تاریخ انتشار: ۰۳:۰۲ - ۲۰ مهر ۱۳۹۸

برانکو: سوما یکی از دلایل مهم جدایی من از الاهلی بود

سرمربی کروات سابق پرسپولیس در گفتگویی مفصل در خصوص مسائل مختلفی به صحبت پرداخت.
سرمربی کروات سابق پرسپولیس
اقتصاد۲۴ – برانکو که بعد از جدایی از پرسپولیس راهی الاهلی عربستان شد بعد از اتفاقاتی عجیب از این تیم اخراج شد؛ او اکنون درباره مسیر منتهی به جدایی‌اش از پرسپولیس، برکناری از الاهلی، مطالباتش از پرسپولیس و شرایط کالدرون و مسائل جالب دیگری صحبت کرده، که در ادامه می‌توانید آن را بخوانید.

*حسرت جام آسیایی با پرسپولیس در دلمان ماند
*متاسفانه با باشگاه پرسپولیس به توافق نرسیدیم
*علاقه خود به مردم ایران را هیچ وقت انکار نمی‌کنم
*پرتاب بطری به سوی من، خوشحال کننده نبود
*پرسپولیسِ کالدرون شانس اصلی قهرمانی است
*دوست داشتم دربی را ببینم اما نشد
*باشگاه تخفیف می‌خواهد اما جدایی ام قانونی بود
*خانه نشینی ام خیلی طول نمی‌کشد
*چه کسی به کی روش اجازه داد لیگ را نبیند؟
*حضور زنان به خاطر تصمیم فیفا بود

*دادگاه رای به قهرمانی پرسپولیس در سوپرجام داده است تا یک جام دیگر هم به دوران حضورتان در این تیم اضافه شود.

این جام چیزی نیست که در حال حاضر برای پرسپولیس به دست آمده باشد و در همان روز بازی که تیم حریف در زمین حاضر نشد این جام به ما رسیده بود. شکایت به فیفا و مراجع بین‌المللی قرار نبود تغییری در این موضوع ایجاد کند و کاملاً روشن بود و می‌دانستیم که قرار است این اتفاق رخ دهد و دیدید که حکم هم صادر شد و همه چیز در آن مشخص بود.

* هفت جام در طول 4 سال حضور در ایران آمار شگفت انگیزی است.

بله دوران شیرین و فراموش نشدنی‌ای بود ولی حیف که حسرت جام هشتم که همان جام قهرمانی در آسیا بود برای ما باقی ماند و با وجود اینکه برای آن سخت تلاش کردیم و تا یک قدمی آن هم رسیدیم نتوانستیم به دست بیاوریم و این یک حسرتی است که برای همیشه در من باقی می‌ماند.

* شما گفته بودید دوست دارید در پرسپولیس بمانید تا با این تیم قهرمان آسیا شوید ولی زودتر از این مورد و به شکل غیر منتظره‌ای از تیم جدا شدید.

بله متاسفانه در صحبت‌هایی که با باشگاه داشتیم به توافق نرسیدیم و من نتوانستم قراردادم را به شکلی که می‌خواستم و دوست داشتم با پرسپولیس به پایان برسانم و زودتر از موعد این تیم را ترک کردم. در چهار سال حضورم در این تیم نتایج فوق‌العاده‌ای گرفتیم و در فصل آخر بهترین تیم دنیا بودیم چرا که هم 3 جام داخلی کسب کرده و هم در فینال لیگ قهرمانان قاره حاضر شدیم و هیچ تیمی فصل گذشته همه این موارد را با هم تجربه نکرد و از این نظر می‌گویم بهترین تیم دنیا بودیم. با این حال شرایط به گونه‌ای پیش رفت که ناچار به جدایی شدم و خودم هم از این موضوع خوشحال نبودم.

* قطع همکاری زودهنگام شما با الاهلی هم دور از انتظار بود.

بله واقعاً نمی‌دانم چرا چنین اتفاقی افتاد. من با برنامه برای الاهلی وارد این تیم شدم و قصد داشتم به تیمی بروم که با آن به قهرمانی لیگ عربستان برسم و پس از بررسی‌هایی که داشتم متوجه شدم الاهلی چنین پتانسیلی دارد و هنوز هم می‌گویم شانس زیادی برای قهرمانی در لیگ عربستان دارد ولی نمی‌دانم چه شد که خیلی زود این تصمیم را گرفتند. شاید با شرایط کار من و روش من موافق نبودند که دست به چنین تصمیمی زدند و باشگاه شرایط کار من را نتوانست تحمل کند.

* در این مدت حاشیه‌هایی در رختکن هم به وجود آمد که درگیری با عمر سوما یک نمونه آن بود. این موارد به نظر می‌رسد در قطع همکاری شما با الاهلی موثر بود؟

بله این هم یکی از دلایل مهم قطع همکاری ما بود و من قصد داشتم به شیوه خودم با بازیکن برخورد کنم ولی باشگاه در اینجا از من حمایت لازم را نداشت و اجازه نداد روش خودم را به کار بگیرم و منجر به قطع همکاری شد.

* شما بارها به ایران و مردمش ابراز علاقه کردید و این با توجه به مناقشات ایران و عربستان به نظر می‌رسد روی منفی شدن نظرشان در مورد این همکاری تاثیر گذاشته است.

من نمی‌توانم چنین موضوعی را تایید کنم و چنین نظری ندارم. به هر صورت من همیشه ایران و مردمش را دوست داشتم و ابراز علاقه خودم را تایید می‌کنم و هرگز حرفی که زدم را پس نمی‌گیرم. من بخش زیادی از فعالیت حرفه‌ای خودم و افتخارات دوران مربیگری‌ام را در ایران تجربه کردم و روزهای خوب و به یاد ماندنی در این کشور داشتم و هرگز آن را انکار نخواهم کرد.

* شما در زمان حضور در پرسپولیس هم با برخی بازیکنان به مشکل خوردید ولی باشگاه و هواداران از شما حمایت کردند ولی در عربستان به نظر می‌رسد اینطور نبود؟

بله همانطور که گفتم از من حمایت لازم به عمل نیامد و این دلیل مهم قطع همکاری ما بود.

* ماجرای پرتاب بطری از سمت سکوها هم اتفاق خوشایندی نبود و حتی هواداران پرسپولیس را هم ناراحت کرد.

قطعاً اتفاق خوشحال کننده و جالبی نبود ولی این هم به هر حال بخشی از فوتبال است و برای هرکس ممکن است پیش بیاید. من سال‌ها در کشورهای مختلف کار کردم و افتخارات و عناوین زیادی به دست آوردم و با برنامه به الاهلی آمده بودم ولی نشد که ادامه دهیم و به نتیجه برسیم.

* پرسپولیس هم اوضاع خوبی ندارد و مورد انتقاد هواداران است.

قبل از هرچیز باید بگویم مهم این است که پرسپولیس تیم خوبی دارد و قطعاً در کنار سپاهان و پدیده و تراکتور و استقلال شانس اصلی کسب قهرمانی است و طبیعتاً نیاز به زمان دارد. به همراه سرمربی جدید باید به آنها فرصت داد تا با شرایط تطبیق پیدا کنند. کل تیم تغییر کرده و نفرات خوبی مثل فرشاد احمدزاده، امیری و بازیکن خارجی اضافه شدند و این تغییرات سازماندهی مجدد لازم دارد تا شانس پرسپولیس باز هم شانس اصلی قهرمانی شود.

* بازی‌‌های پرسپولیس را دنبال می‌کنید؟

تا الان فرصتش نبود. من می‌خواستم دربی را ببینم ولی اینترنت خوبی در آن لحظه در اختیار نداشتم و نتوانستم بازی با ببینم ولی حالا که وقت بیشتری دارم تلاش میکنم بازی‌ها را بیشتر دنبال کنم.

* برسیم به ماجرای طلب شما از پرسپولیس و مذاکراتی که برای توافق با باشگاه داشتید. تا الان چطور پیش رفته است؟

ما همانطور که بارها گفتیم همیشه برای مذاکره آماده بودیم و منتظر فرصت بودیم تا وارد گفتگو با مسئولان باشگاه شویم تا این مشکل به وجود آمده برطرف شود و کسی زیان نبیند. باشگاه یک پیشنهاد به ما داد که با آن موافق نبودیم و پیشنهاد خودمان را ارائه دادیم و منتظر هستیم تا نظرشان را به ما اعلام کنند و اگر هم نپذیرند به هر حال پرونده در فیفا در جریان است و روال خودش را طی می‌کند. در اینجا همه چیز به باشگاه بستگی دارد و ارتباطی به ما ندارد. ما کار خودمان را در باشگاه انجام داده و بهترین عملکرد را به جا گذاشتیم و درآمدزایی برای باشگاه داشتیم و به تعهدات خودمان عمل کردیم و در سوی مقابل از باشگاه هم همین انتظار را داریم.

* صحبت از تخفیف 60 درصدی هم بود؟

بله در مورد تخفیف هم صحبت کردیم تا بخشی از طلب‌مان را ببخشیم تا این مشکل برطرف شود ولی باشگاه می‌گوید طلبت را به عنوان مبلغ آزاد شدن قرارداد و رضایت‌نامه لحاظ کن و تسویه حساب کن و مدعی هستند در صورت داشتن قرارداد از این تیم جدا شدم ولی جدایی من کاملاً قانونی بود. طبق قانون کافی است فقط یک تذکر نامه برای باشگاه بفرستیم و 2 ماه دستمزد دریافت نکنیم تا اجازه جدایی داشته باشیم و من از همان فروردین ماه که تذکر اول را به باشگاه دادم می‌توانستم جدا شوم و در اردیبهشت هم دومین تذکر را در حالی فرستادم که 11 ماه حقوق دریافت نکرده بودم و همکارانم 5-6 ماه حقوق عقب افتاده داشتند. با این حال با همکارانم صحبت کردیم و تصمیم گرفتیم به خاطر هواداران تا آخر فصل بمانیم و 3 جام به آنها هدیه کنیم و بعد جدا شویم و جدایی ما هم کاملاً قانونی است.

* در کل ممکن است روزی به ایران بیایید و روی نیمکت هر تیمی بنشینید؟ در مقطعی با تراکتور مذاکره داشتید و هواداران پرسپولیس نگران این هستند که روزی روی نیمکت تیم دیگری مقابل پرسپولیس بنشینید؟

همانطور که گفتم چیزی نیست که بخواهم به آن فکر کنم چون وجود ندارد و در مورد آینده هم کسی از چیزی با خبر نیست و نمی‌توانم در مورد احتمالات صحبت کنم. هر اتفاقی ممکن است در آینده رقم بخورد.

* مالیات شما توسط باشگاه پرداخت شده است؟

این چیزی است که پرداختش در حیطه تعهدات باشگاه است و بخشی از آن پرداخت شده که من توانستم مجوز خروج بگیرم ولی تمام آن پرداخت نشد. ما بقی آن بین باشگاه پرسپولیس و اداره مالیات است و نمی‌دانم در چه شرایطی قرار دارد.

* اینکه دریافت مطالبات شما حق‌تان است شکی نیست ولی اگر باشگاه نتواند مشکل را حل کند ممکن است ادامه این روند پرسپولیس را دچار محرومیت کرده و باعث ناراحتی هواداران شود. تا چه حد خوشبین هستید کار به آنجا نکشد؟

همانطور که گفتم این موضوعی نیست که در اختیار من باشد و به من ارتباطی داشته باشد. این موضوع کاملا در اختیار باشگاه است و به آنها ربط دارد و بستگی دارد چطور رفتار کنند تا نه باشگاه دچار مشکل شود و نه ما. من 4 سال در پرسپولیس با یک قرارداد حضور داشتم و هرگز مبلغ آن را بالا نبردم و درخواستی برای اضافه کردن مبلغ نداشتم.

* یکی از دلایل بالا رفتن قیمت شما آپشن‌هایی بود که برای عناوین مختلف داشتید. در آن مقطع با توجه به محرومیت از نقل و انتقالات و شرایط باشگاه کسی فکرش را نمی‌کرد شما موفق شوید و برای همین با آپشن‌ها موافقت کردند و به همین دلیل مبلغ بالا رفت و باشگاه به مشکل خورد؟

من در زمانی که پرسپولیس از نقل و انتقالات محروم بود با این باشگاه قرارداد امضا کردم. هیچکس فکر نمی‌کرد ما شانسی برای دفاع از عنوان قهرمانی در لیگ برتر داشته باشیم و حتی از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا عبور کنیم چه برسد به قهرمانی در لیگ و رسیدن به نیمه نهایی و فینال آسیا. ما مرحله به مرحله تمام موارد را به بهترین شکل انجام دادیم و هیچ شبهه‌ای در آن نبود. وقتی به فینال لیگ قهرمانان رسیدیم باشگاه 2 میلیون یورو درآمد به دست آورد. این را هم بگویم من ارزان‌ترین مربی 10 سال اخیر پرسپولیس هستم و این را پیگیری کنید متوجه می‌شوید صحت دارد. حتی آپشن‌های قرارداد من کمتر از آپشن نفرات قبل از من بوده است.

* اینکه به خاطر پول بیشتر پرسپولیس را ترک کردید و به الاهلی رفتید درست است؟

اصلاً اینطور نیست. من بابت دریافت حق و حقوقم از پرسپولیس از این تیم جدا شدم و چیزی بیشتر از حقم از این باشگاه نخواستم و اگر این مشکلات نبود به قراردادم پایبند بودم. من در این سال‌ها بارها از الاهلی پیشنهاد دریافت کرده بودم و به جز این تیم از ژاپن، چین، مصر، ازبکستان و امارات پیشنهادات خوبی داشتم و همین الان هم پیشنهاد خوبی از امارات دارم. زمان قرارداد اولیه من با الاهلی تیر ماه بود ولی امضای نهایی را در مردادماه انجام دادم و عجله‌ای برای پیوستن به این تیم نداشتم.

* تا چه زمانی همسر شما خانه‌نشینی‌تان را تحمل می‌کند؟

(خنده) خیلی طول نمی‌کشد و فکر می‌کنم به زودی به رقابت جدیدی و پروژه جدیدی برمی‌گردم.

* شما در مراسم برترین‌ها مربی برتر فصل فوتبال ایران شدید. این جایزه به دستتان رسید یا برای دریافتش برنامه‌ای دارید؟

افتخار بزرگی است و باعث خوشحالی است که مربی برتر فصل فوتبال ایران شوم و هرکسی هم این عنوان را به دست بیاورد باید به آن افتخار کند. ولی باید بگویم این جایزه مال من نیست. متعلق به باشگاه. هواداران، بازیکنانم و همکارانم که شبانه روز برای موفقیت تیم تلاش کردند است و از همه آنها ممنونم.

* شرایط سخت این روزهای کالدرون ما را به یاد اوایل حضور شما در پرسپولیس می‌اندازد که اوضاع خوب نبود ولی صبر باشگاه و هواداران نتیجه داد. فکر می‌کنید در خصوص کالدرون هم نتیجه بخش باشد؟

کالدرون یک مربی بسیار با کیفیت است که در پشت خودش یک سابقه قوی بر جا گذاشته است که در هر جا بوده یا قهرمان بوده یا توانسته افتخارات زیادی کسب کند. به عقیده من معلومات و دانش او می‌تواند باعث شود پرسپولیس به مسیر پیروزی در بیاید طبیعتاً نیاز به زمان دارد و این یک امر کاملاً طبیعی است که تیم به خاطر تغییراتش دچار نوسان شده باشد ولی این را هم در نظر داشته باشید قرعه بدی داشتند و مسابقات سختی در ابتدا به پرسپولیس خورده است و در ادامه شرایط می‌تواند بهتر شود.

* شایعاتی مطرح است که شما قصد داشتید در صورت ادامه حضورتان بازیکنانی نظیر سیدجلال و ماهینی و چند بازیکن قدیمی دیگر تیم را کنار بگذارید. این تا چه حد به واقعیت نزدیک است؟

چه کسی به شما گفته من چنین قصدی داشتم؟ خودتان می‌فرمایید شایعه است و نه من چنین چیزی را هرگز به زبان آوردم و نه با کسی در موردش حرف زدم من فقط عنوان کردم کدام بازیکنان را به دنبال جذبشان بودم و به نحوی هم به باشگاه اعلام کردم بازیکنان حال حاضر باید در تیم بمانند.

* یکی از بدشانسی‌های شما کار همزمان با کی‌روش در ایران بود که چالش‌های زیادی داشتید ولی حالا ویلموتس به جایش آمده و رفتار متفاوتی دارد. برای مثال بازی‌های لیگ را از نزدیک می‌بیند.

من بدشانسی نداشتم و کی‌روش بدشانس بود که من در زمان او هدایت پرسپولیس را بدست داشتم. واقعاً چه کسی به کی‌روش اجازه داد در 7-8 سال حضورش در ایران حتی یک مسابقه را هم نیاید از نزدیک ببیند؟ این رفتار به هیچ وجه حرفه‌ای نبود و برعکس کاری که ویلموتس انجام می‌دهد حرفه‌ای ترین کار یک مربی است که با تعامل با افراد و تبادل نظر بهترین تصمیم را بگیرد. این مهم‌ترین و جدی‌ترین رویکرد یک سرمربی است که از کسی مثل ویلموتس انتظار می‌رود.

* حضور دو بازیکن ایرانی یعنی محرمی و مهدی‌خانی در کرواسی را چطور می‌بینید؟

شرایط خوبی دارند و خوش‌بین هستم. صادق محرمی در تیم خودش فیکس است و مهدی‌خانی به دنبال اثبات جایگاه خودش می‌گردد و در واراژدین شاید اوضاعش خوب نباشد ولی برای مبارزه تلاش می‌کنند.

* و در نهایت اینکه سرانجام درب ورزشگاه به روی بانوان باز شد و برای اولین بار توانستند مسابقه را از نزدیک ببینند.

احتمالا این تصمیم از سوی فیفا اعمال شده و باعث خوشحالی است. البته پیش از این هم یک بار در بازی با بحرین زمانی که من مربی تیم ملی بودم این اتفاق رخ داده بود که مربوط به حدود 15 سال پیش است و در فینال لیگ قهرمانان هم بانوان آمدند و این اتفاق اولین بار نیست. خانم ها عاشق فوتبال هستند و حق دارند این جو را تجربه کنند و در کنار ورزشکارانشان که نماینده آنها هستند حضور داشته باشند.
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

تصویری جالب از گوسفند دریایی + عکس

اقدام جمعی اعضای برجام برای تهیه پیش‌نویس در وین

مخالفت مدیرعامل پرسپولیس با استعفای گل‌محمدی

فیلم/ کمک معکوس آتش نشان به یک گربه

توئیت محسن رضایی درباره برنامه دولت برای بورس

فیلم/اشعار کنایه‌آمیز مجری تلویزیون خطاب به پوتین!

هشدار دولت؛ احتمال بازگشت محدودیت‌های کرونا

آقای مجری با عروسک‌های جدید بازمی‌گردد

انتصاب جدید در وزارت خارجه

انتقاد مهاجری به رئیسی: وزیر اقتصاد نیامد!

افزایش شدید مبتلایان روزانه کرونا در ایران

گزارشگر ایران و عراق مشخص شد

پیام رئیسی به اردوی تیم ملی فوتبال

عکس/میز کار انیشتین ساعتی پس از درگذشت او

رسانه‌ها رفتند وزیر ورزش آمد

فیلم/ رقص و آوازخوانی نیرو‌های طالبان در مسجد پنجشیر!

دارو فروش مجازی دستگیر شد

فاصله تورمی دهک‌ها بیشتر شد

هجوم معامله گران به بازار مسکن

اولین واکنش سیدجلال به اعتصاب بازیکنان پرسپولیس

همه‌ی ایران منتظر بچه‌دار شدن این زوج هستند +فیلم

شرکت‌های ژاپنی آماده بازگشت به ایران

پژوپارس دربازار به چه قیمتی رسید؟

نامه پرسپولیس به باشگاه گل‌گهر برای جذب بازیکن

انفجار مرگبار در نیشکر هفت تپه

جویده شدن یک نوزاد توسط موش‌ها+عکس

۲ علامت اصلی ابتلا به امیکرون

چرا بوش، یاما‌ها و ... ایران را ترک نمی‌کنند؟!

طالبان، ۵ زن افغانستانی را در یک هفته تیرباران کرد

آسمان تهران برفی و بارانی می‌شود

مرادی در آستانه فسخ قرارداد با استقلال

فیلم/ ورزشگاه آزادی آماده بازی ایران و عراق

ادعای فرانسه درباره حکم دادگاهی در ایران علیه یک تبعه فرانسوی

ظرفیت تولید ۵.۷ میلیون بشکه‌ای نفت محقق می‌شود؟

اردوغان خبرنگار زن محبوب ترکیه را بازداشت کرد

وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن از حرف تا عمل/ کدام بانک‌ها زیر بار پرداخت وام بدون ضامن نرفتند؟ / بخشنامه بانک صادرات وزیر اقتصاد را دور زد + سند

جزئیات مهم از مصوبات دولت برای حمایت از بورس + فیلم