تاریخ انتشار: ۰۹:۵۱ - ۱۳ خرداد ۱۴۰۳
بررسی تورم خوراکی به‌گواه آماروارقام رسمی

تن ماهی رکورددار افزایش قیمت مواد خوراکی + جدول

کنسرو ماهی تن در یک سال گذشته ۹۰ درصد گران شده است. در همین مدت برنج ایرانی کیلویی شش هزار تومان کاهش پیدا کرده

تن ماهی رکورددار افزایش قیمت مواد خوراکی + جدول

اقتصاد ۲۴- قیمت کنسرو ماهی تن از اردیبهشت پارسال تا امسال تقریبا دو برابر شده است. مرکز آمار ایران با زیرنظر گرفتن کنسرو‌های ۱۸۰ گرمی ماهی تن در این مدت متوجه جهش ۹۰ درصدی شده که بیشتر از هر خوراکی دیگر است. کشمش پلویی، گوشت گوسفندی، قارچ و شیر خشک بعد کنسرو ماهی تن رکوردداران افزایش قیمت بازار خوراکی معرفی شدند و آماروارقام رسمی نشان می‌دهد روی هم ۲۲ قلم خوراکی از یک سال قبل به این طرف جلوتر از تورم عمومی در مناطق شهری حرکت کردند. با همه این حرف‌ها تورم خوراکی از نرخ تورم عمومی فعلا کمتر است و در این اتفاق چیز‌هایی مثل کاهش قیمت برنج و روغن بی‌تاثیر نبودند.

قیمت کنسرو ماهی تن؛ افزایش ۹۰ درصدی در یک سال

قیمت کنسرو ماهی تن طبق جدید‌ترین آمار‌های رسمی به‌طور متوسط به ۸۴ هزار و ۶۱۶ تومان رسیده است. این عدد را مرکز آمار ایران با بررسی قیمت کنسرو‌های ۱۸۰ گرمی ماهی تن در اردیبهشت سال جاری درنظر گرفته که نسبت به ماه مشابه سال قبل دقیقا رشد ۹۰.۶ درصدی را نشان می‌دهد.

قیمت کنسرو ماهی تن اردیبهشت پارسال ۴۴ هزار و ۳۹۳ تومان اعلام شد و با این اوصاف ظرف یک سال کمی بیش از ۴۰ هزار تومان به قیمت کنسرو ماهی تن اضافه شده است. تازه خود مرکز آمار عدد ۸۴ هزار و ۶۱۶ تومانی را متوسط قیمت کنسر ۱۸۰ گرمی ماه تن می‌داند.

قیمت کنسرو ماهی تن در ماهی که پشت‌سر گذاشتیم، کف و سقف تقریبا ۶۷ و ۹۰ هزار تومانی را به‌چشم دیده، اما اگر همان عدد ۸۴ هزار تومانی را ملاک قرار بدهیم متوجه می‌شویم کنسرو ماهی تن بیشتر از هر خوراکی دیگری در یک سال گذشته گران شده است؛ حتی جلوتر از گوشت گوسفندی و شیرخشک.

افزایش قیمت کنسرو ماهی تن از دید مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار سازمان شیلات کشور به چیز‌هایی مثل افزایش قیمت نهاده‌های تولید کنسرو در سطح جهانی از جمله افزایش قیمت ماهی تون، افزایش قیمت قوطی، هزینه‌های صیادی، روغن، درب قوطی و ... ارتباط داده می‌شود.

رکوردداران افزایش قیمت؛ از کشمش پلویی تا گوشت قرمز
کشمش پلویی، شیرخشک، قارچ و گوشت قرمز، کنار کنسر ماهی تن رکوردداران افزایش قیمت بازار خوراکی در یک سال گذشته معرفی شدند.

کشمش پلویی با جهش قیمت ۶۷ درصدی در این مدت، پشت‌سر کنسرو ماهی تن قرار دارد و رتبه‌های سوم، چهارم و پنجم به‌ترتیب به گوشت گوسفندی، شیرخشک و قارچ تعلق گرفته است.

قیمت کشمش پلویی در این مدت از کیلویی ۱۱۵ هزار تومان به کیلویی ۱۹۲ هزار تومان تبدیل شده و مرکز آمار در اردیبهشت امسال تا کیلویی ۲۱۷ هزار تومان نیز برای هر کیلو کشمش پلویی سراغ داشته است.

شیرخشک اواخر تابستان پارسال سروصدای زیادی به‌پار کرد. تا جایی که برای کنترل و بازگشت آرامش به بازار بحث سهمیه‌بندی و فروش شیرخشک با کد ملی در داروخانه‌ها مطرح شد. مرکز آمار ایران حالا میزان افزایش قیمت شیرخشک از اردیبهشت ۱۴۰۲ تا اردیبهشت ۱۴۰۳ را معادل ۶۵.۷ درصد اعلام می‌کند. چون طبق بررسی‌های مرکز آمار قیمت شیرخشک در قوطی‌های ۴۵۰ گرمی در همین مدتی که روی آن دست گذاشتیم، از مرز ۶۶ هزار تومان به حدود ۱۱۰ هزار تومان رسیده است.

افزایش قیمت قارچ در ماه‌های اخیر و تابستان سال قبل، به‌چیز‌هایی مثل گرمای بی‌سابقه و پاسخگو نبودن تاسیسات و سیستم‌های سرمایشی موجود در سالن‌های قارچ ارتباط داده می‌شد. قیمت قارچ از اردیبهشت سال قبل تا الان حدود ۶۴ درصد جهش داشته و به‌جای کیلویی ۷۵ هزار و ۵۰۰ تومان، به‌طور متوسط ۱۲۳ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام می‌شود. گوشت گوسفندی و گوساله هم یکی دیگر از رکورداران افزایش قیمت بازار خوراکی در ۱۲ ماه گذشته محسوب می‌شوند، که چند خط پایین‌تر به‌شکل مفصل سراغشان می‌رویم.

قیمت گوشت گوسفندی؛ جهش ۶۶.۵ درصدی در یک سال

قیمت گوشت قرمز گوسفندی ظرف یک سال ۶۶.۵ درصد جهش داشته و در همین مدت شاهد رشد ۶۳.۶ درصدی قیمت گوشت گوساله بودیم.

قیمت گوشت قرمز گوسفندی درحالی اردیبهشت امسال به‌طور متوسط کیلویی ۶۱۸ هزار تومان به ثبت رسیده که یک سال قبل خرید هر کیلو گوشت قرمز گوسفندی ۳۷۱ هزار تومان تمام می‌شده است. البته فراموش نکنید که این اعداد متوسط قیمت گوشت قرمز هستند و طبیعتا در قصابی‌ها برای گوشت قلوه‌گاه گوسفندی و مثلا مغز ران گوسفندی نرخ‌های دیگری اعلام می‌شود. از طرفی خود مرکز آمار نیز از کف کیلویی ۵۱۳ هزار تومان و سقف کیلویی ۷۲۰ هزار تومان برای متوسط قیمت گوشت قرمز گوسفندی خبر داده و این اعداد برای هر کیلو گوشت قرمز گوساله به ترتیب ۴۳۱ و ۶۲۲ محاسبه شده است.

قیمت گوشت قرمز گوساله که نسبت به گوشت قرمز گوسفندی عقب افتاده، در اریبهشت امسال به‌طور متوسط به ۵۵۴ هزار تومان رسید که همین عدد نسبت به نرخ کیلویی ۳۳۹ هزار تومان اردیبهشت پارسال، رشد ۶۳.۶ درصدی را نشان می‌دهد. بدنیست بدانید بااحتساب خوراکی‌هایی که تا الان بررسی کردیم، در مجموع ۲۲ قلم کالا افزایشی بیش از ۳۱.۶ درصدی را تجربه کردند که نرخ تورم نقطه‌ای در مناطق شهری محسوب می‌شود.

سبقت ۲۲ قلم خوراکی از نرخ تورم

نرخ تورم نقطه‌ای در مناطق شهری کشور ۳۱.۶ درصد اعلام شده است. به‌زبان ساده خانوار ایرانی شهرنشین، اردیبهشت امسال برای خرید تمام کالا و خدمات مورد نیاز ۳۱.۶ درصد بیشتر از اردیبهشت پارسال هزینه کرده است. حالا اگر این عدد را معیار و ملاک قرار بدهیم، آنوقت متوجه می‌شویم میزان افزایش قیمت ۲۲ قلم خوراکی بیشتر از ۳۱.۶ درصد بوده است.

کنسرو ماهی تن، کشمش پلویی، گوشت قرمز گوسفندی، شیرخشک، قارچ و گوشت قرمز گوساله شش‌تا از ۲۲ قلم خوراکی موردنظر است. مرکز آمار اعلام کرده میزان افزایش قیمت ماست پاستوریزه در یک سال گذشته ۳۱.۸ درصد بوده و خوراکی‌های دیگری مثل لپه، خامه پاستوریزه، سس گوجه‌فرنگی، شیرینی خشک، عدس، مغز گردو، کدو سبز، قند، رشته آش، هویج فرنگی، ماهی قزل‌آلا، چای خارجی، شکر، لوبیا قرمز و پیاز در همین مدت جلو‌تر از تورم عمومی حرکت کرده‌اند.

تورم خوراکی واقعا کجا قرار دارد؟

نرخ تورم خوراکی براساس آمار‌های واقعی از نرخ تورم عمومی کمتر است. بااینکه مرکز آمار از رقم ۳۱.۶ درصد به‌عنوان نرخ تورم نقطه‌ای در مراکز شهری عنوان می‌کند، اما میزان افزایش هزینه خانوار شهرنشین ایرانی برای خرید همه‌جور خوراکی از ازدیبهشت پارسال تا امسال دقیقا ۲۲.۷ درصد بوده است.

نرخ تورم خوراکی فقط شامل کنسرو ماهی تن و گوشت و قارچ و اینجور چیز‌ها نمی‌شود و در تعیین رقم اصلی پای مرغ و روغن و برنج و کلی خوراکی دیگر نیز وسط می‌آید.


بیشتر بخوانید: کـارنامه خوراکی‌ها؛ بررسی خروجی سیاست‌های دوساله گذشته دولت در کنترل تورم سبد غذایی مردم


نرخ تورم خوراکی از طرفی نسبت به آیتم‌های مهم دیگری از جمله مسکن (۴۱.۸ درصد)، آموزش (۴۱.۱ درصد)، پوشاک (۳۵.۵ درصد)، بهداشت (۳۳.۲ درصد)، تفریح (۳۲ درصد) و دخانیات (۳۰.۷ درصد) فعلا کمتر است و فقط درمقایسه با حمل‌ونقل (۲۱.۷ درصد) و ارتباطات (۱۶.۵ درصد) هزینه بیشتری به خانوار شهرنشین ایرانی تحمیل کرده است. فراموش نکنید درمقابل گوشت و کنسرو ماهی تن و بقیه اشرار بازار خوراکی، چیز‌هایی مثل مرغ و روغن و برنج ایرانی در ثبت نرخ تقریبا ۲۲ درصدی تورم خوراکی‌ها موثر بودند.

شیطنت تن ماهی، شرم و حیای برنج ایرانیروغن جامد نباتی از یک سال قبل به اینطرف بیشتر از هر خوراکی دیگری ارزان شده است

قیمت مرغ؛ ثبات نسبی در سالی

قیمت مرغ در ۱۲ ماه گذشته ثبات نسبی داشته است. قیمت مرغ در این مدت از کیلویی ۷۸ هزار و ۵۰۰ تومان به ۸۲ هزار و ۶۹۰ تومان رسیده که درمقایسه با امثال گوشت و کنسرو ماهی تن و ... کمتر به چشم می‌آید.

قیمت مرغ به‌این ترتیب ظرف یک سال افزایش تقریبا پنج درصدی داشته و مرکز آمار از کف قیمت کیلویی ۷۶ هزار و ۵۰۰ تومانی در اردیبهشت امسال برای هر کیلو مرغ ماشینی خبر داده است. قیمت مرغ البته شهربه‌شهر و استان و به استان در کشور تفاوت پیدا می‌کند و به‌همین دلیل خود مرکز آمار از ارقام بالای کیلویی ۹۰ هزار تومان برای قیمت هر کیلو مرغ خبر می‌دهد.

برنج ایرانی و روغن در مسیر ارزانی

قیمت برنج ایرانی از یک سال قبل به این طرف حدود پنج درصد کاهش پیدا کرده است. روغن مایع حدود ۹ درصد و روغن جامد نزدیک ۱۱ درصد ارزان شده و خرید سیب تقریبا پنج درصد کمتر از اردیبهشت سال قبل هزینه دارد.

قیمت برنج ایرانی که تحت‌تاثیر روی زمین ماندن بخشی از تولید شالیکاران در تابستان سال قبل قرار گرفت، در ماه گذشته به‌طور متوسط ۱۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان به ثبت رسید. یک سال قبل در چنین روز‌هایی قیمت برنج ایرانی کیلویی ۱۲۲ هزار تومان اعلام می‌شد. البته درباره متوسط قیمت انواع برنج ایرانی صحبت می‌کنیم وگرنه همین الان خرید برنج هاشمی و طارم بیشتر از این حرف‌ها آب می‌خورد و مثلا برنج فجر و ندا ایرانی را با نرخی کمتر از ۱۱۶ هزار تومان در بازار پیدا می‌کنیم.

قیمت روغن هم از قیمت جهانی تاثیر می‌گیرد و به‌خاطر کاهش قیمت جهانی روغن، شاهد ارزان شدن این کالا هستیم. قیمت روغن مایع در قالب بطری‌های ۹۰۰ گرمی موجود در بازار از ۶۹ هزار و ۳۳۰ تومان در اردیبهشت پارسال به ۶۳ هزار و ۱۵۰ تومان در اردیبهشت امسال رسیده است. روغن جامد نباتی هم که سال گذشته در حلب‌های یک کیلویی ۷۶ هزار و ۴۲۰ تومان قیمت داشت، اردیبهشت امسال به‌طور متوسط ۶۷ هزار و ۴۸۰ تومان فروخته شده است.

منبع: فرارو
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

عکس/تصویری از عراقچی در کنار ظریف و پزشکیان در حال اقامه نماز

قیمت تبلت اپل امروز + جدول

قیمت انواع زعفران + جدول

قیمت سکه و طلا امروز سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

تیپ مجلسی شبنم قلی‌خانی در یک کنسرت + فیلم

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

عکس/طعنه حسام‌الدین آشنا به زاکانی: اینکه با پول خودمان به خودمان وام بدهند افتخار نیست

عکس/دفتر رهبری نقل‌‌قول‌های زاکانی را تکذیب کرد!

عکس/ ظریف به یاری پزشکیان آمد

اینفوگرافی/ حرف‌های داغ نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری درمرحله سوم مناظره

پست عاشقانه فرشته حسینی برای نوید محمدزاده

عکس/ مسعود پزشکیان قبل از مناظره!

عکس/ پاسخ فعال حوزه انرژی به ایده تخیلی سعید جلیلی

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

عکس/تفریح مهدی پاکدل و همسرش در کافه وریا غفوری

زاکانی فقط یک چیز‌هایی از اقتصاد شنیده و متوجه نیست/ با مدیریت سنتی می‌خواهند یک جامعه صنعتی را اداره کنند!

فیلم/تصمیم سخت برای بنزین!

فیلم/قالیباف مجددا از اموال و دارایی هایش برای مردم نگفت!

این علائم روی پوست یعنی کلسترول‌تان بالاست

 معاوضه اکانت همستر کامبت با اتوبوس‌های اسکانیا!

فیلم/ قالیباف: همۀ فرزندانم در ایران‌اند و در تهران زندگی می‌کنند

فیلم/ دختر قالیباف: ماجرای سیسمونی دروغ بود

پس لرزه‌های اظهارات پزشکیان و ظریف در میزگرد سیاسی

محسن پورقاسمی به خاک سپرده شد

تصاویر پُربازدید از پوشش متفاوت زنان حامیِ جلیلی

واکنش معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور به اظهارات ظریف

علی جنتی: رقابت اصلی در انتخابات بین پزشکیان و قالیباف است

عکسی از مسعود پزشکیان و دخترش در یک همایش بزرگ

عکس/موبایل پرحاشیه زاکانی در مناظره اول

محمدعلی بهمنی از بیمارستان مرخص شد

عکس/بنر تبلیغاتی زاکانی در تهران با استفاده از امکانات شهرداری؟

عکس/ هشدار مهدی رحمتی به مخاطب خاص

عکس/بالاخره پزشکیان با کت‌و‌شلوار جلوی دوربین ظاهر شد

آکسیوس: آمریکا و اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای ایران گفتگو می‌کنند

عکس / بهروز افخمی در مستند انتخاباتی سعید جلیلی

عکسی از تیپ و پوشش متفاوت قالیباف بعد از مناظره اول

عکس/ظریف تصویر نمودارهایش را منتشر کرد

عکس/ آشنا اینگونه از ۸ دقیقه شورانگیز ظریف تجلیل کرد

اولین توئیت ظریف بعد از نطق طوفانی در میزگرد سیاسی پزشکیان

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

پیش بینی قیمت دلار فردا چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

استقلال به دنبال ستاره سابق پرسپولیس!

چطور مبلغ قبض برق خود را پیش بینی کنیم؟

جاساز عجیب تریاک در بدن دو قاچاقچی

عکس/ رونالدو معرفت برای هوادار را معنا کرد

وقوع زمین‌لرزه ۵ ریشتری در کاشمر استان خراسان رضوی/ تا کنون ۴ نفر فوت و ۱۲۰ تن مصدوم شدند

فیلم/ کنایه جالب کارشناس نزدیک به جلیلی به پزشکیان

چگونه مناسب‌ترین روش سرمایه‌گذاری را انتخاب کنیم؟

فیلم/ در سه سال دولت رئیسی چند تحریم اضافه شد؟

فیلم / ۹ دقیقه طلایی ظریف در صداوسیما

حرف های ضد و نقیض یک متهم به قتل در دادگاه

عکس/ زاکانی با هزینه شخصی تبلیغات انجام می‌دهد؟!

فیلم/ زخم کاری ظریف به جلیلی و زاکانی در ۵ دقیقه

فیلم/ ظریف:اسلام مخالفتی با صلح ندارد

فیلم/قطع میکروفون فواد ایزدی به دلیل رعایت قانون در میزگرد

شاسی‌بلند تیگو ۸ به بازار عرضه می‌شود؟

فیلم/ظریف: قدرت به معنای قدرت نظامی نیست

فیلم/ پزشکیان خطاب به ایزدی: برجام اگر بد بود چرا دولت شهید رئیسی آن را پاره نکرد؟

فیلم/اولین تصاویر از خسارات زلزله در کاشمر

فیلم/ پزشکیان: دست از دعوا و اختلاف برداریم

تیپ مجلسی شبنم قلی‌خانی در یک کنسرت + فیلم

فیلم/ پزشکیان: قرار است تا ابد با آمریکا دعوا کنیم ؟

فیلم/ پزشکیان: از بخوربخور‌های تحریم برخی از آقازاده‌ها زندگی اشرافی تهیه کرده‌اند

فیلم/ آیا پزشکیان دولت سوم روحانی است؟