تاریخ انتشار: ۱۴:۱۸ - ۰۵ بهمن ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۲ نظر

عباس تبریزیان و ماجرای کتاب‌سوزی

عباس تبریزیان که خود را متخصص طب اسلامی سنتی می‌داند، در فیلمی که از خود منتشر کرده، کتاب طب داخلی هاریسون را آتش می‌زند. این اقدام واکنش‌های مختلفی را در پی داشت و آیین کتاب سوزی به اقدامات عصر جاهلیت تشبیه شد. رویداد۲۴ در گزارش چهره‌های خود پیشینه تبریزیان را بررسی کرده است؛ پیشینه‌ای که تا درمان ناکام آیت الله هاشمی شاهرودی را نیز در برمی‌گیرد.
عباس تبریزیان
 
اقتصاد۲۴- روز گذشته فیلمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد فردی به نام آیت الله تبریزیان که خود را پدر طب اسلامی می‌شناسد، در حال آتش زدن کتاب طب داخلی هاریسون است. این ویدئو واکنش‌های زیادی را در پی داشت.

برخی از اقدام تبریزیان حمایت کردند و نوشتند «مگر چی شده؟ این همه برخی پزشکان و دارو‌های شیمیایی زندگی و جان مردم را سوزاندند، حالا یک نفر یه کتاب از آن‌ها سوزانده، این همه جار و جنجال دارد؟» با این حال عمده واکنش‌ها در نقد اقدام تبریزیان بود. رسول جعفریان، رییس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران به عصر ایران گفته «متاسفانه این شخص، سال‌هاست با استفاده از باور‌های عامیانه در میان مردم، تلاش در ترویج بافته‌های خود به اسم طب دینی دارد و برای تقدیس آنها، از روایاتی که بار‌ها محدثان آن‌ها را نقد کرده‌اند، استفاده می‌کند. این رفتار وی، در حوزه قم، مورد تأیید هیچ کس، جز شماری از هواداران ساده لوح او که مانند آن‌ها همه جای دنیا هستند، نیست.»

منتقدان دیگر اقدام تبریزیان را به رفتار‌های دوره جاهلیت تشبیه کردند. ابوالفضل فاتح در مطلبی نوشت: «کتاب پزشکی هاریسون از مقدسات نیست، اما آتش زدن آن عمق جهل و کینه نسبت به علوم جدید را نشان می‌دهد. تاسف آورتر آنکه این آتش سوزی در لباس تبلیغ دین و با سودجویی از اذکار دینی صورت می‌پذیرد. سوزندان کتاب در عصر جدید نمادی از جهل مقدسی است که در جستجوی سلطه بر نظام هنجاری ماست.»
 
فارغ از اقدام عباس تبریزیان، مهمترین سوال کاربران این بود که این فرد که خود پدر طب اسلامی و آیت الله معرفی می‌کند، کیست و چه سابقه‌ای دارد. نخستین بررسی برای پیدا کردن سابقه او، ما را به سایت اینترنتی تبریزیان رساند. البته این هم از تناقض‌های تبریزیان است که اعتقادی به علوم مدرن ندارد، اما کار و بار خود را در سایت‌های اینترنتی پیش می‌برد؛ از این جهت بسیار طبیعی‌تر بود که او را در حجره‌ای تاریک در انتهای بازار می‌یافتیم، نه در سایتی اینترنتی!

عباس تبریزیان و ماجرای کتاب‌سوزی

«به فروشگاه اینترنتی مرکز طب اسلامی حضرت آیت الله تبریزیان خوش آمدید. این مجموعه در نظر دارد جهت ارتقا خدمات رسانی به هموطنان عزیز تمامی گیاهان دارویی و محصولات ارگانیک موجود در مرکز طب اسلامی را به صورت اینترنتی به فروش برساند. در نظر داشته باشید این فروشگاه اینترنتی فقط جهت سهولت دستیابی هموطنان به دارو‌ها و محصولات بوده و به جهت کسب درآمد نیست و نخواهد بود»

البته قیمت‌گذاری در سایت تبریزیان نشان می‌دهد که اتفاقا این اقدام برای کسب درآمد بوده و سهولت دستیابی هموطنان به دارو‌ها یک حرف نمایشی است.
 
عباس تبریزیان خود را آیت الله می‌خواند و متخصص طب اسلامی. در سایت عجیب او انواع دارو‌ها پیدا می‌شود. نه برای بیماری‌های سنتی که حتی برای «سرطان» و «پارکینسون» و «ام اس» هم دارو وجود دارد؛ دارویی به نام «پیامبر اسلام» که قرار است هر سه بیماری را شفا دهد. البته خیلی لازم نیست سر رشته تخصصی از پزشکی یا مسائل مذهبی داشت تا متوجه شد دارویی که همزمان «سرطان» و «پارکینسون» و «ام اس» را درمان می‌کند، وجود خارجی ندارد. اما متاسفانه در کارزاری که پزشکان حرفه خود را تبدیل به بنگاه کسب درآمد کرده‌اند، چهره‌هایی مثل تبریزیان هم هستند که دوست دارند در سبد آن‌ها هم چیزی از هزینه درمانی مردم قرار بگیرد و با سوار شدن روی باور‌های عامیانه، مردم را سرکیسه کنند.

در سال‌های گذشته، افراد مختلفی بودند که در مواجهه با بیماری‌های دشوار و صعب العلاج، سعی کردند از طب اسلامی استفاده کنند و متاسفانه فرصت درمان پیدا نکردند و جان خود را از دست دادند.

چند وقت قبل سخنگوی وزارت بهداشت گفته بود: «چهار نفر از علمای بزرگ به نوعی سرطان مبتلا شدند، اما سه نفر از آن‌ها که نوع پیشرفته‌ای از این نوع سرطان داشتند، درمان شدند، اما یکی از آن‌ها که به طب اسلامی روی آورد متاسفانه جان خود را از دست داد.»

در میان افرادی که تلاش کرد بیماری خود را با طب اسلامی درمان کند، آیت الله هاشمی شاهرودی چهره بسیار شناخته شده‌ای بود. احتمالا اشاره سخنگوی بهداشت به مراجع بزرگ، آیت الله هاشمی شاهرودی بوده است؛ چه آنکه فرزند هاشمی شاهرودی نیز این موضوع را تایید کرده است: «یک مقدار دکتر‌های اون طرفی (طب سنتی) متاسفانه رای حاج آقا را زدند. یک مقدار اختلاف بین دکتر‌ها شد و حاج آقا هم مردد شد که حرف این دکتر را گوش کند حرف آن دکتر را گوش کند. کسی هم که مردد می‌شود، دست می‌زند که یک جا را بگیرد دیگر. دکتر‌های سنتی خیلی اصرار می‌کردند که به حرف دکتر‌های جدید گوش نکنید. آن‌ها می‌گفتند قرار است شما را عمل کنند و تیغ بزنند و… حاج آقا هم به دکتر‌های سنتی و اسلامی اعتماد کرد.»

سایت خبری پزشکان در این باره نوشت آیت‌الله شاهرودی از حدود چهار سال قبل از فوت، دچار تومور روده شده بود و به علت درمان با طب سنتی توسط «ع. ت» مدعی طب سنتی به مدت دو سال، این کانسر (سرطان) گسترش و متاستاز (گسترش) پیدا کرده و اواخر عمر کلیه‌اش را از دست داد و دیالیز می‌شد.

سایت خبری پزشکان همچنین نوشت: «علاوه بر آیت‌الله شاهرودی، حداقل ۱۰بیمار دیگر مبتلا به سرطان از جمله چهار خانم مبتلا به سرطان سینه در قم که متاسفانه به «ع. ت» مدعی طب سنتی (که ملبس به لباس روحانیت است) مراجعه کرده بودند و او مانع از مراجعه آن‌ها به پزشکان و شیمی درمانی شده و در نهایت موجب مرگ این افراد شده است.»
 
عباس تبریزیان و ماجرای کتاب‌سوزی


احتمال قریب به یقین، «ع. ت» همان عباس تبریزیان است؛ فردی که اصرار دارد خود را آیت الله تبریزیان بنامد. او مشهورترین فردی است که تخصص خود را طب سنتی معرفی می‌کند. وزارت بهداشت در این سال‌ها سعی کرده با خرافات طب سنتی مقابله کند.

سال ۹۶ مدیرکل طب سنتی وزارت بهداشت از گفته بود دو واحد درسی طب سنتی ایران در رشته‌های گروه پزشکی و پیراپزشکی اضافه شده و راه‌اندازی دوره دستیاری طب سنتی در وزارت بهداشت به تصویب رسیده و در حال حاضر در مرحله تصویب سرفصل‌های آموزشی این رشته هستیم.»

در واقع وزارت بهداشت تلاش دارد از سوءاستفاده در این رشته جلوگیری کند، اما به نظر می‌رسد در زمانه‌ای که اعتماد به حاکمیت و رسانه‌های رسمی به حداقل رسیده است، باید منتظر ظهور تبریزیان و امثال او در کشور باشیم.

صدا و سیما هم البته در شهرت این افراد بی تاثیر نبوده است و افراد مختلف با پرداخت مبالغی به عنوان رپرتاژ، مهمان برنامه‌های مختلف تلویزیون می‌شوند تا مهملات خود را برای مردم بگویند. تبریزیان نیز بار‌ها و بار‌ها در برنامه‌های مختلف صدا و سیما حضور یافته بود و درباره طب اسلامی صحبت کرده بود. گرچه بعد از وفات آیت الله شاهرودی، اصولگرایان نیز از او انتقاد می‌کنند.
 
عباس تبریزیان و ماجرای کتاب‌سوزی
 
عباس تبریزیان و ماجرای کتاب‌سوزی
 
 
منبع: رویداد24
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran, Islamic Republic of
محمد مهدی اسلامی (نام مستعار)
2
0
يکشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۸
کدام کودک دبستانی است که امروز نداند پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرموده است که :اطلب العلم ولو بالصین (علم را طلب کن اگر چه در چین باشد ) و حق را بپذیر اگر چه کودک بگوید و باطل را نپذیر اگر چه حکیم بگوید.؟ و امیر المؤمنین علیه الصلوة و السلام میفرماید حق را بگیرید اگر چه مشرک و منافق بگوید . این است که انسان تعجب میکند چرا کسی که به لباس روحانیت شیعه ملبس است بدون توجه به عواقب بد یک عمل ناپسند و زشت اقدام به سوزاندن کتاب علمی میکند . این عمل زشت یاد آور کار آن مردک بی دین عامل استعمار انگلیس است که جشن کتابسوزان برپا میکرد و کتب دینیه را میسوزاند .اما زشت تر از این عمل (عذر بد تر از گناه) است که کسی بگوید خوب مالک کتاب خودش بوده است و د لش خواسته است که مال خودش راآتش بزند به دیگران چه ربطی دارد ؟ این هم نه تنها دوستی خاله خرسه است که آن داستان زشت کریم شیره ای را در اذهان تداعی میکند که :گفته اند ناصرالدین شاه از پلکان قصر بالا میرفت کریم شیره ای عمل زشتی را نسبت به او مرتکب شد .وقتی ناصرالدین پرخاش کرده وخطاب به او گفت مردک این چه کاری بود که کردی ؟ گفت قبله ی عالم بسلامتببخشید من فکر کردم که ...تان است. مگر انسان حق دارد آنچه را که در مالکیت او است هر گونه بخواهن اگر چه نامشروع در آن تصرف کند؟ آیا کسی حق دارد بگوید من صاحب اختیار خودم هستم پس دلم میخواهد خودم را بسوزانم و خود کشی کنم؟ البته ما معتقدیم که این عمل یک اشتباه بوده است .چون بشر اشتباه میکند . اما در عین حالی که از موضعگیری حضرات آقایان علما ء کثر الله تعالی امثالهم در این مورد صمیمانه تشکر میکنیم و قد ردانشان هستیم . به دشمنان اسلام و انقلاب اسلامی نیز اعلام میکنیم که مبادا گمان کنند مستمسک خوبی یافته اند تا آن را بهانه ی حمله به اسلام و مسلمین قرار دهند . زیرا بر احدی از مردم فهیم و بزرگ و بزرگوار ایران پوشیده نیست که هیچ مکتبی و مذهبی در عالم نمی توان یافت که به اندازه ای اسلام از علم و عالم تجلیل کرد ه و آن را ستوده و مهم شمرده باشند .پس گمان نکنند که حالا با بهانه هائی از این قبیل خواهند توانست در جهت تضعیف دین مبین اسلام و ایمان مسلمانان تبلیغ و به یاوه گوئی بپردازند . آری آذر بایجان عایاقدی انقلابه دایاقدی . این شعار عموم ایرانیان شریف و غیور است . با درود و سلام بر شما خواننده ی عزیز عرایضم را خاتمه میدهم انشاءالله تعالی موفق و سربلند باشید.
Iran, Islamic Republic of
حامد
1
0
سه‌شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۸
از زمانی که طب نوین ریشه از طب سنتی گرفت احساس غرور کرد و جدا شد و از زمانی که جدا شد، طب سنتی را مردود حساب کرد. و تا به حال ملیون ها نفر انسان بی گناه را از روی آموزه های غرب گرایانه خود به شینه قبرستان کشانده و الان هم در کشور ما هر از چند گاهی افرادی به دلیل قصور پزشکان جان خود را از دست میدهند اما هیچ عالمی و یا مسولی ناراحت نمیشودو و به این آدم کشی اعتراض نمی کند. خدا آقای تبریزیان را حفظ کند بنده و هر کس دیگری که از داروها آقای تبریزیان استفاده کرده صددرصد بهبود پیدا کرده. اما کسانی که از داروها شیمیایی استفاده کرده اگر خوب نشده یا عوارض دارو در بدنش مانده و یا وابستگی به دارو پیدا کرده. هیچ پزشکی و یا هیچ شرکت دارویی آرزو نمیکند مردم مریض نشوند . ورشکست خواهند شد. دارویی که تولید میکند موقتا فرد خوب میشود و بعداز مدتی یک بیماری دیگر را به دنبال دارد. و دیگر اینکه مگر قرآن آتیش گرفته. آقای سبحانی چقدر از علم پزشکی میدانند؟
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
آخرین اخبار

لحظه تحویل سال ۹۹ و حیوان نماد این سال

همدلی با قربانیان کرونا روی برج آزادی تهران

ممنوعیت ورود اتباع چین به خاک روسیه

تصاویر جالبی از زنان پیشمرگه

شوک بزرگ به هواداران پرسپولیس پس از تساوی برابر الشارجه

تازه ترین تصاویر سلبریتی ها در فضای مجازی

با ۶۷۰ میلیارد تومان حذف کاغذ دفترچه‌های بیمه و کارتخوان‌ها چه کار‌هایی می‌توان کرد؟

بدهی تولیدکنندگان تا ۵ سال به صورت اقساط امهال می‌شود

روحانی: بهترین‌ها را برای مجلس انتخاب کنیم

دلایل باخت مشکوک کشتی گیر ایرانی

هوای تهران آلوده است

رکورد شتاب جهان شکسته می‌شود؛ Czinger ۲۱C با شتاب ۱.۹ ثانیه‌ای در راه است

ویدئو/ ماجرای فایل صوتی فرهاد مجیدی علیه پرویز مظلومی چه بود؟

شروط دریافت سقف جدید وام خرید مسکن تغییر کرد

آنر به‌دنبال لغو MWC ۲۰۲۰ تاریخ رویداد جدیدش را اعلام کرد

تامین امنیت انتخابات در تهران با ۱۴ هزار پلیس

چراغ راهنمایی حساس به بوق خودرو‌ها در بمبئی آزمایش می‌شود

پیاز ارزان می‌شود

خودروی فرمول یک ویلیامز با رانندگی نیکولاس لطیفی رونمایی شد

تسهیلات خرید کالا برای بازنشستگان کشوری در آستانه نوروز

رندر‌های منتشرشده از طرح مفهومی TCL نمایشگر دوم کشویی آن را نشان می‌دهند

قربانیان کرونا در چین از مرز ۲هزار نفر عبور کرد

علیپور به علی کریمی رسید

انفجار یک دستگاه پورشه تایکان در آمریکا

بازار سهام در آینده چه می‌شود؟

شمار تلفات پرندگان مهاجر در سواحل بندرترکمن به ۸۰۰ قطعه رسید

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸+جدول

تلنگر کرونا به دلارهای نفتی

قیمت خودرو‌های سایپا امروز چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸+جدول

ویدئو/ اینجا سرزمین تولید سرطان است!

ویدئو/ واکنش کدخدایی به تبلیغات نامتعارف کاندیدا‌ها

امروز بورس چه خواهد شد؟

ساخت اولین کشتی یخچال دار کشور در ایزوایکو

قیمت سکه و قیمت دلار امروز چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸+جدول

احتمال ورود انصاری‌فرد به هیئت‌مدیره قوت گرفت

نمایشگاه حمایت از ساخت داخل درصنعت پتروشیمی با حمایت بیمه ملت برگزار شد

اسامی و سوابق کاندیدا‌های نهایی شورای ائتلاف و جبهه پایداری در تهران