تاریخ انتشار: ۱۳:۳۴ - ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱۴ نظر

گزارشی از مراسم هفتم رومینا اشرفی + تصاویر

یکی از اهالی روستای سفیدسنگان می‌‏گوید: «اهالی در شوک حادثه‌اند. خودمان مریض شده‌ایم. شب‌ها وحشت‌زده از خواب بیدار می‌شویم.» ‏
مراسم هفتم رومینا اشرفی
 
اقتصاد۲۴ - دخترها طوفان را به چشم دیده بودند؛ ابرهای سیاه و سفید را که سر به ‏سر هم داده و آسمان را صدای غرش برداشته بود. باد مثل قاصدی از میان ابرها آمده بود پایین و خاک ‏را بلند کرده بود. درخت‌ها بی‌قرار روز عزا، سرها را به هم نزدیک می‌کردند و دریای شمال، ‏خوابیده زیر پای قبرستان، موج روی موج می‌انداخت. لباس سیاه زنان را همین باد و خاک به هم ‏پیچانده و مویه‌شان را به آسمان برگردانده بود. دخترها غبار آن چاله سیاه را دیده بودند که بلند می‌شود. ‏‏«خاک قبولش نمی‌کرد.» مرگ اما راه خودش را می‌رفت، کار خودش را می‌کرد. طوفان چند دقیقه‌‏ای، چون ‌هاتفی بدخبر، با پُر شدن چاله، با تمام‌شدن دفن تن نحیف دختربچه زیر خاک نمدار روستای ‏سفیدسنگان، راهش را کشید و رفت و صدای مادر و خاله‌ها و دخترخاله‌ها در بهشت فاطمیه پیچید. تا ‏به حال، صدای مویه زنان تُرک را شنیده‌ای که چطور لحظه‌های داغ را با هم قسمت می‌کنند؟ رعنا و ‏ملیحه و منصوره و زهرا و بقیه به رسم زنان ترک، ناخن به صورت کشیدند و صدای حزن، همه جا ‏را برداشت. «چند دقیقه پیش، کدام دختر روستا را خاک کردند؟» رعنا از خودش پرسید. «دختر من ‏بود؟» رومینا اشرفی، دختر رعنا بود. آن عصر عجیب بهار، او را خاک کردند. رومینا «آن روز» ‏خاک بر سر شد. ‏

بیشتر بخوانید: اولین اعترافات پدر «رومینا» دختر ۱۴ ساله تالشی

زنان روستای پیر، نشسته در دل بخش لمیر، جایی میان تالش و آستارا، با ٥٩٧ نفر جمعیت، شنبه ‏سوم خرداد ١٣٩٩، آرام به خانه برگشتند و در راه‌های خاکیِ باریکِ لاغر، سکوت در میانه بود. مردم، ‏گروه مغشوش مردم، آنان که «رضا اشرفی»، پدر رومینا گفته بود به دلیل حرف و حدیث‌هایشان، دختر ‏چهارده‌ساله‌اش را کشته، آن روز ساکت سرشان را از شرم پایین انداخته بودند. آن شرم هنوز میان ‏ چشم‌های برخی مردان روستا پیداست و ترس، از میان قرص صورت زنانی که روزها جز برای رفتن ‏سرِ زمین، همراه مردی از خانواده، از خانه بیرون نمی‌آیند. زنان روستای سفیدسنگان می‌گویند حالا ‏در روستایشان یک قاتل پیدا شده و از آن روز فکر می‌کنند کشتن آسان است. محبوبه، زن همسایه از ‏روزی که شنیده رومینا را کشته‌اند، جز برای نان خریدن از خانه بیرون نیامده. روزها جلوی آینه می‌‏ایستد و جرأت نگاه کردن ندارد؛ فکر می‌کند سر که بالا کند، مردی دشنه در دست خواهد دید که به ‏قصد مرگ آمده است؛ هراس مردن به دست یک انسان. محبوبه بیست‌وسه ساله، امروز، تازه از مزار ‏دختربچه برگشته و سرِ راه، چند قرص نان گرفته به خانه ببرد. زنان روستا بوی نان می‌دهند؛ آغشته ‏به رنگ اندوه. برای محبوبه هم امروز پنجشنبه غمگینی است و صورت رومینا یک لحظه از جلوی ‏چشم‌هایش دور نمی‌شود.
 
محبوبه، رومینا را چندبار در خانه‌شان دیده بود؛ وقت مشاطه‌گری رعنا، ‏مادرش. مادر رومینا قبل از آنکه شوهرش منع کند، در آرایشگاه روستا کار می‌کرد و بعد، گوشه خانه‌‏اش را کرد جایی برای بند و ابرو. آرایشگاهی کوچک در دل خانه‌ای ناامن. محبوبه هم در همین خانه، ‏قتلگاه پسین دختربچه‌ای که فکر کرده بود باید زودتر شوهر کند و فرار با پسر را به قرار ترجیح داده ‏بود، رومینا را دید؛ با شوقی افزون برای زندگی. آن زندگی حالا از دست رفته است و محبوبه مثل بقیه ‏زنان روستا فکر می‌کند این پایان منصفانه‌ای برای تمام شدن روزهای یک دختربچه نیست و حق ‏همه زنان است که هر وقت خواستند ازدواج کنند؛ مثل خودش که در پانزده‌سالگی و برای فرار از ‏برادرها، در جای خالی پدر و مادر، با یکی از مردان سفیدسنگان ازدواج کرد و از اردبیل به روستا آمد. ‏او از بحث‌ها و اختلاف‌ها درباره «کودک‌همسری» خبر ندارد و نمی‌داند حکم قانون برای ازدواج ‏دختربچه‌ها چیست و چه باید باشد.
 
آن روز که محبوبه شنید رومینا را پدرش در خواب کشته است، ‏برای سر زدن به همان برادرها به اردبیل رفته بود. بازگشت به خاطرات پرخشونت گذشته. محبوبه می‌‏گوید این‌طور مردن حق هیچ زنی نیست و فرار، دلیل مناسبی نیست برای کشتن یک نفر. «حتی ‏اگر فرار با پسری مثل بهمن باشد.» به نظر محبوبه و بیشتر زنان روستای سفیدسنگان، پدر رومینا با ‏کشتن دخترش، به مردم و قانون بی‌احترامی کرده است. «خودش به جای قانون تصمیم گرفته. این ‏یعنی خیانت.» اگر مرد آزاد شود و برگردد، محبوبه او را نگاه خواهد کرد؟ «به هیچ‌وجه. سلام و ‏علیک چقدر بین روستایی‌ها مهم است؟ ما سلام هم دیگر به او نمی‌کنیم.» محبوبه می‌داند پدر رومینا ‏بر اساس همین قانون، قصاص نمی‌شود و فکر می‌کند امیرمحمد، برادر شش‌ساله‌اش را که وقت ‏قتل، کنار او خوابیده و خون شاهرگ خواهر روی صورتش ریخته بود، نباید به پدر برگرداند. «وقتی ‏دخترش را کشته، پس‌فردا به پسرش رحم می‌کند؟ هرگز.» هرگز با «گ» غلیظی از دهان زن ترک ‏بیرون می‌آید. هرگز یعنی هیچ. رومینا دیگر «هیچ» وقت نان به‌دست به خانه برنمی‌گردد. ‏
 
مراسم هفتم رومینا اشرفی


قبرستان؛ هشتم خرداد


شالیزارهای شمال در انتهای سبزی‌اند. تالش و روستاهایش را از همان زمان که محل رفت و آمد ‏نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم بود، به همین زمین‌ها و باغ‌های پربار می‌شناسند. حتی وقتی ‏سربازان روس، پل تاریخی چندین صدساله لمیر را خراب کردند تا پای رفتن نازی‌ها لنگ شود هم این ‏تکه از زمین شمال غرب ایران، صفای خودش را داشت. هنوز هم دارد؟ امروز نه. امروز، پنجشنبه، ‏هشتم خرداد ١٣٩٩، همه قصه مرگ دختربچه‌ای را شنیده‌اند که پدر عاملش بوده؛ قاتلش بوده و حالا ‏معلق میان خشم و اندوه، در زندان لاکان رشت حبس است. خانه جدید دختر کجاست؟ قبرستان. چه ‏قبرستان زیبایی.
 
خانه آخرت اهالی شهرها و روستاهای شمال ایران، نشسته بر تپه‌های سبزی ‌است که ‏هر روز صدای پرنده‌های شناس و ناشناس، آسمانش را پر می‌کند؛ خاصه در بهار. بهار امسال اما ‏چه سایه سنگینی بر روستا انداخت. بر قبرستان هم. آنجا که گوشه‌اش، قبری کنده شده به قامت یک ‏تردبچه که حالا نامش ورد زبان مردم دنیاست. مادر، با چشم‌هایی بی‌سو، تنگ مثل روزهای خرداد ‏امسال، چادر سپیدی را که دختر قبل از فرارش پوشیده و گفته بود چقدر زیباست، روی قبر انداخته و ‏گل‌های پرپر قرمز رویش را پوشانده است. پرنده‌ای ناشناس از روی شاخه می‌پرد و نسیم، چادر سیاه ‏زنان را می‌تکاند. خاله‌ها همراه رعنا نشسته‌اند و سوزی دردمندانه از میان گلوی نازک‌شان بیرون می‌‏ریزد. عزاداری در سکوت، با حیایی به رسم زنان روستا. دختران‌شان، آیسان،‌ هانیه، فاطمه و مبینا هم ‏نشسته‌اند کنار مزار دخترخاله و آرام اشک می‌ریزند. اندوه از دست‌دادن هم‌بازی بچگی برای آدم‌ها ‏سخت است. این آدم را حالا در چهارده‌سالگی، رگ گردن زده‌اند و آن زیر، در دل خاک تپه‌ای ‏سرسبز خوابانده‌اند. آیسان اشک‌هایش را با آستین پاک می‌کند؛ فراری کودکانه از زیر بار خشم. ‏رومینا یعنی صیقل داده شده؛ پاک و پاکیزه؛ جلا یافته و صاف.
 
آیسان تا امروز به معنی اسم دخترخاله ‏فکر نکرده بود. او همسن رومیناست و حالا با چیدن شمع‌های کوچک سفید عزا روی خاک و پاشیدن ‏عطر روی آنها، یک‌بار دیگر بازی را آغاز کرده است. آیسان می‌گوید رومینا از بچگی تودار بود و ‏حتی وقتی بعد از آن فرار سه‌روزه، برگشت و به خانه آنان رفت به میهمانی، لب از لب باز نکرد؛ که ‏چرا آن پسر را دوست دارد، چرا رفته و چرا دلش نمی‌خواسته برگردد. فقط این را گفته بود که او ‏دوستم دارد و من را آزاد می‌گذارد. آرزوی آزادی، از چشم‌های مشکی دخترخاله‌های او هم حالا، جایی ‏میان جنگل و قبرستان و دریا پیداست. آنچه به زبان نمی‌آید ریشه‌های محکمی دارد. آیسان چندبار ‏پیام‌های رومینا را دیده بود که برای خودش می‌فرستد؛ پیام‌های کوتاه صوتی در تلگرام. دختربچه‌ها ‏رازهایشان را پیش خودشان نگاه می‌دارند. گفتن از عشق‌های بچگانه سخت است. گوشِ شنیدن هم ‏نیست. دختران روستا، مثل بیشتر هم‌سن و سال‌های غیرشهری‌شان سکوت می‌کنند و بعد برای ‏خیلی‌شان، یک روز این بند ضخیم لاینقطع، از جایی سوراخ برمی‌دارد و فرار. مثل آن دختران ‏سفیدسنگان که از قدیم تا به حال، آن‌قدر بد می‌بینند و سخت می‌گذرانند و دشوار روز می‌گذرانند که با ‏اولین پسر آشنا در کوچه، فرار می‌کنند.
 
دوستان و دخترخاله‌های رومینا می‌گویند مردان آن‌قدر به زنان ‏و دختران‌شان در خانه سخت می‌گیرند که راهی جز فرار برای آنها نیست. یکی از همکلاسی‌های رومینا ‏در کلاس هشتم تنها مدرسه روستا، یک ماه قبل از مردن رومینا با پسری فرار کرده بود. یکی از ‏دختران همسایه و یکی از دختران آشنایی دور هم همین‌طور. اما سرنوشت آنان پس از فرار مثل رومینا ‏نبود. یکی با سری پایین به خانه برگشت و روزها کتک خورد، یکی را دیگر خانواده نپذیرفتند و یکی ‏رفت که رفت. دختران سفیدسنگان را مثل برخی روستاهای ایران زود شوهر می‌دهند و رویای پوشیدن ‏لباس عروس، از دبستان در سرشان ریشه می‌کند. وهم خوشبخت شدن با مردانی سختگیر. برای رومینا ‏هم قبل از اینکه با بهمن فرار کند، کم خواستگار نیامده بود. «یکی‌شان کارمند آموزش و پرورش بود ‏که چندبار آمد و رفت. مادرش می‌گفت باید حداقل ١٦ سالش بشود. پدرش ولی موافق ازدواج بود. ‏مدام از پدرم می‌پرسید رومینا را بدهد به او ببرد؟ پدرم می‌گفت نه، هنوز زود است.» اما بیشتر دوستان ‏رومینا در همان دوازده یا سیزده سالگی شوهر کردند. شیفت دخترانه مدرسه پورحنیفه سال‌هاست که ‏مشتری پر و پا قرصی ندارد. پدرها دخترها را به زور یا دلخواه شوهر می‌دهند.
 
عکس رومینا اشرفی و دوست پسرش

از تعداد دقیق فرار زنان از خانه در تالش و روستاهای اطراف اطلاعات دقیق و درستی نیست اما به گزارش ایرنا سال گذشته سرهنگ فلاح کریمی، رئیس پلیس پیشگیری گیلان گفت که در هشت ماهه سال ٩٧، ١٥٤ فرار از منزل و در هشت ماهه سال ٩٨ هم ١٢٤ فرار که از این تعداد یکصد نفر زن بوده‌اند، در سامانه این پلیس ثبت شده است.

ازدواج دختربچه‌ها در گیلان از آمارهای سازمان ثبت احوال هم پیداست. همین پارسال بود که حسین هاشم‌زاده، معاون امور هویتی ثبت احوال گیلان اعلام کرد، از مجموعه ازدواج‌های ٩ ماه سال ١٣٩٨، ٢٩٥ ازدواج برای دختران زیر ١٥ سال و ٢٩٩ ازدواج برای پسران زیر ١٩ سال ثبت شده است.

جان‌احمد آقایی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان درباره این آمار گفته است: «همه این ازدواج‌ها درون خانواده‌ها و با توافق‌های خودمانی صورت گرفته است.» او به استاندار پیشنهاد کرده کمیته‌ای با عنوان بررسی کودک‌همسری در استان گیلان تشکیل و موضوع به صورت موردی بررسی شود.

یکی از همسایه‌ها را هم، زن بیست‌ساله‌ای که در عصر دلگیر روستا، کنار مادر پیرش با دامنی سفید نشسته و ‏مگس از سر می‌پراند، با شوهر دادن از خانه کم کردند. حالا سه بچه قد و نیم قد دورش را گرفته‌اند و ‏پشت میله‌های حیاط، با واهمه‌ای عمیق از حرف مردم، از همسایگی با خانواده اشرفی می‌گوید. در ‏خانه‌ای چسبیده به قبرستان. رومینا چند متر آن طرف «خانه پدری»، در اتاق یک در دومتر خوابیده و ‏نرگس دلش برای او تنگ است. زن جوان، آزرده‌خاطر از حرف مردم می‌گوید دلش می‌خواهد از این ‏روستا برود و دیگر هرگز برنگردد.
 
نرگس تشنه همنشینی با زنان روستاست و فکر می‌کند همین ‏محدودیت‌هاست که دختران روستا را فراری می‌دهد. «آنها هم که نمی‌روند، توی خودشان از درد و ‏تنهایی می‌پوسند.» از وقتی رومینا کشته شده، نرگس که تا سیکل بیشتر نخوانده، فکر می‌کند «این ‏بدبختی» تمامی ندارد. دریا که از پنجره خانه نرگس پیداست برای او منظره‌ای است زشت، شبیه جمع ‏شدن قطره‌های آب بی‌معنی و سبزی جنگل پشت حیاط خانه‌اش، صفایی ندارد. «کاش می‌توانستم ‏بروم شهر و راحت شوم. الان همین‌که شما دارید با من حرف می‌زنید، مطمئنم همسایه‌ها دارند از ‏پنجره ما را می‌پایند. اینجا حرف مردم، زنان را می‌کشد. رومینا را هم همین حرف‌ها کشت.» حرف‌ ‏زنان و بعضی مردان روستا شبیه هم است.
 
حمید رزمی هم ۲۸‌سال معلمی‌اش را مدیر مدرسه ‏روستای سفیدسنگان بوده. مدرسه شهید پورحنیفه ۷۶ دانش‌آموز دارد؛ ۳۲ دختر و مابقی پسر. او ‏چهره رومینا را خوب به یاد دارد، صورت دوست صمیمی‌اش، «میم» را هم. میم، دانش‌آموز کلاس ‏هشتم، نخستین کسی بود که ماجرای بهمن را از زبان رومینا شنید؛ چند روز بعد خبر به گوش پدر رومینا ‏رسید و فهمید رومینا پسری را دوست دارد. آن شب، شب کتک بود و ناسزا. رضا به رعنا گفت رومینا ‏را می‌زند تا دیگر از این حرف‌ها در مدرسه نزند، تا آبرویشان نرود. تا دختر ساکت بنشیند پشت ‏نیمکت‌های مدرسه. رزمی مدیر مدرسه، می‌گوید داستان را از هم‌کلاسی‌های رومینا شنیده بود و فکر ‏نمی‌کرد کار به اینجا برسد. او حالا و پس از مرگ رومینا از آموزش‌وپرورش می‌خواهد برای ‏بچه‌های مدرسه درباره سن ازدواج، کلاس‌های آموزشی بگذارد تا آنها در برابر اجبار خانواده‌هایشان ‏برای ازدواج مقاومت کنند.
 
یک گلایه هم دارد؛ جای خالی روانشناسان و روانپزشکان در هفته‌ای که ‏گذشت: «چطور هنوز یک نفر هم نیامده با خانواده رومینا و حتی پدر قاتلش در زندان صحبت کند و ‏بپرسد درد او چه بوده. همه اهالی روستا ناراحت و به هم ریخته‌اند. ما نیاز به مشاوره روانی داریم.» ‏رضا رزمی، دهیار روستا هم از این جای خالی می‌گوید و البته تماس تلفنی فرمانداری، استانداری و ‏بخشداری، نه حضورشان در روستا. ‏
 


قبرستان؛ نهم خرداد


پدر هر روز چند متر دورتر از خانه، روی تلی از خاک، به اشد مجازات محکوم می‌شود؛‎ ‎در انتهای بن‌‏بست «بهشت فاطمیه»، چند قدم بالاتر از نرده‌های آهنی رنگ و رو رفته هر روز دادگاهی برپاست. ‏امروز هفت روز پس از خاکسپاری رومینا، رعنا و خواهرانش قصاص می‌خواهند. آخرین تصویر ‏مانده در خاطرشان، تصویر مردی است که فاتحانه، روی تپه‌ای ایستاد، داس خون آلودش را برافراشت ‏به نشان پیروزی و فریاد ‌زد: «من کشتمش. من. هر کس بیاید جلو می‌کشمش.» رومینا در خانه جان داده ‏و اینجا روی تپه‌ای در نزدیکی خانه، طره‌ای از موهای بلند و مشکی‌اش همچنان دور دستان و داس پدر ‏پیچیده بود: «وقتی باباش ضربه را زده، بخشی از موهای رومینا هم بریده شده و روی داس مانده.» ‏پنجشنبه دو هفته پیش، پدر چشم‌ها را روی صورت آرام‌گرفته دختر بست و در گرگ و میش هوای ‏خرداد، دست‌ها را بالا برد و تبر را بر گردنش زد. جیغ‌های مادر تمامی نداشت وقتی سرآسیمه خودش ‏را از حمام نجات داد و بر بالین دختر آمد به خیال اینکه خواب است و پتویی روی سرش کشیده. پتو که ‏کنار رفت، مادر بهت زده به جوی خونی خیره شد که راهش را از گردن گرفته بود تا پایین تخت. ‏ضربه بخشی از گردن را باز کرده بود. خون شاهرگ تمامی نداشت.
 
تن هنوز گرم بود که مادر لبانش ‏را به بوسه‌ای بر گردن دختر، خونی کرد. بدبختی مادر از همان لحظه شروع شد. رومینا در نامه وداع، ‏پیش از فرار از خانه، تصویر دخترک حلق‌آویز شده‌ای را نقاشی کرده و نوشته بود: «من می‌روم بابا. ‏مگر تو نمی‌خواستی من را بکشی. هر کسی پرسید بگو مرده.» ‏

بیشتر بخوانید: تصویب لایحه منع خشونت علیه زنان عاملی برای تکرار نشدن حادثه گیلان

ملحفه‌ها، پتوها و بالش غرق در خون را آتش‌ زدند. فرش‌ها را جمع کردند و بردند. مادر یک هفته است ‏همراه امیرمحمد، فرزند شش ساله‌ای که تنها شاهد خاموش قتل است، به خانه پدری پناه برده: «فقط یک ‏بار به مادرش گفته من اشتباه ‌کردم که می‌گفتم بابا را دوست دارم. من تو را دوست دارم. یک بار هم به ‏پسرهمسایه گفته، بابای من خوب نیست. بابای تو خوبه.» ‏
 
مراسم هفتم رومینا اشرفی + عکس

پدر داس به دست، به تعبیر خود غیرت را تمام کرده و دیگر ترسی از پلیس نداشت. یک ماه قبل وقتی ‏به دامادش که وکیل دادگستری است تلفن کرد، فهمید که پدر، ولی دم است و قصاص نمی‌شود. ‏پنجشنبه شب هم ایستاده بود تا مأموران دستبند بزنند و داسش را بگیرند، بی‌هیچ مقاومتی: «کاش ‏مقاومت می‌کرد. کاش به او تیری می‌زدند و می‌کشتندش.» خواهران رعنا از بازگشت رضا می‌ترسند. ‏از قانون می‌پرسند. قصاصش می‌کنند؟ زندان می‌رود؟ چند وقت؟ زن - مادر رومینا - چشمانش را بر ‏زندگی پانزده‌ساله بسته و قصاص می‌خواهد، قصاص هم نکنند، زندان می‌خواهد. مادر، کوه ترس است؛ ‏از همسر، از شکایت، از بی‌پولی، از طلاق و از دست دادن حضانت پسر: «ما نمی‌خواهیم برگردد ‏اینجا. نمی‌دانیم چه بلایی سر خواهرمان و پسرش می‌آورد. ما فقط با قصاص آرام می‌گیریم.» چند روز ‏پیش شایع شده بود رضا در زندان خودکشی کرده. حالا معلوم شده دروغ است: «برادرش را خواستند ‏برای بازجویی. همان که گفتند برای قتل تحریکش کرده.»
 
زنان از بازداشت مرد جوان قصه رومینا به ‏اتهام آدم‌ربایی خبردار شده‌اند. می‌گویند بهمن، پس از تحویل رومینا به خانواده‌اش مدام به رضا پیام ‏می‌داده: «من عاشقش بودم، برده بودمش تا با او زندگی کنم. شما از من گرفتیدش.» و همین پدر را ‏بیشتر عصبانی کرده. بعد از مرگ رومینا هم سوار بر موتور همیشگی‌اش ازکوچه‌های خاکی روستا ‏بالا و پایین می‌رفته به نشان تهدید. حالا که دستگیر شده، خبری هم نیست. او را در جایی دورتر از پدر ‏رومینا بازداشت کرده‌اند. ‏

پس از مرگ، رومینا را به پزشکی قانونی بردند، برای صدور گواهی فوت و به دستور پلیس و ‏دادستانی، برای معاینه. نتیجه همین معاینه‌ها سبب شد تا «بهمن» از ماجرا بیرون بیاید و تا چند روز، ‏در مصاحبه‌های صوتی و تصویری، از شرایط رومینا در خانه پدری بگوید. پدر رومینا، پس از شکایت ‏از بهمن و بازگرداندن دخترش، درخواستی برای معاینه نداده بود: «رومینا پس از فرار، یک روز در ‏خانه پدر بهمن در روستای شلقون ماند و بعد به خانه خواهرش در آستارا رفت. دو روز آنجا بود که ‏دو نفر از دوستان پدرش محل‌شان را پیدا کردند. با پدر هماهنگ کردند و با نقشه قبلی، به سراغ‌ آنها ‏رفتند. این‌طور وانمود کردند که با ازدواج موافقند و عاقد می‌آورند برای جاری کردن خطبه عقد. دختر و ‏پسر دست و پایشان را گم کردند. دو ساعته فیلمبردار و لباس و سفره عقد آماده کردند. لباس رومینا ‏لیمویی بود. سر سفره عقد بودند که پلیس از راه ‌رسید.» خاله ملیحه با لب‌های خشکیده و چشمان به گود ‏نشسته، بالای مزار خواهرزاده‌اش، ماجرا را روایت می‌کند.
پلیس که از راه می‌رسد، دختر را به زور ‏از خانه بیرون می‌آورند. راضی به رفتن نبود. درنهایت هم در دادگاه پسر را بی‌گناه اعلام کرد و ‏اینکه کارش خودخواسته بوده. دادگاه هم بهمن را رها می‌کند. آنها راهی خانه خاله در آستارا می‌شوند. ‏خاله، هنوز تصویر لباس لیمویی خواهرزاده جلوی چشمانش است: «چقدر هم بهش می‌آمد.
 
کوتاه بود تا ‏اینجا.» خاله با دست روی زانو را نشان می‌دهد. یک شب در آستارا می‌مانند و روز بعد، راهی ‏روستایشان می‌شوند؛ راهی سفیدسنگان، قتلگاه رومینا. این اما تنها نقشه پدر نبود. او یک بار دیگر ‏وقتی سراغ داسش می‌رود، داستان دیگری به هم می‌بافد. بعد از رفتن رومینا مدام مادر و پسر را تهدید ‏به مرگ می‌کرد. وقتی سراغ رومینا به آستارا رفت، پدربزرگ رومینا، داس را در خانه پنهان می‌کند. ‏رضا در بازگشت، سراغ داسش را از پدر همسر می‌گیرد به بهانه چوب بری برای باغ. مرد سالخورده ‏هم با دیدن روی گشاده و لبخند داماد، سفارش چند تکه چوب می‌دهد.
 
داس را به یک دست و دو بستنی ‏را به دست دیگرش می‌دهد برای نوه‌ها. خاله زهرا با صدایی گرفته از گریه در مراسم هفت، در خانه ‏پدری روی زمین نشسته، تکیه داده به مبل قهوه‌ای و از جزئیات حادثه می‌گوید. تمایلی به زبان آوردن ‏نام رضا ندارد: «دوست داشت نخستین بچه‌اش پسر باشد. ما هم شنیدیم که وقتی نوزاد بود به کسی گفته ‏دخترش را ببرد، چون برایش دردسر می‌شود اما وقتی رومینا بزرگ‌تر شد، دوستش داشت.
 
نمی‌شود ‏گفت اصلا مهربانی نکرد، اما نه طوری که نشان دهد. بیشتر سختگیر بود. نمی‌خواست زن و دخترش ‏بیایند و بروند. آنها هر کجا می‌خواستند بروند باید از او اجازه می‌گرفتند. حتی برای رفتن به خانه ‏پدرم.» رضا خودش را غیرتی می‌دانست و زهرا خواهر رعنا می‌گوید که خواهر رضا، سال‌ها قبل با ‏پسر مورد علاقه‌اش فرار کرد و رفت و بعد از چندسال خانواده‌ها آشتی کردند. نه کسی قتل کرد و نه ‏کسی کشته شد.‏

حسن دشتی، پدر رعنا مرد سالخورده‌ای است که فارسی نمی‌داند. عصر روز هفتم مرگ نوه‌اش، در ‏خانه‌ای که راه به قبرستان دارد، با پیراهنی رنگ و رو رفته مشکی نشسته بر مبل و وقتی به لحظه ‏دیدن جسد غرق خون نوه‌اش می‌رسد، بغض‌اش می‌ترکد: «این غیرت بود؟ نه نبود.» پدر کار را به ‏دست رعنا سپرده. هرچند هنوز نه شکایتی شده و نه کسی سراغ‌شان را گرفته اما برایش سوال است که ‏قانون با رضا چه می‌کند. مادر رعنا، گریه‌هایش را کرده. موهای رنگ حنایش، روی صورت ‏پرچروک‌اش سایه انداخته. لباس گلدارش به رنگ باغچه است و حالا در گیرودار رفت‌وآمدهای ‏همسایه‌ و فامیل، مشغول نماز و ضبط و ربط کارهای خانه است و کاری به قانون و قصاص و داستان ‏و داس ندارد. آنها شنیده‌اند اشک‌های رضا در زندان بند نمی‌آید.
 
این را هم شنیده‌اند که به برادرش ‏سپرده تا مراقب پسرش باشد. می‌گویند رضا اعتیاد نداشت اما مرتب و مدام قلیان می‌کشید. زنش را ‏کتک نه، اما اذیتش می‌کرد. رعنا همین روزها باید برود دادگاه برای رسیدگی به پرونده قتل دخترش. ‏خواهر می‌گوید: «کسی رعنا را مقصر نمی‌داند. همه به شوهرش لعنت می‌فرستند.» آن یکی می‌‏گوید: «اهالی در شوک حادثه‌اند. خودمان مریض شده‌ایم. شب‌ها وحشت‌زده از خواب بیدار می‌شویم.» ‏
 
 

خشونت‭ ‬در‭ ‬جامعه‭ ‬بازتولید‭ ‬می ‏شود


این اولین باری نیست که دخترکی کم‌سن و سال، قربانی خشونت خانگی و ناموسی می‌شود؛ قتلی که که براساس قانون، چون به دست پدر اتفاق افتاده است، او قصاص نمی‌شود و قصاص تبدیل به دیه و تعزیر خواهد شد. علیرضا شریفی یزدی، جامعه‏شناس، در تحلیل وقوع و تکرار چنین حوادثی به «سازندگی» می‌گوید: «مطالعات نشان می‌دهد که حدود ۴۰ درصد از قتل‌ها در ایران، قتل‌های ناموسی هستند؛ اما به دلیل ملاحظات خانوادگی و محیطی با چنین نامی در مجامع قضائی ظهور پیدا نمی‌کنند. مطالعات همچنین نشان می‌دهد تعداد قابل توجهی از جمعیت مردم ایران به یک یا چند اختلال روانی دچارند و میزان مراکزی که این موارد را درمان می‌کنند هم بسیار اندک‏ است. حرفم این است که اختلالات روانی نقش مهمی در بروز چنین حوادثی دارند؛ به ویژه اضطراب و ناتوانی در کنترل خشم. روشن است که اگر کسی سلامت روان داشته باشد، حتی در مقابل فجیع‌ترین کار‌ها هم دست به چنین اعمال وحشتناکی نمی‌زند. حتماً این فرد یک یا چند اختلال روانی را با خودش حمل می‌کند».

عامل مهم دیگری که او به آن اشاره می‌کند، باور‌های فرهنگی است. می‌گوید: «متاسفانه نهاد‌های فرهنگی ما در این زمینه یا ساکتند یا به طور غیرمستقیم موضوعات خاصی را تبلیغ می‌کنند. مانند تبلیغ چندهمسری یا کودک همسری. مثلاً در خیابان ممکن است بیلبورد‌هایی را ببینید که روی آن نوشته بی‌حجابی زن به دلیل بی‌غرتی شوهر یا پدر و برادر اوست! این نوعی تبلیغ خشونت است که زن را به عنوان برده‌ای در دست مرد می‌پندارد که مرد باید به او امر و نهی کند. در واقع زن را مصلوب‌الاختیار می‌داند و مرد را تام‏الاختیار. به هر حال در چنین تبلیغاتی وقتی یک مرد به عنوان، ولی یک زن معرفی می‌شود، ممکن است چنین خشونت‌هایی را در برخی مردان تشدید کند. ضمن اینکه اصولاً خشونت خودش را بازتولید می‌کند». او درباره کودک همسری می‌گوید: «براساس آمار در ایران بیش از ۳۰ هزار کودک همسری داریم و متأسفانه برخی از مسئولین از جمله یکی از نمایندگان زن مجلس اخیراً از این موضوع دفاع کرده بودند. نتیجه این دفاعیات همین اخبار ناگواری است که هر روزه شاهدش هستیم. علاوه برآن ما به یک تجدید نظر جدی در بازنگری قانون نیاز داریم».
 
مراسم هفتم رومینا اشرفی + عکس
 
مراسم هفتم رومینا اشرفی + عکس
 
 
مراسم هفتم رومینا اشرفی + عکس
 
 
مراسم هفتم رومینا اشرفی + عکس
 
مراسم هفتم رومینا اشرفی + عکس
 
 
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
5
0
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
مقصر اصلی قتل رومینا اول مادرش هست که در تربیت و نظارت بر روابط ... کودکش با پسری بزرگسال که همچون انگلی به کودکش چسبیده بود سهل انگاری کرد دوم پسر هست که با فریبکاری و فرصت طلبی و سوءاستفاده از سهل انگاری مادر و عصبانیت و بداخلاقی پدر و احساسات پاک دختر اعتماد او را به سمت خودش جلب می‌کنه و با او رابطه عاطفی برقرار می‌کنه و او را از خانه فراری میده و عکسهاشون رو برای پدر متعصب دختر می‌فرسته و باعث تحریک بیشتر عصبانیت و خشم پدر میشه مقصر سوم قانون و فرهنگ مردسالار جامعه ایران هست که پدر را صاحب دختر می‌دونه و ناموسش میخونه و اگه ناموسش خدشه دار بشه حق داره دخترش را بکشه در غیر اینصورت تا عمر داره بی غیرت خونده میشه و از جامعه طرد میشه و نونش قطع میشه مقصر چهارم پدری کارگر و زحمتکش هست که با داسش در باغ و مزرعه مردم کار می‌کنه و عرق می‌ریزه و نون آور خانواده هست و نونش هم دست همین فرهنگ .... و مردسالار جامعه ایران هست امروز نونش گروگان مردمانی ... هست نگرانی و خشم پدر به خاطر بی آبرویی و از دادن نونش هست و اینکه بی غیرت خونده نشه
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
1
4
يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
پدر نه هیولا پدر واقعی کسیه که عشق ومحبت وزندگی کردن رو به فرزندش یاد میده .اگه هیولاوحیوون نبود چرا باعث شد طفلکی ازخونه فرار کنه که قضیه به اینجا کشیده بشه ،این دنیا تموم شدنیه نمیدونم قصاص میشه یانه ولی قصاص واقعی اون دنیاس ،دست خدا همون خدایی که دخترارو فرشته های روی زمین قرارداده حضرت محمد (ص )پسر نداشت ولی دختری داشت که زمین وآسمان حمد وتسبیح گویش بودند یعنی اینکه بین دختر وپسر فرقی نیست این آدک ... شاید مجازات نشود ولی روزی هزاران بار باعذاب وجدان مجازات میشودهمین برایش کافیس وای به حالش وای وای وای خیلی بد بخته خیلی واقعا کلمه ای برای توصیف خریتش وجود نداره
Iran, Islamic Republic of
علی رضا
0
2
يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
به این انسان بی.وجدان که حیف.اسم پدر گذاشت .اگر اون دختر مقصر بود نامرد اگر محبت دیده بود ترسی.نداشت .همش ترس از رفتار پدر داشت ..محبت ندیده بود .من از قانون میخوام ترو به خدا به این جور آدمها رحم نکنند دیه.چه معنی داره .از قصد وعمد،این کار را کرده .زندگی دختر بچه را که آرزوی زندگی داشته درسته سنش کم بود به خاطر ترس از پدر از خونه بره.به اون پدر نامرد میگم مرد بودی با مرد طرف میشدی .نه با یک بچه.اگر خدا تقاض.کارتو نداد دختر چشمش به این دنیا بود آرزو داشت ازدواج کنه اقلا یه فرصت ندادن بهش . قانون باید صدبار قصاص کنه .مادر ش چه غمی را باید تحمل کنه من اصلان.تصورش.را نمیتونم بکنم. دسته گل پرپر شد کسانی هستند از خدا آرزوی یه بچه دارند خدا نمیده ..این مرگ دختر همه مردم را عزادار کرد پدر بی وجدان.امام حسین اباالفضل. ازت نمی گزره،.امامهای ما جانشونو فدای بچه هاشو کردند.که اسیر دشمن نشن.پدر اگر مرد بودی تو خواب این قتل را انجام نمی دادی، از ریس دادکستری می.خوام تورو به اون خدا .بهش رحم نکنید حیف که رفت خدایا خودت جوابشو بده..یاحسین رومینا زنده است
Iran, Islamic Republic of
علی رضا
0
1
يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
ای پدر بی.وجدان نامرد اون دختر حق زندگی داشت یه فرصت ندادن بهش اگر اشتباه کرده بودی راه داشت نه که کتک میزدی .اسم خودتو مرد نزار مرد باید از زن و بچه دفاع کنه نه بکشو.گریه منو درآوردی،.اون فرشته آسمانی چرا نباید زندگی میکرد اگر خدا تقاصتو نداد .از حضرت ابوالفضل میخوام .که خودش دردی بهت بده آدم تو خواب به دختر حمله میکنه موهاشو میبره با داس..محبت کردی بهش کل مردم عزادار شدند داغ برای مادر خیلی سختره.ای مادر عزیز واقعا خدا صبر بده.بهت از قانون میخوام به رحم نکنید چون با نامردی کشت.. بده چیه .صدسال زندان ‌‌‌‌‌‌‌‌‌قصاص،براش کمه،پدر کلمه مقدسه حرمت داره دختر کلا عاشقه پدره .دیدیم، امام حسین دردی بهش بده آرزو.کنه بمیره،تسلیت به همه دوستان
Iran, Islamic Republic of
علی رضا
0
1
يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
پدر بی وجدان ۷ شبانه روز از خدا خواستم که فقط عذابی بهت بده زجری که به اون فرشته کوچک دادی .که تصورش دیوانه کننده است..از امام حسین خواستم که جوابتو بده یه کسره ازش التماس میکنم گریه ام بند نمایید. اگر کل دنیا را به من می دادند به اون خدا ارزش نداشت دختر دلسوز پدره ...انقدر ناراحتم فقط بگم.باید ۲۰۰ سال زندان کنه
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
0
2
يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
دقیقا با شما موافقمـبدبخت کسیه که یک عمر عذاب وجدان برای خودش میخره...
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
0
1
يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
پدرش حق داشت
Iran, Islamic Republic of
زهرا
5
0
يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
به نظر من هم دختر به خاطر عشقش به اون پسر ازخونه فرارکرده و این دلیلی نمیشه که بگیم پدر وحشی بوده منم ازخونه فرار کنم باید سرم رو ببرند
Iran, Islamic Republic of
مبینا
1
0
دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
به نظر من اون نباید می مورد
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
0
0
چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
تاوان اشتباه سر بریدن نبود
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
0
1
چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
اگه مسئولین این مردک روانی رو به اشد مجازات یعنی اعدام در ملا عام محکوم نکنند انها هم شریک جرمند. اون دختر بیچاره با التماس از مامورین میخواسته تحویل خونوادش ندنش اما اونها تحویل دادن و این قضیه پیش اومد. با یه داعشی چه فرقی داره این مردیکه؟ چه فرقی با شمر حرومزاده داره؟ سر یه نفر رو در خواب ببری اونم بچه خودت رو؟ این دختر از ترس رفتارهای وحشیانه اون ناپدر به نامحرم پناه برده. همیشه در خانه توسط پدر تهدید به مرگ میشده و تشویقش میکرده به خودکشی. این .... و اون برادرهای ... که پدر رو تشویق به قتل رومینا کردند باید به بدترین شکل ممکن مجازات بشن. این آدنماها قاتل بالفطره هستن قطعا باز هم دست به قتل خواهند زد و باید از روی زمین محو بشن. اون بهمن ... هم که با دادن پیامک و پخش عکس پدر رو تحریک کرده باید به اشد مجازات محکوم شه.
سر دختر خودت رو ببری اونم وقتی که خوابه!!! هیچ جوری نمی تونم این جنایت فجیع رو از ذهن پاک کنم. پناه بر خدا. کاش امام زمان ظهور می کرد و هرچی ظالم درنده هست رو محو می کرد از روی زمین.
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
0
1
چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
حیوان هم این کاررا نمیکند پدر میتونست جور دیگه ای مجازا
ت کنه کشتن فقط واسه خداست و کسی حتی پدر حق نداره زندگی یک نفرو بگیره امید برای پدر بلایی بدتر از بلا یی که سر دخترش اورد بیاد
Iran, Islamic Republic of
شهرزاد
0
1
پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
واقعا نباید بزاریم خون دخترای بی گناهی مثل رومینا ریخته بهشه باید حکم پدر رومینا رو قصاص کنند
Iran, Islamic Republic of
عاطفه
0
1
جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹
هم خودش اشتباه کرده که با پسره رفیق شده و فرار کرده هم پدرش که کشته تش باباش باید دختره رو ورمیداشت از اونجا میرفتنگ
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
بازار
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

دارندگان سهام عدالت تاکنون چقدر سود کرده‌اند؟

کاهش قیمت خربزه، گیلاس و سیب گلاب در میادین میوه و تره بار

تولید خودرو امسال ۱۳ درصد افزایش یافت

استفاده اجباری از ماسک بسیار موثر است

وزیر جهاد کشاورزی: قیمت مرغ با توزیع ذخایر کاهش می‌یابد

ارز و طلا دوباره جدا شدند!

منطقه آزاد ارس دروازه ورود به بازارهای اوراسیا است

اینفوگرافی/قیمت مصوب انواع نان چقدر است؟

وقوع انفجار در سایت هسته‌ای شهید رضایی‌نژاد تکذیب شد

سوءقصد به جان نخست‌وزیر کانادا

رشد ۲۸ هزار واحدی شاخص بورس

بهبودیافته کرونا تا سه هفته ناقل بیماری است

فیلم/ادعای عجیب شهربانو منصوریان: ورزشکارها کرونا نمیگیرند

بخش ویژه کرونا در بیمارستان هاجر

برگزاری ۲۲ نمایشگاه، جشنواره و مسابقه فرهنگی هنری مجازی در جزیره قشم

روایتی هولناک از شکنجه‌های مرگبار معتادان در کمپ مخوف

فیلم/ سخنگوی دولت ممنوعیت واردات گوشی‌های موبایل را تکذیب کرد

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور

ETF بعدی شامل کدام شرکت‌ها می‌شود؟

کیفیت،‌ قیمت و سرعت ارائه خدمات بیمه ای در منطقه آزاد باید بهتر از سرزمین اصلی باشد

زلزله در کرمانشاه +جزییات

فیلم/ گلایه‌مندی وزیر بهداشت از مردم در کنترل کرونا

دعوت هنرمندان از مردم به کمپین «من ماسک میزنم»+عکس

موج تازه کرونا در استان‌های بسیار مهم و مرزنشین

با تسهیلات مسکن نمایندگی مجلس کجای تهران می‌توان خانه اجاره کرد؟/ از ودیعه ۲۰۰ میلیونی نمایندگان تا حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی کارگران

آخرین قیمت سکه و قیمت دلار امروز سه شنبه ۱۷ تیر ۹۹+جدول

ربیعی: درباره سند همکاری با چین هیچ چیز مخفیانه‌ای وجود ندارد

زنگ خطری که در تلویزیون به صدا درآمده است!

روحانی: هیجان زدگی کاذب نباید بورس را متاثر کند

محدودیت ۳۰۰ یورویی واردات گوشی، تا اطلاع ثانوی حذف شد

کدام بازیگران زمان ساخت سریال درگذشتند؟+عکس

برنامه ویژه ترامپ برای ماندن در قدرت

فیلم/ لحظه ترور هشام الهاشمی تحلیلگر عراقی

پخت ۱۳۰ نوع غذای سنتی مکران در منطقه آزاد چابهار استانداردسازی شد

اطلاعات ۳۳ هزار ساختمان‌ ناایمن تهران منتشر می‌شود

عکس/ حجاب مثال زدنی مژده خنجری، مجری تلویزیون در کنار همسرش

تنور داغ کوره های آجرپزی در تابستان