تاریخ انتشار: ۱۴:۳۶ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸

برزیل، بهشت استارتاپ‌ها در آمریکای لاتین

نگاه ویژه «مارکوس پونتس» وزیر علم و فناوری برزیل که بر امنیت سایبری و هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و افزایش میزان پهنای باند تمرکز ویژه‌ای دارد باعث شده است تا این کشور از نظر تکنولوژی، پیشتاز امریکای لاتین شود و میزان سرمایه‌گذاری در حوزه‌ آی تی نیز از متوسط جهانی بالاتر برود.
استارت آپ
اقتصاد24 - مروزه دیگر بسیاری از کشورها به اهمیت فناوری و ارزش‌های افزوده آن پی برده‌اند به‌همین دلیل هم روز‌به‌روز بر تعداد کشورهایی که سرمایه‌گذاری‌های مناسبی در حوزه تکنولوژی انجام می‌دهند افزوده می‌شود. یکی از این کشورها برزیل است که امروزه ساکنان امریکای لاتین، آن را بهشتی برای استارتاپ‌ها می‌دانند. با اینکه پیش از این چنین جهش و رشدی برای حوزه تکنولوژی برزیل قابل تصور نبود ولی نگاه ویژه «مارکوس پونتس» وزیر علم و فناوری این کشور که بر امنیت سایبری و هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و افزایش میزان پهنای باند تمرکز ویژه‌ای دارد باعث شده است تا این کشور از نظر تکنولوژی، پیشتاز امریکای لاتین شود و میزان سرمایه‌گذاری در حوزه‌ آی تی در آن از متوسط جهانی بالاتر برود.

افزایش سرمایه‌گذاری در حوزه ‌آی‌تی

یکی از کشورهایی که در میان سریع‌ترین اقتصادهای رو به رشد جهان قرار دارد برزیل است و این رشد اقتصادی را بیش از هر چیز مدیون تکنولوژی است. نام برزیل حالا در زمینه اقتصاد در کنار کشورهایی مانند روسیه، هندوستان و چین دیده می‌شود و نهمین اقتصاد بزرگ جهان لقب گرفته است. با توجه به پیشرفت چشمگیر برزیل در حوزه فناوری، مؤسسات مختلف پژوهشی وضعیت این کشور را مورد بررسی قرار داده‌اند. به‌عنوان مثال طبق گزارش مؤسسه پژوهشی IDC و همچنین مجمع کمپانی‌های نرم افزاری برزیل(ABES)، میزان سرمایه‌گذاری در حوزه ‌آی‌تی در برزیل از متوسط جهانی بالاتر رفته است و این کشور حالا از نظر بازار تکنولوژی، در جمع 10 کشور بزرگ جهان قرار گرفته است. میزان سرمایه‌گذاری آی‌تی در برزیل در سال 2018، تا 9.8درصد افزایش داشته و به 47میلیارد دلار رسیده است این درحالی است که پیش از این، پیش‌بینی‌ها حاکی از آن بود که رشد بازار آی‌تی برزیل 4.1درصد خواهد بود. همچنین باید گفت که متوسط رشد سرمایه‌گذاری جهانی در حوزه‌ آی تی 6.7درصدی است و برزیل بسیار موفق عمل کرده است.

این آمار نشان می‌دهد که برزیل در سال گذشته 23.9میلیارد دلار در حوزه سخت افزاری سرمایه‌گذاری کرده و این رقم در نرم افزار به 10.5میلیارد دلار رسیده است. به این ترتیب برزیل نهمین کشور جهان از نظر میزان سرمایه‌گذاری در حوزه‌ آی‌تی محسوب می‌شود. 3کشور برتر جدول در این زمینه نیز امریکا، چین و ژاپن هستند. البته وقتی بخواهیم موقعیت این کشور را در امریکای لاتین مورد بررسی قرار دهیم باید گفت که برزیل در رتبه نخست جای گرفته و 42.8درصد همه سرمایه‌گذاری‌ها را در این منطقه به خود اختصاص داده است و پس از آن مکزیک با 20درصد و آرژانتین با 7.5درصد جای گرفته‌اند. بخش دیگری از این آمار به شرکت‌های نوپا اختصاص دارد و گویای این موضوع است که استارتاپ‌های برزیلی حدود 90درصد از 570میلیون دلاری را که در سال 2017 در حوزه فین تک سرمایه‌گذاری شده بود جذب کرده‌اند. فین تک‌ها و مؤسسات مالی برزیل به حوزه بلاک چین هم پا گذاشته‌اند و در حوزه بانکداری هم تکنولوژی‌هایی مانند بیومتریک با تأکید بر شناسایی چهره مورد استفاده قرار دارد.

برزیل چهارمین کشور دوستدار اینترنت

یکی دیگر از این مؤسسات که پیشرفت‌های فناوری برزیل را مورد بررسی قرار داده، internetworldstats است. طبق آمار مؤسسه پژوهشی در مارس 2019، از جمعیت 212میلیون و 873هزار نفری برزیل، حدود 149میلیون و 57هزار نفر کاربر اینترنت هستند و به این ترتیب برزیل از نظر تعداد کاربر اینترنت در جایگاه چهارم جهان قرار گرفته است. این آمار نسبت به سال 2000که فقط 5میلیون کاربر اینترنت در برزیل وجود داشت بسیار چشمگیر است. گفتنی است برزیل پس از کشورهای چین، هندوستان و امریکا جای گرفته و کشورهایی همچون اندونزی، ژاپن، آلمان و فرانسه در رده‌های بعدی این جدول جای دارند.
اگر بخواهیم در این میان نگاهی هم به ایران داشته باشیم تا بدانیم کشورمان در این شاخص چه وضعیتی دارد باید در پاسخ گفت که این آمار نشان می‌دهد ایران در سال‌جاری میلادی با 62میلیون و 700هزار کاربر، در رده 16 این جدول جای گرفته است. گفتنی است این آمار نشان می دهد رشد اینترنت نسبت به سال 2000 که تنها 250هزار کاربر اینترنت وجود داشت 24.9درصد است.

سهم برزیل از تلفن همراه

یکی دیگر از شاخص‌هایی که در زمینه پیشرفت‌های فناوری مورد توجه کمپانی‌ها و مؤسسه پژوهشی، internetworldstats قرار گرفته، تعداد کاربران تلفن همراه در برزیل است. شاخص دیگر نیز تعداد کل گوشی‌های مورد استفاده در برزیل است که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته است. طبق گزارش این مؤسسه، در حالی که جمعیت کل جهان به 7.69 میلیارد نفر رسیده ولی تعداد تلفن‌های همراه مورد استفاده در دنیا 8.98 میلیارد عدد است به این معنا که حدود یک میلیارد عدد بیشتر از تعداد جمعیت جهان، گوشی فعال وجود دارد. حال سهم برزیل از این میزان تلفن همراه چقدر است؟
برزیل چهارمین کشور جهان از نظر تعداد کاربران تلفن‌های همراه محسوب می‌شود و تعداد گوشی‌هایی که در این کشور مورد استفاده است به عدد 284میلیون و 200هزار عدد می‌رسد. در این شاخص، برزیل پس از چین، هندوستان و امریکا قرار گرفته است و پس از برزیل نیز روسیه، اندونزی، آلمان و.. قرار دارند.
درباره این شاخص هم اگر بخواهیم نگاهی به ایران بیندازیم باید گفت که کشورمان در رده چهاردهم قرار گرفته و 96میلیون و 165هزار گوشی در ایران مورد استفاده است. البته تعداد کاربر تلفن هوشمند مورد استفاده در برزیل در سال‌جاری میلادی رقمی معادل91میلیون و 191هزار نفر عنوان شده است که این عدد به این معناست که ضریب نفوذ تلفن هوشمند در این کشور به 42.80درصد می‌رسد.گفتنی است که برزیل در زمینه تعداد کاربر تلفن هوشمند نیز رتبه چهارم جهان را دارد و پس از چین، هندوستان و امریکا قرار گرفته است. گفتنی است ایران در این شاخص در رتبه 17 جهان قرار گرفته است و 35میلیون و 366هزار نفر کاربر تلفن هوشمند هستند و ضریب نفوذ تلفن هوشمند نیز در ایران به 43.20درصد رسیده است.

اپلیکیشن‌ها در کانون توجه جوانان برزیلی

با توجه به میزان پیشرفت و توسعه تکنولوژی در برزیل، آیا جوانان این کشور به این حوزه علاقه مندند؟ برای رسیدن به پاسخ این سؤال باید نگاهی به نتیجه تحقیقات و نظرسنجی کمپانی Dell داشته باشیم. این تحقیق، نتیجه همکاری 704فرد 16 تا 23ساله واقع در شهرهای مختلف برزیل است و درنهایت هم نتیجه پژوهش نشان داد که حدود 85درصد برزیلی‌هایی که در بازه زمانی 1995 تا 2002 متولد شده‌اند می‌خواهند در حوزه‌ آی تی فعالیت کنند.البته باید گفت در این میان همچنان زنان گلایه مندند که به آنها به اندازه مردان بها داده نمی‌شود و درواقع شاهد تبعیض جنسیتی برای ورود به بازار کار فناوری هستند. برزیل اکنون چهارمین کشور مصرف‌کننده اپلیکیشن در جهان محسوب می‌شود و 81درصد کاربران اینترنت در برزیل حداقل از یک اپ برای خرید یک محصول یا اجاره یک سرویس بهره می‌گیرند به همین دلیل هم بیشتر جوانان قصد دارند به این حوزه ورود کنند.

منبع: ایران آنلاین
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
بازار
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

میوه‌هایی که نباید به صورت ناشتا مصرف شوند

فعالیت بیشتر معادن دیگر توجیه اقتصادی ندارند/ نبرد نابرابر معدنی‌ها و فولادی‌ها به ضرر اقتصاد است

چراغ سبز بورس به فرآورده‌های نفتی/ حفظ بازار‌های ایران با ایجاد تنگنا‌های صادرات برای کشور‌های همسایه

سریالی که جایگزین «بچه مهندس» می‌شود

۳ توصیه ساده برای مراقبت از چشم‌ها

عکس/ ابتکار جالب مدارس چین برای فاصله‌گذاری اجتماعی

مداوای حیوانات وحشی آتش‌سوزی جنگلهای زاگرس

روند تغییر قیمت‌ها طی ۷۷ روز گذشته در بازار

ترامپ از خروج «مایکل وایت» از ایران خبر داد

کاخ سفید احتمال استفاده از ارتش برای سرکوب اعتراضات را رد نکرد

تاکنون ۶دستورالعمل تشخیص و درمان کرونا در کشور ابلاغ شده است

جبران نیاز ارزی دارو تا پایان خردادماه

روزه سکوت پوتین قبل از نشست اوپک

رشد ۵ دلاری طلا با افت ارزش دلار در بازار‌های جهانی

معادن کوچک و متوسط سهم ۶۵ درصدی از استخراج را دارند

توئیتر به ترامپ برچسب «نژادپرستی» زد

مقرری بیمه بیکاری کرونا چقدر است؟

تدوین طرح اجاره‌داری حرفه‌ای با تعیین سقف مجاز افزایش اجاره

دعوت رئیس مجلس ملی پاکستان از قالیباف برای سفر به این کشور

نبی: در نامه فیفا اشاره‌ای به تعلیق نشده است

تمدید فرصت مدیریت مستقیم سهام عدالت

روحانی: مردم باید زندگی خود را با ویروس کرونا سازگار کنند

جزئیات برنامه اصلاح ساختار بودجه

بازداشت عاملان آتش‌سوزی جنگل‌های "خائیز"

محمدرضا گلزار در حال بازی تنیس

واکنش محمدرضا حیاتی به سوتی‌ها و خبر‌های جنجالی‌اش!

«امیر جدیدی» و «رعنا آزادی ور» بازیگران قطعی فیلم فرهادی شدند

به برنامه‌ «دورهمی» نمی‌روم، چون از تخریب شخصیت خوشم نمی‌آید

فیلم/علی کریمی و ماجرای درخت ویلموتس!

اعتراض به رفتار نژادپرستانه آمریکا

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور

آخرین قیمت سکه و طلا امروز پنجشنبه ۱۵ خرداد ۹۹+جدول

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس از اقتصاد کشور،از بدهی ۵۰۰ هزار میلیاردی دولت تا کاهش صادرات

جاده‌های هراز و کندوان ترافیک سنگین دارد

گرد و خاک در ۵ روز آینده غوغا می‌کند

آموزش و پرورش تهران: امتحانات پایه نهم و دوازدهم حضوری برگزار می‌شود

فیلم/طعنه‌های روحانی به عربستان و امارات