تاریخ انتشار: ۱۰:۳۰ - ۱۱ دی ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
درخواست‌های متجاوزانه بعدی باکو از ایروان

الهام علی‌اف با آذربایجان غربی خطاب کردن ارمنستان به دنبال چیست؟

نام جعلی «آذربایجان غربی» که تمامیت ارضی ارمنستان را مورد هدف قرار می‌دهد تنها سرآغاز تبلیغات مخربی است که در بطن تأسیس این سازمان قرار دارد. از طرفی طبق توجیهات ایدئولوژیک این سازمان، بخش کاملی از ارمنستان کنونی به عنوان «سرزمین تاریخی آذربایجان» معرفی می‌شود؛ جایی که ادعا شده «مردم آذربایجان همواره اکثریت را تشکیل داده اند و باید به سرزمین‌های اجدادی خود برگردند».

الهام علی‌اف

اقتصاد۲۴- جلسه عمومی سازمان مردم نهاد «انجمن پناهندگان آذربایجان» در سوم اوت ۲۰۲۲ برگزار شد. این NGO با سازماندهی مجدد به طور رسمی «جامعه آذربایجان غربی» نامگذاری شد. نام جعلی «آذربایجان غربی» که تمامیت ارضی ارمنستان را مورد هدف قرار می‌دهد تنها سرآغاز تبلیغات مخربی است که در بطن تأسیس این سازمان قرار دارد.

از طرفی طبق توجیهات ایدئولوژیک این سازمان، بخش کاملی از ارمنستان کنونی به عنوان «سرزمین تاریخی آذربایجان» معرفی می‌شود؛ جایی که ادعا شده «مردم آذربایجان همواره اکثریت را تشکیل داده اند و باید به سرزمین‌های اجدادی خود برگردند». از سوی دیگر ادبیات سرپرست این سازمان مملو از نفرت پراکنی نسبت به ارمنیان است. ریاست این سازمان بر عهده نماینده مجلس و عضو حزب آذربایجان جدید، عزیز یوسف الاکبرلی است که در ارمنستان شوروی در سال ۱۹۶۰ متولد شده و در سال ۱۹۸۸ به باکو نقل مکان کرده است.

این سازمان هم همانند دیگر سازمان‌ها همچون «جمهوری آذربایجان غربی در تبعید»، «جمهوری گویچه زنگه زور» یا «اتحادیه بازگشت آذربایجان غربی»، تحت حمایت دولت علیف قرار دارد. علاوه بر حمایت و توجه دولت و رسانه‌های دولتی آذربایجان، ۲۴ نماینده مجلس نیز عضو آن هستند.

می‌توان استدلال کرد که این سازمان با همان اهداف سازمان «جامعه آذربایجانی ناگورنو قراباغ» یعنی دفاع از منافع آذربایجانی‌های ساکن ناگورنو قراباغ قبل از جنگ فعالیت خواهد کرد. سازمانی که ریاست آن را از سال ۲۰۱۸ تورال گنجعلی اف بر عهده دارد و بعد از جنگ ۴۴ روزه در آوریل ۲۰۲۱ به «بازگشت به قراباغ» تغییر نام داد و تبدیل به ماشین تبلیغات مخرب و اهرم فشار برای مقامات باکو علیه آرتساخ و ارمنستان شده بود.

اهداف سازمان «جامعه آذربایجان غربی»

برخی از اهداف این سازمان عبارتند از:

● دفاع از حقوق آذربایجانی‌ها و وارثین آن‌ها در سطح بین المللی که به دلیل نژادشان در برهه‌های زمانی مختلف از ارمنستان رانده شده اند

● مطالعه و جلوگیری از تخریب میراث فرهنگی و تاریخی غنی مردم آذربایجان در ارمنستان

● تأمین حقوق افراد برای بازگشت به سرزمین‌های اجدادی و دستیابی به همزیستی

اگر تا به امروز «جامعه پناهندگان آذربایجان» که از سال ۱۹۸۹ فعال است صرفا متمرکز بر «بازگشت آذربایجانی‌هایی بود که بین سال‌های ۱۹۸۹-۱۹۹۱ از ارمنستان رانده شده بودند»، سازمان «جامعه آذربایجان غربی» طبق گفته رئیس اش به دنبال «احقاق حقوق آذربایجانی‌هایی است که طی ۲۲۰ سال گذشته توسط ارمنیان در سرزمین‌های تاریخی شان تحت نژادکشی قرار گرفته اند.» علاوه بر سال‌های ۱۹۸۹-۱۹۹۱، مسئله غرامت برای آذربایجانی‌های "اخراج شده" و وارثین آن‌ها که ۵ میلیون نفر هستند بین سال‌های ۱۹۴۸-۱۹۵۳ و ۱۹۱۸-۱۹۲۰ مطرح می‌شود.  

یک فرضیه جعلی دیگر «میراث تاریخی و فرهنگی آذربایجانی‌هایی است که هزاران سال در سرزمین‌های جمهوری ارمنستان زندگی کرده اند». تحقیقات مورخ آذربایجانی، صبوحی حسین اف و کتابش در مورد ریشه به اصطلاح آذربایجانی محله کُند ایروان در همین راستاست. کتاب تبلیغاتی ایشان در ماه ژوئیه تحت این عنوان رونمایی شد: «سرنوشت محله تپه باشی، آخرین بازمانده میراث فرهنگی، تاریخی، ملی آذربایجان در ایروان: نابودی میراث مردم آذربایجان در ارمنستان و از بین بردن ردپای تاریخی.»

پروپاگاندای آذربایجان برای همزیستی با ارمنیان هنگامی جالبتر می‌شود که سرپرست سازمان «آذربایجان غربی» در مصاحبه‌ای با خبرگزاری APA از ناممکن بودن همزیستی با ارمنیان می‌گوید: «همزیستی مسالمت آمیز با ارمنیان عملا غیرممکن است. تجربه تاریخی نشان می‌دهد که جامعه به لحاظ روانی مریض ارمنستان (!) هرگز نمی‌تواند با همسایگانش همزیستی مسالمت آمیز داشته باشد.»

ریاست این سازمان نه تنها تمامیت ارضی جمهوری ارمنستان را زیر سوال می‌برد بلکه از کشور جمهوری ارمنستان به عنوان «آذربایجان غربی» یاد می‌کند و اسامی آذربایجانی برای شهر‌ها و روستا‌های ارمنستان به کار می‌برد. وی این چنین می‌گوید:

● نبرد تا بازگشت مردم ما به سرزمین‌های مادری ادامه خواهد داشت. بهتر است ارمنیان این موضوع را به طور مسالمت آمیز حل کنند، در غیر اینصورت برای باز گشتن به خانه هایمان به راه‌های دیگر متوسل خواهیم شد.

● امنیت کسانی که به ارمنستان برمی گردند را فراموش نمی‌کنیم. تمام مناطق آذربایجانی از جمله زنگه زور، دره لایاز و گویچه باید از سکنه ارمنی که ۳۴ سال گذشته به این مناطق آمده اند خالی و به صاحبان اصلی بازگردانده شود.

● زنگه زور غربی، دره لایاز و بخشی از گویچه بدون هیچ مبنای قانونی در زمان شوروی از آذربایجان جدا و به ارمنستان داده شد. همان گونه که جمهوری آذربایجان وارث جمهوری خلق آذربایجان است، جمهوری ارمنستان وارث جمهوری آن وقت آرارات است. در آن زمان مساحت جمهوری ما ۱۱۴ هزار کیلومتر مربع بود و مساحت جمهوری آرارات تنها ۹ هزار کیلومتر بود؛ بنابراین ارمنستان باید تا رسیدن به ۹ هزار کیلومتر عقب نشینی کند.


بیشتر بخوانید: اعتراض در قره‌باغ به بستن آخرین مسیر ارتباطی با ارمنستان


از جمله اهداف دراز مدت و کوتاه مدت ایجاد سازمان «آذربایجان غربی» می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
● به راه انداختن جنگ روانی علیه ارمنستان از طریق این سازمان برای تبدیل ارمنستان به کشوری که به خواست‌های آذربایجان پاسخ می‌دهد

● حضور «جامعه آذربایجان غربی» در میز مذاکرات با ارمنستان باید عملی شود

● استقرار آذربایجانی‌ها در سرزمین ارمنستان باید هدف سیاسی فعالی باشد که به آن دست یافت. این آذربایجانی‌ها باید وضعیت مشخصی داشته باشند

قابل ذکر است که ایجاد «جامعه آذربایجان غربی» اولین مرحله از طرح ادعا‌های سرزمینی توسط باکو علیه ارمنستان است؛ بنابراین می‌توان گفت که پس از جنگ ۴۴ روزه آرتساخ روند جدیدی با ابزار جدید یا با به روزرسانی ابزار قدیمی برای تحت فشار قرار دادن جمهوری ارمنستان آغاز شده است.  

منبع: اوربلی / دیپلماسی ایرانی

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
خان اوغلان.خ.اهری
0
0
يکشنبه ۱۱ دی ۱۴۰۱
سوای اینکه از نظر جامعه ملل یا سازمان ملل یا سازمان های حقوقی بین المللی چه مواردی را تا چه مقطعی می توان و تحت چه شرایطی پیگیری کرد نتایج روایت ها و کتاب های محلی و داستان های پراکنده ای که دربسیاری از کتاب های ایرانی و عثمانی و روس و آذربایجانی و حتی ارمنی وجود دارد یک اصل را انکارناپذیر می نماید؛ گذرگاه کوهستانی زانگزور و سیونیک حداقل در هزاره اخیر تا سال ۱۹۲۲جزو قلمرو مسلمان نشین آذربایجان بوده و در دو قرن اخیر از حدود۱۱۸ روستای ساکن در حدمرزی ایران تا ایروان علاوه بر بسیاری از مناطق داخل ایروان با اکثریت آذربایجانی حدود۸۸روستای آذربایجانی نشین وجود داشته که در زمان حاکمیت کمونیست ها تا پایان فروپاشی شوروی به دلیل شرایط تحول تاریخی به نفع همگرایی روس ارمنی تمام آنها آواره شده اند.. .به امید برقراری صلح میان بشریت...
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت ماهی امروز + جدول

قیمت خودرو‌های مدیران خودرو امروز

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

قیمت پلی استیشن و ایکس باکس امروز + جدول

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت سکه و طلا امروز شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ + جدول

خیال‌های شوم باکو و ترکیه؛ نقشه مخوف این دو همسایه علیه ایران

عدم افزایش حقوق کارگران ، استراتژی دولت سیزدهم است/ این افتخار نیست مردم را فقیرتر کنیم تا نشان دهیم در کاهش تورم موفق شده‌ایم

قیمت خودرو‌های سایپا امروز شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ + جدول

فیلم/ فرار بیش از یکصد هزار ارمنی ساکن قره‌باغ

فیلم/ به جای تجمع به روناک یونسی کمک مالی کنید!

فیلم / جمیله علم الهدی: همسر رهبری بانوی اول هستند

فیلم/ آخرین گل زنده‌یاد هادی نوروزی با لباس پرسپولیس

کاهش ۵۰ میلیونی قیمت این خودرو در روز‌های گذشته

پیش‌‌بینی بورس فردا یک‌شنبه ۹ مهر ۱۴۰۲

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

آگهی فروش آپارتمان به بهانه مهاجرت

فیلم/ ویدیویی دیده نشده از عروسی مرگبار در عراق

پیام رهبر انقلاب درپی درگذشت شیخ محمدرضا رضوان‌طلب

تیم فوتبال امید ایران‌ به نیمه نهایی هم نرسید

جزئیات تازه از واردات خودروی دست دوم

فیلم/ چمن ورزشگاه آزادی وصله پینه شد!

فردوس کاویانی درگذشت

کشف جدید دانشمندان: قرص جایگزین ورزش‌های سنگین و مفید شد

فیلم/ دکتر عقاب بازداشت شد

شرایط فروش بلیت دیدار پرسپولیس مقابل الدحیل

فیلم/ وزیر صمت: من وزیر التماسم و هیچ اختیاری ندارم!

عکس/ استایل جذاب بازیگر زخم‌کاری در جشن حافظ

جزئیات تازه از پرونده نیلوفر حامدی و الهه محمدی

جوان‌ترین و سالمندترین استان‌های ایران کدامند؟

اطلاعیه جدید درباره تعلیق محسن برهانی از دانشگاه تهران

تردد موتور سیکلت‌ها در آزادراه تهران - شمال ممنوع شد

عکس/ تصویری از فرزندان رهبر انقلاب و حدادعادل

فیلم/ تاج پاسخگوی خبرنگاران نشد

پلتفرم فضولی در زندگی خصوصی مردم

حقوق‌های نجومی قانونی می‌شود؟

عکس‌/ واکنش نیمار به وضعیت چمن ورزشگاه آزادی

پیش بینی بورس فردا ۱۰ مهر ۱۴۰۲

افزایش آلودگی هوا باعث بروز این بیماری می شود

چرا به فصل پاییز علاقه داریم؟

هر آنچه باید درباره اعتماد به نفس بدانید

فیلم/ رونمایی مارک زاکربرگ از عینک هوشمند ری بن متا

دستگیری دزد بدشانسی که موقع دزدی خوابش برد!

افزایش سودآوری و جلب رضایت سهامداران باید در اولویت برنامه‌های شرکت باشد