تاریخ انتشار: ۱۵:۲۶ - ۲۶ آبان ۱۳۹۸

چگونه کارت سوخت المثنی بگیریم؟

مراکز پلیس +۱۰ اولین جایی است که باید برای دریافت کارت سوخت المثنی به همراه مدارک شناسایی به آنجا بروید. بعد از آن می‌توانید مراحل دریافت کارت سوخت المثنی را از سایت ePolice.ir پیگیری کنید و هر موقع کارت سوختتان صادر شد، آن را از مراکز پستی تحویل بگیرید برای خواندن راهنمای دریافت کارت سوخت المثنی در ادامه با ما باشید
575658_497
اقتصاد24- سهمیه‌ بندی بنزین از بامداد جمعه ۲۴ آبان شروع شده و با این حال خیلی‌ها هنوز کارت سوخت برای دریافت بنزین سهمیه‌بندی شده، ندارند. بعضی کارت سوخت را گم کرده‌اند و بعضی دیگر هنوز کارت سوخت را از صاحب قبلی ماشین تحویل نگرفته‌اند. بعضی دیگر هم کارت سوختشان را گم کرده و حالا همگی باید دنبال کارت سوخت المثنی باشند. برای دریافت کارت سوخت المثنی باید به همراه مدارک شناسایی و مدارک خودرو، به یکی از مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کنید. فرآیند دریافت کارت سوخت المثنی تقریبا ۱۰ تا ۲۰ روز طول خواهد کشید و در این مدت سهمیه کارت سوخت برایتان منظور خواهد شد. به شرطی که هر چه زودتر برای ثبت نام کارت سوخت المثنی دست به کار شوید.

نگران سهمیه آبان‌ماه نباشید


فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران می‌گوید افرادی که هنوز کارت سوخت ندارند، نگران سهمیه آبان ماه بنزین خود نباشند، زیرا سهمیه بنزین برای تمام وسایل نقلیه، در نظر گرفته شده و محفوظ است. با این حال بهتر است هر چه زودتر برای دریافت کارت سوخت المثنی دست به کار شوید، چراکه بدون کارت سوخت صرفا می‌توانید بنزین با نرخ آزاد بخرید که قیمت آن دو برابر قیمت بنزین سهمیه‌ای است.

مراحل دریافت کارت سوخت المثنی


اگر ماشینتان را تازه خریده‌اید و کارت سوختش را از صاحب قبلی تحویل نگرفته‌اید، از جمله کسانی هستید که باید برای دریافت کارت سوخت المثنی اقدام کنید. همچنین اگر کارت سوخت ماشینتان را گم کرده باشید هم وضعیت به همین روال خواهد بود. متاسفانه امکان ثبت‌نام غیرحضوری برای صدور کارت سوخت المثنی وجود ندارد و هر طور شده باید خودتان را به یکی از مراکز پلیس به علاوه ۱۰ برسانید و برای دریافت کارت سوخت المثنی ثبت نام کنید.

ارائه مدارک شخصی و خودرو به مراکز پلیس +۱۰ قدم اول است، بعد از آن باید در این مراکز فرم تعهدنامه پر کنید و بعد از واریز مبلغ ۱۰ هزار تومان در کارتخوان بانک ملت که در همان مراکز پلیس +۱۰ وجود دارد، یک رسید به شما داده می‌شود که در آن اطلاعات لازم برای پیگیری کارت سوخت المثنی وجود دارد.

مدارک لازم برای ثبت‌نام کارت سوخت المثنی


اگر خودتان برای صدور کارت سوخت المثنی خودرو شخصی به مراکز پلیس +۱۰ بروید، کارتان راحت است. صرفا کافی است، یکی از مدارک شناسایی معتبر مالک خودرو یا موتورسیکلت شامل شناسنامه، کارت ملی هوشمند یا گذرنامه را همراه خود داشته باشید.

اگر کارت سوخت را برای خودرو‌های دولتی می‌خواهید، شخص حقوقی محسوب شده و باید معرفینامه رسمی از سازمان یا شرکت مربوط با امضاء و مهر مجاز، شناسنامه، کارت ملی هوشمند یا گذرنامه همراه خود داشته باشید.

اگر وکالتنامه معتبر قانونی از مالک داشته باشید، می‌توانید با ارائه مدارک شناسایی معتبر شامل شناسنامه، کارت ملی هوشمند یا گذرنامه برای ثبت‌نام به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کنید.

علاوه بر مدارک شناسایی شخصی، باید مدارک خودرو را هم همراه خود داشته باشید. این مدارک می‌تواند کارت شناسایی خودرو یا شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه یا بنچاق محضری باشد. همچنین باید توجه داشته باشید که برای ثبت نام کارت سوخت المثنی، بیمه‌نامه شخص ثالث هم لازم است.

ثبت نام برای کارت سوخت المثنی چقدر طول می‌کشد؟


فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران می‌گوید فرآیند زمان درخواست تا صدور کارت سوخت المثنی بین ۱۰ تا ۲۰ روز خواهد بود و در این مدت سهمیه بنزین برای کارت‌های سوخت محفوظ خواهد بود.

چطور کارت سوخت را تحویل بگیریم؟


سایت ePolice.ir برای پیگیری کارت سوخت راه اندازی شده. اگر برای دریافت کارت سوخت المثنی درخواست داده‌اید، می‌توانید با مراجعه به این سایت و وارد کردن شماره پلاک خودروتان، ببینید که کارت سوخت در حال حاضر در چه مرحله‌ای است.

حالا که دسترسی به اینترنت کمی اختلال پیدا کرده، از طریق پیامک هم می‌توانید کارت سوخت المثنی خود را پیگیری کنید. برای این کار باید شماره  VIN خودرو که پشت کارت ماشین درج شده را با یک پیامک به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۴۰ ارسال کنید. البته حواستان به ساختار و قالب پیامک باشد.

اگر می‌خواهد کارت سوخت المثنی موتورسیکلت را پیگیری کنید، باید ابتدا حرف M، سپس ستاره و بعد کد VIN را وارد کنید. (M*VIN Code) برای مثال، M*IRKV۹۱MN۵O۳۶۸۵۹۸۸ نمونه‌ای از قالب پیگیری کارت سوخت المثنی موتورسیکلت است.

اگر می‌خواهد کارت سوخت المثنی خودرو را پیگیری کنید، باید ابتدا حرف V، سپس ستاره و بعد کد VIN را وارد کنید. (V*VIN Code) برای مثال، V*IRPC۹۰VV۵I۹۶۵۸۷۴۲ نمونه‌ای از قالب پیگیری کارت سوخت المثنی خودرو است.

پیگیری کارت سوخت به شما نشان می‌دهد که کارت سوخت درخواستی شما اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد. اگر کارت سوخت به پست رسیده، می‌توانید به صورت حضوری به مراکز پستی مراجعه و کارت سوختتان را تحویل بگیرید. امکان ارسال کارت سوخت به در منزل هم وجود دارد.


راهنمای دریافت کارت سوخت المثنی؛ چگونه کارت سوخت المثنی بگیریم؟

آدرس مناطق پستی تهران مطابق جدول زیر است:


نام منطقه پستی آدرس
منطقه11 پستي ميدان امام خميني-سعدي جنوبي
منطقه13 پستي كارگر جنوبي-چهارراه لشگر
منطقه14 پستي ميدان وليعصر-ضلع شمال غرب ميدان
منطقه 15پستي مفتح شمالي
منطقه16 پستي ميدان رسالت-خيابان نيروي دريايي
منطقه17 پستي نبرد جنوبي-خيابان كوثر
منطقه 18پستي شهرري-انتهاي خيابان رازي
منطقه19 پستي خيابان شريعتي-زير پل صدر
كرج ميدان طالقانياگر رمز کارت سوخت را فراموش کرده‌ایم چه کار کنیم؟


رمز کارت سوخت تا پایان آذرماه به صورت پیشفرض، چهار رقم آخر کد ملی مالک خودرو است که نامش روی کارت سوخت درج شده. اگر کارت سوخت به نام صاحب قبلی ماشین است، می‌توانید به سند خودرو مراجعه کنید که در آن نام و کد ملی خریدار اول وجود دارد. اگر به هر دلیلی نتوانستید کد ملی صاحب کارت سوخت را پیدا کنید، یا رمز کارت سوخت را تغییر داده و فراموش کرده‌اید، باید به صورت حضوری به یکی از مراکز حذف رمز کارت سوخت مراجعه کنید. بعد از حذف رمز، در اولین مراجعه به پمپ‌بنزین، می‌توانید رمز جدید را برای کارت سوخت تعیین کنید.

یکی از مراکزی که برای رمزگشایی کارت سوخت در کلانشهر تهران در نظر گرفته شده میدان آرژانتین، جنب فروشگاه شهروند، جایگاه گاز بیهقی است. در شمال تهران نیز متقاضیان می‌توانند به خیابان پاسداران، خیابان گیلان شرقی، خیابان شهید عراقی شمالی، روبه‌روی پارک آینده، پلاک ۱۰۰ واحد چهار و شش مراجعه کنند.

همچنین متقاضیان در  جنوب تهران باید به آدرس میدان راه‌آهن، میدان بهداری، پشت بیمارستان بهارلو، خیابان انبار نفت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران بروند. در غرب تهران نیز متقاضیان می‌توانند به خیابان ستارخان، نبش خیابان بهبودی، در شرق تهران نارمک، دردشت، پایین‌تر از ایستگاه مدرسه، روبه‌رو کوچه شهید ثابتی، پلاک ۲۲۸، و در شهر ری به میدان معلم، خیابان شهید بیات، ۲۴ متری سابق، طبق فوقانی بانک گردشگری و در در پاکدشت به آدرس جاده خراسان، شهر پاکدشت، شهرک الهیه، روبه‌رو درب شمالی شهرداری، پلاک ۲۹۴ مراجعه کنند.


آدرس نواحی رمزگشایی کارت سوخت در تهران مطابق جدول زیر است:


ناحیه آدرس
مرکز میدان آرژانتین، جنب فروشگاه شهروند، جایگاه گاز بیهقی
شمال پاسداران، خیابان گیلان شرقی، خیابان شهید عراقی شمالی، روبروی بانک آینده، پلاک 100، واحد چهار و شش
جنوب میدان راه‌آهن، میدان بهداری، پشت بیمارستان بهارلو، خیابان انبار نفت، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران
غرب خیابان ستارخان، نبش خیابان بهبودی
شرق نارمک، دردشت، پایین‌تر از ایستگاه مدرسه، روبروی کوچه شهید ثابتی، پلاک 228
شهرری میدان معلم، خیابان شهید بیات، 24متری سابق، طبقه فوقانی بانک گردشگری
پاکدشت جاده خراسان شهر پاکدشت، شهرک الهیه، روبروی درب شمالی شهرداری، پلاک 294
ورامین ورامین، خیابان شهید باهنر، روبروی سیلو، جنب فرش پارس نگین
اسلامشهر اسلامشهر، خیابان امام موسی کاظم (ع)، روبروی دفتر امام جمعه، پلاک 25
رباط کریم رباط کریم، خیابان شهید نظربیگی(گرجی)، پلاک 56
شهریار شهریار، خیابان ولیعصر(عج)، نرسیده به میدان فرمانداری، روبروی بانک مسکن، کوچه استاد شهریار، پلاک 13
دماوند دو راهی گیلاوند، خیابان سپاه پاسداران، کوچه دوم
فیروزکوه جاده تهران فیروزکوه، نرسیده به فیروزکوه، جنب هواشناسیسهمیه ۶۰ لیتر بنزین در ماه برای خودرو‌هایی که کارت سوخت دارند


سهمیه‌بندی بنزین از روز ۲۴ آبان اجرا شده و بر اساس آن هر خودرو شخصی بنزینی، ماهانه ۶۰ لیتر بنزین سهمیه‌ای خواهد داشت. قیمت بنزین سهمیه‌بندی شده بعد از افزایش قیمت‌ها به هزار و ۵۰۰ تومان رسیده و در صورت تمام شدن سهمیه بنزین، باید به ازای هر لیتر بزنین آزاد، سه هزار تومان بپردازید.


سهمیه در نظر گرفته شده برای وسایل نقلیه محتلف مطابق جدول زیر است:

نوع وسیله نقلیه سهمیه هر ماه
سواری شخصی بنزینی 60 لیتر
دوگانه‌سوز 30 لیتر
تاکسی بنزینی 400 لیتر
دوگانه‌سوز 200 لیتر
موتورسیکلت 25 لیتر
وانت کم‌مصرف بنزینی 200 لیتر
دوگانه‌سوز 60 لیتر
وانت پرمصرف بنزینی 300 لیتر
دوگانه‌سوز 120 لیتر
آمبولانس 500 لیتر


تکلیف ماشین‌های فرسوده هنوز مشخص نیست


بیش از یک ماه از الزامی شدن استفاده از کارت سوخت شخصی برای سوختگیری در جایگاه‌ها می‌گذرد، اما همچنان وضعیت کارت سوخت وسایل نقلیه فرسوده مشخص نیست. بر اساس قانون خودرو‌های بالای ۲۵ سال و موتورسیکلت‌های بالای ۱۰ سال، وسیله نقلیه فرسوده محسوب شده و نمی‌توانند کارت سوخت دریافت کنند.

هشدار برای آن‌هایی که حواسشان به کارت سوخت گم‌شده نیست


کارت سوخت خودروتان را کی و کجا گم کرده‌اید؟ اگر اطلاعی از آن ندارید، باید بدانید که شریک جرم تخلف‌های احتمالی خواهید بود. شهرام رضایی، مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران می‌گوید افرادی که برای صدور المثنی کارت سوخت مفقودی خود اقدام نکرده‌اند در صورت تخلف احتمالی شریک جرم خواهند بود. رضایی می‌گوید استفاده از کارت‌های سوخت به صورت دایم به ویژه در شهر‌ها و استان‌های مرزی​ پایش می‌شود و اگر همکاران ما متوجه شوند کارت سوختی در شهری به جز شهر محل سکونت مالک و یا توسط فردی به جز مالک در حال استفاده است آن‌ها را به عنوان کارت‌های مهاجر تلقی کرده و ابطال می‌کنند. مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش از از همه افرادی که کارت خود را گم کرده‌اند و همچنان برای صدور المثنی یا تعیین تکلیف کارت سوخت خود اقدامی انجام نداده‌اند می‌خواهد هرچه سریعتر در این زمینه اقدام کنند تا دچار آثار سوء بعدی نشوند.منبع: فرارو

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ قطع ناگهانی برق در کنسرت خواننده مشهور

دست رد بیرانوند به سه پیشنهاد نجومی

دیدار پرسپولیس و شهرخودرو لغو شد

سازمان بورس اجازه بستن کد بورسی سهامداران را دارد؟

معامله سکه تعطیل شد/ نقدی دلار بخرید، تخفیف بگیرید

فردا و پس‌فردا تهران تعطیل می‌شود؟

ایلان ماسک با زرنگی صاحب خودرو افسانه ای جیمز باند شده است

ساعات کاری ادارات استان تهران امروز ۱۲ اعلام شد

تصادف اتوبوس با ۵ خودرو در کرج

همدان، مشهد و کرمان؛ ۳ شهر تاریخی از دست رفته

حقوق بازنشستگان کاهش می‌یابد؟

تاوان سنگین مداخله دولت در بازار مسکن

جاماندگان وام بدون ضامن با این یازده تضمین وام بگیرید

محسن رضایی: امسال شرایط سختی خواهیم داشت

آلودگی هوای تهران به وضعیت خطرناک رسید/ شاخص آلودگی نزدیک به ۴۰۰

فیلم/ تبلیغ عجيب دکتر انوشه برای سازنده برج متروپل آبادان

حسین عبدالباقی، مالک متروپل جان خود را از دست داد

درآمد یک شرکت بورسی رشد ۲۲۵ درصدی داشت

خرید انواع آبمیوه چقدر هزینه دارد؟

قیمت رهن و اجاره خانه در منطقه باغ فیض چقدر است؟

شهردار آبادان بازداشت شد

تولید سالانه ۱۰۰ هزار دستگاه محصول پروژه K125

چگونه برای سهام عدالت ثبت‌نام کنیم؟

فیلم/ یوسف تیموری؛ ماجرای غم انگیزترین خنده جوکر

سند فیزیکی املاک و اراضی حذف می‌شود

سقوط یک جنگنده در اصفهان

سند فیزیکی املاک و اراضی حذف خواهد شد

فیلم/ مدرک اصلی تراکتور علیه پرسپولیس!

حسین عبدالباقی، مالک ‎متروپل آبادان کجاست؟

شهروندان قربانیان ساختمان های رانتی، رابطه ای و غیراستاندارد

صف خرید و فروش سهام در سوم خرداد

فاجعه اقلیمی در عراق خطر مضاعف برای ایران

حال ناخوش پوتین این روزها+فیلم

اسامی مصدومان و جان باختگان ریزش ساختمان متروپل اعلام شد

برج متروپل آبادان روی سر اهالی آن منطقه آوار شد

نماینده مجلس: خون مردم به گردن کسانی است که بدون کارشناسی تصمیم می‌گیرند

ترکیب احتمالی استقلال مقابل مس