تاریخ انتشار: ۱۴:۱۸ - ۰۵ بهمن ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۳ نظر

عباس تبریزیان و ماجرای کتاب‌سوزی

عباس تبریزیان که خود را متخصص طب اسلامی سنتی می‌داند، در فیلمی که از خود منتشر کرده، کتاب طب داخلی هاریسون را آتش می‌زند. این اقدام واکنش‌های مختلفی را در پی داشت و آیین کتاب سوزی به اقدامات عصر جاهلیت تشبیه شد. رویداد۲۴ در گزارش چهره‌های خود پیشینه تبریزیان را بررسی کرده است؛ پیشینه‌ای که تا درمان ناکام آیت الله هاشمی شاهرودی را نیز در برمی‌گیرد.
عباس تبریزیان
 
اقتصاد۲۴- روز گذشته فیلمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد فردی به نام آیت الله تبریزیان که خود را پدر طب اسلامی می‌شناسد، در حال آتش زدن کتاب طب داخلی هاریسون است. این ویدئو واکنش‌های زیادی را در پی داشت.

برخی از اقدام تبریزیان حمایت کردند و نوشتند «مگر چی شده؟ این همه برخی پزشکان و دارو‌های شیمیایی زندگی و جان مردم را سوزاندند، حالا یک نفر یه کتاب از آن‌ها سوزانده، این همه جار و جنجال دارد؟» با این حال عمده واکنش‌ها در نقد اقدام تبریزیان بود. رسول جعفریان، رییس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران به عصر ایران گفته «متاسفانه این شخص، سال‌هاست با استفاده از باور‌های عامیانه در میان مردم، تلاش در ترویج بافته‌های خود به اسم طب دینی دارد و برای تقدیس آنها، از روایاتی که بار‌ها محدثان آن‌ها را نقد کرده‌اند، استفاده می‌کند. این رفتار وی، در حوزه قم، مورد تأیید هیچ کس، جز شماری از هواداران ساده لوح او که مانند آن‌ها همه جای دنیا هستند، نیست.»

منتقدان دیگر اقدام تبریزیان را به رفتار‌های دوره جاهلیت تشبیه کردند. ابوالفضل فاتح در مطلبی نوشت: «کتاب پزشکی هاریسون از مقدسات نیست، اما آتش زدن آن عمق جهل و کینه نسبت به علوم جدید را نشان می‌دهد. تاسف آورتر آنکه این آتش سوزی در لباس تبلیغ دین و با سودجویی از اذکار دینی صورت می‌پذیرد. سوزندان کتاب در عصر جدید نمادی از جهل مقدسی است که در جستجوی سلطه بر نظام هنجاری ماست.»
 
فارغ از اقدام عباس تبریزیان، مهمترین سوال کاربران این بود که این فرد که خود پدر طب اسلامی و آیت الله معرفی می‌کند، کیست و چه سابقه‌ای دارد. نخستین بررسی برای پیدا کردن سابقه او، ما را به سایت اینترنتی تبریزیان رساند. البته این هم از تناقض‌های تبریزیان است که اعتقادی به علوم مدرن ندارد، اما کار و بار خود را در سایت‌های اینترنتی پیش می‌برد؛ از این جهت بسیار طبیعی‌تر بود که او را در حجره‌ای تاریک در انتهای بازار می‌یافتیم، نه در سایتی اینترنتی!

عباس تبریزیان و ماجرای کتاب‌سوزی

«به فروشگاه اینترنتی مرکز طب اسلامی حضرت آیت الله تبریزیان خوش آمدید. این مجموعه در نظر دارد جهت ارتقا خدمات رسانی به هموطنان عزیز تمامی گیاهان دارویی و محصولات ارگانیک موجود در مرکز طب اسلامی را به صورت اینترنتی به فروش برساند. در نظر داشته باشید این فروشگاه اینترنتی فقط جهت سهولت دستیابی هموطنان به دارو‌ها و محصولات بوده و به جهت کسب درآمد نیست و نخواهد بود»

البته قیمت‌گذاری در سایت تبریزیان نشان می‌دهد که اتفاقا این اقدام برای کسب درآمد بوده و سهولت دستیابی هموطنان به دارو‌ها یک حرف نمایشی است.
 
عباس تبریزیان خود را آیت الله می‌خواند و متخصص طب اسلامی. در سایت عجیب او انواع دارو‌ها پیدا می‌شود. نه برای بیماری‌های سنتی که حتی برای «سرطان» و «پارکینسون» و «ام اس» هم دارو وجود دارد؛ دارویی به نام «پیامبر اسلام» که قرار است هر سه بیماری را شفا دهد. البته خیلی لازم نیست سر رشته تخصصی از پزشکی یا مسائل مذهبی داشت تا متوجه شد دارویی که همزمان «سرطان» و «پارکینسون» و «ام اس» را درمان می‌کند، وجود خارجی ندارد. اما متاسفانه در کارزاری که پزشکان حرفه خود را تبدیل به بنگاه کسب درآمد کرده‌اند، چهره‌هایی مثل تبریزیان هم هستند که دوست دارند در سبد آن‌ها هم چیزی از هزینه درمانی مردم قرار بگیرد و با سوار شدن روی باور‌های عامیانه، مردم را سرکیسه کنند.

در سال‌های گذشته، افراد مختلفی بودند که در مواجهه با بیماری‌های دشوار و صعب العلاج، سعی کردند از طب اسلامی استفاده کنند و متاسفانه فرصت درمان پیدا نکردند و جان خود را از دست دادند.

چند وقت قبل سخنگوی وزارت بهداشت گفته بود: «چهار نفر از علمای بزرگ به نوعی سرطان مبتلا شدند، اما سه نفر از آن‌ها که نوع پیشرفته‌ای از این نوع سرطان داشتند، درمان شدند، اما یکی از آن‌ها که به طب اسلامی روی آورد متاسفانه جان خود را از دست داد.»

در میان افرادی که تلاش کرد بیماری خود را با طب اسلامی درمان کند، آیت الله هاشمی شاهرودی چهره بسیار شناخته شده‌ای بود. احتمالا اشاره سخنگوی بهداشت به مراجع بزرگ، آیت الله هاشمی شاهرودی بوده است؛ چه آنکه فرزند هاشمی شاهرودی نیز این موضوع را تایید کرده است: «یک مقدار دکتر‌های اون طرفی (طب سنتی) متاسفانه رای حاج آقا را زدند. یک مقدار اختلاف بین دکتر‌ها شد و حاج آقا هم مردد شد که حرف این دکتر را گوش کند حرف آن دکتر را گوش کند. کسی هم که مردد می‌شود، دست می‌زند که یک جا را بگیرد دیگر. دکتر‌های سنتی خیلی اصرار می‌کردند که به حرف دکتر‌های جدید گوش نکنید. آن‌ها می‌گفتند قرار است شما را عمل کنند و تیغ بزنند و… حاج آقا هم به دکتر‌های سنتی و اسلامی اعتماد کرد.»

سایت خبری پزشکان در این باره نوشت آیت‌الله شاهرودی از حدود چهار سال قبل از فوت، دچار تومور روده شده بود و به علت درمان با طب سنتی توسط «ع. ت» مدعی طب سنتی به مدت دو سال، این کانسر (سرطان) گسترش و متاستاز (گسترش) پیدا کرده و اواخر عمر کلیه‌اش را از دست داد و دیالیز می‌شد.

سایت خبری پزشکان همچنین نوشت: «علاوه بر آیت‌الله شاهرودی، حداقل ۱۰بیمار دیگر مبتلا به سرطان از جمله چهار خانم مبتلا به سرطان سینه در قم که متاسفانه به «ع. ت» مدعی طب سنتی (که ملبس به لباس روحانیت است) مراجعه کرده بودند و او مانع از مراجعه آن‌ها به پزشکان و شیمی درمانی شده و در نهایت موجب مرگ این افراد شده است.»
 
عباس تبریزیان و ماجرای کتاب‌سوزی


احتمال قریب به یقین، «ع. ت» همان عباس تبریزیان است؛ فردی که اصرار دارد خود را آیت الله تبریزیان بنامد. او مشهورترین فردی است که تخصص خود را طب سنتی معرفی می‌کند. وزارت بهداشت در این سال‌ها سعی کرده با خرافات طب سنتی مقابله کند.

سال ۹۶ مدیرکل طب سنتی وزارت بهداشت از گفته بود دو واحد درسی طب سنتی ایران در رشته‌های گروه پزشکی و پیراپزشکی اضافه شده و راه‌اندازی دوره دستیاری طب سنتی در وزارت بهداشت به تصویب رسیده و در حال حاضر در مرحله تصویب سرفصل‌های آموزشی این رشته هستیم.»

در واقع وزارت بهداشت تلاش دارد از سوءاستفاده در این رشته جلوگیری کند، اما به نظر می‌رسد در زمانه‌ای که اعتماد به حاکمیت و رسانه‌های رسمی به حداقل رسیده است، باید منتظر ظهور تبریزیان و امثال او در کشور باشیم.

صدا و سیما هم البته در شهرت این افراد بی تاثیر نبوده است و افراد مختلف با پرداخت مبالغی به عنوان رپرتاژ، مهمان برنامه‌های مختلف تلویزیون می‌شوند تا مهملات خود را برای مردم بگویند. تبریزیان نیز بار‌ها و بار‌ها در برنامه‌های مختلف صدا و سیما حضور یافته بود و درباره طب اسلامی صحبت کرده بود. گرچه بعد از وفات آیت الله شاهرودی، اصولگرایان نیز از او انتقاد می‌کنند.
 
عباس تبریزیان و ماجرای کتاب‌سوزی
 
عباس تبریزیان و ماجرای کتاب‌سوزی
 
 
منبع: رویداد24
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran, Islamic Republic of
محمد مهدی اسلامی (نام مستعار)
2
0
يکشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۸
کدام کودک دبستانی است که امروز نداند پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرموده است که :اطلب العلم ولو بالصین (علم را طلب کن اگر چه در چین باشد ) و حق را بپذیر اگر چه کودک بگوید و باطل را نپذیر اگر چه حکیم بگوید.؟ و امیر المؤمنین علیه الصلوة و السلام میفرماید حق را بگیرید اگر چه مشرک و منافق بگوید . این است که انسان تعجب میکند چرا کسی که به لباس روحانیت شیعه ملبس است بدون توجه به عواقب بد یک عمل ناپسند و زشت اقدام به سوزاندن کتاب علمی میکند . این عمل زشت یاد آور کار آن مردک بی دین عامل استعمار انگلیس است که جشن کتابسوزان برپا میکرد و کتب دینیه را میسوزاند .اما زشت تر از این عمل (عذر بد تر از گناه) است که کسی بگوید خوب مالک کتاب خودش بوده است و د لش خواسته است که مال خودش راآتش بزند به دیگران چه ربطی دارد ؟ این هم نه تنها دوستی خاله خرسه است که آن داستان زشت کریم شیره ای را در اذهان تداعی میکند که :گفته اند ناصرالدین شاه از پلکان قصر بالا میرفت کریم شیره ای عمل زشتی را نسبت به او مرتکب شد .وقتی ناصرالدین پرخاش کرده وخطاب به او گفت مردک این چه کاری بود که کردی ؟ گفت قبله ی عالم بسلامتببخشید من فکر کردم که ...تان است. مگر انسان حق دارد آنچه را که در مالکیت او است هر گونه بخواهن اگر چه نامشروع در آن تصرف کند؟ آیا کسی حق دارد بگوید من صاحب اختیار خودم هستم پس دلم میخواهد خودم را بسوزانم و خود کشی کنم؟ البته ما معتقدیم که این عمل یک اشتباه بوده است .چون بشر اشتباه میکند . اما در عین حالی که از موضعگیری حضرات آقایان علما ء کثر الله تعالی امثالهم در این مورد صمیمانه تشکر میکنیم و قد ردانشان هستیم . به دشمنان اسلام و انقلاب اسلامی نیز اعلام میکنیم که مبادا گمان کنند مستمسک خوبی یافته اند تا آن را بهانه ی حمله به اسلام و مسلمین قرار دهند . زیرا بر احدی از مردم فهیم و بزرگ و بزرگوار ایران پوشیده نیست که هیچ مکتبی و مذهبی در عالم نمی توان یافت که به اندازه ای اسلام از علم و عالم تجلیل کرد ه و آن را ستوده و مهم شمرده باشند .پس گمان نکنند که حالا با بهانه هائی از این قبیل خواهند توانست در جهت تضعیف دین مبین اسلام و ایمان مسلمانان تبلیغ و به یاوه گوئی بپردازند . آری آذر بایجان عایاقدی انقلابه دایاقدی . این شعار عموم ایرانیان شریف و غیور است . با درود و سلام بر شما خواننده ی عزیز عرایضم را خاتمه میدهم انشاءالله تعالی موفق و سربلند باشید.
Iran, Islamic Republic of
حامد
1
0
سه‌شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۸
از زمانی که طب نوین ریشه از طب سنتی گرفت احساس غرور کرد و جدا شد و از زمانی که جدا شد، طب سنتی را مردود حساب کرد. و تا به حال ملیون ها نفر انسان بی گناه را از روی آموزه های غرب گرایانه خود به شینه قبرستان کشانده و الان هم در کشور ما هر از چند گاهی افرادی به دلیل قصور پزشکان جان خود را از دست میدهند اما هیچ عالمی و یا مسولی ناراحت نمیشودو و به این آدم کشی اعتراض نمی کند. خدا آقای تبریزیان را حفظ کند بنده و هر کس دیگری که از داروها آقای تبریزیان استفاده کرده صددرصد بهبود پیدا کرده. اما کسانی که از داروها شیمیایی استفاده کرده اگر خوب نشده یا عوارض دارو در بدنش مانده و یا وابستگی به دارو پیدا کرده. هیچ پزشکی و یا هیچ شرکت دارویی آرزو نمیکند مردم مریض نشوند . ورشکست خواهند شد. دارویی که تولید میکند موقتا فرد خوب میشود و بعداز مدتی یک بیماری دیگر را به دنبال دارد. و دیگر اینکه مگر قرآن آتیش گرفته. آقای سبحانی چقدر از علم پزشکی میدانند؟
Poland
ناشناس
0
0
شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸
علمی که شراب و گوشت خوک را مفید و زنا را روا و لواط را بدون اشکال و جزء حقوق اولیه بشر میداند و برای مناسک دینی هیچ فایده ای نمیبیند و در شمار خرافات می آورد مثل گوساله سامری باید سوزانده شود همچنانکه نگارندگانش در سرای دیگر به آتش خواهند سوخت
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
برچسب منتخب
# اخبار هنرمندان
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

قیمت طلای جهانی بالا رفت

نمایندگان مجلس ترجیح می‌دهند ترامپ پیروز شود یا بایدن؟

افزایش ۲۵ درصدی تولید و ذخیرۀ آب گرم بهداشتی

اموال دستگاه‌های اجرایی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد

نمادهای بورسی چرا متوقف می‌شوند؟

آخرین آمار جهانی کرونا امروز سه شنبه ۸ مهر ۹۹

افت ۳۰ هزار واحدی در یک ساعت/ بازگشت شاخص بورس به کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار

شاسی بلند مفهومی و برقی هوندا رونمایی شد + عکس

پاییز با بارش اولین باران در گرگان

پیش‌بینی افزایش فوتی‌های ناشی از کرونا در روز‌های آتی

راز افزایش راحتی رولزرویس گوست جدید چیست؟ + عکس

واکنش بازار ارز به خبر بلومبرگ چیست؟

خبری باورنکردنی درباره یحیی گل محمدی و پرسپولیس

وام قرض‌الحسنه ۳۰ میلیون تومانی شد

نمایشگاه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های گردشگری منطقه آزاد انزلی آغاز به کار کرد

ممکن است سخت‌افزار آیفون ۱۲ پرو مکس بسیار قدرتمندتر از آیفون ۱۲ پرو باشد

سلیمی: برگزاری جلسه رای اعتماد بدون حضور رئیس‌جمهور خلاف قانون است

افسردگی پاییزی و راهکار‌های مقابله با آن

یک شوخی به نام وام مسکن

مرسدس بنز GLB با تیونینگ برابوس معرفی شد + عکس

پُز دادن قطری‌ها با عکس نیمکت پرسپولیس! + عکس

سیگنال دستمزد و تورم ۱۴۰۰

از شناسایی خانه‌های خالی چه خبر؟

زلزله ۴.۷ ریشتری در چهارمحال و بختیاری

فیلم/ حرف‌های یک نماینده مجلس درمورد قالیباف روی آنتن زنده

اضافه وزن علیرضا منصوریان +عکس

علت گرانی خودرو مشخص شد

قیمت انواع گوشی موبایل امروز سه شنبه ۸ مهر ۹۹+ جدول

EPS‌ها به تابلوی بازار برمی گردند/ ۲۲ ناشر تاکنون سهام خود را بیمه کرده اند

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز سه شنبه ۸ مهر ۹۹ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروزسه شنبه ۸ مهر ۹۹ + جدول

مسئولیت ما برای مقابله با کرونا چیست؟

قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت طلا امروز سه شنبه ۸ مهر ۹۹ + جدول

شاهراه ترانزیتی چابهار میلک موثر در جذب تجار افغانستان به سیستان و بلوچستان

ترکیه، هوو ایران در صادرات برق به عراق/ تماشاگر توسعه عراق نباشیم/ بازار برق افغانستان و پاکستان را از دست ندهیم

توصیه‌های کرونایی به گردشگران کیش/ درصد اشغال هتل‌های کیش به ۷۰ درصد رسید

پیشتازی ۶درصدی بایدن در یک نظرسنجی ملی