تاریخ انتشار: ۱۰:۰۴ - ۰۷ مهر ۱۳۹۸

دلیل رد پیشنهاد ترامپ برای ملاقات با روحانی

رئیس دفتر رئیس جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه برجام بدون منافع برای تهران ارزشی ندارد، گفت: در سفر رئیس‌ جمهوری به نیویورک بارها به اروپایی‌ها اعلام کردیم که حتی با خروج آمریکایی‌ها آنها وظیفه سنگین‌تری در قبال برجام دارند و باید با استقلال بیشتری به تعهدات خود در توافق عمل کنند تا همچنان این معاهده بین المللی که خود در تحقق آن محوریت داشتند، حفظ شود.
واعظی
اقتصاد24- «محمود واعظی » شنبه شب در گفت وگویی با بیان اینکه آمریکایی ها فکر می کردند با توجه به قدرت اقتصادی و سیاسی می‌توانند ایران را در جهان منزوی کنند، با رد پیشنهاد ترامپ گفت: آنها در این زمینه نتوانستند به اهداف خود برسند و متوجه شدند که تحریم‌های آنها و فشارهای حداکثری آنها برای ایران کارایی لازم را ندارد.

رئیس دفتر رئیس جمهوری تاکید کرد: طرح مواضع ایران در خصوص مسایل مختلف بین المللی، حفظ برجام و ملاقات دکتر روحانی با تعداد زیادی از سران کشورهای جهان در نیویورک که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل انجام شد، نشان داد آمریکایی ها در اعمال فشار حداکثری به ایران به بن بست رسیده اند.

اهم اظهارات رئیس دفتر رئیس جمهور را بخوانید؛

*رئیس جمهوری اسلامی ایران در سفر به نیویورک به صراحت به اروپایی ها اعلام کرد که گام سوم در برجام را برداشته ایم و آنها نیز در تلاش هستند با ارائه راه حل های مناسبی همچنان برجام را حفظ کنند.

*رئیس‌ جمهوری فرانسه به دنبال برگزاری جلسه ۵+۱ بود تا پیشنهادهای اروپایی خود را مطرح کند زیرا آنها متوجه شدند هر چه می گذرد آنها در این زمینه استقلال ندارند و با تشکیل این جلسه اروپایی ها به دنبال حل مشکلات خود بودند و تلاش کردند با حفظ برجام نسبت به اختصاص ۱۵ میلیارد دلار برای ایران اقدامات لازم را انجام دهند.

برخی کشورهای عربی و اسرائیل دوست ندارند وضعیت فعلی بین ایران و آمریکا تغییر کند


*برخی از کشورهای عربی، رژیم صهیونیستی و حتی تندروهای آمریکایی دوست ندارند وضعیت فعلی بین ایران و آمریکا تغییر پیدا کند، آنها فکر می کنند با تحریم‌های اقتصادی و فشار حداکثری می توانند برای مردم نارضایتی تولید کنند و حتی بعضی از موسسات ایران از جمله بانک مرکزی را برای دومین بار تحریم کردند. آمریکایی ها اخیرا اعلام کرده اند به هیچ وجه به مقامات و بستگان آنها ویزا نمی دهند در حالی که آنها پیشتر نیز ویزا نمی دادند و این نشان می دهد که آمریکایی ها کاملا به بن بست رسیدند.

*در ۵ یا ۶ ماه گذشته آمریکا همه نوع تحریم را بر علیه ایران اعمال کرد اما متوجه شد، تحریم ها دیگر تاثیری در بازار ارز، کالا و بورس ایران ندارد و ایران همچنان توانسته روابط خود را با کشورهای جهان توسعه دهد و کالاهای خود را صادر و یا وارد کند.

آمریکا موفق به منزوی کردن ایران نشد


*آمریکایی‌ها بیشتر به دنبال منزوی کردن ایران بودند اما دیدارهای رئیس جمهوری با سران کشورهای جهان نشان داد که آنها به جای ایران منزوی شده اند و حتی وزیر امورخارجه ایران در این سفر توانست ۲۱ ملاقات انجام دهد، ۶ سخنرانی در کمیته های مختلف سازمان ملل داشته باشد با مسئولان ۷ نهادهای بین المللی مذاکره کند، ۸ مصاحبه مطبوعاتی برگزار کند و یا حتی ۱۰ مورد دیدار با نخبگان داشته باشد که همه اینها نشان داد آنها در زمینه منزوی کردن ایران نتوانستند به موفقیت برسند.

*ما برای بی اثر کردن تحریم‌ها و فشار حداکثری آمریکایی‌ها با ساماندهی بازار به دنبال حمایت از تولید داخل هستیم زیرا تولید داخل کلید شکست تحریم‌هاست و دولت با تمام توان از تولیدکنندگان داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کند تا بتوانیم تمام نیازمندی‌های خود را در داخل تولید کنیم.

تشکیل وزارت بارگانی کمک بزرگی به مردم و کشور است


*خوشبختانه دراین راستا مجلس محترم چهارشنبه گذشته با تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی موافقت کردند و این جای تقدیر و تشکر دارد، زیرا این کمک بزرگی برای مردم و کشور است تا علاوه بر توسعه صادرات دولت نیز بتواند در حوزه بازار از مصرف کنندگان و صادرکنندگان حمایت بیشتری داشته باشد.

*منتظریم به محض تایید این مصوبه مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان، یک سرپرست برای این وزارتخانه معرفی ‌شود و امیدواریم در کمتر از سه ماه آینده بتوانیم وزیر تجارت و خدمات بازرگانی را برای کسب رای اعتماد به مجلس معرفی کنیم تا انشاالله هر سال شاهد بهتر شدن وضعیت اقتصادی کشور نسبت به سال گذشته باشیم تا آینده بهتری در اقتصاد ملی ایران رقم بخورد.

*امریکایی‌ها و برخی از سران کشورهای عربی فکر می‌کردند با فشار حداکثری دو یا سه ماه آینده مردم ایران اعتراضات خود را آغاز می کنند در حالی که هیچ کدام از اینها تاثیری بر ملت ایران نداشت، از طرفی دولت به دنبال کاهش قیمت ارز و بسیاری از کالاها در بازار است تا فشار بیشتری بر مردم وارد نشود.

نپذیرفتیم با آمریکایی ها ملاقات کنیم چون...


*ما گام های اول، دوم و سوم را در برجام برداشتیم و این اتفاقات برای آنها خوشایند نبود و با تلاش دولت و ملت ایران الان برخی از کشورهای اروپایی چاره‌ای ندارند تا بتوانند موضوع را حل و فصل کنند. ما به آمریکایی ها اعتمادی نداریم چون آنها با خروج از برجام عهد خود را شکستند و حتی به آنها اعلام کردیم که خروج از برجام کاری اشتباه بوده لذا ما نپذیرفتیم در این سفر با آنها ملاقات کنیم، زیرا که مواضع ما بر حق بود.

*طبق نظر سنجی ها هم اکنون ترامپ در انتخابات آینده امریکا وضعیت خوبی ندارد و سال آینده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نشان خواهد داد که ترامپ آنچنان دستاوردهای خارجی مهمی در جهان نداشته است.

تمام پروژه های آمریکایی ها در منطقه با شکست مواجه شده است


*تمام پروژه های آمریکایی ها در منطقه با شکست مواجه شده است، اقدامات آنها در عراق، سوریه و افغانستان شکست محسوب می شود و هیچ کدام از گفته های ترامپ در زمان انتخابات در حوزه بین المللی عملی نشده اند. آمریکایی‌ها با تبلیغات گسترده با کره شمالی مذاکرات خود را شروع کردند اما هیچ اتفاقی نیفتاد و حتی رفتند به دنبال تغییر حکومت در ونزوئلا اما در آنجا نیز دستاوردی نداشته و باز هم شکست خوردند.

*مذاکرات دکتر روحانی با سران کشورهای اروپایی نشان داد آنها به دنبال این هستند که برای حفظ استقلال خود هرچه می توانند وابستگی و روابط تجاری خود را با آمریکایی ها به تدریج کم کنند.

ترامپ چندبار برای دیدار با رئیس جمهور اعلام آمادگی کرد


*ترامپ در مصاحبه های مطبوعاتی خود چند بار اظهار تمایل کرده بود و حتی روسای برخی از کشورهای جهان اعلام کرده بودند که ترامپ آمادگی دارد با رئیس جمهوری ایران مذاکره کند، اما ما مواضع خود را به روشنی اعلام کرده بودیم که به هیچ وقت ملاقات دوجانبه در برنامه کاری رئیس جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد.

*اگر آنها به تعهدات خود بر اساس برجام عمل کنند و فشار حداکثری را از روی مردم ایران بردارند ما آمادگی داریم در چارچوب مذاکرات ۵+۱ بتوانیم مسائل خود را حل و فصل کنیم اما عده‌ای این موضع ما را به دیدار رئیس جمهوری اسلامی ایران با ترامپ تفسیر کردند.

*خروج از برجام و فشار حداکثری آمریکا از نظر ما قابل قبول نیست و از طرف دیگر ما به دنبال توسعه روابط سیاسی با بسیاری از کشورهای جهان هستیم و بسیاری از کشورهای جهان نیز به دنبال توسعه روابط سیاسی و تجاری خود با ایران هستند و فشارهای آمریکا را محکوم می کنند و حتی بعضی از سران کشورهای جهان که با رئیس جمهوری اسلامی ایران ملاقات داشتند با محکوم کردن مواضع سیاسی آمریکایی‌ها اعلام کردند ما این تحریم‌ها را قبول نداریم و بسیار علاقمند هستیم در حوزه تجاری همچنان با ایران کار کنیم و حتی وزیر خارجه روسیه با حمایت از ایران فشارهای آمریکا علیه ایران را محکوم کرد.

صدور مجوز برای عیادت ظریف از تخت روانچی را منوط به آزادی یک زندانی کردند


*{ با اشاره به اقدامات آمریکا برای نپذیرفتن عیادت وزیر خارجه ایران از تخت روانچی}: امریکایی ها صدور مجوز برای عیادت ظریف با تخت‌ روانچی را منوط به آزادی یک زندانی در ایران کردند و این نشان می دهد در دو سال و۹ ماه گذشته که ترامپ بر سر کار آمده اقدامات آمریکایی‌ها منطقی ندارد و معنی عدم اجازه به ظریف برای عیادت از تخت‌ روانچی در بیمارستان این است که امریکایی ها با سختگیری خود در تمام مسایل دولت و مردم ایران را هدف قرارداده اند.

برای دنیا روشن شده که ایران نقشی در حمله به آرامکو نداشته است


*نیروهای یمنی در چند سال گذشته به هر طریقی توانستند خود را تجهیز کنند و بارها فرودگاه‌های عربستان را مورد هدف قرار دادند و هم اکنون برای افکار عمومی جهان روشن شده است که ایران در مساله حمله به پالایشگاه آرامکو نقشی نداشته و یمنی ها در این زمینه توانستند به عربستان ضربه بزرگی را وارد کنند.

* زمانی که رئیس جمهوری اسلامی ایران با نخست وزیر انگلیس، صدراعظم آلمان و رئیس جمهور فرانسه ملاقات داشتند آنها اعلام کردند که اگر حمایت ایران نبود یمنی ها قادر نبودند پالایشگاه آرامکو را هدف قرار دهند در حالی که رئیس ‌جمهوری اسلامی ایران به صراحت اعلام کرد مدرک شما چیست که این مطلب را اعلام کردید. دکتر روحانی اعلام کردند که وقتی ملتی بیش از ۵ سال زیر بمباران است باید با تجهیز خود اقدامات زیادی را انجام دهد و امروز نیز یمنی ها اسرای زیادی از داخل عربستان گرفتند که قبلاً نمی توانستند.

*خوشبختانه رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران در سه شبی که در نیویورک حضور داشتند ۱۵ ملاقات دوجانبه با روسای کشورهای جهان انجام دادند، ۳ مصاحبه مطبوعاتی داشتند و با ۲ دیدار عمومی عملاً در این سفر در طول روز تمام وقت مشغول اجرای برنامه های خود بودیم و حتی خیلی از ملاقات ها را نتوانستیم پاسخ مثبت بدهیم. در ملاقات با سران کشورهای ژاپن، هند، پاکستان و عراق همواره بر توسعه روابط دوجانبه تاکید شد و حتی در دیدار رئیس جمهوری با سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا بسیاری از مسائل ابهام زدایی شد.

قرار نیست که روابط ایران با کشورهای جهان بر سر مسائل جزئی به هم بخورد


*قرار نیست که روابط ایران با کشورهای جهان بر سر مسائل جزئی به هم بخورد ما با کشورهای زیادی روابط اقتصادی گسترده ای داریم و و حتی در این سفر ما توانستیم مواضع ایران را برای افکار عمومی جهان به خوبی تشریح کنیم.

*سخنرانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل برای بسیاری از کشورهای جهان از اهمیت زیادی برخوردار بود و حتی با پخش زنده سخنرانی دکتر روحانی در مجمع عمومی بسیاری از مردم جهان و افکار عمومی ازمواضع جمهوری اسلامی ایران در مسائل مختلف بین المللی مطلع شدند.

*{ با اشاره به عدم صدور ویزا برای همراهان رئیس جمهوری اسلامی ایران در این سفر}: امریکایی ها قبل از سفر رئیس جمهوری ایران و هیات همراه، محدودیت های زیادی را به وجود آوردند زیرا آنها به دنبال عدم سفر هیات ایرانی به مجمع عمومی سازمان ملل بودند و حتی به خبرنگاران و تیم خبری و همکاران ما در معاونت مطبوعاتی ویزا ندادند، زیرا با توجه به تبلیغات منفی علیه ایران پیش بینی آنها این بود اگر این سفر انجام شود برای آنها مشکلاتی زیادی خواهد داشت.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

سکه گران شد

بارش برف و باران در برخی استان‌ها

آتش‌سوزی مهیب در پست برق بندرعباس

رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالای ایران

دلجویی نمایندگان مجلس از استاندار آذربایجان شرقی

کدام قالیباف‌ها تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند؟

دومین دوره مسابقات شنا و چهارمین دوره مسابقات قایق‌های چوبی (هوری) قشم برگزار شد

امیرعبداللهیان: به زودی مذاکرات از سرگرفته می‌شود

کارگران کارگاه‌های کوچک قبل از کرونا مشکل داشتند

مهریه توافق است، مرد می‌تواند امضا نکند

ارزان‌ترین تلویزیون‌های بازار

همه چیز در مورد دورکاری مادران کودکان زیر ۶ سال

منع تردد شبانه کرونا حذف می‌شود؟

یک گام تا راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات در بازار سرمایه

قیمت بازی پلی استیشن و ایکس باکس + جدول

قیمت مرغ، گوشت سفید و تخم مرغ

واکنش استاندار آذربایجان شرقی به سیلی خوردنش

شاخص بورس چندان هم قابل اعتماد نیست!

دستور مهم رئیسی به وزارت بهداشت

علی دارابی مردی از پشت پرده سیاست

بازدید وزیر ارتباطات از پارک اقتصاد دیجیتال و فناوری اطلاعات مشهد

طرح ترافیک تهران تغییر می‌کند؟

وضعیت سبد سهام عدالت در اولین روز آبان ماه

کارشناس خرید ارز دیجیتال کلاهبردار از آب درآمد

افزایش تسهیلات مشاغل خانگی به ۶۲ میلیارد تومان

اعمال محدودیت برای کارمندان واکسن نزده

آخرین آمار کرونا در کشور شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰

بهناز جعفری هم عروس شد + عکس

خبری برای مشترکان پرمصرف برق

قیمت انواع گوشی‌ هواوی در بازار

سلفی گوهر خیراندیش با دخترش آزاده + عکس

زمان پخش سریال امنیتی «سرجوخه» مشخص شد

قیمت انواع گوشی شیائومی در بازار

سقوط آزاد بورس در نخستین روز هفته

زمان واریز سود سهامداران شستا

قیمت انواع گوشی‌ سامسونگ در بازار

داماد رضایی چرا از بانک صادرات انصراف داد؟