تاریخ بروز رسانی: ۱۶:۱۴ - ۰۵ آبان ۱۳۹۹

خطر تشدید شیوع ویروس کرونا در زمستان

آلودگی هوا و تاثیر آن بر افزایش ابتلا به ویروس کرونا و مرگ و میر ناشی از آن، مساله‌ای است که مورد توجه قرار گرفته است، به‌ویژه آنکه با سردتر شدن هوا نیز در شهر‌های صنعتی کشور میزان آلودگی هوا افزایش می‌یابد.

شیوع ویروس کرونا در زمستان

اقتصاد۲۴ - تهران از ابتدای سال تا کنون تنها ۱۵ روز هوای پاک را تجربه کرده است. در این بین ۴۵ روز هوا برای گروه‌های حساس ناسالم و ۲ روز هم برای تمامی گروه‌ها آلوده عنوان شده است. از سوی دیگر شیوع ویروس کرونا در کشور و همزمانی آن با آلودگی هوا به‌ویژه در روز‌های سرد سال باعث شد که تاثیر آلودگی هوا بر روند انتقال و ابتلا به کرونا مورد بررسی قرار بگیرد.

چندی پیش محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران از لزوم تعطیل شدن کامل تهران به مدت ۲ هفته سخن گفت. او گفته بود اگر اینکار را نکنیم به نظر می‌رسد نتوانیم از پس موج سوم بربیایم.

هاشمی با بیان اینکه در فصل پاییز قرار داریم و تردد خودرو‌ها باعث آلودگی هوا می‌شود که تاثیر جدی بر ایمنی و سلامت گروه‌های مختلف دارد، عنوان کرده بود که ما در آبان ماه در پی شیوع آلودگی هوا طرح ترافیک را تشدید و آن را از درب خانه اجرا می‌کردیم و حالا هم باید این کار را مجددا انجام داد و اگر تعطیل شود حمل ونقل عمومی خلوت می‌شود.

از سوی دیگر عباس شاهسونی رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفته بود بر اساس مطالعه‌ای که درباره تاثیر آلودگی هوا بر افزایش مرگ و میر کرونا در ایران انجام دادیم، دریافتیم که ذرات معلق هوا تا ۶ درصد، ازون تا ۷ درصد و دی اکسید نیتروژن تا ۱۵ درصد باعث افزایش مرگ و میر کرونا می‌شود.

او با بیان اینکه درخواست وزارت بهداشت اجرای قانون هوای پاک است، از سازمان محیط زیست خواسته بود که بر منابع متحرک و ثابت آلاینده هوا نظارت کند.

این سخنان که به نوعی بر تاثیر آلودگی هوا بر افزایش موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا تاکید داشت باعث ایجاد نگرانی بیشتر در جامعه و به‌ویژه در گروه‌های در معرض خطر شد. به‌ویژه آنکه با وجود آلودگی هوا و تشدید موارد ابتلا به کرونا همچنان مشاغل و اصناف به کار خود ادامه داده و تاکید شورای شهر بر تعطیلی دو هفته‌ای و کامل تهران نیز تا کنون به نتیجه‌ای نرسیده است.

خطر همزمانی وجود آلاینده هوا و ویروس کرونا در ریه

مصطفی قانعی دبیر کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا می‌گوید: درباره ارتباط آلودگی هوا و ابتلا به ویروس کرونا تنها یک ارتباط مستقیم وجود دارد مبنی بر اینکه اجزای آلاینده‌های هوا بر سیستم ایمنی ریه تاثیرگذار بوده و آن را تضعیف می‌کند. در مطالعات قبلی اثبات شده بود که تماس طولانی با این آلاینده‌ها ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد، به این دلیل که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: وقتی جزیی از این آلاینده‌ها وارد ریه می‌شوند، سیستم ایمنی این بخش از بدن باید مشغول دفع آلاینده از ریه و مقابله با آن شود. به همین دلیل هم اگر فردی همزمان با وجود آلاینده در ریه، ویروس کرونا را هم در این بخش از بدن داشته باشد، احتمال اینکه سیستم دفاعی بدن وی نتواند از عهده مقابله با کرونا برآید وجود دارد.


بیشتر بخوانید: در روز‌های آلودگی هوا؛ چه بخوریم و چه نخوریم؟


دبیرکل کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا می‌افزاید: برخی از افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند زمانیکه در معرض آلاینده‌ها قرار می‌گیرند، بیماری زمینه‌ای آن‌ها تشدید شده و مشکلاتی ایجاد می‌کند، از جمله آنکه در شرایط گسترش شیوع ویروس کرونا، آزمایش‌هایی داده تا مشخص شود که مبتلا به کرونا نیست یا هست، همچنین این افراد باید نسبت به درمان بیماری اقدام کنند مانند بیماران مبتلا به آسم و بیماری قلبی که در معرض آلاینده‌ها بیماری‌شان تشدید شده و انجام اقدامات درمانی و تشخیصی برای آن‌ها کمی سخت می‌شود.

پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای تهران برای مهار کرونا و آلودگی هوا

وی عنوان می‌کند: در سال‌های گذشته اثبات شد که وقتی میزان آلاینده‌ها افزایش یافته و به حد خاصی می‌رسند پذیرش در اورژانس‌های بیمارستانی افزایش می‌یابد. امسال اگر این اتفاق رخ داده و وجود آلاینده‌ها در هوا به حد اضطرار برسد افرادی که به خاطر آلودگی هوا بیماری زمینه‌ای ناشی آن‌ها تشدید شده است ناچارند به بیمارستان مراجعه می‌کنند که در شرایط کرونایی این احتمال وجود دارد که به این ویروس هم مبتلا شوند.

قانعی با بیان اینکه سهم عمده اشتغال تخت‌های بیمارستانی و پذیرش اورژانس‌ها به بیماران کرونایی تخصیص یافته است، خاطرنشان می‌کند: در این شرایط پذیرش بیمارانی که به دلیل تاثیر آلودگی هوا بر سلامتی به بیمارستان مراجعه می‌کنند برای کادر درمان مشکل‌ساز می‌شود؛ لذا هر تدبیری که اندیشیده شود تا مشکل بیماران ناشی از آلودگی هوا به بیماران فعلی اضافه نشود، امر بسیار مهم و پسندیده‌ای است.

دبیرکل کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا اظهار می‌کند: ریسک ابتلای به کرونا در بیماران مبتلا به آسم بیش از مردم عادی نیست، اما اگر این افراد در معرض آلودگی قرار بگیرند ممکن است با تشدید آسم مواجه شده و ناچار باشد به مرکز درمانی مراجعه کرده و در آن مرکز احتمال ابتلای وی به آسم بیشتر شود. بیماران سیگاری نیز در زمان افزایش آلاینده‌ها در هوا، آسیب بیشتری می‌بینند.

وی توضیح می‌دهد: برای ابتلا به کرونا حتما باید فرد مبتلا در ارتباط با سایرین قرار گرفته و در نزدیکی آن‌ها سرفه و عطسه کند تا سایرین مبتلا شوند. اما در خصوص آلاینده‌ها وقتی فرد از خانه خارج می‌شود دیگر در معرض آلودگی قرار گرفته و کاری نمی‌تواند بکند، اما همین ماسک‌ها که امروز برای پیشگیری از ابتلا به کرونا استفاده می‌شوند، می‌توانند ذرات بالای ۱۰ میکرون را پالایش کند که این موضوع احتمال آسیب ناشی از آلودگی هوا را نیز کاهش داده است.

مسعود مردانی متخصص بیماری‌ها عفونی و عضو ستاد ملی مقابله با کرونا نیز درباره تاثیر آلودگی هوا بر افزایش احتمال ابتلا برای کرونا توضیح می‌دهد: هیچ شواهد متقنی که به ما بگوید افزایش آلودگی هوا باعث ابتلا به کرونا می‌شود وجود ندارد. اما درباره عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی مانند برونشیت، سینه‌پهلو و ذات‌الریه به صورت مشخصا آلودگی هوا باعث افزایش عفونت‌های دستگاه تنفسی می‌شود، لذا از مردم خواهش می‌کنیم که کمک کنند تا ویروس کرونا بیش از این اشاعه نیافته و بتوانیم این بیماری را کنترل کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت در خانه ماندن مردم برای پیشگیری از دچار شدن به مشکلات ناشی از آلودگی هوا، اظهار می‌کند: مردم با اینکار باعث عدم انتقال ویروس به دیگران هم می‌شوند. نکته دیگر آن است که مردم باید از انجام مسافرت‌های غیر ضروری واقعا خودداری کنند چرا که این کار باعث افزایش موارد ابتلا می‌شود.

 

منبع: رویداد ۲۴

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ حمله یک فرد اسب سوار با شمشیر به مردم اصفهان

آمار مشارکت مردم در دوره‌های مختلف انتخابات/ اینفوگرافی

رئیس ستاد انتخابات کشور: همه اقدامات لازم برای جشن سیاسی کشور آماده است

لیست مورد تایید علمای تهران، جامعه روحانیت و شورای وحدت

خبر مهم بانک مرکزی در مورد خرید واکسن

کم شدن شانس میزبانی استقلال از الهلال

منطقه آزاد انزلی سازمان معین منطقه آزاد اینچه برون شد/ تشکیل هاب لجستیک شمال کشور با هم افرایی ظرفیت های مناطق آزاد انزلی و اینچه برون

توصیه انتخاباتی کدخدایی به مردم

افتتاح ۵۰ پروژه با ارزش ۸۰ هزار میلیارد ریال در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی / ۲۱۷ هزار میلیارد تومان پروژه در مناطق آزاد در دست احداث است

فیلم/ توصیه های بهداشتی برای شرکت در انتخابات

سامانه مردم ناظر در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری راه‌اندازی شد

مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن تمدید شد

در کدام مناطق تهران می‌توان تا ۳ میلیون تومان آپارتمان اجاره کرد؟

علی مطهری: آراء خاکستری به صحنه بیایند انتخابات دو مرحله‌ای می شود

انجام موفقیت‌آمیز جراحی نادر جمجمه در بیمارستان کیش

اجرای طرح‌های نوآورانه در جزیره کیش با پشتوانه علمی

برگزاری دومین عکسواره محرم کیش

فیلم/ توصیه شهید سلیمانی به حضور میلیونی مردم در انتخابات

انصراف سعید جلیلی و زاکانی ۲۱ میلیارد تومان برای نظام آب خورد!

دعوت مراجع عظام تقلید از مردم برای شرکت در انتخابات ۱۴۰۰

دلار از مرز حساس عبور کرد

دانش‌آموزان ایرانی واکسن انستیتو پاستور می‌زنند

فرق بین آراء سفید و باطله/ احکام انتخاباتی که رهبر معظم انقلاب صادر کردند

نوشتن کد انتخاباتی نامزد‌های ریاست‌جمهوری الزامی است؟

آمادگی بانک مرکزی برای پرداخت وجه خرید واکسن

دروازه‌بان پرسپولیس به تهران برمی‌گردد؟

رشد ۶۵ درصدی خرید تضمینی گندم در سال جاری

تیم جدید بوفون مشخص شد +عکس

پوشاک در ایران ۳۰ درصد گران‌تر از همسایگان/ قیمت پوشاک دو برابر شد

فیلم/ پاندمی کرونا کی تمام می‌شود؟

نفت اوپک یک دلار گران شد

با این خوراکی های ساده خونتان را رقیق کنید

آمادگی صنعت برق برای روز انتخابات

تعداد و ارزش چک‌های برگشتی زیاد شد

جزئیات قطعی برق امروز در پایتخت از ساعت ۱۴ تا ۲۲

باتری برای قلب اریکسن

فیلم/ روحانی: مردم! امشب را شب قدر انتخابات بدانید و فردا پای صندوق رای بروید