تاریخ انتشار: ۱۵:۳۲ - ۱۷ مهر ۱۳۹۸

رئیسی: فساد کم هم نباید تحمل شود/ سرمایه‌گذاران گرفتار خان‌های بی‌جهت

رئیس قوه قضائیه گفت: در روایات بزرگترین گناه، کوچک شمردن گناه است و لذا فساد کم هم نباید تحمل شود تا به یک مسئله بزرگ تبدیل شود.
رئیسی
اقتصاد24- آیت الله سیدابراهیم رئیسی در آیین نکوداشت سی و هشتمین سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور، اربعین را نماد و نمود ماندگاری عاشورا و پرچم برافراشته فرهنگ عاشورایی در همه لایه های زندگی و شئون اجتماعی انسان دانست و با اشاره بهاینکه فساد کم هم نباید تحمل شود تصریح کرد: باید وجود مقدس اباعبدالله الحسین (ع) را الگویی برای تمدن سازی نوین در جامعه قرار دهیم.

رئیس قوه قضاییه در ادامه، یاد و خاطره کسانی را که در ادوار گوناگون در سازمان بازرسی کل کشور تلاش کرده اند گرامی داشت و افزود: در بخش نظارت و بازرسی قبل از آنکه نیاز به بیان دلایل نقلی باشد، به حد کافی دلایل عقلی وجود دارد. تضمین اجرای قانون و تضمین حق الله و حق الناس در گرو مراقبت و نظارت علی الدوام است که هرگز نباید از آن غفلت کرد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه بدون نظارت، مدیریت هیچ مدیری قابل تعریف نیست، ادامه داد: همه مدیران در همه سطوح باید بر مجموعه خود نظارت کنند. امروز اگر بخواهیم در جامعه عدالت را به معنای اجرای قانون تعریف کنیم، اولین ضامن اجرای قانون، خود اشخاصند و خودکنترلی، قوی ترین و کارآمدترین نظام کنترلی است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه گسترش اخلاق از مهمترین راههای پیشگیری از جرایم و تخلفات در نظام اداری کشور است، اظهار کرد: دومین ضمانت اجرای عدالت و قانون، گسترش نظارت های مردمی یا همان امر به معروف و نهی از منکر است. اگر این حساسیت از جامعه رخت بربندد و اجرای آن سست شود، به تعبیر امیرالمومنین (ع) باید شاهد تسلط شرار باشیم.

آیت الله رئیسی گفت: دستگاه ها باید از انتقادات مردم، رسانه ها، دلسوزان و مصلحان استقبال کنند. ما هر جا به مردم میدان داده ایم، ضرر نکرده ایم. بر این اساس، سازمان های مردم نهاد باید مورد توجه جدی باشند زیرا کمک خوبی برای مدیران و دستگاه های نظارتی هستند.

رئیس قوه قضاییه از مجلس خواست که قانون ارتقای سلامت نظام اداری را تمدید کند و خاطرنشان کرد: این قانون می تواند تضمین کننده سلامت اداری باشد. به قانون رسیدگی به تخلفات اداری نیز باید توجه شود. این قانون نباید فقط نسبت به افراد ضعیف بلکه نسبت به همه باید به صورت جامع اجرا شود.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه فعال ساختن چشمان نظارتی درون سازمانی از جمله مجموعه های حراست، نقش مهمی در جلوگیری از فساد دارد، تصریح کرد: بسیاری از فسادها و کژی ها محصول اقدام یک شبه و یک ماهه نیست بلکه محصول چشم بستن مستمر در طول یک زمان مشخص است؛ لذا باید به ارقام پایین هم حساس بود که تبدیل به ارقام نجومی نشود.

رئیس قوه قضاییه، نظارت را جزء لاینفک حکمرانی خوب دانست و افزود: ممکن است در جامعه سوال شود که این مفاسد چگونه شکل گرفته است. اگر به هر دلیلی دستگاه های درون سازمانی غفلت کردند، سازمانهای برون دستگاهی نباید غافل شوند. توسعه نظارت الکترونیک می تواند نظارت را بر امور مختلف به صورت برخط و لحظه ای کند. بر هر بخشی از دولت که می خواهد به بخش خصوصی امتیازی دهد، باید مراقبت مضاعفی اعمال شود.

آیت الله رئیسی گفت: حضور سازمان بازرسی کل کشور برای جلوگیری از فساد و صیانت از مدیران است، نه فقط برای مقابله با فساد. مهمترین مساله در این زمینه، اصلاح ساختارهاست. در گام دوم انقلاب و با توجه به تاکیدات هفت محوری رهبر معظم انقلاب، به هیچ عنوان مردم و نظام برخی کاستیهایی را که در ادوار گذشته بوده است، نمی پذیرند. تحول مورد تاکید مقام معظم رهبری به معنای دیدن همه کاستیها و نواقص و تلاش مجاهدانه برای رفع آنهاست.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر لزوم توسعه نظارت الکترونیک و حضور گسترده بازرسان در میدان، نظارت گریزی را برای مدیران یک ضد ارزش دانست و یادآور شد: ما باید به خداوند متعال، ارباب رجوع، عموم مردم و دستگاه های نظارتی پاسخگو باشیم. حتما شفافیت به دستگاه های نظارتی برای خوب مراقبت کردن، به مدیران برای خوب اداره کردن و به مردم برای خوب رصد کردن کمک می کند.

آیت الله رئیسی افزود: در دوران توفیق خدمت به آستان مقدس علی ابن موسی الرضا (ع)، همیشه از بخش اقتصادی آستان به عنوان یک جعبه سیاه سوال می شد. گفتم این بخش باید شفاف شود. سازمان اقتصادی آستان به نحوی پشت ویترین قرار گرفت که موجب اعتمادسازی شد. البته کسی هم ما را موظف به این کار نکرده بود اما برای ارتقای اطمینان مردم، آن را مفید می دانستیم. این شفافیت حتی باعث افزایش نذورات و موقوفات شد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه مدیران بدانند شفافیت نه در شعار بلکه در عمل، هم به نفع خود دستگاه هاست و هم عملکرد دستگاه های نظارتی را تسهیل می کند، اظهار کرد: توسعه اقتصادی را در گرو امنیت اقتصادی و امنیت اقتصادی را در گرو مبارزه با فساد می دانیم. کارآفرینی و سرمایه گذاری نیز منوط به روابط سالم اقتصادی است.

رئیس قوه قضاییه، تعامل دستگاه های نظارتی سه قوه را بسیار در جهت هم افزایی موثر دانست و گفت: گزارش های دستگاههای نظارتی باید خیرخواهانه باشد و پیشنهادات با دارا بودن ضمانت اجرای مناسب، در جهت اجرای صحیح قانون به مرحله اجرا درآیند. دستگاه قضایی نیز باید به نحوی عمل کند که بازرسان، انگیزه بیشتری بیابند.

آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود، توجه به ترک فعلها را در کنار توجه به فعلها بسیار مهم دانست و خاطرنشان کرد: بسیاری ترک فعلها، به مراتب خسارتبارتر از فعلهاست. همه باید در هر زمانی نسبت به دوران مدیریت خود پاسخگو باشند. در سیل فروردین ماه که چند استان را درگیر کرد، گزارش ها نشان می دهد که بازرسان ما نسبت به برخی ضرورتها از جمله لایروبی، رسوب زدایی و ... از قبل هشدار داده بودند. بر همین اساس می بینیم در استانهایی که آمادگی وجود داشت، خسارت کمتری وارد شده است؛ لذا باید این ترک فعلها مورد توجه همه باشد.

رئیس قوه قضاییه بر لزوم حمایت قاطعانه از مدیران قوی و شجاعی که تحریم را دور می زنند، تاکید کرد و افزود: اجازه ندهید مدیر شجاع، نترس و قوی در میدان دچار سستی و تردید شود. حمایت از سرمایه گذاران و کارآفرینان فعال نیز وظیفه همه ماست. کارآفرین و سرمایه گذار باید بداند که کارش در این کشور سریع انجام می گیرد. باید تمام بخشها ترتیبی اتخاذ کنند که کار سرمایه گذار و کارآفرین تسهیل شود. این در گروی آن است که اگر با مانع بی مورد و بیجایی مواجه شدند، فورا رفع شود تا رونق تولید را شاهد باشیم.

آیت الله رئیسی با تاکید بر لزوم تشویق مدیران شجاع، شناسایی ساختارهای فسادزا را از اولویت های کار سازمان بازرسی دانست و گفت: اگر دستگاه های اداری و سازمانهای مسئول کار خود را به موقع و به جا انجام دهند یقین بدانید شاهد کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضایی خواهیم بود.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه ناهنجاری های اجتماعی، فرهنگی و ... با اقدام جهادی قابل رفع است، خاطرنشان کرد: دفاع از حریم کشور و حرم اهل بیت (ع) نشان داد که کارهای ناممکن به دست نیروهای توانمند ما ممکن می شود. بنابراین معتقدیم دغدغه های مردم نیز با همین توانمندی قابل رفع است. هیچ مشکل غیرقابل حلی در کشور نداریم منتها باز کردن گره ها با دستان توانای ملت بزرگ ایران امکان پذیر است، نه توسط کشورهای خارجی.

براساس این گزارش، آیت الله رئیسی همچنین در نشست تخصصی با مدیران سازمان بازرسی کل کشور، پس از شنیدن نقطه نظرات و دیدگاه های برخی مدیران این سازمان، از زحمات مدیران و کارکنان سازمان بازرسی قدردانی کرد و گفت: از تجربیات افراد پیشکسوت باید در جهت ارتقای کار سازمان بازرسی کل کشور استفاده کرد؛ البته این تجربیات باید در کنار به کارگیری نوآوری ها و فناوری ها باشد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه سرمایه سازمان بازرسی کل کشور، نیروی انسانی کارآمد است، ادامه داد: کاری که باید در دوره تحول انجام گیرد آن است که ساختارها و فرایندهای سازمان متناسب با نیازها و موضوعات روزآمد شود.

آیت الله رئیسی با اشاره به نظام برنامه ریزی در سازمان بازرسی اظهار کرد: برنامه باید به نحوی بتواند رشد کند که یک نگاه راهبردی بر آن حاکم باشد یعنی علاوه بر عملکردهای سازمان ها راهبردها نیز مورد بازرسی قرار گیرد. این نیازمند یک نگاه مساله محور است تا به نقطه ای راهگشا برای مدیران برسد که همزمان با بازرسی مصداقی، نظارت راهبردی هم صورت گیرد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نیروی موجود در سازمان باید علاوه بر تجربه و تخصص، با نگاه جهادی و انقلابی فعالیت کند، اظهار کرد: اگر این روحیه نباشد، آثار آن کاملا مشخص می شود. حرکت جهادی به معنای گام برداشتن هدفمند و تلاش برای برداشتن موانع است. امروز دشمن شما ظلم به مردم، فساد و ناکارآمد جلوه دادن نظام است و بدخواهان نیز در این آتش ها می دمند منتها ما با عملکرد خود نباید اجازه میدانداری به دشمن بدهیم.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه امروز بسیاری از کاستیها در کشور ما بزرگنمایی می شود، بر لزوم تقویت نظارت های درون سازمانی تاکید کرد و افزود: باید مراقب سلامت نیروها بود. بر همین اساس ارتقای سلامت درون سازمان بازرسی و نظارت بر ناظران و بازرسی از بازرسان بسیار اهمیت دارد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه بر لزوم جانشین پروری، تربیت نیرو و کادرسازی تاکید کرد و با بیان اینکه میدان دادن به جوانان به معنای پیرزدایی نیست، تصریح کرد: میزان گزارش ها و مراجعات مردمی به دستگاه قضایی افزایش یافته است. امروز در مردم، یک روح امید ایجاد شده است. اگر این مراجعات و گزارش ها مورد توجه قرار گیرد، امید ارتقا می یابد وگرنه ناامیدی بدتر از گذشته شکل می گیرد.

آیت الله رئیسی تاکید کرد: همه باید با یک کار جهادی، وقت بگذارید و اجازه ندهید که خواسته های مردم بایگانی شود یا بدون پاسخ بماند. کسی که به ما نامه می نویسد، نه شوخی دارد و نه وقت اضافی دارد. اصل بر آن است که هر کس مکتوب، حضوری یا به صورت دیجیتال پیامی را به ما می رساند، اظهاراتش از سر دغدغه و درد است و نباید نادیده گرفته شود. تاکیدم این است که نگذارید ناامیدی بر ذهن مردم غلبه کند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت شکل گیری یک نیروی واکنش سریع در سازمان بازرسی برای پیگیری فوریتهای بازرسی، یادآور شد: گاه فرصت ارائه یک گزارش مستوفی نیست و لازم است گاهی یک صفحه گزارش را به صورت خلاصه بنویسید تا موضوع شرح داده شود و زمینه پیگیری از بین نرود.

آیت الله رئیسی با تاکید بر لزوم همکاری و تعامل بازرسان با نیروهای وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه، تصریح کرد: گزارش های بازرسان باید به لحاظ قضایی متقن، مستدل و کارشناسی شده باشد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه اولویت سازمان بازرسی همان اولویت های کشور است، به رونق تولید به عنوان اولویت مورد تاکید مقام معظم رهبری در سال 98 اشاره کرد و گفت: امروز بررسی موانع تولید در مقام عمل، اولویت سازمان بازرسی کل کشور است.

آیت الله رئیسی در پایان خاطرنشان کرد: عملکرد سازمان بازرسی باید پیشگیرانه و هشداردهنده باشد تا نظام اداری کشور عادلانه شود.

براساس این گزارش، پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، رئیس و دو تن از معاونان سازمان بازرسی کل کشور به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

منبع: مهر
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

واکنش به فضاسازی‌ها علیه آیت‌الله صافی گلپایگانی

دخترفروشی برای نجات از گرسنگی در افغانستان

تیپ راحت مارال فرجاد خارج از کشور + عکس

پوست پیاز سه بیماری خطرناک ناعلاج را نابود می‌کند

اصلا خوشحال نباشید که کرونا نمی‌گیرید!

این مرد را می‌شناسید؟ / وحشت زنان قمی از سایه اش + عکس چهره باز

بُرد نفس‌گیر پرسپولیس با درخشش مهدی عبدی

توافق ایران برای آغاز مذاکرات پیش از پایان نوامبر

ایلان ماسک ثروتمندترین فرد تاریخ شد

موسوی: شستا را مردمی و شفاف اداره کنید

طرح فروش مشارکت در تولید شش محصول ایران خودرو/ قرعه کشی ۹آبان ماه

قطعی میکروفون در جمهوری اسلامی عادی است! + فیلم

احمدمسعود خودش را در تاریخ دنیا ثبت کرد

اعدام پایان خیانت مرد قناد به نوعروسش

ثروت موسس علی بابا با فشار چین بر ثروتمندان کاهش یافت

مهاجم خارجی پرسپولیس پیدا شد

ثروت ایلان ماسک از تولید ناخالص داخلی ۱۶ کشور اتحادیه اروپا پیشی گرفت

مکرون: ایران همکاری کامل با آژانس را از سر بگیرد

احتمال افزایش حمله ملخ صحرایی به کشور

فیلم/ اجرای زیبای سرود ایران توسط یک طوطی سخنگو

ثبت بالاترین میزان ابتلای روزانه به کرونا در آلمان

ترکیه امسال ۱۲۵ میلیون دلار گل صادر کرد

آیا منافع تجاری مشترک ایران و عربستان، روابط دو کشور را احیا می‌کند؟

جمعیت هلال احمر در مسیر فسادزدایی و بازسازی چهره؟

در میان جدال نصرالله و جعجع؛ نگاهی به کارنامه نیروهای لبنانی

بشنوید/ هشدار؛ بنزین هست اما فرصت‌طلبان بنزین‌ را چند برابر قیمت می‌فروشند!

افشاگر: فیسبوک آتش در خرمن ناآرامی‌ها خواهد انداخت

طرح غذا در برابر کار طالبان برای مبارزه با فقر و گرسنگی در افغانستان

تاثیر فروش اوراق دولتی بر بورس

در حمله سایبری همه ۴۳۰۰ جایگاه سوخت‌رسانی دچار اختلال شدند

هشدار مدیرکل تعزیرات به تاکسی‌های اینترنتی

بیت کوین بخریم یا دوج کوین؟

ورود مدعی‌العموم به ماجرای ضرب و جرح یک پاکبان

اعتراض به اوراق مالیاتی سه ماه تمدید شد

این ماده غذایی برای کنترل فشار خون موثر است

کاهش یک و نیم متر از آب دریای خزر در ۲۶ سال گذشته

دخترفروشی برای نجات از گرسنگی در افغانستان؛ خانواده‌ها: «چاره‌ای نداریم»