تاریخ انتشار: ۰۹:۴۷ - ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
در جهت افزایش همکاری های ایران و ارمنستان انجام شد؛

حضور منطقه آزاد ارس در نمایشگاه ارویک گامی در جهت «رونق تولید ملی»

مدیران سازمان منطقه آزاد ارس با آگاهی از شرایط کنونی کشور، توسعه روابط با کشورهای دوست و همسایه را در دستور کار دارند و هفته گذشته با حضور در نمایشگاه ارویک ارمنستان گامی در جهت حفظ مراودات و تقویت روابط خارجی در زمینه های مختلف اقتصادی و رونق تولید داخلی برداشتند.
حضور منطقه آزاد ارس در نمایشگاه ارویک
اقتصاد24 - مناطق آزاد کشورمان با هدف تقویت صادرات و رونق تولید شکل گرفته اند و با توجه به مزیت های اقتصادی و سرمایه گذاری در کنار مشوق های دولتی می توانند به عنوان پشتوانه فعالیت های سرزمین اصلی به ویژه در شرایط کنونی تحریم ها عمل کنند .

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ارس هدف از شرکت در نمایشگاه ارویک را معرفی توانمندی های این منطقه در زمینه های تولید، ترانزیت، صادرات و گردشگری عنوان کرد و گفت: مذاکراتی هم با فعالان اقتصادی و مسوولان این کشور از جمله رییس اتاق بازرگانی ارمنستان در جهت افزایش همکاری ها انجام شد.

صفر شاسفند با اشاره به راه اندازی منطقه آزاد مغری توسط ارمنستان و نزدیکی این منطقه به زون نوردوز منطقه آزاد ارس، گفت: در جریان بازدید وزیر اقتصاد ارمنستان از غرفه ارس در نمایشگاه ارویک در زمینه انجام سرمایه گذاری ها و تولیدات مشترک مباحثی مطرح و مقرر شد تجارب خود را در اختیار مجریان منطقه آزاد مغری قرار دهیم.

شاسفند با بیان اینکه با برگزاری 2 نشست در محل نمایشگاه و سفارت کشورمان در ارمنستان مزیت های منطقه آزاد ارس در زمینه تولید، سرمایه گذاری و گردشگری تبیین شد، اظهارداشت: در زمینه مسائل پولی و بانکی هم به منظور سنجش توان همکاری این کشور با ما در شرایط تحریم مذاکراتی انجام شد.

وی ایجاد بانک مشترک را یکی از موضوعات مطرح شده در این مذاکرات عنوان کرد و گفت: میزان آگاهی فعالان اقتصادی ارمنستان از توانمندی های ما ناکافی است و باید در این زمینه بیشتر تلاش کنیم.
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ارس با بیان اینکه در کنار جاذبه های طبیعی و تاریخی ارس، فرصت ها و مزیت های سرمایه گذاری در این منطقه مورد توجه سرمایه گذاران ارمنستان قرار گرفت، افزود: از طریق افزایش مراودات و تقویت همکاری های رسانه ای می توانیم میزان آگاهی دو طرف را از توانمندی های موجود افزایش دهیم.
شاسفند از برنامه ریزی خبرگزاری دولتی ارمنستان برای اعزامی گروهی به ارس خبر داد و اظهارداشت: تا زمانی که شناخت دقیق و روزآمدی از همدیگر نداشته باشیم، همکاری اثر بخشی نخواهیم داشت.

وی با اشاره به مصوبه مجلس ارمنستان در مورد اعمال تعرفه ترجیحی برای واردات برخی کالاهای ایرانی به این کشور، گفت: با تمام کشورهای همسایه می توانیم این مقررات را در راستای رونق تجاری اعمال کنیم ولی آنچه مسلم است باید متقابل باشد تا از امتیازات یکدیگر استفاده کنیم.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد ارس با اشاره به اینکه برقراری تعرفه ترجیحی برای برخی کالاهای وارداتی از ارمنستان هم در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، خاطرنشان کرد: مناطق آزاد کشورمان می توانند نقش مهمی در مقابله با تریحم ها ایفا کنند به شرطی که بخشنامه های متعدد فعالیت این مناطق را محدود نکنند.

شاسفند در این زمینه پیشنهاد کرد: شورای مقابله با تحریم تشکیل شده و اختیارات بیشتری به مناطق آزاد داده شود تا از ظرفیت های موجود در جهت رونق اقتصادی کشور استفاده بهتری شود.
وی با اشاره به اینکه منطقه آزاد ارس با دارا بودن 100 هزار مترمربع انبار کالا می تواند محلی برای دپوی کالاهای مورد نیاز کشور باشد، گفت: استعداد فروش نفت هم از این منطقه وجود دارد.

شاسفند با بیان اینکه در این رابطه مذاکراتی با مسوولان نخجوان انجام شده است، گفت: برای این منظور مکانیزم مناسب با شرایط موجود باید تعریف شود.
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد ارس انسجام مدیریتی در شورای مقابله با تحریم را به جهت جلوگیری از انحصار و رانت ضروری دانست و خاطرنشان کرد: ایرانیان مقیم خارج از کشور ظرفیت خوبی برای افزایش همکاری های تجاری با کشورهای همسایه هستند و در زمینه مبادله پولی هم می توانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.
شاسفند گفت: این همکاری ها باید حساب شده و بر اساس دستور کار ویژه ای باشد تا رانت و فساد ایجاد نشود.

وی مناطق آزاد را مجرای تنفسی کشور در شرایط تحریم دانست و گفت: در صورت اعتمادسازی و شناسایی تاجران توانمند، منطقه آزاد ارس می تواند از طریق ارمنستان و ماکو از طریق ترکیه بخش مهمی از نیاز شمال غرب به کالاهای اساسی، مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز بخش تولید را تامین کند.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد ارس تداوم شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی را از برنامه های منطقه آزاد ارس در جهت معرفی مزیت های منطقه به سرمایه گذاران داخلی و خارجی عنوان کرد و گفت: در زمان حاضر عراق و سوریه بازار مناسبی برای کالاهای ایرانی هستند و باید با افزایش کیفیت در مسیر نفوذ پایدار به این بازارها تلاش شود.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس نیز حضور در نمایشگاه ارویک ارمنستان را در راستای سیاست های دولت به منظور گسترش تعاملات با کشورهای همسایه عنوان کرد و گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی منطقه آزاد ارس، کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان از کشورهای هدف ما محسوب می شوند.

یوسف داداش زاده با اشاره به حضور چند ماه پیش هیاتی از منطقه آزاد ارس در نخجوان، گفت: در این دیدار در زمینه توسعه همکاری های صنعتی، گردشگری و کشاورزی با جمهوری آذربایجان صحبت و مقرر شد بسته های مشترک گردشگری بین منطقه آزاد ارس و ماکو با نخجوان تهیه شود.
داداش زاده یکی از اهداف حضور در نمایشگاه ارویک ارمنستان را معرفی ظرفیت های گردشگری منطقه عنوان و خاطرنشان کرد: کشور ما ارزان ترین مقصد گردشگری در دنیا به شمار می رود و با معرفی بهتر ظرفیت های موجود می توانیم نتایج خوبی بگیریم.

وی با اشاره به اینکه گردشگری پاکترین صنعت بوده و با ارزش افزوده بالا و غیرقابل تحریم است، اظهارداشت: تا زمانی که ظرفیت های موجود را به خوبی معرفی نکنیم نمی توانیم انتظار زیادی در جذب گردشگر خارجی داشته باشیم.
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس شرکت در نمایشگاه های خارجی را فرصت مناسبی برای تبیین و تشریح جاذبه ها و استعدادهای کشور در زمینه های مختلف اقتصادی دانست و خاطرنشان کرد: در نمایشگاه ارمنستان با همکاری و همراهی رایزنان بازرگانی و فرهنگی، همچنین انجمن دوستی ایران و ارمنستان تعدادی ملاقات انجام و نشستی با محوریت معرفی جاذبه های ارس برگزار شد.

داداش زاده اختصاص غرفه ای از مسجد کبود ایروان به منطقه آزاد ارس را یکی از نتایج این سفر اعلام کرد و گفت: بیشتر گردشگران خارجی از این مسجد دیدن می کنند و چند استان کشورمان از جمله اصفهان هم در این مسجد دارای غرفه هستند.
وی اظهارداشت: با مسوولان ارمنستان برای ایجاد این غرفه توافق شده است و پس از ابلاغ وزارت امورخارجه کشورمان نسبت به دایر کردن آن اقدام می کنیم.
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به اینکه سال گذشته هیاتی از دانشکده ایران شناسی ارمنستان از منطقه آزاد ارس دیدن کردند، گفت: همزمان با نمایشگاه ارویک، نشستی با مسوولان این دانشکده داشتیم و برای همکاری در زمینه توسعه گردشگری علمی به توافق رسیدیم.

داداش زاده با اشاره به اینکه امکانات رفاهی و هتلینگ منطقه آزاد ارس خیلی ارزانتر از کشورهای همسایه همچون ارمنستان است، افزود: در کنار این امکانات ارزان، جاذبه های تاریخی و طبیعی منطقه می تواند هر گردشگری را جذب کند.وی با اشاره به دیدار سفیر کشورمان در ارمنستان از غرفه منطقه آزاد ارس در نمایشگاه ارویک، گفت: سید کاظم سجادی در این دیدار زمینه گسترش همکاری با ارمنستان را فراهم دانست و با توجه به هم مرز بودن ارس با این کشور بر فعالیت بیشتر ما در این زمینه تاکید کرد.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس همچنین برگزاری پنل تخصصی سرمایه گذاری در منطقه آزاد ارس در نمایشگاه ارمنستان را در جهت معرفی ظرفیت ها و مشوق های منطقه عنوان و از رایزنان سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان به جهت همکاری در زمینه برگزاری نشست ها و انجام دیدارها قدردانی کرد.
به هر روی، حضور مناطق آزاد در نمایشگاه های خارجی با هدف گسترش همکاری های تجاری و صادرات در کنار توسعه گردشگری می تواند چرخ تولید و خدمات داخلی را به تحرک واداشته و رونق اقتصاد ملی را سبب شود.
نمایشگاه اوراسیا در ایروان ارمنستان با عنوان 'اکسپو ارویک' با حضور شرکت های ایرانی فعال در حوزه کشورهای cis در تاریخ 14 تا 17 اردیبهشت امسال برگزار شد.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
بازار
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

قتل رومینا گردنِ مخالفان کودک‌همسری افتاد!

سفیر ایران: خبر انتقال طلا از ونزوئلا به ایران دروغ است

جزئیات بلوکه شدن مبالغ ثبت نام خودرو‌ها در یک حساب امانی

غیزانیه؛ سیراب نفت، تشنه آب!

سایت فروش ایران‌ خودرو مسیر اصلی پیش ثبت‌نام و دریافت کد کاربری

سرمربی استقلال تضمین خواست!

توضیح مقام قضایی درباره قتل رومینا اشرفی

اکران «خانه پدری» این‌بار با داس‌

واکنش معصومه ابتکار به قتل رومینا اشرفی

باشگاه ترکیه‌ای بازیکنان پرسپولیس و استقلال را نخواست

سیزده سؤال درباره قتل رومینا سیزده ساله

فیلم/تنها فیلم منتشر شده از تشییع پیکر رومینا دختر ۱۴ ساله تالشی

کنایه سازنده «خانه پدری» به قتل فجیع رومینا

کدام مشمولان سهام عدالت می‌توانند سهام خود را از طریق بانک بفروشند؟

قیمت روز میوه در میدان تهران، ۶ خرداد

توسعه محدوده منطقه آزاد انزلی از بهترین اقدامات در زمینه جهش تولید است

دانشمندان هلندی: مصونیت از کرونا فقط شش ماه طول می‌کشد

هشت نکته برای محافظت از کودکان در برابر کرونا

اطلاعات سیم‌کارت واگذارشده را چطور بازیابی کنیم؟

مقام اطلاعاتی سعودی بن سلمان را به آدم‌ربایی متهم کرد

فیلم/ نماز عید فطر مسلمانان آلمان در پارکینگ فروشگاه ایکیا

هشدار پلیس فتا در مورد فیشینگ تلفنی

انتقاد از بی برنامگی سفر‌ها در تعطیلات فطر

دیوارهای سبز

فوتبالیست دربند استقلالی هفته آینده آزاد می‌شود

آتش سوزی مجدد در جنگل‌های گچساران

فیلم/کار جالب رویترز برای عکاسان و خبرنگاران!

آخرین اقدامات آزادسازی سهام عدالت

هتل بین المللی خلیج فارس در آستانه افتتاح

فیلم/صحبت های پژمان جمشیدی در خصوص تکه کلام های شخصیت فریبرز

گمرک منطقه ویژه اقتصادی کازرون آغاز به کار کرد

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در ایران

خبر خوش درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

فیلم/ تصاویری از اسکورت نفتکش‌های ایرانی توسط جنگنده های ونزوئلا

افت ۳۳ هزار واحدی شاخص بورس تهران

مشاهده کروناویروس زنده روی مدفوع بیماران

جزئیات امتحانات دانش آموزان؛ از ابتدایی تا دبیرستان