تاریخ انتشار: ۱۰:۴۳ - ۰۶ مهر ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۴ نظر

گرانی مسکن تا کجا خواهد بود؟

رئیس انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی گفت: این‌که افزایش قیمت مسکن تا چه زمان ادامه پیدا خواهد کرد، مشخص نیست، زیرا قیمت دلار همچنان در حال افزایش است، اما یقینا در آینده با کاهش قدرت خرید مردم مواجه خواهیم شد، در نتیجه نمودار معاملات مسکن به شکل توقف و پس از آن خطی پیش‌بینی می‌شود.

گرانی مسکن تا کجا خواهد بود؟

اقتصاد۲۴ - محمود پژوم در خصوص افزایش اخیر نرخ مسکن اظهار کرد: نرخ مسکن جهش بی‌سابقه‌ای را در ایران تجربه کرد که علت این افزایش، افزایش قیمت مصالح و مواد ساختمانی و تورم موجود در کشور است. بالغ بر ۹۵ درصد مصالح استفاده شده در ساختمان، تولید داخلی است و هنگامی که علت این افزایش قیمت را جویا می‌شویم، به افزایش نرخ ارز در قسمتی از مواد اولیه که وارداتی بوده، اشاره می‌شود، در حالی که چنین چیزی قابل قبول نیست و جوی که با عنوان تورم در کشور وجود دارد، قطعا تاثیر بیشتری بر این موضوع می‌گذارد.

وی در خصوص پیش‌بینی نرخ مسکن در آینده گفت: این‌که افزایش قیمت مسکن تا چه زمان ادامه پیدا خواهد کرد، مشخص نیست، زیرا قیمت دلار همچنان در حال افزایش است و تاثیر خود را خواهد گذاشت، اما یقینا در آینده با کاهش قدرت خرید مردم مواجه خواهیم شد و شاهد رکود تورمی در بخش مسکن که سابق بر این نیز اتفاق افتاده، خواهیم بود، در نتیجه نمودار معاملات مسکن در آینده به شکل توقف و پس از آن خطی پیش‌بینی می‌شود.

این کارشناس مسکن با اشاره به تلاش وزارت راه و شهرسازی برای خروج اقلامی مانند قیر و فولاد برخلاف نظر وزارت صمت، تصریح کرد: اگر قیمت فولاد به‌گونه‌ای کنترل شود که رو به کاهش برود، قطعا تاثیر به سزایی در قیمت مسکن نیز خواهد گذاشت، اما مسلما کارخانجات سنگین مانند فولاد، سیمان و... علت افزایش نرخ فروش را دلایلی مانند گرانی مواد اولیه که بخشی از آن وارداتی است و همچنین افزایش قیمت قطعات کارخانه و... بیان می‌کنند، بنابراین اینکه اقدام وزارت راه و شهرسازی تا چه میزان می‌تواند بر قیمت مسکن تاثیرگذار باشد، باید گفت که من به عنوان کارشناس اقتصادی زیاد به آن خوشبین نیستم.

رئیس انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: افزایش نرخ بنگاه‌های مسکن در دستور کار قرار دارد و قرار است کمیسیون آن‌ها مقداری افزایش یابد، این میزان در کل تاثیر چندانی نخواهد داشت، اما هرچه معامله ملک انجام شده بیشتر باشد، درصد حق‌الزحمه مشاورین املاک نیز بیشتر خواهد بود.

پژوم در خصوص لزوم ایجاد محدودیت در تاسیس دفاتر مشاوره املاک عنوان کرد: درصد کمیسیون مشاورین مسکن نباید به گونه‌ای باشد که در هر کوچه و هر جایی شاهد بازگشایی چندین دفتر مشاوره املاک باشیم، زیرا این موضوع، خود گویای وجود سودی بی‌رویه در این کار است و برخلاف مشاغل دیگر که محدودیتی در تعداد بازگشایی آنان شاهد هستیم، انگار در زمینه مسکن این موضوع صادق نیست. به طور مثال نان با وجود اینکه نیاز اساسی همه مردم است، بازهم در یک منطقه بیش از دو تا سه نانوایی بازگشایی نمی‌شود، زیرا برای آنان صرفه اقتصادی نخواهد داشت، در حالی که می‌بینیم دفاتر مشاورین املاک چند برابر نانوایی‌ها در سطح شهر حضور دارد و این موضوع خود نشانگر وجود سودی راحت و بدون ریسک در این کار است.

وی ادامه داد: نیاز است تدابیر بیشتری در این موضوع اتخاذ شود و در خصوص دستورالعمل‌های موجود از جمله لزوم وجود یک فرد حقوقی، مهندس عمران و... در دفاتر مشاوره، نظارت و بازرسی‌هایی صورت بگیرد که این دستورات تا چه میزان رعایت می‌شود.

این کارشناس مسکن با اشاره به تاثیر طرح مالیات بر خانه‌های خالی بر قیمت و تعداد مسکن در آینده، تصریح کرد: طرح مالیات بر خانه‌های خالی، برای آن تعداد انبوه از خانه‌هایی که تا پیش از این احتکار شده بود، طرح کارآمدی است. تعداد خانه‌های خالی حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار عدد تخمین زده می‌شود. آمار‌ها دقت زیادی ندارند، زیرا واحد اقامتی زیادی در استان وجود دارد که افراد از شهر‌ها و یا کشور‌های دیگر در استان خراسان رضوی خریداری کرده‌اند، یا افراد بسیاری از سایر شهر‌ها در استان تهران خانه دارند و یا تعدادی از ویلا‌ها که در شمال کشور وجود دارند نیز در آمار مورد محاسبه قرار گرفته‌اند.

رئیس انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی اضافه کرد: این طرح تاثیر چندانی در تعدیل و کنترل قیمت مسکن رقم نخواهد زد. ما سالانه به حدود یک میلیون واحد نیاز داریم که در حال حاضر تنها حدود یک‌سوم آن ساخته می‌شود. در هشت سال گذشته تصمیم عملیاتی و اجرایی در این زمینه نداشته‌ایم، بنابراین کسری مسکن زیاد است.

پژوم در خصوص لزوم توجه ویژه بر بازار مسکن، تصریح کرد: از زمانی که وزارت مسکن و شهرسازی که سابق بر این وجود داشت، به وزارت راه و شهرسازی تبدیل شد، تقریبا دولت در زمینه مسکن که موضوع بسیار مهم و اساسی است، حضور کمتری داشت، بنابراین نیاز است تا کلمه مسکن در وزارت راه و شهرسازی مجددا الحاق و اضافه شود.

وی افزود: همچنین می‌توان سازمانی تاسیس کرد که بر این موضوع نظارت کند و با بخش خصوصی به ویژه انبوه‌سازان که در سالیان سال نشان داده‌اند چه تاثیر مهمی و به‌سزایی در بازار مسکن دارند، تعامل خوبی داشته باشد. باید برنامه‌ریزی کلانی در زمینه مسکن اجرایی شود و اگر برنامه‌ریزی خوبی در زمینه مسکن صورت نگیرد، در سالیان آینده قطعا با مشکلاتی خصوصا برای دهک‌های پایین جامعه که مسکن نیاز اساسی و حق آنان و همه مردم است، مواجه خواهیم بود.

منبع: ایسنا
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
من
0
2
يکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹
بر جد و آبادشونم لعنت
Iran (Islamic Republic of)
محمد
0
2
يکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹
تا زمانی که دلار بالا می‌ره سکه بالا می‌ره مسکن هم بالا میره
Iran (Islamic Republic of)
Iran
0
0
يکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹
همش نقشه دولت خودشه خودروهای داخلی هم به همین پراید مگر خودشون نمیگن کاملا داخلی پس چراشد ۱۰۰میلیون مقصراصلی دولت هستش
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۹
تازه داشتیم یه کمی بهتون امیدوار می شدیم ولی مثل اینکه نه.....!!!!!
اینکه کالا باشد ولی مردم نتوانند بخرند که بدتر از نبود آن است. (#اقتصاد سرمایه داری – مرفهین بی درد)
اگر مسئولان هم توی سختی زندگی می کردند مردم هیچ مشکلی با تحریم های خارجی نداشتند اما وقتی تحریم های داخلی وجود دارد و یه عده در راحتی زندگی می کنند و یه عده باید در سختی و فقر زندگی کنند تحمل مشکلات سخت میشه.
راه حل مشکلات اقتصادی جامعه، کم کردن حقوق مسئولین است تا درد مردم را درک کنند و ذهنشان برای پیدا کردن راه حل های مختلف اقتصادی فعال شود.
خجالت داره وام برای اجاره مسکن!!!!! اگه خودشان یکسال توی خانه اجاره ای زندگی کنند، اون موقع سختی هایش را می فهمند؛ و به جای کمک به ارزان شدن مسکن ، برای مستأجر بیچاره قرض(وام) نمی تراشند که یک مشکل جدید به مشکلاتش اضافه شود!!!!!!
یه چیز بدیهی و واضح است وقتی برای پرداخت اجاره مسکن (ودیعه مسکن) کمک می کنند یعنی گرانی اجاره مسکن اشکالی ندارد و کمک می کنند که قیمت آن بالا بماند.
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

جزئیات سرقت از علی دایی در زعفرانیه

اصلانی خبر داد: فوت قاضی حداد براثر کرونا

لایحه رتبه‌بندی معلمان به دولت ارائه شد

تجمع میلیونی یمنی‌ها به مناسبت میلاد پیامبر (ص)

پیش‌بینی بورس در هفته پیش‌رو/ بازار سرمایه منتظر تغییر رفتار حقوقی‌هاست!

سردار آزمون به تیم ملی دعوت شد

انتشار تصاویر خصوصی ریحانه پارسا توسط امین فردین +تصاویر

جزئیات خاک‌سپاری کریم اکبری مبارکه اعلام شد

بازارگردانی؛ رکن صیانت از حقوق سهامداران/ بررسی ۱۰ پرونده تخلفاتی طی هفته گذشته

بایدن: اگر فلوریدا به من رای دهد، رئیس‌جمهور می‌شوم

اینستاگرام صفحه رسمی پایگاه اطلاع رسانی رهبری را مسدود کرد

کف سقوط بورس کجاست؟

دلار گوی سبقت را از یورو و پوند ربود

۶ پیش‌بینی از آینده بازار سهام

یک تحلیلگر اقتصادی: دولت از حباب بورس اطلاع داشت، ولی باور نداشت

اموال و دارایی مجلسی‌ها ثبت می‌شود

شیب نزولی طلای جهانی تندتر شد

داروهایی که باعث ریزش مو می‌شوند

بیل گیتس یک شبه ۲ میلیارد دلار از دست داد

کرونا هم فاصله طبقاتی را نمایان کرد/ رابطه مستقیم فقر و افزایش مرگ بر اثر کرونا/ بیشتر مردم توان تست دادن ندارند

فیلم/ لحظه سرقت وحشیانه از علی دایی لو رفت

غیبت ادامه‌دار جهانبخش در برایتون

بزرگترین ملک شهرداری تهران، حیاط خلوت پذیرایی مدیران

آخرین وضعیت کیفیت هوای پایتخت

آخرین آمار جهانی کرونا امروز جمعه ۹ آبان ۹۹

سرنوشت ترخیص میلیون‌ها تن کالا در دست بانک مرکزی

یک سرمربی غیرمنتظره برای پرسپولیس +عکس

بازار داغ خرید و فروش اعضای بدن

درخواست فوری برای تعطیلی دو هفته‌ای تهران

سرنوشت دلار و سکه تا انتخابات آمریکا

جزئیات شکایت دولت از نمایندگان توهین کننده به رئیس جمهور

شمارش معکوس برای صعود دوباره بازار سهام

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز جمعه ۹ آبان ۹۹+جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز جمعه ۹ آبان ۹۹ +جدول

قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت طلا امروز جمعه ۹ آبان ۹۹+جدول

این میوه سیستم ایمنی‌تان را قوی می‌کند

چرا طرح تامین کالاهای اساسی شکست خورده است؟/ گسترش رانت با اجرای طرح‌های مقطعی