تاریخ انتشار: ۱۶:۱۵ - ۲۱ مهر ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۲۲ نظر
دردسر‌های جدید بازنشستگان با همسان سازی حقوق‌ها

  بازنشستگان ۹۹ همچنان در انتظار پاداش پایان خدمت!

  تعداد زیادی از بازنشستگان سال گذشته، همچنان در انتظار دریافت پاداش پایان خدمت خود هستند.

 بازنشستگان

اقتصاد ۲۴ - گذر عمر و خدمتی که در پایان به فصلی به نام بازنشستگی ختم می‌شود. بیست و پنج یا سی سال خدمتی که حالا باید با تامین به موقع بودجه برای این افراد بهترین دوران تداعی شود.

در کشور تعداد قابل توجهی بازنشسته از دو قشر تامین اجتماعی و کشوری و لشکری وجود دارد که حقوق بگیر هستند. این حقوق در سال‌های متوالی همراه با افزایش درصدی در بودجه ها، تا حدودی با تورم پیش رفته است.

سال گذشته بود که بازنشستگان کشور با طرحی به نام همسان سازی حقوق‌ها از جانب سازمان برنامه و بودجه کشور با افزایش بیش از ۵۰ درصدی حقوق‌ها رو به رو شدند که تا حدودی این موضوع موحب رضایت آن‌ها قرار گرفت، اما در امتداد این طرح، برخی از بازنشستگان از جمله قشر تامین اجتماعی با تبعیض رو به رو شدند. به همین ترتیب سازمان برنامه و بودجه کشور.

نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه سوم مردادماه در نامه‌ای به خزانه داری کل کشور، دستور افزایش و تخصیص اعتبارات هزینه عمومی دستگاه‌های اجرایی صرفاً بابت پرداخت مانده مطالبات پاداش پایان خدمت بازنشستگان تا پایان سال ۱۳۹۹ را صادر کرد.

۱۲ مرداد ۱۴۰۰ سازمان‌های مدیریت و برنامه ریزی استان‌های سراسر کشور ۲۹ استان به مبلغ ٧٣۴ میلیارد و ۴١١ میلیون تومان برای پاداش بازنشستگان سال ۹۹ پرداخت کردند.

بر خلاف اینکه نوبخت به عنوان رئیس وقت برنامه و بودجه از پرداخت سنوات پایان خدمت بازنشستگان سال ۹۹ تا اتمام دولت دوازدهم خبر داده بود، اما این امر تنها به مبلغ ۷۳۴ میلیارد تومان آن هم در چندین استان محقق شده است.

این در حالی است که تعداد قابل توجهی از بازنشستگان نهاد‌ها و وزارتخانه‌ها در تماس با باشگاه خبرنگاران جوان، از عدم پرداخت سنوات پایان خدمت خود خبر می‌دهند.

سنوات پایان خدمت بازنشستگان هنوز پرداخت نشده است

موحد، بازنشسته وزارت جهاد کشاورزی که در سال گذشته بازنشسته شده است در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: پیگیری‌های بسیاری از وزارت جهاد کشاورزی و همچنین نهاد‌های مربوط انجام داده ایم و حتی برای اعتراض با تعداد قابل توجهی از بازنشستگان سال ۹۹ که سنوات، مزایا و سایر حقوق بازنشستگی را دریافت نکرده اند، مقابل وزارت جهاد کشاورزی تجمع کردیم، اما هنوز پاسخی برای عدم دریافت این حقوق نگرفته ایم.

این موضوع را بنا به مسئولیت برنامه و بودجه از این نهاد پیگیر شدیم که پاسخی در این زمینه دریافت نکردیم و به نظر می‌رسد سر مسئولان سازمان برنامه و بودجه به تنظیم بودجه ۱۴۰۱ شلوغ است و فعلا پاسخی برای این موضوع ندارند!

هرچند بعد از انتصاب رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه کشور بازنشستگان کشوری و لشکری در نامه‌ای به رئیس جدید این نهاد و همچنین رئیس جمهور خواستار پرداخت سنوات پایان خدمت خود که رقمی برای هر بازنشسته بالغ بر ۳۷۸ میلیون تومان بوده است، شدند.

با گشت و گذار در گروه‌های این قشر که در شبکه‌های اجتماعی مختلفی تشکیل شده است، مطالبه جدی و به جای این افراد یعنی دریافت سنوات پایان خدمت مشهود است. تلاش این قشر برای دریافت حقوق به حق خود از هرنهاد نیز از جمله مواردی است به چشم می‌خورد.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان‌ها سنوات بازنشستگی را نپرداختند؟

هرچند هنوز سه ماه از روی کار آمدن دولت جدید می‌گذرد و رئیس سازمان برنامه و بودجه از شیوه جدید مدیریت منابع و مصارف در بودجه ۱۴۰۱ خبر می‌دهد، اما باید یادآور شد که طبق ادعای نوبخت بودجه این حوزه (سنوات بازنشستگان ۹۹) تامین شده و میبایست توسط سازمان‌های مدیریت و برنامه ریزی استان‌ها پرداخت می‌شد.

مشکل بازنشستگان ارگان‌های دولتی بعد از همسان سازی‌های نصف و نیمه، سنوات پایان خدمتی که تا حدودی پرداخت نشده به موارد دیگری از جمله نارضایتی در امتیازدهی و رتبه بندی در بازنشستگی هاست.

رتبه بندی بازنشستگان بانکی نیازمند اصلاح

خانم جعفری، یکی از بازنشستگان یک بانک دولتی اظهار کرد: من و بسیاری از همکارانم در زمان دولتی بودن این بانک استخدام و سپس بازنشسته شده ایم، اما پرداختی‌ها نه طبق قانون دولت پرداخت می‌شود و نه طبق قانون خصوصی سازی که برای شکایت از وضع کنونی به دیوان عدالت اداری مراجعه کردیم، که اعلام کردند به دلیل خصوصی سازی باید به وزارت کار مراجعه کنید، اما وزارت کار به دلیل زمان بازنشستگی مجددا من و همکارانم را به دیوان عدالت اداری ارجاع داد. نبود یک سازمان که به سوالات مراجعه کنندگان پاسخ دهد، بسیار آزار دهنده است.

امتیازدهی به کارمندان با بازنشستگان متفاوت است

وی بیان کرد: قبل از بازنشستگی حق کارشناسی و مدیریت به کارمندان طبق جدول امتیازبندی پرداخت می‌شد و این مقدار در زمان بازنشستگی هم باید پرداخت شود، اما طبق فیش حقوقی، هیچ یک از این مقادیر پرداخت نمی‌شود. این در صورتی است که بسیاری از کارشناسان در حال کار که دارای مدرک دیپلم هستند، این پرداختی‌ها را دریافت می‌کنند.

برای پیگیری بیشتر این موضوع، به سراغ کانون بازنشستگان بانک‌ها رفتیم و راهکار این مشکلات را از زبان آن‌ها جویا شدیم.


بیشتربخوانید:حقوق بازنشستگی مرداد ماه چرا پرداخت نشد؟   


مشهوری، یکی از کارشناسان اداره حقوقی کانون بازنشستگان بانک ها بیان کرد: قوانین و تمام جداول رتبه بنده به کانون بازنشستگان ابلاغ می‌شود و براساس آن تمام پرداختی‌ها صورت می‌گیرد. برای کارکنانی که در حال حاضر بانکشان خصوصی است، برای اقامه دعوا باید به وزارت کار مراجعه و پیگیری کنند.

وی ضمن اشاره به روند ثبت شکایات در این زمینه تصریح کرد: افراد باید از طریق وزارت کار طرح دعوا کنند، سپس پرونده آن‌ها از طریق کانون بازنشستگان بررسی می‌شود و پس از بررسی اداره حقوقی و اثبات ادعای متقاضی در دادگاه‌های مربوط، ماب التفاوت پرداختی به آن‌ها بازگردانده خواهد شد.

با پیگیری‌ها از مسئولان حاضر در این زمینه متوجه شدیم که در رابطه با رتبه بندی بازنشستگان بانک‌ها موضوعاتی وجود دارد که نیاز به اصلاحیه و ایجاد تغییراتی در آن دارد. همچنین با توجه به وجود و پیدایش منصوب‌های جدید در حوزه بانک ها، جداول مربوط به رتبه بندی نیازمند به روزرسانی است.

تاخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان سال ۱۴۰۰

یکی دیگر از مشکلاتی که این روز‌ها دامنگیر بازنشستگان کشوری است. عدم پرداخت حقوق افراد تازه ترک خدمت کرده، تا حدود ۵ ماه میز می‌شود.

مشفق، یکی از بازنشستگان سال ۱۴۰۰ در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، می‌گوید: اردیبهشت ماه نامه پایان خدمت و بازنشستگی خود را از اموزش و پرورش گرفته و بازنشست شدم، اما تا کنون که هفتمین ماه سال است حقوقم را دریافت نکرده ام.

اتفاق مشابه برای چند بازنشسته بانکی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و چند نهاد دیگر هم درحال وقوع است.

چیزی حدود ۶ میلیون بازنشسته در کشور وجو دارد که باید مورد توجه نهاد قرار بگیرد. این افراد سابقه همه دستگاه‌ها و تجربیات غنی یک جامعه بوده و تامین رفاه لازم و همچنین به موقع آن‌ها از اولویت‌های دستگاه‌ها باید باشد.

امید بر آن است که طی روز‌های آتی اظهارنظرات جدید و خبر‌های خوشی از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور و صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری و تامین اجتماعی در خصوص پرداخت سنوات پایان خدمت بازنشستگان، همسان سازی و همچنین پرداخت به موقع حقوق آن‌ها به گوش برسد.

منبع: باشگاه خبرنگاران
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ایرانی
0
0
چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰
ظلم شما گریبان خورتوتو بگیره
بنده خدا ..مخلص صداقت و عدالت
0
0
چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰
شمارو به حضرت عباس ع ⚘
شاهد
0
0
چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰
مسخر بازیه هنوز ماتده مرخصی ۹۹‌بازنشستگان کشوری پرداخت نشده‌ حقیر یک ایثار گر بازنشسته بگویم‌دست اندر کاران خیلی‌بی معرفت هستید
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰
همیشه در میزان حقوق کارکنان دولت و پاداش ها قصور دولتها راشاهد بودیم!!این یعنی بی برنامگی !!سیاست زدگی و استفاده از برنامه های قدیمی وسوخته،هیچ اصلاحاتی روش نشده!!!تاکی !؟!؟!؟
همه چی دون
0
0
پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰
چرا پاداش رو نمی دهید
همه چی دون
0
0
پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰
چرا پاداش رو نمی دهند گذاشتند برای کی
حسن
0
0
پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰
سلام بر زبان بد گذار لعنت که نمیگذاراند پسی از یکسال بازنشستگی ونصف شدن حقوق واجرا نشدن همسان سازی دوباره چوب لای چرخ میگذارند پاداش و پول مرخصی رانمیدن ماهم بدهکاریم وهم بیمار سخت ودختر و پسر دانشگاه آزادی وباتورم وگرانی روبرو هستیم خواهشا از دولت مردمی و مجلس انقلابی خواهانیم که زبان خیر و نیک بگذارید تا مشکلات ۷ میلیون بازنشسته حل شود ممنون
شیرزاد
0
0
پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰
باسلام.ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه لطف کنید پاسخگوی قشر زحمتکش بازنشسته باشید.زمانی را برای پرداخت پاداش بازنشستگی را اعلام کنید تا ما بازنشستگان متوجه احترام شما باشیم .باتشکر.ایثارگر و فرزند شهید
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰
این همه حرف وحدیث ندادن حق آخرخدمت بازنشستگان کشوری چه دردی درمان میکندصندوق وظیفه داردحق این بازنشسته های سال۹۹راحل کنن
علی نجات باوندپور
0
0
پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰
باسلام وادب کسانی که پاداش پایان خدمت بازنشستگی رابه عقب انداختندهرگزنمی بخشیم
قانع
0
0
پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰
سلام ...تشکر می کنم از خبرهای که به نظر کل مردم می‌گذارید خواهشمندم این خبر پرداخت نکردن حقوق بعضی ها که پنچ ماه گذاشت و پرداخت نشده .وسنوات بازنشستگان که یادگار وماندگاران انقلاب وچنگ تحمیلی ودفاع مقدس هستند.رالطف کنید به سمع و نظر ریئس جمهور ومقام معظم رهبری برسونید تا از این طریق پیگیری شود ...بخدا این باز نشستگان چشم شأن دنبال این چند تومان سنوات هست
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰
آنقدر پول پاداشمان را نگهداشتند تا از قیمت سمند به قیمت پراید کاهش یافت. خداوند بی ارزشتان کند
کجایند مدعیان چپ و درست.
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰
آخه مگر بودجه پاداش در بودجه سال جاری منظور نشده که این همه بیخیال هستید هرگز با این وضعیت کنونی و گرانی شما را نمی بخشیدم
ناشناس
0
0
جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰
یکساله هر روز صبح با چشم خواب آلود و امیدوار میرم سراغ گوشی؛ ببینم پاداش بازنشستگی رو واریز کردن یانه؟
حلالتون نمی کنیم.
محمد باقر صداقت
0
0
جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰
تو رو خدا پاداش پایان خدمت بازنشستگان فرهنگی رو بدهید. خیلی لازم داریم.
محمد باقر صداقت
0
0
جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰
تو رو خدا پاداش پایان خدمت بازنشستگان فرهنگی رو بدهید. خیلی لازم داریم.
الله کرم
0
0
جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰
تو رو قسم میدم به جد حضرت عباس .پاداش بازنشسته های ۹۹ معلمین رو بدهید
الله کرم
0
0
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰
درسته ما تحریم هستیم ولی این مقدار پول پاداش بازنشستگان ۹۹مگه چقدر میشه که امروز و فردا میکنید.بترسید از خشم خداوند. حق الناس هست .نمیدونم کجا داد بزنم
جواد
0
0
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰
با سلام فکر نکنم غیر از افغانستان و چند جای درپیتی دیگه معلم مملکت برا حق وحقوقش بیفته به التماس شرم بر باعث وبانی این وضعیت باد.
ناشناس
0
0
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰
لعنت خدا بر نوبخت ومیر کاظمی که پاداش ما بازنشستگان را نداده ونمیدهد.بحق فاطمه زهرا س بیماری نصیب خانواده آنها گزدد
بازنشسته بی پول وبیچاره ازهرطرف
0
0
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰
مدت ده ماه است ازوزارت بهداشت سیستان وبلوچستان بازنشیت شدم یک کارمندساده بودم ولی زحماتی کشیدیم که درآنزمان مثل آچارفرانسه توهرقسمتی ازمرکزروستایی )چه مالاریا،چه وبا،واکسیناسیون سیاری،سمپاشیو...،قرنطینه بیماران اسهالی همان شبه وبا،وکارای تاسیساتی روانجام میدادیم باکمترین حقوق ولی هیچ انتظاری نداشتیم حالا که بازنشست شدیم مثل یکزباله انداختنمون توسطل باکلی امیدوآرزومنتظرهمین چندرغازبازنشستگی بودیم ،وحتی دختر۲۰ساله من توسط پزشک زنان وزایمان که به علت عدم حضورسرپست خودکه به صبح بعدکشیدطول کشید،که به علت سهل انگاری خون لخته به قلبش رسیده بودکه بعدازاعزام به زاهدان دربیمارستان فوت نمود داغی به دلمان گزاشتندکه تاالان قلبمان آتیش میگیرد ولی لطف کنندهمین حق راازمانگیرند
محمد
0
0
يکشنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۰
شاید یکی از اعضای دولت جدید پاداش ها را اختلاس کرده باشد؟
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

ضربه مهلک نیرو‌های حشد شعبی عراق به داعش

چرا گزارش‌های ۶ ماهه، بورس را مثبت نمی‌کند؟

آخرین آمار جهانی کرونا + اینفوگرافی

اردوغان به جمهوری آذربایجان می‌رود

نباید قوه قضائیه ابزار انتقام گیری باشد

هوشیاری راننده جان مادر و فرزند را نجات داد

مهران غفوریان از بیمارستان مرخص شد

خط و نشان تغزیرات برای صنف لوازم خانگی

رئیسی بازوبند پهلوانی را بر بازوی پهلوان صادق‌زاده بست

لحظه‌ ترسناک خرابی ترن‌هوایی در آسمان

چند راه ساده برای بهبود عملکرد کبد+ اینفوگرافی

در سوگ مهریه؛ چرا زنان مهریه‌های بالا می‌گیرند؟

فرونشست تهران چقدر جدیست؟

ادامه جنگ و درگیری در هرات

مهران غفوریان در بیمارستان چه قولی داد؟

روحانی و جهانگیری به دیدار رهبری رفتند

خطر سرما و سیلاب در برخی استان‌ها

ارز ترجیحی حذف می‌شود؟

قیمت زعفران چند؟

حضور سید ابراهیم رییسی در ورزشگاه آزادی

مواضع جدید رئیسی در خصوص برجام

نمای پاییزی جاده کوثر به خلخال

دز سوم واکسن کرونا برای چه افرادی تزریق می شود؟

علت کمبود پزشک چیست؟

تجهیزات پایانه جدید فرودگاه کیش در مرحله نصب و آزمایش

چین برای کاستن از فشار مشق شب قانون وضع کرد

بیمه مرکزی صلاحیت مدیری را که چند ماه پیش رد کرده بود، تایید کرد!

مساجد پایگاه‌های ترویج دین مبین اسلام در اجتماع و فرهنگ ما هستند

صادرات پوشاک تقریبا هیچ

شدت پیک ششم کرونا چقدر است؟

بلاتکلیفی در خانه‌دار شدن

تبلت‌هایی که به «امانت» داده می‌شود

مصرف خودسرانه ویتامین‌ها ممنوع

۲ میلیون خانه خالی لوکس در کشور وجود دارد

واکنش جلیلی به سیلی خوردن استاندار آذربایجان شرقی

هشدار نسبت به سقوط شدید قیمت بیت کوین

نقد سریال میدان سرخ؛ فیلمفارسی خالص با شعار پولدار‌ها هم خیلی زندگی آرامی ندارند!