تاریخ انتشار: ۰۷:۲۳ - ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۱
کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد

تورم؛ محرک رشد بورس

روز‌های روشن بازار سرمایه همچنان ادامه دارد و به رغم برخی افت‌های مقطعی همچون روز گذشته، بازار در مقایسه با رکود سال گذشته روند نسبتا مناسب و امیدبخشی را طی می‌کند. به نظر می‌رسد ترس معامله‌گران اندکی کاهش یافته و تحرک پول در برخی از گروه‌ها قابل ملاحظه است.

بورس

اقتصاد۲۴- مسیر صعودی بازار به ویژه با توجه به چشم‌انداز افزایشی تورم داخلی و رشد قیمت‌های جهانی، قابل پیش‌بینی بوده است. در همین ارتباط سعید خانی‌پور کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: تغییر و تحولاتی در نقاط مختلف دنیا رخ داده که بازار‌های جهانی را هم تحت تاثیر قرار داده است؛ با توجه به نقش حائز اهمیت اوکراین در تامین برخی کالا‌های جهانی و کامودیتی‌ها، درگیری بین روسیه و اوکراین می‌تواند اثر قابل‌ملاحظه‌ای بر بازار‌های ما هم داشته باشد. کمااینکه افزایش قیمت‌های فلزات و محصولات معدنی، نفت و گاز در دنیا، صنایع ما را نیز متاثر کرده است. وی افزود: آنچه موجب شده چشم‌انداز پیش روی بازار سرمایه، رشدی و صعودی باشد، علاوه بر افزایش قیمت‌های جهانی، تورمی است که در اقتصاد کشور ما حاکم است.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: نشانه‌هایی در بازار سرمایه وجود دارد که به نظر می‌رسد رفتار این بازار در ماه‌های آینده مشابه رفتار و هیجاناتی است که در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ در این بازار وجود داشت و اگر سیاستگذاران و دولتمردان، مواجهه غیرمعقولی با هیجانات احتمالی در بازار سرمایه نداشته باشند، می‌توانیم شاهد رشد مناسب بازار سرمایه بدون شرایط نامطلوبی که در سال ۱۳۹۹ ایجاد شد، باشیم. وی عنوان کرد: در مجموع با توجه به تحولات جهانی و افزایش قیمت کامودیتی‌ها و انرژی در دنیا و تورمی که در اقتصاد کشور ما متصور است، به نظر می‌رسد شرایط برای ورود سرمایه‌گذاران خرد به بازار سرمایه مهیا شده است. خانی‌پور اضافه کرد: معتقدم این وضعیت بازار سرمایه را باید به‌عنوان فرصت تلقی کرد و اشتباهاتی که دولت قبل مرتکب آن شد و تبعات سنگینی برای کل جامعه و اقتصاد کشور همراه داشت، تکرار نشود تا بازار سرمایه مسیر منطقی خود را طی کند.

اثر جریان پول بر بازار‌ها

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: جریان پول در تمامی بازار‌های مالی، تعیین‌کننده روند آن بازار است. با توجه به آن‌که گمانه‌زنی‌هایی از رکود در برخی بازار‌های کشور از جمله خودرو و نیز افزایش ریسک بازار طلا و رمزارز‌ها مطرح است، به نظر می‌رسد فرصت‌های سرمایه‌گذاری قابل اعتماد چندانی پیش روی سرمایه‌گذاران وجود نخواهد داشت. خانی‌پور اضافه کرد: ضمن اینکه بحث مالیات بر سپرده بانکی حقوقی‌ها هم می‌تواند موجب افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری در بازار سهام شود و پول هوشمند را به سمت این بازار هدایت کند.

ورود نقدینگی به بورس

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: برخی فعالیت‌ها در فضای مجازی و سیگنال‌دهی‌ها و همین‌طور روند معاملات برخی نماد‌های کوچک بازار نشان می‌دهد نقدینگی وارد بازار سرمایه شده است. خانی‌پور افزود: امیدوارم سیاستگذاران این بار، بدون تصمیم‌گیری‌های خلق‌الساعه برای بازار سرمایه مثل وضع عوارض صادرات فولاد، از رشد این بازار حمایت کرده و شاهد رشد منطقی و به دور از هیجان بازار سرمایه باشیم.

گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری

این کارشناس بازار سرمایه در معرفی گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری به بورس‌نیوز گفت: با توجه به افزایش قیمت‌های انرژی، قاعدتا بعضی سهم‌های گروه پالایشی و پتروشیمی مستعد رشد خواهند بود. کمااینکه احتمالا در گزارش‌هایی که در ماه‌های آینده منتشر خواهد شد، افزایش کرک اسپرد پالایشی‌ها، رشد سودآوری خوبی برای پالایشگاه‌ها را رقم خواهد زد. این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: موضوع احیای برجام و نتیجه مذاکرات کماکان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. با توجه به آنکه احیای برجام، روی عملکرد گروه بانکی و خودرویی تاثیرگذار خواهد بود، اگر پالس مثبتی از نتیجه مذاکرات به بازار مخابره شود، حتما شاهد تحرک گروه بانکی و خودرویی هم خواهیم بود. وی افزود: هرچند در هفته‌های اخیر اخباری مبنی بر فروش بلوک‌های ایران‌خودرو و سایپا مطرح‌شده و موجب رشد بعضی نماد‌های این گروه شده است، اما با توجه به اصلاح قیمت‌هایی که در سهام گروه خودرویی صورت گرفته، حتما این گروه در صورت احیای برجام، مورد اقبال بازار قرار گرفته و رشد خواهند کرد. خانی‌پور اضافه کرد: همچنین سهم‌های صنعت نیروگاهی هم با توجه به اخبار افزایش تعرفه برق، احتمالا رشد مناسبی تجربه خواهند کرد. وی افزود: علاوه بر اینها، یکی دیگر از صنایعی که معتقدم امسال بازدهی خوبی برای سرمایه‌گذاران به ارمغان خواهد داشت، سهم‌های گروه سیمانی است که علی‌رغم تمام محدودیت‌ها مثل افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل و قطعی احتمالی برق، پتانسیل رشد دارند و بعید نیست که تا پایان سال جاری شاهد رشد ۴۰ الی ۵۰ درصدی قیمت سهام سیمانی‌ها باشیم.

اهرم رشد دلار

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: اخبار مربوط به مذاکرات در ماه‌های گذشته تا حدودی خیال فعالان بازار را در مورد نرخ ارز راحت کرد و به نظر می‌رسد حتی در صورت احیای برجام و رفع تحریم‌ها، دلار قیمت کمتر از ۲۴ هزار تومان به خود نخواهد دید؛ کمااینکه اگر روند فرسایشی مذاکرات به همین نحو ادامه پیدا کند، نرخ ارز میل به رشد خواهد داشت. وی افزود: برای اثبات این ادعا کافی است نگاهی به قیمت کالا‌ها در کشورمان- چه تولید داخل و چه وارداتی- داشته باشید تا متوجه شوید اکثر کالا‌ها در کشور ما، با دلار بالاتر از قیمت‌های اسمی هماهنگ شده است و این موضوع هم محرکی برای رشد سودآوری شرکت‌های صادرات‌محور خواهد بود.

اماواگر‌های عرضه اولیه شرکت‌ها

خانی‌پور همچنین در پاسخ به این سوال که آیا شرایط فعلی بازار سرمایه برای افزایش عرضه‌های اولیه مناسب است یا خیر، گفت: بیش از آنکه موافق افزایش عرضه‌های اولیه در بازار سرمایه باشم، معتقدم دولت، مسوولان و سیاستگذاران باید معقولانه رفتار کنند و از اتخاذ تصمیمات ناگهانی و غیرکارشناسی خودداری کنند. این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: مشکل اینجاست که بسیاری از مسوولان و سیاستگذاران ما در تصمیم‌گیری‌ها، جامعه سهامداران را از سایر بخش‌های اقتصادی جدا می‌دانند؛ حال آنکه بازار سرمایه به‌عنوان یک رگلاتور عمومی می‌تواند در تنظیم قیمت‌ها نقش بسزایی داشته باشد. وی اضافه کرد: در مجموع، تجربه سال ۱۳۹۹ تجربه ذی‌قیمتی است و امیدواریم دولتمردان و مسوولان و متولیان بازار سرمایه از این تجربه گرانقدر نهایت استفاده را برده و به دنبال افزایش عمق بازار سرمایه باشند؛ البته افزایش عرضه‌های اولیه منجر به افزایش عمق بازار سرمایه خواهد شد، اما بهتر است اجازه دهیم شرایط بازار سرمایه کمی بهتر شود و نگرانی‌هایی که در دو سال گذشته با آن مواجه بودیم، برطرف شده و اعتماد در بازار سرمایه پررنگ‌تر شود و بعد از آن با وسعت عرضه‌های اولیه، عمق بازار را افزایش داد.

منبع: جهان صنعت
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

خروج عظیم پول از بورس

عصبانیت لاریجانی از وقوع حادثه مرگبار متروپل

فوت شهروند ایرانشهری براثر ابتلا به آبله میمون؟

زمان اجرای طرح کالا برگ الکترونیک در کشور

چین در تدارک حمله نظامی به تایوان است؟

کلید حل مشکلات حمل‌ونقل عمومی در دست دولت

حضور ۲ بازیکن پرسپولیس در جلسه کمیته انضباطی

تهران در تسخیر متروپل‌ها

تصادف مرگبار در یکی از بزرگراه‌های تهران؛ باز هم کیسه‌ هوا باز نشد

بازدهی هفتگی بورس تهران؛ نزول پس از ۵ هفته

ابتلای نوزاد رها شده در زباله به عفونت داخلی

این جراحی اقتصادی است یا جراحی معده؟

پرداخت یارانه ۳۰۰ هزار تومانی یا کوپن؛ کدام بهتر است؟

امام جمعه موقت تهران: وضع اقتصادی آلمان و انگلیس بدتر از ماست!

ماجرای عجیب ممنوعیت واردات آیفون زیر پوست بازار

ترکیه باید حقابه‌ی ایران را تامین کند

اثرات حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی در بازار دلار

متروپل آبادان؛ ۷۲ ساعت پس از حادثه

یونان نفت توقیف شده ایران را تحویل آمریکا داد

فیلم/ عاشقانه‌ای که زیر آوار متروپل دفن شد

طعنه سنگین سپهر حیدری به قهرمانی استقلال+عکس

وزارت صمت: افزایش قیمت شوینده‌ها تخلف است

نوسان بیت‌کوین زیر مرز ۳۰ هزار دلار

افزایش تعداد جانباختگان حادثه آبادان

پرداخت سود سهام عدالت جدید/ مبلغ چقدر است؟

آلودگی هوا چه تاثیری بر قیمت مسکن دارد؟

قیمت انواع کیک و کلوچه در بازار

با ۲۰ هزار دلار چه خودرو‌های کار کرده‌ای می‌توان وارد کرد؟

علت تاخیر دولت در افزایش حقوق بازنشستگان

استارلینک از انسان‌ها جاسوسی می‌کند؟

فیلم/ سمند و تیبا از فهرست تمدید اعتبار سازمان ملی استاندارد حذف شدند

ازدحام جمعیت مقابل متروپل حادثه آفرید

قیمت انواع دستگاه ماینر + جدول

عشق سابق جانی دپ، شکست امبر هرد را رقم زد

قیمت تلویزیون شیائومی + جدول

قیمت روز لپ تاپ لنوو LENOVO

کیفیت هوای تهران امروز ۵ خرداد