تاریخ انتشار: ۱۰:۳۷ - ۱۹ مهر ۱۳۹۸
با راه‌اندازی چهار کارخانه تولیدی در کشور محقق خواهد شد

خودکفایی در صنعت لاستیک

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: خودکفایی در صنعت تایر کشور یکی ازاولویت‌های جدی است که با راه‌اندازی چهار کارخانه تولید لاستیک در کشور این امر محقق خواهد شد.
وزیر صنعت
اقتصاد 24- رضا رحمانی روزپنج شنبه در جریان بازدید از کارخانه آرتاویل تایر و طرح توسعه این واحد تولیدی اظهار کرد: در حال حاضر تعدادی از واحدهای تولیدی تایر در کشور در تولید لاستیک‌های سبک و سنگین فعالیت می‌کنند و امیدواریم با راه‌اندازی چهار طرح توسعه‌ای در این حوزه در کشور بتوانیم به خودکفایی برسیم.
وی با بیان اینکه کارخانه آرتاویل تایر به تنهایی قادر است 30 درصد لاستیک‌های کشور را تامین کند، خاطرنشان کرد: در بحث توسعه‌ای این کارخانه ورود پیدا کرده و تا پایان امسال واحد جدید آرتاویل تایر راه‌اندازی می‌شود تا نسبت به تامین لاستیک مورد نیاز خودروهای سنگین اقدامی جدی و عملیاتی انجام شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: چهار طرح دیگر در کشور در بخش تولید تایر در حال فعالیت هستند که پیشرفت آنها 10 تا 60 درصد است که امیدواریم با بهره‌برداری از همه این واحدها کشورمان را در تولید و مصرف لاستیک به ویژه لاستیک خودروهای سنگین خودکفا کنیم.
رحمانی ادامه داد: ما در حال حاضر مشکل خاصی را در تامین لاستیک خودروهای سبک نداریم و با راه‌اندازی فاز جدید کارخانه آرتاویل تایر که اقدام به تولید تایرهای سنگین می‌کند، بخش عظیمی از مشکلات و نارسائی‌ها رفع خواهد شد.
وی به وابستگی تایر در کشور و واردات در این حوزه اشاره کرد و گفت: کار جهادی که در این حوزه انجام شده است، قطعا به سرانجام خواهد رسید و ما قادر خواهیم بود بخش عمده‌ای از نیاز کشور را تامین و به خودکفایی برسیم.

4 طرح تولید لاستیک در کشور


وزیر صنعت، معدن و تجارت از بخش‌های مختلف کارخانه آرتاویل تایر به ویژه طرح توسعه آن بازدید کرد که این کارخانه در فاز جدید قادر خواهد بود با تولید 300 هزار حلقه نیاز تایر کشور را به ویژه در بخش خودروهای سنگین تامین کند که برای راه‌اندازی این واحد سرمایه‌گذار بخش خصوصی 250 میلیارد ریال به صورت ریالی و 50 میلیون دلار نیز به صورت ارزی سرمایه‌گذاری کرده تا زمینه اشتغال 400 نفر نیز در این واحد تولیدی فراهم آید.

وزیر صمت اعلام کرد:بهره‌برداری از 4 طرح تولید لاستیک در کشوروزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: به زودی چندین طرح تولید لاستیک در کشور به بهره‌برداری می‌رسد و به این ترتیب ایران به سمت خودکفایی در بخش تولید لاستیک حرکت می‌کند.
به گزارش ایسنا، رضا رحمانی در سفر به اردبیل و در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه تحول صنایع و معادن اردبیل در اولویت ویژه وزارت صمت است، اظهار کرد: ظرفیت‌های تجاری اردبیل در همسایگی کشورهای حاشیه خزر باید فعال شود.
وی خاطرنشان کرد: استان اردبیل یک استان نوظهور در بخش صنعت است و با توجه به طرح‌های در دست اقدام و در حال ایجاد یک وضعیت جدید در حوزه تولید استان در آینده نزدیک شاهد خواهیم بود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از این طرح‌ها کارخانه نئوپان در خلخال بود که متاسفانه طی سالیان گذشته تعطیل شده بود که مجددا آن را راه‌اندازی کردیم و از این طریق زمینه اشتغال برای 200 نفر فراهم شده است.

تامین لاستیک سنگین درکشور


رحمانی با اشاره به اینکه با شروع فاز توسعه این کارخانه برای 300 نفردیگر فرصت اشتغالزایی فراهم خواهد شد، بیان کرد: علاوه بر این در شهرهای محرومی نیز مانند شهرستان کوثر نواحی صنعتی موجود بودند که واحدها صنعتی در آنها فعالیت نمی‌کرد اما با اقدامات صورت گرفته این واحدها راه‌اندازی و فعال خواهند شد.
وی افزود: به عنوان مثال یکی از اقدامات دولت در این استان با توجه به مشکلات کشور در تامین لاستیک سنگین، راه‌اندازی واحد تولید لاستیک بود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برخی مشکلات موجود در حوزه ارزی کشور بیان کرد: علیرغم وجود تمام این مشکلات این واحدها در استان راه‌اندازی شده است که به حق کار جهادی به شمار می‌رود.
رحمانی اظهار کرد: در ماه‌های آینده شاهد افتتاح طرح‌های توسعه دیگر نیز در این حوزه خواهیم بود که تا 30 درصد کشور را به خودکفایی در تولید لاستیک سنگین می‌رساند.
وی تصریح کرد: برای تامین کل نیاز کشور به لاستیک سنگین خودرو، برنامه‌هایی دیگری نیز در دست اجراست که چهار طرح دیگر در چهار استان کشور در دست اقدام است که پیشرفت فیزیکی این پروژه‌ها بین 10 تا 90 درصد بوده و پروژه استان اردبیل در این حوزه به نسبت بقیه پروژه‌ها پیشرفت فیزیکی بیشتری داشته است.
عضو کایبنه دوازدهم با اشاره به اینکه در صورت به سرانجام رسیدن این پروژه‌ها کشور در بحث تولید لاستیک سنگین به خودکفایی کامل خواهد رسید، افزود: در حوزه تولید لاستیک سبک مشکل حادی وجود ندارد هر چند این حوزه نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
رحمانی با اشاره به اینکه در گذشته در بخش معدن استان سرمایه‌گذاری‌های بزرگی انجام نشده است، ادامه داد: اقدامات لازم برای فعال کردن این بخش نیز صورت گرفته است.

سرمایه گذاری در صنعت لاستیک


وی با اشاره به اینکه دربخش اکتشافات معادن استان اردبیل در اولویت قرار گرفته و باید به این روند سرعت بیشتری داده شود، گفت: مطالعات اولیه نشان داده است که نتیجه اکتشافات در یافتن رگه‌های مس در استان مثبت بوده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: به همین منظور از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی دعوت می‌شود تا از این فرصت استفاده کرده و این بخش را فعال کنند.
رحمانی با اشاره به ظرفیت‌های تجاری استان در همسایگی با کشورهای حاشیه خزر گفت: با توجه به پیوستن ایران به پیمان اقتصادی اوراسیا می‌توان در جذب بازار کشورهای همسایه نیز نقش مهمی ایفا کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در حوزه خودرو به غیر از بخش لاستیک در مشکین‌شهر طرح‌های خوبی در دست اقدام است که بابرآیند صورت گرفته نزدیک به یک هزار و 500 فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: استان اردبیل استعداد لازم برای راه‌اندازی بخش‌های مختلف در حوزه صنعت را دارد و از این طریق می‌توان این استان را که متاسفانه در سال‌های گذشته از نظر شاخص سرمایه‌گذاری در رده پایین قرار گرفته بود، تقویت کرد.
رحمانی با اشاره به ضرورت راه‌اندازی پایانه‌های صادراتی در استان اظهار کرد: به منظور تشویق بخش خصوصی برای حضور در شهرک‌های صنعتی، دولت طرح‌های تشویقی خوبی از جمله تخصیص تخفیف به آنها در نظر گرفته است.
وی افزود: امسال قصد داریم دو هزار واحد صنعتی را احیا کنیم و با توجه به برنامه 12 ماهه تخمین زده‌ایم که تا پایان سال بالای 94 درصد از این طرح‌ها محقق شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه علیرغم وجود مشکلات زیاد در زمینه تامین منابع مالی می‌توان با حضور بخش خصوصی این محدودیت‌ها را جبران کرد، گفت: خوشبختانه با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در جامعه این تفکر در حال شکل‌گیری است که راهکار اساسی رفع مشکلات معیشت کشور در گرو توجه به تولید ملی است.
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

کمیسیون تلفیق با حذف ارز ترجیحی موافقت نکرد

خطیبی مدیرعامل ایران خودرو شد

حقیقت‌های یک بوسه حق شناسانه؛ نقش پدران و مادران در تربیت ستارگان دنیای ورزش

نئو کوک؛ ترکیب خطرناک مرس و کرونا ترسناک است؟

واکنش وزارت بهداشت به عوارض واکسن آسترازنکا

پوستر رسمی هِناس رونمایی شد +عکس

حیوان سال ۱۴۰۱ چیست؟ +جزییات

فیلم/ مروری کوتاه بر آثار فریدون فروغی در یک نگاه

آمریکا: رایزنی‌ها درباره مذاکرات وین به مرحله نهایی نزدیک می‌شود

تقویم سال ۱۴۰۱ +جزییات

کانکس نشینی در تهران چقدر آب می‌خورد؟

موارد ابتلای اومیکرون در ایران به زودی ۶ رقمی می‌شود

حمایت درویش از گل محمدی و بازیکنان

لیست خانه‌های لوکس هم منتشر شد

فرار با پنهان شدن در محفظه چرخ هواپیما چقدر شانس موفقیت دارد؟

افغان‌ها و سوری‌ها رکورددار درخواست پناهندگی در اروپا

واکنشی به ممانعت از ورود عکاسان زن به ورزشگاه آزادی

تعیین وضعیت طرح توسعه حرم تغییر کاربری بندر کیاشهر و بررسی تعیین منطقه ویژه اقتصادی بندری

افشای ابعاد تازه از جزییات اموال بلوکه شده ایران در کره جنوبی

طرح توسعه محدوده منطقه آزاد انزلی، الحاق فرودگاه رشت به منطقه در دستور کار قرار دارد

۳۰۰ هزار میلیارد تومان زیان انباشته در ۱۲ بانک

قطر در بازی میانجی گری بین ایران_آمریکا و گرفتن جای روسیه در تامین گاز اروپا

تهران و خوزستان رکورددار تورم ماهانه شدند

بازی ایران و امارات بدون تماشاگر!

جاده هراز تا چهارشنبه مسدود است

آخرین آمار فوتی‌های کرونا در ایران شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰

رویترز: روسیه ذخایر خونی برای زخمی‌های حمله اوکراین را هم فراهم کرد

بازی چین و روسیه با کارت ایران در منطقه

فیلم/ کنکور مجازی می‌شود؟

موج جدید خاموشی برق از صنایع کلید خورد؟

چرا دلار دوباره گران شد؟ / پیش بینی قیمت دلار در یک ماه آینده

واکنش نماینده شیراز به انتصاب دولتی برادر جوانش

پای خودرو‌های تویوتا به ماه باز می‌شود! +عکس

عکس/ حضور چهره‌ها در نمایشگاه آثار استاد محمود کلاری

کشتار ۶۰۰ قو در دو روز در شمال کشور

هشدار یک امام جمعه درباره افزایش قیمت برنج ایرانی

وام تأمین پول پیش مستأجران وارد قانون بودجه ۱۴۰۱ می‌شود؟