تاریخ انتشار: ۰۷:۰۰ - ۱۱ آذر ۱۳۹۸
اقتصاد۲۴ فعالیت‌های دانشگاهی و پژوهشی مناطق آزاد را بررسی می‌کند؛ /4/

همه آنچه باید درباره فعالیت های علمی و پژوهشی منطقه آزاد چابهار بدانید

منطقه آزاد چابهار فعالیت های علمی و پژوهشی خود را در قالب توسعه فعالیت های فناورانه و نوآورانه ادامه می دهد و در تلاش است تا با افزایش امکانات زمینه جذب دانشجوهای خارجی را فراهم کند.
فعالیت های علمی و پژوهشی منطقه آزاد چابهار با قدرت پیگیری می‌شود
اقتصاد24 - منطقه آزاد چابهار یکی از مناطق آزاد کشور است که در راستای مسئولیت اجتماعی توانسته گام ها موثری بردارد و همچنین با توجه ویژه به توسعه فناوری و همکاری با دانشگاه یکی از مناطق پیشرو محسوب می شود. در همین زمینه خبرنگار اقتصاد24 برای آگاهی از فعالیت های پژوهشی و دانشگاهی این منطقه با ارسلان دژکام ، رئیس دانشگاه ملی چابهار گفتگویی انجام داده است.

فعالیت های علمی و پژوهشی منطقه آزاد چابهار 


ارسلان دژکام، در خصوص فعالیت های علمی و پژوهشی منطقه آزاد چابهار به خبرنگار اقتصاد24 گفت: ما به‌عنوان دانشگاه ملی چابهار تمرکزمان را بر روی مباحث فناوری و نوآوری گذاشته‌ایم؛ از ابتدای سال 98 تا امروز، با همکاری مشترک که میان سازمان منطقه آزاد چابهار، دانشگاه ملی چابهار و پارک علم و فناوری استان شکل گرفت، پردیس مکران پارک علم و فناوری در منطقه آزاد چابهار فعال شد.

وی افزود: بعد از تفاهم‌نامه چهارجانبه استانداری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، پارک علم و فناوری مکران و سازمان منطقه آزاد چابهار مقرر شد زمینه تأسیس پارک علم و فناوری منطقه آزاد چابهار در محدوده اراضی منطقه فراهم شود. پس‌ازآن ما به‌عنوان دانشگاه و به‌عنوان یک بازیگر اصلی این جریان، فضایی در حدود 8 هزار مترمربع را در مجموعه دانشگاه تخصیص دادیم و از این مقدار 1500 متر آن به‌عنوان ساخت در اختیار پارک علم و فناوری قرار گرفت و پردیس مکران در چابهار فعال شد.

دژکام همچینین خاطرنشان کرد: امروز هم در حدود 9 شرکت و 12 گروه در مجموعه پارک فعالیت دارند و تصمیم بر آن است تا این فعالیت‌ها با هدایت و نظارت همکاران ما در پارک علم و فناوری به سمت رشد و بلوغ پیش برود تا در ایده‌ای که در نظر دارند موفق شوند و کسب‌وکاری را در محور خودشان راه‌اندازی کنند.

تأسیس مرکز نوآوری و شتاب‌دهی


رئیس دانشگاه ملی چابهار گفت: یکی دیگر از فعالیت‌های ما تأسیس مرکز نوآوری و شتاب‌دهی دانشگاه بین‌المللی چابهار است که با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همراهی و نظارت پارک علم و فناوری در دست اقدام داریم و در نظر داریم بعد از تخصیص اعتبار برای این پروژه، در مساحتی حدود 1200 مترمربع، در مجموعه دانشگاه بین‌المللی چابهار این مرکز را راه‌اندازی کنیم.

وی افزود: این مرکز با هدف کمک به زیست‌بوم موجود در چابهار که شروع به شکل گرفتن کرده است، درصدد هستیم تا یک گام فراتر برویم و زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری لازم برای افرادی که علاقه‌مند به ایجاد کسب‌وکار هستند را فراهم کنیم و خدماتی از جنس تأمین سرمایه، منتورینگ و ایجاد ارتباط میان این گروه‌ها و افراد مشاور را فراهم کنیم.

راه‌اندازی دپارتمان فناوری‌های هوشمند


دژکام خاطرنشان کرد: امیدواریم تأسیس مرکز در یک ماه آینده محقق شود هرچند برخی از فعالیت‌ها شروع‌ شده است؛ برای مثال ما فعالیتی را با مجتمع خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف آغاز کردیم و دپارتمانی را تحت عنوان "دپارتمان فناوری‌های هوشمند"  راه‌اندازی کردیم که اولین خروجی این دپارتمان مرکز توسعه کشاورزی هوشمند خواهد بود.

وی ادامه داد: یکی از گروه‌های مجتمع خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف، موفق شد پایش اراضی کشاورزی و باغات را از طریق تصاویر ماهواره‌ای برای کشاورزان و باغداران تسهیل و کمک کند تا بهره‌وری مراحل کاشت، داشت و برداشت تا میزان 30 درصد صرفاً با استفاده از تحلیل تصاویر ماهواره‌ای و به‌کارگیری الگوریتم‌های یادگیری ماشین و ابزار هوش مصنوعی نسبت به ارائه راهکارهای مشاوره‌ای برای خصوصاً کشاورزانی که در سطح وسیع کشت می‌کنند، با دقت بیشتری و در سطح ده در ده، افزایش یابد و اطلاعات را پایش و نسبت به جلوگیری از هدر رفت منابع سرمایه‌ای و برداشت محصول بهتر و باکیفیت‌تر توفیقاتی را کسب کنند.

رئیس دانشگاه ملی چابهار گفت: این کاری است که در سیستان و بلوچستان شروع کرده‌ایم و به‌عنوان یکی از فعالیت‌های دپارتمان فناوری هوشمند، مذاکرات لازم با اداره جهاد کشاورزی استان و ... انجام‌شده و تفاهم‌نامه آن این هفته منعقد خواهد شد و سطح زیر کشت در حدود 5 هزار هکتار توسط این گروه طی فصل جاری کاشت مورد رصد گروه قرار خواهد گرفت تا بر اساس آن برای اولین بار در استان نسبت به به‌کارگیری هوش مصنوعی در استان و مشاوره خوب به کشاورزان شکل داده شود.

وی گفت: ما تلاشمان این بوده که از آنچه امروز در دانشگاه‌های تراز اول کشور اتفاق می‌افتد بهره‌برداری کنیم و ارتباط میان پژوهش‌های به ثمر رسیده در سایر دانشگاه‌ها و ارتباط آن با برنامه‌های توسعه‌ای چابهار را به‌عنوان مرکز اصلی توسعه سواحل مکران بهبود بخشیم تا بتوانیم دانشگاه ملی چابهار را در مسیر اثرگذاری برای تحقق توسعه پایدار در این منطقه جلو بیندازیم و حرکت آن را تسریع کنیم.

دژکام با اشاره به اینکه فعالیت دیگر دانشگاه ها نیز در منطقه قابل توجه است افزود: دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار هم با محوریت فناوری‌های دریایی فعالیت‌هایی را آغاز کرده است. ما به‌طور ویژه تمرکزمان را بر این گذاشته‌ایم که بیشتر ظرفیت کاری همکاران در پروژه علم و فناوری و مراکز وابسته معطوف شود تا نمونه‌ای از دانشگاهی باشیم که از پژوهش‌های نظری فاصله گرفته باشد و به سمت عملیاتی کردن کاربردهای پژوهش‌هایی که انجام‌گرفته نزدیک شویم.

رئیس دانشگاه ملی چابهار افزود: مرداد ماه سال 97 تفاهم‌نامه‌ای میان سازمان منطقه آزاد چابهار و دانشگاه صنعتی شریف برای فعالیت‌هایی که ناظر به توسعه فعالیت نوآوری و فناوری در منطقه آزاد چابهار بود، امضا کردیم. این تفاهم‌نامه با اهدافی همچون همکاری در طراحی و راه‌اندازی منطقه ویژه علم و فناوری چابهار و همکاری در تسریع فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی امضا شده است.

طراحی و راه اندازی مرکز جامع آماری 


وی در ادامه تشریح فعالیت های علمی و پژوهشی منطقه آزاد چابهار گفت: فعالیت دیگری که با دانشگاه صنعتی شریف شکل دادیم، طراحی یک مرکز جامع آماری است که به‌عنوان یک درگاه آماری برای استان سیستان و بلوچستان مطرح است و به‌عنوان ابزاری برای ایجاد مرکز مدیریت دانش، برای مدیران تصمیم گیر این اقدام صورت گرفته که امروز در مرحله ورود داده است و تیمی از دانشجویان ما در چابهار مشغول گردآوری و ورود داده‌ها در این پلتفرم نرم‌افزاری هستند.

فعالیت‌های مشترک با دانشگاه های خارج از کشور


این مسئول آموزش و پژوهش در چابهار در ادامه توضیح داد: دانشگاه بین‌المللی چابهار تا سال 89 دوره‌های مشترک با دانشگاه‌های معتبر خارجی را در دستور کار داشته و انجام داده و با دانشگاه لندن و یکسری کالج‌های وابسته به این دانشگاه مانند مدرسه اقتصاد لندن دوره‌های بسیار خوبی را برگزار کرده اما به دلیل مشکلات اقتصادی و سیاسی سال‌های اخیر ادامه آن دوره‌ها سخت و ناممکن بوده و کمرنگ‌تر شده، هرچند امروز با دانشگاه علوم کاربردی FHM آلمان قراردادهایی را امضا کرده‌ایم که در پنج فصل و در مقاطع مختلف انجام می‌شود.

دژکام گفت: سازمان مدیریت صنعتی هم شریک استراتژیک ما برای پیشبرد اهداف است. در حال حاضر ما میزبان سه دانشجوی افغانی به‌عنوان دانشجوی خارجی هستیم اما امیدواریم با توجه به برنامه‌هایی که در دست اقدام داریم بتوانیم هم دانشجوی خارجی جذب کنیم و هم همکاری بیشتری با دانشگاه‌های خارج از کشور داشته باشیم.

رئیس دانشگاه ملی چابهار در تشریح رشته های موجود در دانشگاه چابهار گفت: به طور کلی 17 رشته کارشناسی و 9 رشته کارشناسی ارشد داریم که بیشتر دانشجویان ما هم در مقطع کارشناسی ارشد فعالیت می‌کنند و اکثر رشته‌ها نیز مرتبط با موضوعات منطقه است از جمله اینکه حقوق تجارت بین‌الملل را در مقطع کارشناسی ارشد داریم و تاکنون تلاش بر این بوده که رشته‌هایی که به سبد آموزشی دانشگاه اضافه می‌شود در راستای نیازهای توسعه‌ای منطقه باشد و در کنار اعضای هیئت‌ علمی خودمان از اعضای علمی دانشگاه‌های دیگر هم استفاده شده و ذائقه دانشجویان را به سمت دریافت کیفیت بالای آموزشی سوق داده‌ایم. امیدواریم در این نقطه از کشور آموزش همراه با تخصص و تجربه به دانشجویان ارائه کنیم.

اقتصاد۲۴ پیشتر به بررسی فعالیت های پژوهشی و دانشگاهی در  منطقه آزاد اروند ، منطقه آزاد ارس و منطقه آزاد انزلی نیز پرداخت که می توانید گزارش آن را مطالعه کنید.
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
بازار
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

ابتلای پیمان قاسم‌خانی به کرونا

صدور کیفرخواست شهیندخت مولاوردی با ۳ عنوان اتهامی

اینفوگرافی/ مشخصات ناوشکن چند میلیارد دلاری امریکا که در آتش سوخت

نماینده مجلس: در قطب جنوب پایگاه علمی بزنیم

روحانی: کشور در شرایط سختی از لحاظ اقتصادی قرار دارد

جسد دختر ۶ ساله در گونی راز وحشتناکی داشت

اعضای پیکر فرشته ۸ساله قمی اهدا شد

قلب، طعمه جدیدترین نسخه ویروس کرونا

نیاز‌های فناورانه ایران خودرو برای توسعه همکاری با دانشگاه اعلام شد

داستان جهانبخش و فدراسیون فوتبال چیست؟

تصاویری دیدنی از زیباترین خانه‌ تهران

جشنواره فیلم فجر آنلاین می‌شود؟

فرزندان بهزیستی صاحب خانه می‌شوند

احتمال لغو دیدار پرسپولیس و فولاد

قتل بر سر ماسک

تابستان، صندل نپوشید!

عکس/ کامنت تاریخی مسی برای ایرانی‌هایی که به او فحاشی کردند

سکان توسعه شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) در دستان نیروی انسانی توانمند

اینفوگرافی/ آیا استفاده از دستکش در خریدهای روزانه برای پیشگیری از کرونا مفید است؟

فیلم/ لحظه انفجار ناو آمریکایی از فاصله نزدیک

وزیر بهداشت: کنکور با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود

فیلم/ قیمت های فضایی بازار موبایل

خطر انقراض کوسه‌ها در ایران با صید سالانه ۱۰ هزار تن

مرز‌های جنوبی ایران و عراق هم باز شد

اینفوگرافی / چند خوراکی ضروری در رژیم غذایی زنان

ازدواج چقدر خرج دارد؟

راهکار تازه برای خانه دار شدن کارگران

یک نماینده مجلس به دلیل ابتلا به کرونا درگذشت

فیلم/ شعر خواندن اردوغان به زبان فارسی

گسترش دامنه فعالیت مدیریت امور شهر درگهان با هدف خدمت رسانی به روستای طولا

جلوگیری پلیس از ورود مسافران بدون ماسک به مترو

غول‌های بورس شاخص را مثبت کردند

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹

یکتا ناصر هم به کرونا مبتلا شد+عکس

بهشتی به نام دریاچه چورت

فیلم/ کلک زدن احسان علیخانی در برنامه عصر جدید

آخرین قیمت سکه و قیمت دلار امروز دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹ +جدول