تاریخ انتشار: ۱۴:۱۵ - ۲۱ مهر ۱۴۰۰
رقابت در ریاض کار آسانی نیست

بازار ۱۴۰ میلیارد دلاری عربستان فرصتی برای ایران

  مذاکرات ایران و عربستان برای از سرگیری روابط، به دور چهارم رسیده است. در این میان سوال این است که تجارت ایران تا چه اندازه تحت تاثیر این از سرگیری احتمالی روابط قرار خواهد گرفت.

ایران و عربستان

اقتصاد ۲۴ - عربستان با حدود ۳۵ میلیون نفر جمعیت و به عنوان بزرگترین کشور غرب آسیا، با اتکا بر درآمد‌های نفتی ۹.۵ میلیارد دلاری خود هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان و بزرگ‌ترین اقتصاد در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا محسوب می‌شود. بعد از اشغال سفارت این کشور در تهران، روابط دیپلماتیک و اقتصادی ایران و عربستان نیز قطع شد، به طوری که تجارت مستقیم بین دو کشور به صفر رسیده و مختصر تجارت غیرمستقیمی که از طریق برخی از کشور‌های حوزه خلیج فارس انجام می‌شود قابل توجه نیست.

در مورد تاثیر قطع ارتباط تجاری ایران و عربستان بر سطح تجارت کشور اختلاف نظر‌هایی وجود دارد. عده‌ای معتقدند که این بازار ۱۴۰ میلیارد دلاری می‌تواند فرصت خوبی برای کالا‌های ایرانی باشد و علاوه بر این با نفوذ بالای این کشور بر دیگر کشور‌های حوزه خلیج فارس تجارت ایران نه تنها از طریق مستقیم بلکه به طور غیرمستقیم نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در مقابل عده‌ای معتقدند که با درآمد سرانه ۲۳ هزار دلاری این کشور، بازار عربستان بیشتر به روی کالا‌های باکیفیت و لوکس باز است که باعث می‌شود کالا‌های ایرانی نتوانند در این بازار رقابت کنند و بنابراین حضور یا عدم حضور در بازار عربستان نمی‌تواند تغییر محسوسی در حجم تجارت ایران داشته باشد.

از طرف دیگر مذاکرات ایران و عربستان برای از سرگیری روابط، به دور چهارم رسیده است. در این میان سوال این است که تجارت ایران تا چه اندازه تحت تاثیر این از سرگیری احتمالی روابط قرار خواهد گرفت. ایلنا در این رابطه با فرزاد پیلتن، مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت و همچنین سیدرضی میری، عضو هیئت مدیره کنفدراسیون صادرات ایران گفتگو کرده است که در ادامه می‌خوانید:

  پیش از قطع روابط، تا ۴۰۰ میلیون دلار تجارت داشتیم

فرزاد پیلتن در مورد ظرفیت‌های تجاری بین ایران و عربستان اظهار کرد: عربستان یکی از کشور‌های همسایه جنوبی ما از نظر دریایی است که ۳۰ میلیون نفر جمعیت داشته و کشوری مسلمان با توانایی مالی خوب است که نرخ تورم و بیکاری آن کم بوده و درآمد سرانه و درآمد ارزی این کشور نیز زیاد است. از نظر فرهنگی، دینی و تاریخی اشتراکات زیادی بین مردم دو کشور وجود دارد که از نظر ما همه این‌ها فرصت‌های خوبی برای همکاری تجاری هستند.

وی افزود: عربستان واردکننده حدود ۱۴۰ میلیارد دلار کالا از دنیا است و این فرصت بسیار خوبی برای ما فراهم می‌کند تا در بازار این کشور حضور پیدا کنیم.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت با اشاره به اقلام وارداتی عربستان تصریح کرد: مهمترین اقلام وارداتی کشور شامل ماشین‌آلات، تجهیزات مکانیکی و برقی، کشتی و قایق، سازه‌های دریایی، دارو، آهن، فولاد، سوخت معدنی و روغن‌های معدنی، تجهیزات پزشکی، تجهیزات عکاسی و فیلمبرداری، سنگ‌ها و مواد پلاستیکی است که در برخی از این زمینه‌ها ما ظرفیت داریم تا بتوانیم به این کشور صادرات داشته باشیم. عربستان حدود ۱۴۰ میلیارد دلار واردات دارد که ما می‌توانیم با راهکار‌هایی بخشی از آن را تامین کنیم.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: رابطه سیاسی دو کشور قطع است و از زمان قطع ارتباط سیاسی میزان مراودات تجاری ایران و عربستان به طور مستقیم صفر شده است. برقراری روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور بیش از همه مستلزم عادی شدن ارتباطات سیاسی و استقرار نمایندگی‌های دو کشور است. در گام بعدی باید زیرساخت‌هایی در زمینه ارتباطات بانکی و حمل و نقلی و همچنین امکان تردد تجار میان دو کشور برقرار شود.

پیلتن با اشاره به ارتباطات تجاری ایران و عربستان در گذشته گفت: در سال‌های قبل از قطع ارتباطات سیاسی، ایران و عربستان در سال تا ۴۰۰ میلیون دلار رابطه تجاری با یکدیگر داشتند که در بعضی موارد ۷۰ درصد از آن شامل صادرات ایران و عربستان و ۳۰ درصد آن شامل واردات بود. در برخی از سال‌ها هم این نسبت تغییر کرده و به عکس می‌شد، اما به طور معمول سالانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار بین دوکشور ارتباطات تجاری وجود داشت.


بیشتربخوانید:آیا امارات جای عربستان را می‌گیرد؟


وی در ادامه بیان کرد: بعد از قطع روابط سیاسی بین دو کشور ارتباط مستقیم تجاری هم قطع شد و به صفر رسید، اما خبر‌ها حاکی از آن است که به شکل غیر مستقیم و از طریق صادرات مجدد از راه برخی از کشور‌ها مانند امارات کالا‌های ایرانی در بازار عربستان وجود دارد. امیدواریم روابط دو کشور به حالت عادی بازگردد تا بتوانیم از این فرصت به خوبی استفاده کنیم.

جنبه سیاسی ارتباط با عربستان مهم است

سید رضی میری  در این مورد اظهار کرد: در مورد موضوع ارتباط با عربستان بیش از آنچه جنبه اقتصادی داشته باشد جنبه سیاسی دارد و تأثیر چندانی بر میزان تجارت خارجی ما نخواهد داشت از نظر واردات از آن کشور کالایی که برای بازار ایران مناسب و مورد نیاز باشد ندارند مضافاً به اینکه اساساً واردات به ایران بسیار محدود شده است. از نظر صادرات هم بازاری که برای کالا‌های ما مفید باشد ندارد از این منظر به نظر می‌رسد که این موضوع بیشتر از منظر سیاسی واجد اهمیت باشد.

وی با اشاره به درآمد نفتی و سرانه بالا در عربستان گفت: کشور عربستان که درآمد سرانه زیادی دارد، دیر زمانی است مایحتاج خود را کشور‌های دیگر تامین کرده و می‌کند گمان نمی‌کنم رقابت در آن بازار برای ما کار آسانی باشد. تنها صنایع سنتی ما است که می‌توانست در این بازار به فروش برسد که به علت سیاست‌های اشتباه صادراتی در دهه‌های اخیر صادرات این نوع کالا‌ها از جمله فرش دستباف ایرانی آسیب زیادی دیده است.

میری افزود: عربستان در خرید این نوع کالا‌ها از ما سهم ویژه‌ای هم نداشته است. ضمناً در این سال هائی که روابط تیره بوده از طریق برخی کشور‌ها و به شکل غیرمستقیم، فرش و برخی از کالا‌های سنتی ایران به عربستان صادر می‌شود؛ بنابراین با برقراری ارتباط مجدد با این کشور نمی‌توان در انتظار اتفاق مهمی در آمار صادراتی باشیم حتی با توجه به موضوع حج می‌توان گفت که برقراری ارتباط از نظر اقتصادی بیشتر به نفع عربستان خواهد بود.

عضو کمیسیون توسعه صادرات و تسهیل تجارت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی تهران در پاسخ به سوالی پیرامون تاثیر ارتباط تجاری با عربستان بر تجارت با دیگر کشور‌های حوزه خلیج فارس گفت: آن میزان که آمریکا و تحریم‌ها بر روابط تجاری ما با کشور‌های حوزه خلیج فارس تاثیرگذار بوده، ارتباط با عربستان نبوده است. برای مثال این تحریم‌ها و موضع گیری غرب در قبال ایران بودند که باعث شدند امارات سیاست‌های انقباضی علیه ما را پیش بگیرد. بهبود روابط ایران با عربستان به معنای بهبود روابط با آمریکا نیست و تاثیر آنچنانی بر روابط تجاری ایران با کشور‌های حوزه خلیج فارس نخواهد داشت مگر اینکه مشکل ایران با غرب سامان بگیرد.

وی اضافه کرد: موضوع بهبود روابط ایران و عربستان که به خصوص بعد از حمله به سفارت این کشور در تهران تیره و تار شد، در شرایط کنونی کنشی فعال به موازات مذاکرات هسته‌ای با غرب است و شاید از همان جا کلید خورده باشد. می‌توان گفت که این دو موضوع به هم بی‌ارتباط نیستند؛ بنابراین این این سیاست اتخاذ شده تا با تنش زدایی بین دو کشور بتوانیم به امتیازات مورد نیاز خود در مذاکرات هسته‌ای دست بیابیم. اگر در مذاکرات وین نتوانیم به نتیجه برسیم دوباره ممکن است ارتباط با عربستان تحت تاثیر قرار بگیرد. در کل یک جریان جدید شکل گرفته که ارتباط با عربستان هم بخشی از آن است.

منبع: ایلنا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

قوه قضاییه: حمید بقایی بیمار است

بیش از ۱۱ کیلو مواد مخدر در قزوین کشف شد

آذری جهرمی با قرار تامین کیفری آزاد است

خداحافظی عجیب و غریب بازیکن مطرح لیگ برتر + عکس

قیمت‌گذاری دستوری نکنید

بورسی‌ها، نگران اوراق فروشی دولت

پوتین علت سرفه‌هایش را اعلام کرد

طالبان: تبلیغ اسلامی جایگزین موسیقی در مجالس شود

علت مرگ شاهین ناصری مسمومیت دارویی اعلام شد

امیر جدیدی نامزد جایزه جشنواره آسیا پاسیفیک شد

افتتاح آزمایشگاه مرجع سلامت در پگاه شهرکرد

رئیس جدید سازمان امور مالیاتی مشخص شد

منطقه آزاد اروند اولین مقصد سفر سعید محمد

انتخاب اعضای جدید شورای عالی بورس

فیلم/ ربات نماز خوان محصول جدید کشور چین!

آب معدنی‌های موجود در بازار همان آب شرب است

عضو کمیسیون بهداشت مجلس: کمپین ضد واکسیناسیون برخلاف عقلانیت است

رئیس ستاد اجرایی‌سازی سند ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی و نرم منصوب شد

توصیه جدید درباره مصرف آسپرین

امید اسد بیگی به ۲۰ سال حبس محکوم شد

اعلام مشمولان جدید مسکن رایگان

۴۲۱ تخلف حمل و نقل کالا و مسافر شناسایی شد

نحوه برخورد با ۵۱ هزار کودکی که پدر و مادر خود را بر اثر کرونا از دست دادند

شاخص کانال ۱٫۴ میلیون واحدی را از دست داد

چگونه زخم‌های دهان را درمان کنیم؟

قهرمان نامزد چهار جایزه شد

بیانیه جمعی از بازنشستگان کشوری

کلاهبرداری به بهانه بروزرسانی اپلیکیشن شاد

قطر: میانجیگری بین ایران و سایر کشورها به نفع ماست

اهتمام به توسعه فرهنگی سبب پایداری توسعه اقتصادی می‌شود

اجاره واحدهای مسکونی چقدر تغییر کرد؟

فواید و عوارض پیاده‌روی با شکم خالی

چرا باید کمبود آهن در بدن را جدی گرفت؟

قیمت گوشی اپل و هواوی امروز

گل‌محمدی: از کادرفنی تیم ملی دلگیر نیستیم

حمید مطهری از بلوف الهلالی‌ها می‌گوید

افتتاح دو اقامتگاه بوم گردی در شهر لافت قشم