تاریخ انتشار: ۰۶:۴۹ - ۰۵ دی ۱۳۹۸
اقتصاد۲۴ از مناطق آزاد جهان گزارش می‌دهد؛

مناطق آزاد بلاروس، بهشتی برای سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی

مناطق آزاد بلاروس برای ایجاد بنگاه‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی و ایجاد سیاست‌های تشویقی برای کارآفرینان محلی و یا سرمایه‌گذاران خارجی ایجاد شده است.

مناطق آزاد بلاروس

ساجده رحیمی، اقتصاد۲۴ بلاروس کشوری دور از دریا و تازه استقلال‌یافته از میان کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق است که موجودیت خود را از همسایه خود یعنی روسیه به دست آورده است.اقتصاد کشور بلاروس وابسته به دولت است و نوسانات کمی دارد.

ازلحاظ تاریخی سرزمین بلاروس امروزی در فاصله زمانی قرن‌های ششم و هشتم میلادی سکونتگاه اقوام اسلاو بوده و هنوز هم اقوام اسلاو بر این سرزمین تسلط دارند. سرزمین بلاروس تا اشغال این کشور توسط آلمان‌ها در جنگ اول جهانی تحت حاکمیت روسیه بود و قسمتی از قلمرو روسیه محسوب می‌شد.

در قرن بیستم اولین نشانه‌های استقلال‌خواهی در بلاروس دیده شد و درنتیجه در سال  ۱۹۱۸ جمهوری خلق بلاروس شکل گرفت و این سرزمین موجودیت خود را رسماً اعلام کرد، اما یک سال بعد مجدداً بلاروس تحت سیطره جمهوری سوسیالیستی شوروی سابق رفت و به جمهوری سوسیالیستی بلاروس شوروی مبدل شد. دو سال بعد و در طی جنگ لهستان و شوروی این سرزمین میان دو کشور لهستان و بلاروسیه تازه تقسیم شد و سپس بعد از مدتی به تصرف آلمان‌ها درآمد که این تسخیر تبعات ناخوشایندی برای بلاروس داشت و اثرات مخربی را ایجاد کرد.

پس از تخریب‌ها و نابودی‌ها که به‌خصوص در حملات آلمان نازی شکل‌گرفته بود، در سال ۱۹۴۵ بلاروس آماده بازسازی بعد از جنگ شد و توانست فعالیت‌های بازسازی و عمرانی خوبی را تجربه کند.

بلاروس تا قبل از فروپاشی شوروی بنیان صنعتی قوی و توسعه‌یافته‌ای داشته است و بعد از استقلال باوجود رکود و تنزل شدید در اقتصاد، تلاش کرد تا اقتصاد مبتنی بر برنامه‌ریزی خود را به اقتصاد مبتنی بر بازار تغییر دهد به همین دلیل واحدهای خصوصی زیادی تأسیس شدند.

اقتصاد بلاروس تحت‌فشار اوضاع سیاسی داخل این جمهوری است و یکی دیگر از عواملی که به اقتصاد این کشور ضربه وارد کرد حادثه نیروگاه اتمی چرنوبیل بود.

با این حال صنایع سنگین، شیمیایی، کود سازی، پالایش نفت و الیاف مصنوعی به‌صورت بخشی از اقتصاد دولتی شوروی ایجادشده است. بخش کشاورزی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است؛ کشاورزان در بلاروس بیشتر به تولید خوراک برای گاوها و طیور می‌پردازند.

مناطق آزاد اقتصادی بلاروس

مناطق آزاد بلاروس برای ایجاد بنگاه‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی و ایجاد سیاست‌های تشویقی برای کارآفرینان محلی و یا سرمایه‌گذاران خارجی ایجادشده است.

کشور بلاروس دارای ۶ منطقه آزاد و ویژه اقتصادی بانام‌های مینسک ، گومل ، ویتبسک ، گرنداستون، برست و موگیلف است. منطقه آزاد برست به‌عنوان اولین FEZ در سال ۱۹۹۶ در مرز بلاروس و لهستان ایجاد شد که برای ۶۱ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است. برست مکانی مناسب برای تجارت و ترانزیت بود که امروز به مرکز اصلی انتقال در بلاروس تبدیل‌شده است. منطقه آزاد برست با مساحت ۷۱ کیلومترمربع شامل سه سایت بزرگ است. بزرگ‌ترین سایت آن‌ یک اتوبان با ترافیک سنگین حمل‌ونقل از اروپا به روسیه دارد که بزرگ‌ترین نقطه عبور در مرز اتحادیه اروپا و کشورهای مستقل مشترک‌المنافع است و به‌صورت انحصاری در حمل‌ونقل بار فعالیت می‌کند. این منطقه دارای یک فرودگاه بین‌المللی است که حتی به هواپیماهای سنگین هم خدمات‌رسانی می‌کند.

پارک صنعتی سنگ بزرگ یا گراند استون چین و بلاروس یکی دیگر از مناطق ویژه اقتصادی بلاروس است که بر اساس توافقی بین جمهوری خلق چین و جمهوری بلاروس شکل‌ گرفته است. این پارک صنعتی برای فعالیت‌های صنعتی و تجاری پیشرفته ازجمله تحقیقات و توسعه، ساخت و مونتاژ، انبارداری و امکانات لجستیکی تعیین‌شده است.این منطقه با مزیت‌های مالیاتی و گمرکی رایگان که در اختیار کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا قرار می‌دهد، فرصت بازار آزاد را برای ۱۸۳ میلیون مشتری فراهم می‌کند.

ساخت چنین پروژه‌هایی مانند پارک سنگ بزرگ چین به‌عنوان پارک‌های تدارکاتی توسط گروه بازرگانان چین به‌عنوان بزرگ‌ترین صاحبان بنادر و کشتی‌های جهان، همچنان در حال اجراست.

این پارک در سال ۲۰۱۱ آغاز به کارکرد و بر اساس تولیدات پیشرفته و نوآورانه در زمینه های مهندسی مکانیک، الکترونیک و ارتباطات، بیوتکنولوژی، داروسازی،لجستیک، تجارت الکترونیکی و… استوار است. فعالیت‌های سازگار با محیط‌زیست و نوآوری در پارک صنعتی گراند استون مورد استقبال واقع می‌شوند.

منطقه آزاد اقتصادی موگیلف (Mogilev) دیگر منطقه ویژه اقتصادی بلاروس است که در سال ۲۰۰۲ تأسیس شد و نزدیک به یک‌سوم از کل سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی انجام‌شده در سال ۲۰۱۶ را در میان مناطق آزاد بلاروس به خود اختصاص داده است. توسعه این منطقه آزاد اقتصادی متمرکز بر صنایع خاص، شیمیایی و پتروشیمی، صنعت مصالح ساختمانی و سازه‌ها، مهندسی مکانیک و فلزکاری و… است. برخی کشورها ازجمله روسیه، آلمان، لیتوانی، ترکیه، لهستان و اتریش در اولویت برای سرمایه‌گذاری هستند و اکنون ۳۹ شرکت اقامتی در آن فعالیت دارند.

بلاروس عزم جدی برای بهبود وضعیت سازمانی مناطق آزاد و ویژه خود دارد و سعی کرده با ایجاد مزایای بیشتر به تشویق سرمایه‌گذاران بپردازد. برخی از مزایای سرمایه‌گذاری در این مناطق، شامل تخیفیف ۵۰ درصدی در سود مالیاتی در این مناطق به مدت پنج سال است. همچنین مالیات بر خرید وسایل نقلیه وجود ندارد و هیچ‌گونه گمرکی به مواد اولیه و تجهیزات وارد شده به کشور تعلق نمی‌گیرد.

از سال ۲۰۰۶ بلاروس توانست در میان ۱۹۰ کشور عضو بانک جهانی از رتبه‌ ۱۲۰ به ۵۷ صعود کند. این پیشرفت مرهون اقدامات انجام‌شده در جهت توسعه‌ سیستم مالیاتی و تسهیل فرایند ثبت شرکت و املاک است. در سال ۲۰۱۸ اقتصاد بلاروس رتبه‌ خود در جهان را به ۳۸ رساند.

بلاروس مدت‌هاست در زمره شرکای تجاری ایران است و در دستیابی به توافق تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا نقش بسزایی داشته است. در اواخر نوامبر سال ۲۰۱۸ رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین ایجاد منطقه آزاد تجاری میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را مورد تاکید قرار داد و  EAEU از روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان و قیرقیزستان تشکیل و با هدف تشویق ادغام اقتصادی منطقه ای از طریق حرکت آزاد کالاها، خدمات و افراد درون اتحادیه ایجاد شده است.

اقتصاد۲۴ پیشتر نقش مناطق آزاد در اقتصاد آلمان، چین، ترکیه و امارات، هند، سنگاپور، اسپانیا، کره جنوبی ، کاستاریکا ، یونان ، ایتالیا ، عمان ، نیجریه، موریس ، مالزی و کانادا ، بنگلادش و مناطق ویژه اقتصادی روسیه و ازبکستان همچنین شهر اینترنتی دبی را نیز بررسی کرده بود که گزارش آن را می‌توانید مطالعه کنید.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت سکه و طلا امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

قیمت سکه و طلا امروز سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

فیلم/ لحظه انتقال پیکر رئیس جمهور و تیم همراه توسط امدادگران هلال احمر

قیمت پسته، تخمه، آجیل و خشکبار + جدول

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

واکنش رسول خادم به شهادت ابراهیم رئیسی+ عکس

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

چه زمانی باید تسمه تایم خودرو را عوض کرد؟

قیمت سکه پارسیان امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

قیمت تبلت اپل امروز + جدول

قیمت انواع زعفران + جدول

فیلمی که تلویزیون ترکیه از صحنه سقوط بالگرد رئیس جمهور منتشر کرد

گمانه‌زنی درباره تعطیلی عروسی‌ها در ایام عزای عمومی؛ بی‌خبری ادامه دارد/ رئیس اتحادیه تالار‌های پذیرایی: فعلا بی‌سروصدا جشن بگیرید

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

شهید حسین امیرعبداللهیان که بود؟ + زندگینامه

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

آرتروز انگشت شست پا چیست؟

عکس شوکه‌کننده‌ای که امروز از تهران ثبت شد

عکس/آماده‌سازی محل دفن رئیس جمهور فقید در حرم مطهر امام رضا«ع»

فردا راس ساعت ۹ صبح نماز بر پیکر رئیس‌جمهور و همراهانش اقامه خواهد شد

عکس قدیمی از رئیسی

عکس‌/تصادف شدید هافبک سابق استقلال در راه تهران

روز پنجشنبه؛ پیکر امیرعبداللهیان در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) به خاک سپرده می‌شود

برنامه جدید امتحانات پایه ششم و نهم

فیلم/حرف‌های مادر آیت الله رئیسی پس از شهادت

رئیس دفتر رئیس جمهور: بعد از سانحه سقوط بالگرد من ۳ یا ۴ بار با آقای آل هاشم صحبت کردم

صدراعظم آلمان شهادت سید ابراهیم رئیسی را تسلیت گفت

نامه مهم اژه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس

برقراری قطار‌های فوق العاده تهران-مشهد

عکس/دیوارنگاره میدان جهاد به یاد شهدای خدمت تغییر کرد

فیلم/روایت تاثربرانگیز ۳ نفر اولی که به بالگرد رئیسی رسیدند

فهرست شعب کشیک بانک سینا در روز چهارشنبه دوم خردادماه ۱۴۰۳ اعلام شد

علاقه رئیس‌جمهور شهید به این شخصیت طنز

تمدید فعالیت مترو تهران امشب تا ساعت ۲۴

عکس/ جمیله علم‌الهدی هنگام بدرقه رئیسی

فیلم / گریه و بی‌تابی شدید وزرای دولت

عکس/۱۳۶۰؛ مراسم تشییع دومین رئیس جمهور

عکس/ احمدی نژاد در افتتاحیه مجلس خبرگان

گاف تاریخی بایدن در سخنرانی جدیدش

واکنش مهدی ترابی به شهادت آیت الله رئیسی

مرگ بیش از ۲ هزار ایرانی در سانحه هوایی تا دی ماه ۱۳۹۸

چشم‌انداز اقتصاد ایران بعد از ابراهیم رئیسی

کدام سبزیجات برای لاغری خوب است؟

عکس/ توییت جنجالی آمنه‌سادات ذبیح‌پور علیه محمود احمدی نژاد

راهکار جالب و جدید برای درمان افسردگی

ماجرای دیه شهدای سانحه بالگرد رئیسی چه می‌شود؟

اقامه نماز رهبر انقلاب بر پیکر رئیس‌جمهور و همراهانش

عکس/ مجلس یازدهم به پایان رسید

ستاره پرسپولیس پدر شد+ عکس

اعلام برنامه جدید امتحانات نهایی دانش‌آموزان+ عکس

فیلم/ ورود پیکر ابراهیم رئیسی به قم

زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری مشخص شد

محمدرضا گلزار از جان ورزش چه می خواهد؟

فیلم/ نشست شانگهای هم با یک دقیقه سکوت

فیلم/ پیکر ابراهیم رئیسی توسط ارتش تشییع شد

فیلم/ بازگشت رئیس‌جمهور از آخرین سفر استانی

فیلم/ استقبال اعضای دولت از پیکر ابراهیم رئیسی در فرودگاه

عکس/ جدول زمان‌بندی انتخابات ریاست‌جمهوری

نگاهی به سوابق علی باقری، سرپرست جدید وزارت خارجه؛ سکان سیاست خارجی در اختیار چه کسی است؟

نیم‌سکه پرچمدار بیشترین کاهش قیمت در بازار طلا

وداع امشب تهرانی‌ها با ابراهیم رئیسی و همراهانش

فیلم/ انتقال پیکر ابراهیم رئیسی و همراهانش به تهران

فیلم/ بدرقه پیکر رئیس جمهور در فرودگاه تبریز

سفر پوتین به ایران تکذیب شد

مالیات نقل و انتقال ملک با کیست؟

عکس/ نیمه افراشته شدن پرچم سازمان ملل