تاریخ انتشار: ۱۶:۴۰ - ۰۵ آبان ۱۳۹۹

خطر تشدید شیوع ویروس کرونا در زمستان

آلودگی هوا و تاثیر آن بر افزایش ابتلا به ویروس کرونا و مرگ و میر ناشی از آن، مساله‌ای است که مورد توجه قرار گرفته است، به‌ویژه آنکه با سردتر شدن هوا نیز در شهر‌های صنعتی کشور میزان آلودگی هوا افزایش می‌یابد.

شیوع ویروس کرونا در زمستان

اقتصاد۲۴ - تهران از ابتدای سال تا کنون تنها ۱۵ روز هوای پاک را تجربه کرده است. در این بین ۴۵ روز هوا برای گروه‌های حساس ناسالم و ۲ روز هم برای تمامی گروه‌ها آلوده عنوان شده است. از سوی دیگر شیوع ویروس کرونا در کشور و همزمانی آن با آلودگی هوا به‌ویژه در روز‌های سرد سال باعث شد که تاثیر آلودگی هوا بر روند انتقال و ابتلا به کرونا مورد بررسی قرار بگیرد.

چندی پیش محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران از لزوم تعطیل شدن کامل تهران به مدت ۲ هفته سخن گفت. او گفته بود اگر اینکار را نکنیم به نظر می‌رسد نتوانیم از پس موج سوم بربیایم.

هاشمی با بیان اینکه در فصل پاییز قرار داریم و تردد خودرو‌ها باعث آلودگی هوا می‌شود که تاثیر جدی بر ایمنی و سلامت گروه‌های مختلف دارد، عنوان کرده بود که ما در آبان ماه در پی شیوع آلودگی هوا طرح ترافیک را تشدید و آن را از درب خانه اجرا می‌کردیم و حالا هم باید این کار را مجددا انجام داد و اگر تعطیل شود حمل ونقل عمومی خلوت می‌شود.

از سوی دیگر عباس شاهسونی رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفته بود بر اساس مطالعه‌ای که درباره تاثیر آلودگی هوا بر افزایش مرگ و میر کرونا در ایران انجام دادیم، دریافتیم که ذرات معلق هوا تا ۶ درصد، ازون تا ۷ درصد و دی اکسید نیتروژن تا ۱۵ درصد باعث افزایش مرگ و میر کرونا می‌شود.

او با بیان اینکه درخواست وزارت بهداشت اجرای قانون هوای پاک است، از سازمان محیط زیست خواسته بود که بر منابع متحرک و ثابت آلاینده هوا نظارت کند.

این سخنان که به نوعی بر تاثیر آلودگی هوا بر افزایش موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا تاکید داشت باعث ایجاد نگرانی بیشتر در جامعه و به‌ویژه در گروه‌های در معرض خطر شد. به‌ویژه آنکه با وجود آلودگی هوا و تشدید موارد ابتلا به کرونا همچنان مشاغل و اصناف به کار خود ادامه داده و تاکید شورای شهر بر تعطیلی دو هفته‌ای و کامل تهران نیز تا کنون به نتیجه‌ای نرسیده است.

خطر همزمانی وجود آلاینده هوا و ویروس کرونا در ریه

مصطفی قانعی دبیر کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا می‌گوید: درباره ارتباط آلودگی هوا و ابتلا به ویروس کرونا تنها یک ارتباط مستقیم وجود دارد مبنی بر اینکه اجزای آلاینده‌های هوا بر سیستم ایمنی ریه تاثیرگذار بوده و آن را تضعیف می‌کند. در مطالعات قبلی اثبات شده بود که تماس طولانی با این آلاینده‌ها ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد، به این دلیل که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: وقتی جزیی از این آلاینده‌ها وارد ریه می‌شوند، سیستم ایمنی این بخش از بدن باید مشغول دفع آلاینده از ریه و مقابله با آن شود. به همین دلیل هم اگر فردی همزمان با وجود آلاینده در ریه، ویروس کرونا را هم در این بخش از بدن داشته باشد، احتمال اینکه سیستم دفاعی بدن وی نتواند از عهده مقابله با کرونا برآید وجود دارد.


بیشتر بخوانید: در روز‌های آلودگی هوا؛ چه بخوریم و چه نخوریم؟


دبیرکل کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا می‌افزاید: برخی از افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند زمانیکه در معرض آلاینده‌ها قرار می‌گیرند، بیماری زمینه‌ای آن‌ها تشدید شده و مشکلاتی ایجاد می‌کند، از جمله آنکه در شرایط گسترش شیوع ویروس کرونا، آزمایش‌هایی داده تا مشخص شود که مبتلا به کرونا نیست یا هست، همچنین این افراد باید نسبت به درمان بیماری اقدام کنند مانند بیماران مبتلا به آسم و بیماری قلبی که در معرض آلاینده‌ها بیماری‌شان تشدید شده و انجام اقدامات درمانی و تشخیصی برای آن‌ها کمی سخت می‌شود.

پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای تهران برای مهار کرونا و آلودگی هوا

وی عنوان می‌کند: در سال‌های گذشته اثبات شد که وقتی میزان آلاینده‌ها افزایش یافته و به حد خاصی می‌رسند پذیرش در اورژانس‌های بیمارستانی افزایش می‌یابد. امسال اگر این اتفاق رخ داده و وجود آلاینده‌ها در هوا به حد اضطرار برسد افرادی که به خاطر آلودگی هوا بیماری زمینه‌ای ناشی آن‌ها تشدید شده است ناچارند به بیمارستان مراجعه می‌کنند که در شرایط کرونایی این احتمال وجود دارد که به این ویروس هم مبتلا شوند.

قانعی با بیان اینکه سهم عمده اشتغال تخت‌های بیمارستانی و پذیرش اورژانس‌ها به بیماران کرونایی تخصیص یافته است، خاطرنشان می‌کند: در این شرایط پذیرش بیمارانی که به دلیل تاثیر آلودگی هوا بر سلامتی به بیمارستان مراجعه می‌کنند برای کادر درمان مشکل‌ساز می‌شود؛ لذا هر تدبیری که اندیشیده شود تا مشکل بیماران ناشی از آلودگی هوا به بیماران فعلی اضافه نشود، امر بسیار مهم و پسندیده‌ای است.

دبیرکل کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا اظهار می‌کند: ریسک ابتلای به کرونا در بیماران مبتلا به آسم بیش از مردم عادی نیست، اما اگر این افراد در معرض آلودگی قرار بگیرند ممکن است با تشدید آسم مواجه شده و ناچار باشد به مرکز درمانی مراجعه کرده و در آن مرکز احتمال ابتلای وی به آسم بیشتر شود. بیماران سیگاری نیز در زمان افزایش آلاینده‌ها در هوا، آسیب بیشتری می‌بینند.

وی توضیح می‌دهد: برای ابتلا به کرونا حتما باید فرد مبتلا در ارتباط با سایرین قرار گرفته و در نزدیکی آن‌ها سرفه و عطسه کند تا سایرین مبتلا شوند. اما در خصوص آلاینده‌ها وقتی فرد از خانه خارج می‌شود دیگر در معرض آلودگی قرار گرفته و کاری نمی‌تواند بکند، اما همین ماسک‌ها که امروز برای پیشگیری از ابتلا به کرونا استفاده می‌شوند، می‌توانند ذرات بالای ۱۰ میکرون را پالایش کند که این موضوع احتمال آسیب ناشی از آلودگی هوا را نیز کاهش داده است.

مسعود مردانی متخصص بیماری‌ها عفونی و عضو ستاد ملی مقابله با کرونا نیز درباره تاثیر آلودگی هوا بر افزایش احتمال ابتلا برای کرونا توضیح می‌دهد: هیچ شواهد متقنی که به ما بگوید افزایش آلودگی هوا باعث ابتلا به کرونا می‌شود وجود ندارد. اما درباره عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی مانند برونشیت، سینه‌پهلو و ذات‌الریه به صورت مشخصا آلودگی هوا باعث افزایش عفونت‌های دستگاه تنفسی می‌شود، لذا از مردم خواهش می‌کنیم که کمک کنند تا ویروس کرونا بیش از این اشاعه نیافته و بتوانیم این بیماری را کنترل کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت در خانه ماندن مردم برای پیشگیری از دچار شدن به مشکلات ناشی از آلودگی هوا، اظهار می‌کند: مردم با اینکار باعث عدم انتقال ویروس به دیگران هم می‌شوند. نکته دیگر آن است که مردم باید از انجام مسافرت‌های غیر ضروری واقعا خودداری کنند چرا که این کار باعث افزایش موارد ابتلا می‌شود.

 

منبع: رویداد ۲۴

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

مارادونا چگونه ثروت اش را به باد داد؟!

هر روز قهوه بنوشید

آغاز شناسایی عناصر و عاملان ترور محسن فخری زاده

جزئیات ترور شهید فخری‌زاده در آبسرد دماوند

نیویورک‌تایمز به نقل از مقامات اطلاعاتی: اسرائیل پشت ترور فخری‌زاده بود

تصویری جدید از نیسان بمب‌گذاری شده برای حمله به خودروی شهید فخری‌زاده

کنایه سنگین مهدی قایدی به پرسپولیسی‌ها + عکس

شرط ترامپ برای ورود بایدن به کاخ سفید

ریشه ترور دکتر فخری زاده از نگاه عباس عبدی

ترور فخری‌ زاده ممانعت از دیپلماسی بود

کیومرث نیازآذری توسط حفاظت اطلاعات قوه‌قضائیه دستگیر شد

چه کسی سرمایه‌ها را از بورس فراری داد؟

واکنش ترامپ به ترور شهید محسن فخری زاده

پنتاگون درباره ترور دانشمند هسته‌ای ایران اظهارنظر نکرد

واکنش اسرائیلی‌ها به ترور شهید فخری‌زاده

بیوگرافی محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای که ترور شد

خودداری دفتر نخست وزیر اسرائیل از اظهار نظر درباره ترور دانشمند هسته‌ای ایران

پیام تسلیت ظریف در پی ترور محسن فخری زاده

تحلیل تکنیکال شستا؛ پُرحاشیه‌ترین سهم این روز‌های بورس!

وزارت دفاع: محسن فخری زاده، دانشمند هسته‌ای به درجه رفیع شهادت نائل گشت

تصاویری جدید از محل ترور محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای

فیلم/اولین تصاویر از محل ترور محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای ایران

بازار ۲۰ میلیارد دلاری برق عراق برای ایران

علت ترور محسن فخری زاده دانشمند هسته ای +عکس و فیلم

زهرا نعمتی کرونا گرفت

ترور محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای +عکس و فیلم

فیلم/ سکانسی به‌یادماندنی از پرویز پورحسینی در فیلم باشو غریبه کوچک

حرکت بازار سرمایه با قدرت پول‌های جدید محتمل است/ صبوری و سهامداری؛ تکلیف سرمایه‌گذاران بورسی در مقطع کنونی

افراد با این گروه‌های خونی کمتر به کرونا مبتلا می‌شوند

فیلم / نجات جان نگهبان شیفت شب توسط یک کارتن خواب

اخراج به خاطر گرفتن عکس با مارادونا

سکه به کانال ۱۰ میلیون تومان برگشت

تیم بایدن آمریکای جدید را خواهد ساخت؟

آخرین آرزوی پرویز پورحسینی که برآورده نشد

کنترل نامحسوس پل‌های عابرپیاده

فیلم / سکانس بی نظیر از فیلم روز فرشته با بازی پرویز پورحسینی

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز جمعه ۷ آذر ۹۹