تاریخ بروز رسانی: ۱۴:۵۰ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه اول بهمن ۹۹

سبزپوشی بورس بعد از یک هفته خونین

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه اول بهمن‌ماه با رشد ۳۳ هزار و ۲۳۰ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۹۴۸ واحد رسید. در این روز شاخص کل افزایش ۲.۸۹ درصدی را پشت سر گذاشت، اما شاخص هم‌وزن تنها ۶۳ صدم درصد رشد کرد

شاخص بورس

اقتصاد۲۴ - شاخص بورس بعد از دو هفته کار خود را با روند صعودی آغاز کرد. صبح امروز در ۳۰ دقیقه ابتدایی بازرا شاهد رشد ۲۲ هزار واحدی شاخص کل و رسیدن آن به رقم یک میلیون و ۱۷۲ هزار واحد هستیم. نماد‌های شاخص‌ساز فولاد، فملی، شستا، فارس، کچاد، وبملت و وپاسار بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل گذاشته و باعث افزایش ۱.۹۳ درصدی آن شده‌اند. از طرف دیگر شاخص هم‌وزن تنها ۴۶ صدم درصد رشد داشته که نشان می‌دهد این بار دور، دور شرکت‌های بزرگ بازار است.
در ساعات ابتدایی معاملات امروز از مجموع ۳۱۵ نماد بورسی معامله شده، ۲۲۸ نماد روند صعودی دارند و ۸۷ نماد در مدار نزولی حرکت می‌کنند. همچنین در بین ۲۲۵ نماد بازار فرابورس، ۹۰ نماد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند و شاهد افزایش قیمت سهام در ۱۳۵ نماد هستیم.

آنطور که نقشه بازار نشان می‌دهد، آغاز دوران صف خرید شرکت‌های بزرگ را شاهد هستیم در گروه خودرو و ساخت قطعات که بیشترین آمار معاملات را به خود اختصاص داده، خودرو، خبمهن، خگستر و خساپا صف خرید دارند و دیگر نماد‌ها هم اغلب سبزرنگ هستند، اما شرکت‌های کوچک شرایطشان چندان مساعد نیست. در گروه محصولات شیمایی به جز شتوکا که صف فروض دارد و کلر که نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می‌شود، دیگر نماد‌ها عموما سبزرنگ است. صندوق‌های ETF سهامی امروز مثل روز گذشته به هجوم متقاضیان روبرو شده و هر کدام بیش از پنج درصد و بعضا بیش از ۱۰ درصد افزایش قیمت پیدا کرده‌اند. فلزات اساسی عموما سبزرنگ هستند و شاهد تشکیل صف خرید برای فملی، فولاد و فخوز هستیم. در این گروه فنفت، زنگان و فمراد همچنان قرمزنگ هستند. حکشتی به صف خرید رسیده و نیمی از گروه حمل و نقل را در کنار حفارس و حتاید سبزرنگ کرده، اما همچنان نیم دیگر به خاطر خحریل و حتوکا قرمز هستند. بانک‌ها و موسسات اعتباری، هولدینگ‌ها، فرآورده‌های نفتی و محصولات چوبی امروز همگی شاهد تشکیل صف خرید هستند و اجازه ورود به سهامداران جدید نمی‌دهند.

یک سوم نماد‌ها صف خرید دارند

در ساعات میانی بازار امروز، ۲۰۳ نماد که ۳۲ درصد بازار را تشکیل می‌دهند، صف خرید دارند. ارزش مجموع صف‌های خرید در بازار امروز به حدود سه هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان می‌رسد. در سوی مقابل، ۱۱۷ نماد معادل ۱۹ درصد بازار سرمایه شاهد تشکیل صف فروش هستند و مجموع ارزش صف آن‌ها حدود دو هزار و ۱۸۰ میلیارد تومان است.

شپنا؛ سنگین‌ترین صف خرید بازار

شرکت پالایش نفت اصفهان که ریزش قابل توجهی را پشت سر گذاشته، امروز در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های خرید قرار دارد. ارزش صف خرید شپنا در نیمه معاملات امروز حدود ۲۳۷ میلیارد تومان است. صندوق پالایش از شگفتی‌های امروز بازار با رشد ۱۰ درصدی، شاهد تشکیل ۲ ف خرید ۱۵۰ میلیارد تومانی است. شستا هم با صف ۱۳۱ میلیارد تومانی در رتبه سوم ایستاده است. دارا یکم، وتجارت، شبندر و شتران در کنار عرضه اولیه‌های سپیدار، رافزا و غگیلا دیگر نماد‌های دارای صف خرید سنگین در بازار امروز هستند.

خموتور؛ سنگین‌ترین صف فروش بازار

در بازار سبزرنگ امروز که اغلب نماد‌ها با صف خرید دل سهامدارانشان را شاد کرده‌اند، خموتور با صف فروش به ارزش ۱۱۵ میلیارد تومان روبرو شده و صدرنشین فهرست سنگین‌ترین صف‌های فروش است. کدما با صف ۹۸ میلیاردی در مقام دوم ایستاده و غگرجی با صف فروش ۵۷ میلیاردی در رتبه سوم قرار دارد. کاذر، وتوس، وآذر و غنوش دیگر نماد‌های دارای صف فروش سنگین در بازار امروز هستند.

شاخص بورس ۳۳ هزار واحد رشد کرد

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه اول بهمن‌ماه با رشد ۳۳ هزار و ۲۳۰ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۹۴۸ واحد رسید. در این روز شاخص کل افزایش ۲.۸۹ درصدی را پشت سر گذاشت، اما شاخص هم‌وزن تنها ۶۳ صدم درصد رشد کرد. موردی که نشان می‌دهد شرکت‌های کوچک در این رشد همراهی کاملی ندارند. عمده رشد شاخص کل بر دوش نماد‌های شاخص‌ساز فارس، فولاد، فملی، شستا، کگل، کچاد و تاپیکو است.

نمای پایانی نقشه بازار امروز کمی آغشته به رنگ قرمز شده و نشان می‌دهد قرار نیست همه نماد‌ها در این روند صعودی همراه شوند و این مورد می‌تواند یک هشدار برای سهامدارانی باشد که در روند صعودی به هر قیمتی می‌خواهند سهام بخرند و به ارزندگی سهام شرکت مورد نظر توجه نمی‌کنند. امروز مثل روز گذشته صندوق‌های ETF سهامی شاهد تقاضای سنگین بودند. اغلب آن‌ها بیش از پنج درصد افزایش قیمت پیدا کردند و رکورددارشان آوا با بازدهی روزانه ۱۹ درصدی بود. پالایش و دارا یکم هم امروز با صف خرید رشد ۱۰ درصدی را در کارنامه‌شان ثبت کردند.

خودرو و ساخت قطعات امروز روند ثابتی نداشت. شرکت‌های بزرگ مثل خودرو، خگستر، خساپا و خبهمن در مدار صعودی حرکت می‌کردند و شرکت‌های کوچکتر مثل خنصیر، ختور، خکار و خفنر نزولی بودند. محصولات شیمیایی امروز عموما به رنگ سبز درآمدند و کلر، شتوکا، شلعاب و شفارس از معدود نماد‌های قرمز در این گروه بودند. فلزات اساسی امروز عموما با رنگ سبز کام سهامدارانشان را شیرین کردند. هرچند در این گروه نماد‌های قرمزرنگی از جمله زنگان، فنفت، فسرب و فمراد به چشم می‌خورند. انبوه‌سازی‌ها، حمل و نقل، هتل و رستورانف زراعت، کاشی و سرامیک، رایانه، ماشین آۀات، محصولات کانی غیرفلزی، ساخت محصولات فلزی و دباغی از گروه‌های قرمزرنگ بازار و سیمانی‌ها، بانک‌ها، فرآورده‌های نفتی، هولدینگ‌ها، محصولات چوبی، عرضه برق و گاز و اطلاعات و ارتباطات از جمله گروه‌های سراسر سبزرنگ بازار امروز بودند.

کاهش دوباره ارزش معاملات به ۱۱ هزار میلیارد

معامله‌گران بورس امروز حدود شش میلیارد سهام و اوراق مالی را در قالب ۷۹۰ هزار معامله به ارزش شش هزار و ۸۶۱ میلیارد تومان دادوستد کردند. همچنان در بازار فرابورس شاهد معاملات ۱۶ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومانی بودیم، اما باید توجه داشت که چهارشنبه‌ها اوج خرید و فروش اوراق مرابحه دولتی است. طوری که از این رقم حدود ۱۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به معاملات اوراق اراد، افاد و اخزا اختصاص دارد. در مجموع می‌توان گفت ارزش معاملات سهام در بازار سرمایه امروز نهایتا حدود ۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به روز گذشته کاهش پیدا کرده و همچنین رقم پایینی برای امیدواری به صعود بازار به حساب می‌آید. امروز نماد‌های دانا، کاما، سیتا، ولپارس، بترانسف غزر و خزامیا پرتراکنش‌ترین نماد‌های بورس و چخزر، زملارد، سپیدار، وسپهر، شاروم، بپیوند و کرمان پرتراکنش‌ترین نماد‌های فرابورس بودند.

منبع: فرارو
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ پرنسس‌هایی که حقوق‌شان زیر پای بزرگترها له می‌شود

اینفوگرافی/ کدام کشورها در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف قرار دارند؟

رشد ۶۱ درصدی سرمایه‌گذاری داخلی در منطقه آزاد اروند/ بیش از ۵۲ میلیون دلار جذب سرمایه خارجی

فیلم/ تاکتیک دفاعی خیره‌کننده بچه‌ پنگوئن‌ها در مقابل مهاجمی بی‌رحم

گاو هوا کردن به سبک مردم قزاقستان+فیلم

فیلم/ بازی خطرناک یک غواص با کوسه

فیلم/ ثروتمندترین زن جوان جهان کیست؟

اینفوگرافی/ همه چیز درباره استفاده هم‌زمان از دو ماسک

اینفوگرافی/ علائم کرونای انگلیسی در کودکان

قتل یک مرد با زن دومش در چاه

آخرین تصمیم شورای عالی بورس درمورد سهام عدالت

فیلم/ سرقت عجیب در بانک ملی قم

سوشا پرسپولیس را تهدید کرد

آغاز پیش ‌فروش مرحله سوم تارا از فردا

اعلام زمان قرعه کشی فروش عیدانه سایپا

حال همسر ملکه انگلیس وخیم است؟

ازدواج ابراهیم تاتلیسس با دختر ۲۵ ساله + عکس

فیلم/ بسته‌بندی ماهی زنده در چین!

دلربایی فرهاد مجیدی از استقلالی ها با ۴ قلب آبی

هر اونس طلا ۱۷۲۴ دلار

فیلم/ گفتگو با زن فریب خورده که جون دل را به امریکا برد! / سهیل سنگرزاده شکارچی زنان است

بازار خودرو با کمترین نوسان امسال را پشت سر می‌گذارد

خبر خوش نوبخت برای بازنشستگان تامین اجتماعی

فیلم/ پشت‌پرده عجیب ورود و پلاک‌گذاری خودروهای قاچاق به کشور

واکنش علی کریمی به پیشنهاد بایرن مونیخ

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از مدیر عامل بانک رفاه کارگران تجلیل کرد

قرعه‌کشی طرح پیش فروش یک ساله ایران‌خودرو فردا برگزار می‌شود

فولاد مبارکه مطالبه ۳۰ ساله مردم را به ۵ سال کاهش داد

قیمت آپارتمان در منطقه امیرآباد تهران

قیمت اجاره آپارتمان در منطقه بلوار کشاورز و میدان فاطمی تهران

قیمت اجاره آپارتمان در منطقه تهرانسر + جدول

فیلم/ صحبت‌های خداداد عزیزی خطاب به علی کریمی درباره انتخابات فدراسیون فوتبال

پایان پرونده تلخ‌ترین قتل‌عام خانوادگی در تهران

اینفوگرافی/ استفاده از رمزارزها در کدام کشورها بیشتر رواج دارد؟

تاثیر تغذیه بر مبتلا نشدن به کرونا

ضرب‌الاجل دو ماهه برای اخذ مالیات از اینفلوئنسر‌ها

فیلم/ فکری: تمام شد، استعفاء دادم