تاریخ انتشار: ۰۹:۴۳ - ۰۳ شهريور ۱۳۹۹
مافیای ورق فولادی و سودهای کلان

سود ۱۶۰ میلیاردی در ماه فقط برای ۳ نفر!

مافیای موجود در بازار ورق فولادی سبب شده بود تا ۳ نفر تنها در یک ماه، ۱۶۰ میلیارد تومان از این بازار سود کسب کنند.

فولاد

اقتصاد۲۴ - شنیده‌ها حاکی از این است که عده‌ای از شرکت‌های فولادی برای کسب سود بیشتر اقدام به عرضه بالای ورق‌های فولادی خود در بازار آزاد کرده اند؛ موضوعی که خلاف قوانین و مقرراتی است که وزارت صمت پیش‌تر برای آن‌ها تعیین کرده است.

برابر قانون شرکت‌های فولادی می‌بایست ۴۰ درصد ورق فولادی خود را در بورس کالا عرضه کرده و مابقی را در بازار آزاد و با نرخ متناسب به فروش برسانند. چند هفته پیش و درست زمانی که مدرس خیابانی قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت بود قرار بر این شد تا در راستای شفاف سازی بازار فولاد عرضه‌ها در بورس صورت پذیرد، اما در همین چند هفته اخیر شاهد نابه سامانی‌هایی در این بازار بوده ایم و نمونه اش کسب سود بیشتر برخی فروشنده‌های ورق فولادی در این بازار بوده است.

پیش‌تر هم سرپرست سابق وزارت صمت در نشست مشترکی که با مسئولان بورس برگزار شده بود، اعلام کرد: کل محصولات فولادی اگر قرار است عرضه بشود باید در بورس باشد و ما خرید و فروش فولاد در خارج از بورس را ممنوع اعلام کرده ایم. در پاسخ هم رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن انتقاد از وضعیت فعلی بازار بورس گفته بود: در حال حاضر تنها ۳۰ تا ۴۰ درصد ورق‌های فولادی داخل بورس عرضه می‌شود بنابراین بورس تعیین کننده قیمت‌ها نیست و قیمت‌ها در کف بازار تعیین می‌شود.

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد این محصول در بازار آزاد از قیمت ۱۲ هزار و ۲۰۰ تا ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان معامله می‌شود این در حالی است که ورق فولادی در بورس کالا حدود ۴۰ تا ۷۰ درصد ارزان‌تر کمتر عرضه می‌شود و از آنجایی که این محصول در صنایع زیادی کاربرد دارد انتظار می‌رود تدابیری اتخاذ شود تا مصرف کننده نهایی متضرر نشود.

فاصله قیمتی میان ورق فولادی تا زمان تبدیل آن به شمش بسیار کم است

فاضل همامی رئیس اتحادیه تعاونی‌های فولاد و صنایع معدنی، با اشاره به ثبات نسبی این روز‌های بازار فولاد کشور گفت: دو هفته‌ای می‌شود که انجمن فولاد توانسته همکاری دولت ثبات خوبی را در بازار فولاد ایجاد کند و تاثیر این همکاری در تعدیل قیمت میلگرد و شمش دیده می‌شود.

او با اشاره به قیمت‌های متغیر بازار آزاد ورق فولادی بیان کرد: تایید نشدن وزیر پیشنهادی دولت هم مشکلاتی را برای تعیین تکلیف این بازار ایجاد کرده ضمن اینکه ما در انجمن فولاد پیشنهاد ۷۰ درصد عرضه ورق فولادی در بورس توسط هر خریداری را تعیین کرده بودیم که با مخالفت صاحبان صنعت مواجه شدیم.

همامی ادامه داد: برخی از خریداران ورق فولادی معتقدند فاصله قیمتی میان ورق فولادی تا زمان تبدیل آن به شمش بسیار کم است بنابراین عرضه این محصول در بورس صرفه اقتصادی چندانی برای آن‌ها ندارد به همین منظور از عرضه محصول خود در بورس کالا ممانعت می‌کنند.

رئیس اتحادیه تعاونی‌های فولاد و صنایع معدنی در پایان تصریح کرد: قرار است این هفته با عرضه میلگرد ذوب آهن و ورق فولادی فولاد مبارکه تحرکاتی در راستای تعدیل این قیمت‌ها صورت پذیرد و با عرضه بیشتر بتوان بازار را کنترل کرد.
 

ورق فولاد به جای بدهی به مشتریان دردسر ساز شد!

رسول علی محمدی کارشناس بورس کالا، با بیان اینکه قیمت ورق فولادی در خارج از بورس و با توجه به نرخ دلار آزاد قیمت گذاری می‌شود، گفت: بعضا شاهد افزایش ۳۰ درصدی این محصول در بازار آزاد هستیم و یکی از دلایلش این است که گاهی معاملات برای افراد غیر مرتبط تخصیص داده می‌شود.

او ادامه داد: گاهی مشتریان به جای دریافت بدهی‌های خود ورق فولادی دریافت می‌کنند که همین مشتریان که بخشی از آن‌ها را شرکت‌های اغماری تشکیل می‌دهند، این ورق‌ها را در خارج از بورس عرضه می‌کنند که همین امر سبب افزایش قیمت‌ها در بازار آزاد می‌شود.

علی محمدی تصریح کرد: اخیرا بخشنامه‌ای ابلاغ شده که براساس آن مجددا شاهد بازگشت معاملات تختال به بورس هستیم چرا که حدود یک سالی می‌شد که این معاملات خارج از فضای بورس صورت می‌گرفت بنابراین مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار می‌تواند بر نظارت بیشتر بر این بازار و شفافیت در معاملات کمک کند.

این کارشناس بورس کالا با بیان اینکه تاکنون نظارت چندانی بر عرضه ورق فولای در بورس کالا انجام نشده است، گفت: در بازار آزاد معلوم نمی‌شود که این محصول با چه قیمتی و به چه گروه‌هایی به فروش می‌رسد و از آنجایی که عمده عرضه‌ها خارج از بروس انجام می‌شود بنابراین نظارت بر آن‌ها بسیار سخت‌تر است.

او اظهار کرد: دولت با تخصیص ۴۰ درصد عرضه ورق فولادی هر خریداری در بورس کالا در ظاهر از صنایع پایین دستی حمایت کرده است، اما به نوعی به عده‌ای سودجو رانت داده است که درنهایت دود این اقدامات تنها به چشم مصرف کننده نهایی می‌رود.

علی محمدی در پایان بیان کرد: شاهد این بودیم که در چند هفته اخیر برای میلگرد و تیرآهن و با نظارت‌های صورت گرفته، قیمت‌ها تا ۲۰ درصد تعدیل قیمت شد بنابراین امیدواریم این مهم در خصوص ورق فولادی هم صدق کند و شاهد کاهش قیمت این محصول هم باشیم.

عباسی کارشناس بورس، با اشاره به وضعیت فعلی قیمت ورق‌های فولادی بیان کرد: در مورد ورق‌های فولادی اخبار زیادی از عرضه بالای این محصول خارج از بورس به گوش می‌رسد مسئله مهم این است که چرا باید چنین رانتی در این بازار مهم ایجاد شود که یک نمونه از نتایج آن هم در داستان یک شرکت فولاد مشخص بود که براساس آن تنها ۳ نفر در یک ماه ۱۶۰ میلیارد تومان سود کسب کردند.

او ادامه داد: سود‌هایی که حتی نسبت به این روز‌های بازار بورس هم غیر قابل دستیابی است و در طرف مقابل، اما تولید کنندگان نیازمند تامین نیاز آنی خود هستند و زمانی که این ورق‌ها در بورس عرضه می‌شوند بعد از گذشت دو ماه به دست خریداران می‌رسند و همین امر آن‌ها را وادار به تامین نیاز خود خارج از فضای بورس کرده است.

عباسی افرود: به همین دلیل است که خریداران به سمت بازار آزاد حرکت می‌کنند چرا که نیاز روز آن‌ها تامین نمی‌شود همچنین در طرف مقابل افراد برای استفاده از سهمیه‌های موجود اقدام به خرید سهمیه شرکت‌های ورشکسته می‌کنند و بدین طریق این محصولات را تا سقف ۴۰ تا ۵۰ درصد بالاتر از میزان موجود در بازار آزاد به فروش می‌رسانند.

این کارشناس بورس با اشاره به سودجویی عده‌ای دلال در این بازار گفت: آیا غیر از این است که عده‌ای با انبار کردن این محصول در حال ضربه زدن به نظام اقتصادی و تولید کنندگان هستند چرا که وزارت صمت و بورس حاضر نیستند با یکدیگر به توافق درست و منطقی دست یابند و نظارت‌ها را تشدید کنند.

سعید صمدی رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد، با اشاره به پتانسیل‌های زیاد کشور برای تولید فولاد گفت: سنگ آهن حدود ۵۰ درصد کمتر از قیمت جهانی در اختیار تولید کنندگان قرار می‌گیرد همچنین نرخ انرژی در تولید فولاد هم یک سوم نرخ جهانی است بنابراین توقع همه بر این است که قیمت این محصول منطقی باشد.

او ادامه داد: گاهی شاهد این هستیم که قیمت برخی از محصولات فولادی حتی از قیمت جهانی بیشتر است و بعضا قیمت ورق فولای در بازار آزاد ۶۰ درصد بیشتر از قیمت آن در بورس کالاست و این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که ما در تولید این محصول مشکل خاصی نداریم.

صمدی با اشاره به نبود مدیریت کافی بر بازار ورق فولادی بیان کرد: از طرفی قیمت تمام شده این محصولات پایین است، اما در طرف مقابل شاهد عرضه ورق‌های فولادی در بازار آزاد و با قیمت‌های بالاتری هستیم.

رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد با بیان اینکه تولید محصولات زیادی به همین ورق‌های فولادی وابسته است، گفت: بخش قابل توجهی از تولیدات صنعتی کشور از جمله صنایع خانگی و خودرو به ورق فولادی وابسته هستند و زمانی که چنین هرج و مرجی ایجاد می‌شود نباید توقع داشت تولید کنده لوازم خانگی و مابقی هم با بحران مواجه نشوند.

او در پایان بیان کرد: زمانی که مواد اولیه ارزان قیمت در اختیار تولید کنندگان قرار میگرد انتظار می‌رود این محصول با قیمت منطقی به بازار عرضه شود و درنهایت ضرر اصلی را مصرف کننده نهایی متحمل نشود.

در همین راستا نیکزاد نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی هم پیش‌تر در گفتگو با خبرنگار ما اعلام کرده بود: نرخ صادرات امسال انواع محصولات فولادی منفی بوده و در این خصوص کمبودی نداریم، اما در حال حضر قیمت فولاد در بازار جهانی ارزان‌تر از کشور ماست.

قرار است این هفته شاهد افزایش عرضه ورق و میلگرد توسط دو شرکت بزرگ فولادی باشیم و انتظار می‌رود عرضه بیشتر و نظارت بر قوانین جدید و عرضه در بورس نه تنها به شفافیت در این بازار کمک کند بلکه از افزایش قیمت این محصول و محصولات نهایی در صنایع دیگر جلوگیری به عمل می‌آید.
منبع: باشگاه خبرنگاران
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ گل دیدنی پرسپولیس به السد بدون سانسور!

اهتمام ایمیدرو در تشکیل صندوق بازارگردانی معدن و صنایع معدنی

چهار بازیکن استقلال به تهران بازنمی‌گردند

بررسی طرح اصلاح ساختار بودجه در کمیسیون برنامه و بودجه

گل‌محمدی: بازیکنانم فداکارانه بازی کردند

فیلم/ اجرای ۶۰۰ طرح تا پایان دولت در مناطق آزاد

بیانیه رسمی محسن چاوشی درباره قرار گرفتن نامش در کنار آمنه سادات ذبیح پور

افزایش سقف سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه در بازار سرمایه

فیلم/ صحبت های آل‌کثیر پس از پیروزی برابر السد

شکاف سپرده‌ها و تسهیلات به ۶۵۲ هزار میلیارد رسید

کارشناسی داوری دیدار پرسپولیس و السد

اجرای مراحل اولیه انتقال منابع صندوق توسعه به بورس

پرسپولیس یک - السد صفر

وحید سلطان قبر نبود؛ کلاهبرداربود!

خرید و فروش آپارتمان‌های نقلی در ایران و جهان شیوع پیدا کرده است

ترامپ: از جو بایدن خواب‌آلود آزمایش مواد مخدر بگیرید

فیلم/ ساره بیات در آستانه ازدواج/ منوچهر هادی خبر داد

بازدید اعضای کمیسیون انرژی از شرکت مپنا

تساوی بدون گل پرسپولیس و السد در نیمه نخست

دو واکسن روسی برای کرونا به زودی به بازار عرضه می‌شود

پزشک استقلال: دنده حسینی نشکسته است

ایران خواستار توقف درگیری و آغاز گفتگو میان باکو و ایروان شد

پرداخت مقرری بیکاری خرداد تا مرداد توسط تامین اجتماعی

قرنطینه ناجی وال استریت شد

مواد غذایی منجمد کرونا را انتقال می‌دهند؟

هشدار هواشناسی به این استان‌ها

ماکرون: لوکاشنکو باید از قدرت کنار برود

راحت ترین روش مهاجرت به آمریکا برای ایرانیان

وزیر پیشنهادی صمت: برای کاهش قیمت خودرو تلاش می‌کنیم

فیلم/ نخستین تصاویر از موشک جدید سپاه

سهام‌ پُرطرفدار در بورس تا چه میزان ریزش کرده‌اند؟

مهلت دریافت وام اجاره مسکن تمدید شد

فیلم/ مردم واکسن آنفلوانزا را چگونه تهیه کنند؟

پرسپولیس بدون غایب مقابل السد

منطقه آزاد کیش، پیشگام در پیوستن به شبکه نسل پنجم شد

تذکر بورسی یک نماینده به دولت: سرمایه‌ها، صرف جبران کسری بودجه شده

گرانی مردم را به جان خانه‌های متراژ پایین انداخت