تاریخ انتشار: ۰۵:۲۰ - ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

تفاوت نگاه پسران و دختران به دوستی

با وجودی که شباهت های زیادی بین دوست دختران و پسران وجود دارد ولی گاهی اوقات تفاوت نگاه پسران و دختران به دوستی میتواند بسیار زیاد شود ، تعریف دوستی و دوستان صمیمی بین دختران و پسران تفاوت بسیار زیادی دارد.

تفاوت نگاه پسران و دختران به دوستی

اقتصاد۲۴- دوستی یکی از زیباترین روابط بین انسانی است، معمولا افراد بهترین اوقات زندگیشان را با دوستانشان می‌گذرانند و حتی حرف‌هایی که نمیتوانند به خانواده بگویند با دوستانشان در میان می‌گذارد.

از آنجا که انتخاب دوست برخلاف خانواده، کاملا اختیاری است علایق مشترک، حمایت و همراهی در گروه‌های دوستی و احساس شادی و پویایی بیشتری در این روابط به چشم می‌خورد.

با وجودی که پویایی دوستی مردان و زنان شباهت‌های زیادی با هم دارد، ولی تفاوت نگاه پسران و دختران به دوستی میتواند تا حدودی فرق کند که معمولا به نحوه نگرش و مشارکت جنسیت‌ها در دوستی مربوط می‌شود.

با وجودی که شباهت‌ها بین نگاه پسران و دختران به دوستی بسیار زیاد است، ولی تحقیقات انجام شده تفاوت‌های جالبی در تفاوت نگاه پسران و دختران به دوستی پیدا کرده اند.

مهم‌ترین تفاوت بین نگاه زنان و مردان به دوستی، نگاه ابزاری مردان و نگاه احساسی زنان به رابطه دوستی است. دوستی مردان اغلب در فعالیت‌های هم سهیم می‌شوند و دوستیشان همراه با فعالیت‌های مشترک است مثل بازی کردن یا معامله کردن، روابط متقابل و همکاری در پروژه ها.

دوستی زنان ممکن است همراه با معاشرت‌های کاری باشد، ولی بیشتر تمایل دارند احساسات و عواطف خودشان را به اشتراک بگذراند. دوستی خانم‌ها بر اساس صمیمیت و ارتباط عاطفی شکل می‌گیرد، یکدیگر را در آغوش می‌گیرند، به هم تکیه میکنند، راحت‌تر نصیحت میکنند و نصیحت می‌پذیرند، روی شانه دوستشان گریه میکنند و اسرارشان را با هم دی میان می‌گذارند و آن را حفظ میکنند، در بالا رفتن عزت نفس به هم کمک می‌کنند و گوش شنوایی برای هم هستند.

دوستی مردانه بیشتر تعاملی ست و بر پایه فعالیت‌های مشترک مثل بازی و سرگرمی شکل می‌گیرد و احساس را درگیری رابطه دوستانه نمی‌کنند و به اسم صمیمیت راز‌ها و جزئیات زندگی هم را نمی‌گویند.

تفاوت نگاه پسران و دختران به دوستی

مردان برای مبادله ابزار کار یا تعمیر اتومبیل با هم رابطه برقرار می‌کنند، اوقات فراغتشان را با هم به اشتراک می‌گذارند مثلا برای رفتن به سفر یا شرکت در یک رویداد ورزشی، زنان برای حفظ رابط دوستانه مدام با هم در تماس هستند و با هم ملاقات میکنند تا احساس کنند رابطه دوستانه موفقیت آمیزی دارند.

مردان حتی دوستان صمیمی ممکن است سال‌ها با هم تماسی نداشته باشند یا حتی بدون خبر دیگری از دنیا رفته باشند. روابط دوستانه مردان معمولا تحت تاثیرالگو‌های دوستی والدین است، مردانی که والدینشان روابط اجتماعی گسترده تری دارند، در بزرگسالی روابط دوستی بیشتری دارند.

درباره تفاوت‌ها و چگونگی مدیریت زنان و مردان در روابط دوستانه مطالعات زیادی انجام شده است:

کاهش استرس

مردان با وقت گذراندن بین دوستان صمیمی میتوانند استرس خود را کنترل کنند، ولی زنان برای کاهش استرس باید روابط خانوادگی را تقویت کنند. احتمالا از بیشتر زنانی که اطراف شما هستند شنیده اید که روابط پیچیده‌ای با یکی از والدین یا هر دوی ان‌ها دارند، ولی اغلب مردان چنین حرفی نمی‌زنند. البته این مطلب به این معنی نیست که مردان مشکلات خانوادگی ندارند، بلکه کمتر روی این مسائل تمرکز میکنند.

تعداد دوستان صمیمی

با این که دوستی‌های نزدیک، رضایت بخش‌ترین رابطه برای زنان و مردان محسوب می‌شوند، ولی بررسی‌ها نشان داده اند که زنان گروه دوستانه بزرگی ندارند یا روابط دوستانه نزدیک تر، ولی شکننده تری نسبت به مردان دارند، ولی مردان گروه دوستانه بزرگتری اطراف خودشان دارند، ولی کمتر میتوانند آن‌ها را به عنوان دوست صمیمی بشناسند.

تفاوت فعالیت‌ها در گروه‌های دوستی

دوستی‌های زنانه بیشتر به تماس رو در رو، اشتراک گذاری افکار و احساسات و حمایت بیشتر وابسته است. مردان بیشتر با فعالیت‌های مشترک مثل ورزش یا پیاده روی ارتباط می‌گیرند. زنان تمایل دارند با افشای اسرار خود و صحبت کردن و وقت گذرانی با هم در ارتباط باشند، ولی دوستی‌های مردان بیشتر جنبه جانبی دارد و کمتر صمیمی است و شامل فعالیت‌های مشترک می‌شود.

برنامه‌ریزی و حفظ ارتباط

زنان تمایل بیشتری به برنامه ریزی و کنترل و سازماندهی شرایط دارند مثلا بلیط رزرو میکنند و به دوستانشان با پیام اطلاعت میدهند. تاریخی را پیدا میکنند که بتوانند دور هم جمع شوند، وقتی کنار هم نیستند، با هم حرف می‌زنند، برخی از آن‌ها تقریبا هر روز با هم صحبت میکند و یکدیگر را در جربان اخبار و اتفاقات روزمره قرار می‌دهند.

همراهی کردن در روابط دوستانه زنان حتی زمانی که از هم دورند، بیشتر اتفاق می‌افتد. زنان پذیرش بیشتری نسبت به احساسات هم دارند و با دوستانشان راحت ترند و بر خلاف مردان فکر نمیکنند که با احساس کردن، قدرت خود را از دست می‌دهند و به راحتی حتی با زنانی که به تازگی آن‌ها را ملاقات کرده اند از غم و شادی خودشان صحبت میکنند و افکار منفی و مثبت و شخصی خودشان را بروز میدهند. مردان شاید سالی یک بار چنین احساساتی را فقط به یک دوست ابراز کنند.

به اشتراک گذاشتن افکار و احساسات

زنان موضوعات بیشتر و متنوع تری را برای مطرح کردن با دوستان پیدا میکنند، ولی مردان فقط درباره اصول اولیه صحبت میکنند. مردان در پاسخ به یک سوال، جوابی کوتاه می‌دهند، ولی زنان جزئیات بیشتری را به اشتراک می‌گذارند و منجر به توصیر سازی، الگو دادن و شرح کامل‌تر می‌شود و به همان اندازه هم تجربیات بیشتری از دیگران دریافت میکنند.

در اغلب موارد، مردان در روابط دوستانه، صمیمیت و حمایت کمتری دارند بااین حال روابط دوستانه در زنان، شکننده‌تر از مردان است چرا که زنان با جزئیات و سرمایه گذاری بیشتری وارد رابطه دوستی می‌شوند و انتظاراتشان از دوستشان بیشتر است و فشار روانی وفاداری به رابطه را بیشر احساس میکنند و هر ناکامی میتواند احساس شکست بیشتری به آن‌ها بدهد و رابطه را با جدیت بیشتری تمام شده حساب کنند.

تمرکز بر معاشرت و فعالیت

رابطه دوستی زنان بیشتر بر معارت متمرکز است تا فعالیت. از آنجا که الگو‌های خانوادگی پسران را بیشتر به تحرک بدنی و دختران را به تحرک کمتر تشویق می‌کند (مثلا دختر نباید اینقدر شیطنت کند یا دختر باید خانم و موقر باشد) و این کلیشه‌های تربیتی در بزرگسالی هم ادامه دارد، زنان زمانی که میخواهید با دوستانشان جایی بروند، آن را به عنوان فرصتی برای با هم بودن به قصد معاشرت می‌دانند، ولی مردان روی فعالیت تمرکز می‌کند.

گفت‌وگوی زنان بیشتر روی جنبه‌های خانوادگی و زندگی متمرکز است، ولی گفتگوی مردان بیشتر روی صحبت‌های کاری، سهام و اوراق قرضه.


بیشتر بخوانید: رفتار درست با افراد وسواسی


روش حفظ رابطه دوستی

مردان بیشتر از زنان برای نوشیدن الکل با دوستانشان بیرون می‌رود، چرا که الکل باعث می‌شود راحت‌تر بتوانند ابراز احساسات کنند و فرصت تخلیه احساسات انباشته و هیجانات مثبت و منفی را به آن‌ها می‌دهد.

دوستی مردان با فعالیت‌های مشترک تقویت و حفظ می‌شود و حتی اگر ارتباط دائمی برقرار نکنند یا با هم در تماس نباشند همچنان رابطه شان را محفوظ می‌دانند.

وابستگی عاطفی جایی در دوستی مردانه ندارد و اغلب بعد از دعوا و مشاجره همچنان دوست می‌مانند در حالی که زنان بعد از مشاجره احساس ناامیدی پیدا کرده و انگیزه شان برای ادامه دوستی کاهش پیدا میکند.

زنان برای حفظ رابطه دوستی نیاز به تماز بیشتر دارند و از طنز برای طعنه زدن به دوستشان استفاده نمی‌کنند و از ترس این که ممکن است احساسات دوستشان لطمه ببیند با او شوخی نمی‌کنند، در حالی که مردان به راحتی یکدیگر را مسخره می‌کنند.

گفت‌وگوی‌های دوستانه

یکی از تفاوت‌های کلیدی نگاه پسران و دختران به دوستی، میزن تماس، وقت گذاشتن برای دوستی و مسائل شخصی است که در موردش با دوستتان صحبت میکند.

مردان اغلب در مورد تمام تغییرات سبک زندگی با دوستانشان حرف نمی‌زنند.

مرد‌ها میتوانند حتی سال‌ها بدون ارتباط با دوستشان بگذرانند و همچنان او را به عنوان دوست صمیمی بشناسند.

بسیاری از فعالیت‌های مردانه مستلزم حرف زدن نیست مثل تماشای برنامه‌های ورزشی، بازی والبیال یا زدن وزنه‌های سنگین که امکان حرف زدن را از آن‌ها می‌گیرد.

در مقابل اگر زنی از دوست صمیمی اش دور شود و با او تماسی نداشته باشید به احتمال بیشتری علاقه اش را برای دوستی از دست می‌دهد و تصور میکند از هم جدا شده اند.

دوستی‌های مردانه از آنجا که تمایل کمتری به صمیمیت دارند نسبت به دوستی‌های زنانه کمتر شکننده است.

به اشتراک گذاشتن احساسات

زنان در راوابط دوستانه شان احساسات را به اشتراک می‌گذارد، ولی مردان تمایلی در به اشتراک گذاشتن احساساتشان با دیگر مردان ندارند و ترجیح میدهند احساسات درونی شان را با همسر، دوست دختر، خواهر یا سایر دوستان زن مطرح کنند.

منبع: بیتوته
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

قصه نحسی ۱۳ به در چیست؟

شورای همکاری خلیج فارس خواستار حل‌ اختلافات با ایران شد

دبیر ستاد امر به معروف: حریم دینداری را به مسلخ نبرید

لیونل مسی هم رکورد علی دایی را خواهد شکست؟

قیمت انواع دستگاه ماینر + جدول

قیمت روز لپ تاپ اپل + جدول

قیمت انواع موتور سیکلت در بازار + جدول

قیمت All-in-One اپل، MSI و لنوو

سه سناریو برای رشد نقدینگی در سال آینده

خرمای تنظیم بازاری از امروز عرضه می‌شود؟

اینفوگرافی/ اعمال روزانه ماه مبارک رمضان

مصرف کدام غذا در وعده افطار بهتر است؟

فرصت دلاری برای صادرات فرش ایرانی

حال و هوای نوروزی در کاخ موزه گلستان

موافق فیلترینگ تلگرام به تلگرام پیوست!

نخستین محموله صادراتی ایران خودرو به ونزوئلا رسید

تصادف مرگبار عابر پیاده در بزرگراه آزادگان تهران

جنگ و درگیری‌ میان ایران و اسرائیل چقدر محتمل است؟

عکس/ جدیدترین عکس‌ها از مازیار لرستانی

مسئولی که فرزندش در آمریکاست، باید خودش حواسش جمع باشد

هزینه خورد و خوراک ماهیانه خانوار در سال جدید چقدر است؟

شوک تازه به استقلال

بازدهی ۸۴ درصدی دلار در سالی که گذشت

تکلیف آیفون بازها در سال جدید

قیمت مصوب زولبیا و بامیه اعلام شد

سقوط دلار در پی افزایش نرخ بهره در آمریکا

روایت باقری از دیدار اخیرش با دیپلمات‌های اروپایی درباره برجام

فیلترینگ؛ وجه مشترک احمدی‌نژاد، روحانی و رئیسی!