تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۳/۲۷ - ۱۷:۰۹ کد خبر : 104127
در حاشیه کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و روسیه اعلام شد؛

توافق سه‌جانبه مناطق آزاد انزلی، چابهار و لوتوس در زمینه توسعه حمل و نقل و ترانزیت

در کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و روسیه تسهیل امور مربوط به فعالین اقتصادی و سرعت بخشیدن به صدور مجوزهای لازم برای امور تجاری سرمایه‌گذاری و فراهم کردن زمینه حمایت کامل از فعالین حوزه تجارت و سرمایه‎گذاری مورد تاکید قرار گرفت.

WhatsApp Image 2019-06-17 at 16.17.42(3)

به گزارش خبرنگار اقتصاد۲۴، پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه و دومین همایش چشم انداز همکاری های تجاری و فرهنگی ایران و ناحیه فدرال قفقاز شمالی فدراسیون روسیه امروز (۲۷ خردادماه) در هتل اسپیناس تهران برگزار شد.

این کمیسیون که با افتتاحیه نمایشگاه نسخ خطی و کتیبه های مرتبط با روابط ایران و قفقاز شمالی با حضور رضا اردکانیان، وزیر نیرو و رئیس کمیسیون دائمی همکاری های اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون  روسیه و سرگئی ویتوروویچ چباتاریف، وزیر ناحیه فدرال قفقاز شمالی، آغاز شد، میزبان مدیران و دست اندرکاران برخی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران به منظور توسعه روابط تجاری و اقتصادی مناطق و استان های ایران و روسیه نیز بود.

جلسات بی تو بی (business to business) این نشست با سخنرانی عبدالرحیم کردی، مدیر عامل منطقه آزاد چابهار، رضا مسرور مدیرعامل منطقه آزاد انزلی و نادر ثناگومطلق مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام ، مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس در آستراخان و اعلام آمادگی مدیران مناطق برای همکاری های مشترک همراه بود.

عبدالرحیم کردی در این مراسم با اعلام اینکه در منطقه آزاد چابهار در حدود ۳۳۰ شرکت از مجموع شرکت های ثبت شده در این منطقه شرکت های خارجی هستند گفت: ضمن استقبال از هرگونه سرمایه گذاری متناسب با فعالیت های مشخص، در زمینه توسعه حمل و نقل و ترانزیت بر اساس توافقنامه ای که ظرف امروز و فردا میان منطقه آزاد چابهار، منطقه آزاد انزلی و منطقه ویژه اقتصادی لوتوس در آستراخان منعقد خواهد شد تسهیل تجارت و کاهش هزینه ها را از طریق این سه منطقه بیشتر فراهم خواهیم کرد.

رضا مسرور مدیرعامل منطقه آزاد چابهار نیز سخنان خود را در سه درخواست خلاصه کرد و در ابتدای سخنان خود مهمترین مشکل منطقه آزاد انزلی را نبود شرکت مدیریت صادرات دانست و افزود: انتظار می رود نظر تعدادی از تجار روسی و ایرانی را برای ایجاد یک شرکت صادرات مشترک در منطقه آزاد انزلی جلب و مبادلات دو کشور را پیگیری کنیم.

درخواست دوم وی در خصوص برنامه ریزی برای تشکیل مسیری برای مبادلات تجاری بود. وی در این زمینه گفت: نزدیکترین و ارزان ترین مسیر برای مبادلات روسیه و هندوستان کریدور شمال به جنوب است که درخواست داریم ماه آینده بین دو کشور از مسیر چابهار، انزلی و آستراخان این مسیر برنامه ریزی و اجرایی شود .

درخواست سوم مدیرعامل منطقه آزاد انزلی در خصوص توسعه گردشگری دریایی میان دو کشور بود. مسرور در همین خصوص گفت: ایرانیان بسیار علاقه مند برای توسعه روابط دو کشور در حوزه گردشگری هستند. ماه گذشته در بازدیدی که از آستراخان داشتیم اعلام شد که امسال کشتی در حال ساخت بین انزلی و آستراخان برای گردشگری اجرایی شود لذا گسترش گردشگری بین دو کشور را خواستاریم.

برنامه اختتامیه این اجلاس فردا ۲۸ خرداد در هتل کوثر اصفهان برگزار خواهد شد و توافق نامه همکاری سه جانبه میان منطقه آزاد انزلی و چابهار با منطقه ویژه اقتصادی لوتوس در آستراخان به امضای مدیران این مناطق خواهد رسید.

نظر شما

چندرسانه ای

برگزیده ها