۵ میلیون دلار گل صادر کرد

آیا منافع تجاری مشترک ایران و عربستان، روابط دو کشور را احیا می‌کند؟

جمعیت هلال احمر در مسیر فسادزدایی و بازسازی چهره؟

در میان جدال نصرالله و جعجع؛ نگاهی به کارنامه نیروهای لبنانی

بشنوید/ هشدار؛ بنزین هست اما فرصت‌طلبان بنزین‌ را چند برابر قیمت می‌فروشند!

افشاگر: فیسبوک آتش در خرمن ناآرامی‌ها خواهد انداخت

طرح غذا در برابر کار طالبان برای مبارزه با فقر و گرسنگی در افغانستان

تاثیر فروش اوراق دولتی بر بورس

در حمله سایبری همه ۴۳۰۰ جایگاه سوخت‌رسانی دچار اختلال شدند

هشدار مدیرکل تعزیرات به تاکسی‌های اینترنتی

بیت کوین بخریم یا دوج کوین؟

ورود مدعی‌العموم به ماجرای ضرب و جرح یک پاکبان

اعتراض به اوراق مالیاتی سه ماه تمدید شد

این ماده غذایی برای کنترل فشار خون موثر است

کاهش یک و نیم متر از آب دریای خزر در ۲۶ سال گذشته

دخترفروشی برای نجات از گرسنگی در افغانستان؛ خانواده‌ها: «چاره‌ای نداریم»