تاریخ انتشار: ۰۹:۰۸ - ۲۷ شهريور ۱۴۰۱

زمین حلقه گمشده طرح نهضت ملی مسکن در کرمان

طرح نهضت ملی مسکن در استان کرمان برای اجرا معطل زمین است و علی‌رغم ابلاغ وزیر راه و شهرسازی به دستگاه‌ها مبنی بر اینکه اراضی مازاد خود را به اجرای طرح ملی مسکن اختصاص دهند، اما ادارات همکاری نداشته و طرح بر زمین مانده است.

زمین حلقه گمشده طرح نهضت ملی مسکن در کرمان

اقتصاد۲۴- یکی از شعار‌های دولت سیزدهم در زمان انتخابات، ساخت سالیانه یک‌میلیون مسکن در سطح کشور بود که دولت سیزدهم بعد از پیروزی در انتخابات، "طرح نهضت ملی مسکن" را در اولویت خود قرار داد که این طرح با دستور و ابلاغ رئیس‌جمهور در سراسر کشور کلید خورد.

طرح نهضت ملی مسکن در برخی از استان‌ها پیشرفت فیزیکی خوبی داشته و در برخی از استان‌های کشور مانند کرمان پیشرفت قابل توجهی نداشته است.

مقام معظم رهبری در تاریخ هشت شهریورماه سال جاری در دیدار اعضای هیأت دولت به‌مناسبت سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر و هفته دولت، بخش مسکن را یکی از اولویت‌ها و مسأله مهمی دانستند که ایجاد اشتغال می‌کند و از اولویت‌های مهم اقتصادی به بخش مسکن اشاره کردند.

برخی از افرادی که در طرح ملی مسکن در دولت گذشته ثبت‌نام کرده بودند از این مسأله گله‌مند بودند که بعد از گذشت هشت‌سال از دولت قبل این طرح هنوز در استان کرمان به سرانجام نرسیده و خوشحال از این بودند که با روی کار آمد دولت مردمی سیزدهم طرح نهضت ملی مسکن به سرانجام برسد، اما بعد از گذشت یکسال از فعالیت دولت هنوز اقدام موثری در این زمینه در استان کرمان انجام نشده است.

برای جویا شدن از وضعیت طرح نهضت ملی مسکن در استان کرمان با مدیرکل راه و شهرسازی استان گفت‌وگویی انجام دادیم.

تأمین حدود ۲۵ درصد زمین مورد نیاز برای ابلاغیه چهارساله

علی حاجی‌زاده مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان در گفتگو با خبرنگار فارس در زمینه اقدامات انجام شده در طرح نهضت ملی مسکن در استان کرمان اظهار داشت: ما در خیلی از شهر‌های استان طرح ملی نهضت مسکن را شروع کرده‌ایم و مشکل زمین نداریم و تنها در چند شهر استان برای اجرای طرح با مشکل زمین مواجه‌ایم.

وی عنوان کرد: تنها بین ۲۰ تا ۲۵ درصد زمین این طرح برای ابلاغیه چهارساله تامین شده و مابقی باید از طریق مختلف تامین شود.

حاجی‌زاده تصریح کرد: در قانون جهش مسکن پیش‌بینی شده که تمام دستگاه‌های دولتی و شرکت‌های دولتی زمین‌هایشان را برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در اختیار اداره راه و شهرسازی قرار دهند، که هنوز ما در استان در این زمینه توفیقات خوبی نداشته‌ایم.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان بیان داشت: نزدیک به ۳۰۰ هکتار زمین را شناسایی و معرفی کرده‌ایم و از دستگاه‌ها درخواست کردیم که سند این زمین‌ها را به ما منتقل کنند، اما تا کنون تنها سند نزدیک به ۱۰ هکتار زمین به ما انتقال داده شده است.

وی افزود: انتقال زمین‌های دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی برای استفاده در طرح نهضت ملی مسکن از سوی وزیر راه و شهرسازی به تمامی استانداران ابلاغ شده و ما هم پیگیری و مکاتبه می‌کنیم.

حاجی‌زاده تصریح کرد: در سطح استان مواردی هم بوده که دستگاه‌ها برای انتقال زمین درخواست کرده‌اند، اما کار در استان پیش نرفته که تقاضا داریم در این زمینه همکاری بیشتری صورت گیرد که بتوانیم طرح را به‌خوبی پیش ببریم.

وی خاطرنشان کرد: برخی ادارات ۳۰ سال زمین در اختیار داشتند، اما تا به امروز کار در آن‌ها انجام ندادند و امروز که می‌خواهیم از زمین آن‌ها در چهارچوب ساخت مسکن در قالب طرح نهضت ملی مسکن استفاده کنیم، می‌گویند طرح داریم!


بیشتر بخوانید: چالش بزرگ منابع مالي مسكن ملي


لزوم همکاری دستگاه‌های خدمت‌رسان برای پیش‌برد طرح نهضت ملی مسکن

حاجی‌زاده ابراز داشت: بر اساس قانون جهش تولید مسکن که مردادماه سال گذشته ابلاغ شد و وظایف مشخص و معینی برای دستگاه‌ها تعیین کرده است، یکی از این وظایف این است که دستگاه‌هایی مانند وزارت نیرو، دستگاه‌های خدمات‌رسان زیرمجموعه وزارت نیرو و نفت باید وظایف خودشان را انجام دهند و چیزی در زمینه زیرساخت‌ها بر عهده مردم نیست؛ یعنی مردم باید هزینه خرید انشعابات را فقط پرداخت کنند و اجرای خدمات زیربنایی و اجرای شبکه‌های برق و آب، گاز و تلفن بر عهده دولت است.

حاجی‌زاده اظهار داشت: آماده‌سازی زمین جزو وظایف راه و شهرسازی است که به کمک دستگاه‌های کارگزار مانند بنیاد مسکن کار را پیش می‌بریم، اما در سطح استان در این زمینه فعالیت آن‌چنانی صورت نگرفته و لازم است دستگاه‌های خدمات‌رسان همکاری کنند.

وی با اشاره به اینکه نهضت ملی مسکن مانند مسکن مهر است، بیان کرد: در کشور تجربه مسکن مهر را داریم و فرآیند طرح نهضت ملی مسکن مانند مسکن مهر است و ضعف‌هایی که در قانون ساماندهی و حمایت از تولید مسکن بود اصلاح شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان تصریح کرد: تولید مسکن یک موضوع تک‌بخشی و تنها به وزا ت مسکن و شهرسازی و اداره کل راه و شهرسازی استان مربوط نیست و باید همه دستگاه‌های مربوطه پای کار باشند، زیرا مسکن نیاز به نقشه، پروانه ساختمانی و صدور پروانه ساختمان دارد که این کار‌ها در شهر‌ها توسط شهرداری‌ها و در روستا‌ها توسط دهیاری‌ها انجام می‌شود.

حاجی‌زاده عنوان‌کرد: از چهار میلیون مسکنی که در قانون پیش‌بینی شده و در برنامه دولت است، ۸۰۰ هزار واحد آن در روستا‌ها قرار دارد و باید در این زمینه مراجع صدور پروانه کمک کنند و در صدور پروانه ساختمان تخفیف ۳۰ درصدی باید اعمال کنند و هیچ نوع عوارض دیگری شامل پروانه ساختمان نمی‌شود.

وی در زمینه تامین زمین در شهر کرمان برای ساخت نهضت ملی مسکن، توضیح داد: قبل از شروع طرح نهضت ملی مسکن در شهر کرمان، یک قطعه زمین مربوط به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) که در بزرگراه آیت‌الله خامنه‌ای جنب مدرسه اسماعیلیان قرار دارد، در دولت قبل آماده شده بود که اکنون در اختیار نهضت ملی مسکن قرار گرفته و ظرفیت این زمین ۴ هزار و ۱۰۰ واحد است و مشکلاتی دارد که در حال پیگیری و رفع آن هستیم.

حاجی‌زاده عنوان کرد: یک قطعه زمین دیگر برای این طرح در حاجی‌آباد کرمان پیش‌بینی کرده‌ایم که با کارگزاری بنیاد مسکن پیش می‌رود و همچنین یک قطعه زمین ۱۰۰هکتاری هم در انتهای محله شهید همت و ابتدای جاده ماهان در حال آماده‌سازی است که باید کاربری‌های آن‌ها در کمیسیون ماده ۵ اصلاح شود تا بتوانیم از این زمین‌ها بعد از رفع مشکلات و کمیسیون ماده پنج استفاده کنیم.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان گفت: یک قطعه زمین ۲۰۰ هکتاری در مجاورت دانشگاه رضوان‌شهر کرمان برای طرح نهضت ملی مسکن در نظر گرفته‌ایم که در حال انجام کار‌های آن هستیم و کار نهایی آن در حال پیش رفتن است و این اراضی نیاز به تغییر کاربری دارند.

حاجی‌زاده با اشاره به اینکه حدود ۲۰۰ تا۳۰۰ هکتار زمین در کرمان نیاز داریم که بتوانیم متقاضیان واجد شرایط قطعی‌مان را پوشش دهیم، تاکید کرد: برای انجام طرح نهضت ملی مسکن، زمین بیشتری نیاز داریم که اگر دستگاه‌ها زمین‌های خود را در اختیار ما قرار ندهند احداث شهرک و شهر جدید در کرمان را به وزارتخانه پیشنهاد داده‌ایم. وی متذکر شد: حدود ۲۵ درصد متقاضیان واجد شرایط تا نیمه اول شهریور زمین آن‌ها قطعی شده است.

منبع: صاحب‌خبر

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

تفاوت نگاه پسران و دختران به دوستی

این ۶ ماده غذایی هرگز نباید با شیر ترکیب شوند

این غذای ساده در زمان ناصرالدین شاه شاهانه محسوب می‌شد

نشانه‌های سرطان دهان

پیش بینی قیمت طلا در هفته آینده/ طلا بخریم یا منتظر بمانیم؟

انتقال اطلاعات با سرعت نور در ژاپن

روایت مقام قضایی از وکیل زن دادگستری

امیرحسین بریمانی آزاد شد

معافیت بسیج از پرداخت پول آب، برق و گاز

گوشت‌های وارداتی آلوده نیستند

گل‌محمدی: پیش‌بینی این بازی سنگین را داشتیم

ضد‍زلزله بودن اکباتان افسانه است؟

جزئیات آتش سوزی در خیابان ناصرخسرو تهران

نتایج هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال + جدول

کارشناسی داوری دیدار صنعت نفت آبادان و پرسپولیس

معاملات بورس ترکیه متوقف شد

نجات پرسپولیس به دست دیابته

جلسه مهم ساپینتو با فتح‌الله‌زاده

تامین منابع مالی با وام بیمه خدمتی نوین از بیمه تجارت‌نو

عادت ماهانه پردرد زنان در چادرهای اسکان موقت زلزله زدگان خوی

تازه‌ترین وضعیت کنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز

مقایسه میزان رشد قیمت مسکن در پایتخت

با تمام وعده‌ها قیمت گوشت قرمز پایین نیامد

تسلیت رهبر انقلاب به مردم زلزله‌زده ترکیه و سوریه

احتمال وقوع سیل در بیش‌تر استان‌‌ها

تفکیک جنسیتی فضای سبز در دانشگاه فردوسی

میزان افزایش مالیات بخش خصوصی در بودجه ۱۴۰۲

قرار بر تجمیع پیام‌رسان‌ها نیست