تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۳/۲۶ - ۰۷:۱۱ کد خبر : 101294
در گفتگو با اقتصاد۲۴ مطرح شد؛

سیاست‌های همتی نقش مهمی در تثبیت قیمت دلار دارد/ قیمت واقعی دلار کمتر از نرخ فعلی است

یک کارشناس بازار ارز سیاست‌های بکار گرفته شده توسط عبدالناصر همتی در بانک مرکزی برای تثبیت قیمت دلار را مثبت توصیف کرد و گفت: بازار متشکل ارزی هم که شکل بگیرد می‌تواند باعث مدیریت بیشتر بازار ارز شود.

بازار ارز

اقتصاد۲۴ – شورای پول و اعتبار در جلسه اخیر خود از عملکرد بانک مرکزی در سامانه های نیما، رفع تعهدات ارزی و سنا، کنترل ریال و اقدامات سفته بازانه و مدیریت کارآمد بازار ارز ابراز رضایت کرده است. بازار ارز نیز طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر هم روند باثباتی را طی می‌کند. آیا این مسئله ناشی از سیاست‌های عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی و تیم همراه وی است یا عوامل دیگری در آن نقش دارند. در همین زمینه نظر یک کارشناس بازار ارز را جویا شدیم.

در همین رابطه سید کمال سید علی کارشناس بازار ارز در پاسخ به این سوال که آیا ثبات نرخ ارز ناشی از اقدامات بانک مرکزی است یا عوامل دیگری در آن موثر بوده است؟ بیان کرد: حضور عبدالناصر همتی در بانک مرکزی و سیاست‌های وی و تیم همراهش در کاهش نرخ ارز بسیار موثر بوده است از جمله اینکه بازار متشکل ارزی را شکل خواهند داد که می تواند باعث مدیریت بیشتر بازار ارز شود، لذا در مجموع عملکرد بانک مرکزی را قابل تحسین می‌دانم.

وی افزود: ارز نیمایی در سه ماهه اخیر با آمار و ارقام بالاتری به چرخه اقتصادی کشور برگشت که این عاملی موثر در ثبات نرخ ارز است.

به اعتقاد این کارشناس بازار ارز، قیمت واقعی دلار، قیمت درستی نیست به این علت که قدرت خرید و مصرف مردم در داخل کشور با هم تقارن ندارد. ضمن اینکه در شرایط عادی اقتصادی، قیمت واقعی دلار باید کمتر از نرخ اعلام شده باشد.

سید علی عنوان کرد: با افزایش قیمت ارز شاهد کاهش واردات در کشور خواهیم بود.

وی با ابراز امیدواری در خصوص تثبیت نرخ ارز گفت: با اقداماتی که بانک مرکزی در پیش گرفته است نرخ ارز به کمترین رقم خود می رسد که این مسئله به صادرات و واردات کشور کمک بزرگی خواهد بود.

نظر شما

چندرسانه ای

برگزیده ها