تاریخ بروز رسانی: ۱۵:۴۴ - ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

۱۰ باور اشتباه درباره فشارخون

درصد زیادی از افراد دچار مشکل فشارخون بالا هستند اما تقریباً فقط یک‌چهارم این افراد تحت کنترل‌اند. فشار خون بالا که به آن پُرفشاری خون نیز می‌گویند، زمانی روی می‌دهد که فشار لازم برای پمپاژ خون در تمام بدن، بیش از اندازه بالاست. این اتفاق باعث می‌شود رگ‌های خونی آسیب ببینند، سفت شوند و جریان خون و اکسیژن به سمت قلب کاهش بیابد. در نتیجه منجر به بیماری قلبی شود که در خیلی از کشورها، عامل اصلی مرگ و میر است.

۱۰ باور اشتباه درباره فشارخون

اقتصاد۲۴ -در این مطلب سعی داریم به باورهای درست و نادرست در مورد فشار خون بپردازیم و بگوییم از چه راه‌هایی می‌توان احتمال پُرفشاری خون را پایین آورد.

باور اشتباه ۱: فشار خون بالا یعنی بالاتر از mm Hg ۹۰/۱۴۰.

هر چند در گذشته فشار خون بالای mm Hg ۹۰/۱۴۰، پُرفشاری خون محسوب می‌شد، اما این تعریف طی سال‌های اخیر تغییر کرده است. امروزه اگر فشار خون کسی بیشتر از mm Hg۸۰/۱۳۰ باشد و سابقه بیماری قلبی و عروقی هم داشته باشد، یا اگر ریسک ابتلا به بیماری قلبی را داشته باشد، پزشک مصرف دارو‌های فشار خون را به او توصیه می‌کند. اگر یکی از این عدد‌ها بالا باشد چطور؟
عدد بالایی و پایینی هر دو مهم هستند و اگر هر یک از آن‌ها بالا باشد، به معنی فشار خون بالاست و ریسک حمله قلبی یا سکته مغزی افزایش می‌یابد.

باور اشتباه ۲: علائم پُرفشاری خون بارز هستند

واقعیت این است که فشار خون بالا هیچ علامتی ندارد. اگر فشارخونتان بالا باشد علامتی نخواهید داشت مگر اینکه فشارخونتان به میزان خطرناکی بالا باشد. آسیبی که فشار خون بالا در بلندمدت ایجاد می‌کند، متوجه عروق و رگ‌هاست، چه شما علامتی داشته باشید و چه نه.

باور اشتباه ۳: به این شرط که نمک زیادی به غذا‌ها نزنم، هر چه بخواهم می‌توانم بخورم

این فقط نمک نیست که باید حواستان به آن باشد. حتماً می‌دانید که نمک سبب فشار خون می‌شود. اما نمک سر سفره تنها سدیمی نیست که مصرف می‌کنید. سدیم در مواد غذایی زیر نیز وجود دارد:. انواع نان. گوشت‌های فرآوری شده. چیزبرگر و دیگر ساندویچ‌ها. پیتزا. پاستا. سوپ‌های آماده. پنیر. اسنک‌ها مانند چیپس و چوب شور و ...
اگر مصرف سدیم روزانه خود را به ۲۴۰۰ میلی‌گرم کاهش دهید برنامه غذایی درستی داشته باشید که شامل انواع میوه و سبزی و لبنیات کم‌چرب باشد، بسیار مفید و مؤثر خواهد بود و می‌توانید فشار خون سیستولیک خود را کاهش دهید.

باور اشتباه ۴: نوشیدن قهوه می‌تواند فشار خون را بالا ببرد

واقعیت این است که به طور کلی قهوه فشار خون را بالا نمی‌برد، اما الکل می‌تواند این کار را بکند. کافئین یک محرک است و به همین دلیل ممکن است تصور کنید فشار خونتان را افزایش می‌دهد، اما بیشتر مطالعاتی که تاکنون انجام شده چنین چیزی را نشان نداده است. مصرف منظم قهوه، فشار خون را بالا نمی‌برد، اما می‌تواند برای کسانی که زیاد کافئین مصرف می‌کنند (مثلاً از چیز‌هایی مانند نوشابه و قهوه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا)، فاکتوری برای افزایش فشار خون باشد.
اما الکل چنین اثری دارد؛ مصرف الکل می‌تواند فشار خون را بالا ببرد.

باور اشتباه ۵: فشار خون بالا در مردان شایع‌تر است

واقعیت این است که به سن بستگی دارد. پیش از ۵۰ سالگی، پُرفشاری خون در مردان شایع‌تر از زنان است، اما بعد از یائسگی، احتمال فشار خون در خانم‌ها بالا می‌رود و حتی بیشتر از این احتمال در مردان می‌شود.
خانم‌ها به چند دلیل در معرض فشار خون بالا هستند؛ مصرف قرص‌های ضد بارداری می‌تواند ریسک پُرفشاری خون را افزایش دهد. زنانی که فشار خون بالا دارند، بیشتر در معرض مشکلاتی در دوران بارداری هستند و زنانی که دچار پُرفشاری خون در بارداری می‌شوند، بیشتر مستعد ابتلا به فشار خون بالا در سال‌های بعدی زندگی خود می‌باشند.


بیشتر بخوانید:آیا تاثیر واکسن کووید بر افراد چاق کمتر است؟


باور اشتباه ۶: احتمال فشار خون بالا در همه نژاد‌ها یکی است

در واقع افراد سیاهپوست بیشتر احتمال دارد که دچار پُرفشاری خون شوند. هر چند دلیل این مسئله هنوز مشخص نیست، اما به هر حال احتمال فشار خون بالا در میان سیاهپوستان بیشتر از دیگر نژادهاست. ضمناً فشار خون بالا در این افراد می‌تواند در سنین جوانی ایجاد شود، شدیدتر باشد و احتمالاً به بستری شدن در بیمارستان منجر شود. کارشناسان تصور می‌کنند دلیل آن می‌تواند شایع‌تر بودن چاقی و دیابت در میان آفریقایی آمریکایی‌ها باشد. ضمناً مؤلفه ژنتیکی و اجتماعی اقتصادی نیز بی‌تأثیر نیست.

باور اشتباه ۷: اگر جوان هستم، نیازی نیست نگران بالا بودن فشار خونم باشم

واقعیت این است که فشار خون بالا هر چند معمولاً افراد سنین بالاتر را درگیر می‌کند، اما افراد جوان نیز می‌توانند دچار پُرفشاری خون شوند.

اگر پزشک شما داروی فشار خون را برایتان شروع می‌کند، تنها به این دلیل است که باور دارد عادت‌های سبک زندگی برای پایین آوردن فشار خون شما کافی نیستند، اما قطعاً لازم‌اند

دلیل شایع بودن فشار خون بالا در میان افراد سنین بالاتر این است که عروق ما به طور طبیعی با بالا رفتن سن، سفت و سخت می‌شوند و این اتفاق می‌تواند مقاومت داخل عروق را افزایش دهد و در نتیجه فشار خون را بالا ببرد؛ اما افراد جوان‌تر نیز می‌توانند به فشار خون دچار شوند و این مسئله می‌تواند توجیه کننده‌ی افزایش سکته مغزی در میان افراد جوان‌تر باشد. کودکان و نوجوانان نیز می‌توانند به فشار خون دچار شوند، که احتمالاً دلیل آن نیز افزایش چاقی در این گروه‌های سنی است.

باور اشتباه ۸: اگر سابقه فشار خون در خانواده‌ام وجود دارد، پس برای پیشگیری از آن کاری نمی‌توانم بکنم

واقعیت این است که تغییراتی در سبک زندگی می‌تواند این ریسک را کاهش دهد. فشار خون بالا می‌تواند جنبه ژنتیکی هم داشته باشد. یعنی اگر والدین شما یا بستگان نزدیکتان دچار پُرفشاری خون هستند، پس شما بیشتر در معرض این عارضه هستید؛ اما تغییر عادت‌های سبک زندگی‌تان به شما این اجازه را می‌دهد که با وجود داشتن مؤلفه ژنتیکی فشار خون، از ابتلا به آن پیشگیری نمایید.

علاوه بر در پیش گرفتن یک رژیم غذایی سالم، حفظ وزن سالم و ورزش منظم می‌تواند تأثیر بزرگی بر کاهش فشار خونتان بگذارد. کاهش وزن قابل توجه می‌تواند فشار خون سیستولیک را ۵ تا ۲۰ میلی‌متر جیوه پایین بیاورد.

ورزش کردن، سی دقیقه در روز می‌تواند فشار خون سیستولیک را ۴ تا ۹ میلی‌متر جیوه کاهش دهد.

ضمناً مهم است که استرستان را کم کرده و شب‌ها خوب و کافی بخوابید. در واقع استرس زیاد و کمبود خواب اگر مزمن شوند هر دو می‌توانند به پُرفشاری خون منتهی شوند. کنترل استرس و داشتن خواب کافی می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

باور اشتباه ۹: اگر داروی فشار خون مصرف می‌کنم، پس نیازی نیست ورزش کنم یا مراقب تغذیه‌ام باشم

واقعیت این است که شما همچنان به یک سبک زندگی سالم نیاز دارید.

تلاش برای پیگیری یک سبک زندگی سالم، هیچ جایگزینی ندارد! چون این مهم‌ترین کاری است که می‌توانید برای پایین آوردن ریسک یک حمله قلبی یا سکته مغزی انجام دهید. اگر پزشک شما داروی فشار خون را برایتان شروع می‌کند، تنها به این دلیل است که باور دارد عادت‌های سبک زندگی برای پایین آوردن فشار خون شما کافی نیستند، اما قطعاً لازم‌اند.

باور اشتباه ۱۰: اگر فشار خون من با دارو پایین آمد، پس می‌توانم مصرفشان را متوقف کنم

خیر، شما باید مصرف دارو‌ها را ادامه دهید.

فشار خون بالا یک بیماری برای تمام عمر است و دارو‌ها نمی‌توانند این مشکل را درمان کنند بلکه فقط فشار خون را کنترل می‌کنند. اگر مصرف دارو را قطع کنید، فشار خون شما دوباره بالا خواهد رفت. اگر هرگونه سؤال یا نگرانی درباره دارو‌هایی که برای فشار خونتان مصرف می‌کنید دارید، با پزشک مشورت کنید.در این مطلب سعی داریم به باورهای درست و نادرست در مورد فشار خون بپردازیم و بگوییم از چه راه‌هایی می‌توان احتمال پُرفشاری خون را پایین آورد.

منبع:تبیان

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ مراسم عجیب ترخیص یک سلبریتی از ICU با کیک!

واکنش فرمانده ناجا به کتک زدن یک جانباز توسط مامور پلیس

استقبال رییس‌جمهور از تولید مشترک واکسن اسپوتنیک در ایران

پیام روحانی به سران کشورهای اسلامی

بایدن برای دیدار به پوتین پیشنهاد داد

توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت به روزه‌داران

فیلم/ عذرخواهی نیروی انتظامی از کتک زدن یک جانباز توسط یک مامور

۳ پاسخ ایران به نقش خرابکارانه اسرائیل در حادثه نطنز

اجرای مرحله اول متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

نشانه‌های ثبات بازار خودرو

فیلم/ برنامه حیرت‌انگیز شرکت رولز رویس برای کشتی‌سازی در آینده!

گزارش توئیتری ظریف از دیدار امروز با لاوروف

اثر واکسن کرونا فقط ۶ ماه است

قتل با تبر پسر ۱۷ ساله تبریزی

پاسخ ظریف به دلیل عدم حضورش در انتخابات ریاست جمهوری

گلایه عراقچی از اقدام اخیر اتحادیه اروپا علیه ایران

تعریف و تمجید سرمربی اسبق پاریسن ژرمن از پرسپولیس

فیلم/ حذف صحبت‌های جنجالی گوهر خیراندیش درباره رقص از آپارات

اولین عکس از مهران غفوریان در بیمارستان!

جریمه سنگین برای دو بازیکن استقلال

زمان واریز یارانه ماه رمضان اعلام شد

سود ۲۶۰۰درصدی سهامداران و قول حمایت از بورس /تکذیب ۳هزارمیلیاردی برادرزاده

تشکیل کارگروه شناسایی چالش‌ها و رفع موانع تولید در کیش

فیلم/ فرار بزدلانه یک خرس بزرگ از ۲ توله سگ شجاع

رشد ۱۸ هزار واحدی شاخص کل/ مجوز انتشار ۲۴ هزار میلیارد تومان اوراق برای خرید سهام، بورس را سبزپوش کرد

فیلم/ زد و خورد فروشنده فست فود با مشتری بر سر میزان تخفیف!

فیلم/ نصب دوربین به نخ ماهیگیری برای شکار هوشمندانه!

قیمت ساعت اپل، سامسونگ و شیائومی امروز + جدول

فیلم/ قتل در روز روشن؛ پرتاب مادربزرگ از پنجره!

از سجامی شدن تا مدیریت شرکت‌های ۴۰۰ هزار میلیاردی

قیمت خودرو‌های میتسوبیشی امروز + جدول

راه اندازی نخستین بورس مبتنی بر ارز‌های دیجیتالی در جهان

قاچاق چه تاثیری بر بورس می گذارد؟

فیلم/ ربیعی: بورس جایی نیست که دولت در آن کیسه ای دوخته باشد

بلایی که AFC سر کلاه گل محمدی آورد+ عکس

پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

حیله کثیف سارقان برای سرقت از زوج کهنسال