تاریخ انتشار: ۱۴:۲۹ - ۲۰ دی ۱۴۰۰

خط فقر چهار میلیون تومانی خانوار از کجا آمد؟

با وجود اعلام خط فقر ۴ میلیون تومانی توسط معاون رفاه وزیر کار، اما محاسبات فعالان کارگری نشان می‌دهد که خط فقر بالای ۱۰ میلیون تومان است.

خط فقر چهار میلیون تومانی خانوار از کجا آمد؟

اقتصاد ۲۴- به گزارش خبرآنلاین : معاون رفاه وزیر کار به تازگی در اظهارنظری عجیب، خط فقر کشور را ۴ تا ۴.۵ میلیون تومان و تهران را ۵ میلیون تومان اعلام کرده است. این در حالی است که محاسبات سایر نهادها، از خط فقر ۱۰ میلیون تومانی خبر می‌دهد. اما داریوش ابوحمزه در یک برنامه تلویزیونی در واکنش به سوال مجری درباره خط فقر ۱۰ میلیون تومانی، تاکید کرد: «حقوق کمتر از ۱۰ میلیون تومان زیر خط فقر نیست؛ متاسفانه نهاد‌های مختلفی شروع کردند عدد‌هایی را حالا با انگیزه‌های مختلف برای خط فقر مطرح می‌کنند.»

به گفته وی، «خط فقر برمبنای حداقل کالری مورد نیاز افراد در ماه براساس یک استاندارد بین‌المللی تعریف می‌شود که ۲ هزار و ۱۰۰ کالری برای هر فرد است. این خط فقر خوراکی است و به طور طبیعی هر فرد هزینه‌های غیرخوراکی هم دارد که با یک ضریبی، خط فقر خوراکی به بقیه هزینه‌ها تعمیم داده می‌شود.

بر همین اساس، ابوحمزه اعلام کرد: «خط فقر به طور میانگین در کشور برای خانوار ۴ نفره حدود ۴ میلیون تومان و برای شهر تهران کمی بیشتر و نزدیک به ۵ میلیون است.»

آمار‌های رسمی چه می‌گوید؟

به نظر می‌رسد این آمار معاون وزیر کار، مربوط به امروز نیست و اشتباه محاسباتی و آماری وی باشد؛ چراکه براساس گزارش «پایش فقر» وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که مردادماه امسال منتشر کرد، از هر سه ایرانی، یک نفر در فقر مطلق زندگی می‌کند.

منظور از خط فقر، حداقل هزینه‌های ماهانه افراد در سراسر کشور برای تامین نیاز‌های ضروری است. گزارش «پایش فقر» تخمین زده است که خط فقر متوسط کشوری به طور سرانه در سال ۹۹ به یک میلیون و ۲۵۴ هزار تومان رسیده که نسبت به خط فقر سال ۹۸ رشد ۳۸ درصدی داشته است و مهم‌ترین عامل افزایش خط فقر در سال ۹۹، تورم بالا در دو بخش خوراکی‌ها و مسکن بوده است. همچنین خط فقر در این سال، برای خانوار‌های سه نفره، ۲ میلیون و ۷۵۸ هزار تومان و برای خانواده‌های ۴ نفره این رقم برابر ۳میلیون و ۳۸۵ هزار تومان برآورد شده است.


بیشتر بخوانید: چلوکباب‌های ۲۸ هزارتومانی ادعای علم الهدی کجا فروخته می‌شوند؟/ کارگران در بحران مواد غذایی و مسئولان در خیال روزی یک پرس چلوکباب


بنا به این گزارش، از منظر شاخص‌های فقر نیز در سال ۹۹، رشد ۳۸ درصدی خط فقر، افزایش سهم خوراک از کل هزینه خانوار از ۲۲.۱ درصد به ۲۳.۴ درصد به همراه رشد منفی ۱۴ ماهه هزینه‌های مصرفی در سال ۱۳۹۸ که تا ماه خرداد سال ۹۹ نیز ادامه یافته، باعث شده تا به احتمال زیاد، خانوار‌های دهک‌های پایین درآمدی، در سال ۹۹ مجددا رفاه بیشتری را نسبت به قبل از دست داده و در نتیجه نرخ فقر افزایش یابد.

خط فقر ۱۰ میلیون تومان است؟

در این میان، برخی از نمایندگان مجلس روز یک‌شنبه هفته جاری در جلسه بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱، اعدادی درباره خط فقر عنوان کردند. روح‌اله ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اعلام کرد که «۲۵ میلیون نفر زیر خط فقر هستند» مهدی عسگری، دیگر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز گفت: «بیش از ۱۰ میلیون خانوار زیر خط فقر هستند.».

اما مردادماه امسال رییس کمیته امداد در اظهارنظری جالب، از خط فقر رونمایی کرد و گفت: «برآورد‌ها نشان‌دهنده آن است که به طور متوسط در دوره زمانی ۸۰ تا ۹۸ حدود ۳۳ درصد از جمعیت کشور زیر خط فقر چند بعدی قرار گرفته‌اند و خط فقر از ۹۵۰ هزار تومان در سال ۹۰ به ۱۰ میلیون تومان در سال ۹۹ رسیده است.»

مرتضی بختیاری در دومین هم‌اندیشی ملی پیاده‌سازی راهکار‌های مقابله با فقر اقتصادی عنوان کرد: «نتایج به دست آمده در مطالعه حوزه فقر از سال ۸۰ تا ۹۸ نشان می‌دهد هزینه خانوار در طول این ۱۸ سال ۲۲ برابر شده است. در این دوره نرخ تورم به عنوان عامل فزاینده فقر و کاهش قدرت خرید تا سال ۹۸ به ۴۱ درصد رسیده است. همچنین سرعت متوسط سالانه خط فقر مطلق در کل کشور برابر با ۲۰ درصد بوده است و مقدار این شاخص در طول دوره مورد بررسی بیش از ۲۷ برابر شده است.»

او با بیان این‌که سرشمار فقر که نشان‌دهنده گستره فقر در جامعه است، در مناطق روستایی بیش از مناطق شهری است، گفت: «به بیان دیگر به طور متوسط در طول دوره زمانی مورد بررسی بیش از ۳۰ درصد مردم در مناطق روستایی در فقر به سر می‌برند؛ در حالی که این نسبت در مناطق شهری برابر با رقم ۱۵.۵ درصد و در کل کشور برابر با ۱۶ درصد است.»

چطور یک خانوار می‌تواند با ۴ میلیون هزینه خوراکی را بپوشاند؟

با توجه به این آمارها، فرامرز توفیقی، رییس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین در واکنش به آمار اعلامی معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره خط فقر، گفت: «این سوال مطرح است که آقای ابوحمزه، معاون وزیر کار می‌توانند ۲۱۰۰ کالری که برای خط فقر خوراکی‌ها عنوان کردند، با قیمت‌های دولتی برای خانوار ۳.۳ نفری با ۴ میلیون تومان در ماه بپوشانند؟ حالا بخش مسکن و درمان را کنار بگذارید. اگر می‌توانند، به ما هم یاد دهند.»

وی افزود: «نکته دیگر این است که اطلاعات ایشان قدیمی است، زیرا از مطالعات مرکز پژوهش تامین‌اجتماعی این اطلاعات را برداشته‌اند، اما به تاریخ دقت نکرده‌اند. این مطالعات برای سرانه یک میلیون و ۲۵۴ هزار تومان برای یکم فروردین ۹۹ بوده است.»

رییس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار تاکید کرد: «اگر تورم سال ۹۹ به این آمار اضافه کنیم و تورم ۱۰ ماه سال ۱۴۰۰ را هم روی آن اضافه کنیم، به طور قطع متوجه اشتباه در ارائه اطلاعات می‌شویم.»

توفیقی تصریح کرد: «ما اگر تورم ۴۵ درصدی سال ۹۹ را به آمار‌ها اضافه کنیم و تورم حدود ۴۳ درصد سال ۱۴۰۰ را هم به آن اضافه کنیم، عددی نزدیک به ۸ میلیون تومان برای یک خانوار ۳.۳ نفره به دست می‌آید. البته عددی پایین‌تر از خط فقر اعلامی کمیته امداد است که ۱۰ میلیون تومان اعلام شده است.»

وی متذکر شد: «مطالعات نشان می‌دهد که تا اول سال ۹۹ حدود ۳۰ درصد مردم زیر خط هستند که این عدد از سال ۹۵ تا ۹۹ دو برابر شده است. از سال ۹۹ تا امروز را هم اگر بخواهیم حساب کنیم، حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد به این آمار اضافه شده است و می‌توان گفت حدود ۴۲ درصد مردم زیر خط فقر هستند.»

خط گرسنگی اعلام شد؟

علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار نیز در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره خط فقر گفت: «اگر به موضوع به حالت خوشبینانه نگاه کنیم، به نظر می‌رسد ایشان دچار خطا میان خط گرسنگی و خط فقر شده است.»

وی افزود: «عدد ۴ میلیون تومان به عنوان حداقل هزینه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌های ضروری، عددی نزدیک به واقعی است. ولی برای تعریف خط فقر و حداقل‌های زندگی، براساس مطالعاتی که ما در شورای عالی کار داریم، در سال ۹۹ عددی در حدود ۸ میلیون تومان را داشتیم.»

نماینده کارگران در شورای عالی کار عنوان کرد: «برای سال ۱۴۰۰ با توجه به تورم بیش از ۴۰ درصدی که اتفاق افتاده، قطعا عدد به مراتب بالاتر از این است.»

خدایی متذکر شد: «من فکر می‌کنم اعلام آمار ۴ میلیون تومانی خط فقر، یا براساس عدم اطلاع بوده است. این عدد برای تمامی شهر‌های کشور به مراتب بالاتر است و حتی عددی که تا امروز اعلام شده، خط فقری در محدوده ۱۰ میلیون تومان را نشان می‌دهد.»

وی تصریح کرد: «مطالعات گروه کارگری نشان می‌دهد که خط فقر کمتر از ۱۰ میلیون تومان نخواهد بود. از سوی دیگر، اطلاعاتی که در رابطه با خط فقر میانگین کشور و تهران اعلام می‌شود، خطا در اطلاعات را کاملا نشان می‌دهد.»

منبع: خبر آنلاین
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت میوه در میادین تره بار امروز + جدول

عکس/ استایل جالب ولیعهد عربستان در دفتر کارش

قیمت سکه و طلا امروز شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت کیا اپتیما، اسپورتیج و سراتو در بازار ایران + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت خودرو‌های رنو در بازار امروز + جدول

قیمت دلار و یورو امروز شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت مرغ، گوشت سفید و تخم مرغ در بازار + جدول

قیمت سکه پارسیان امروز شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

عکس/تیپ شیک و رسمی بازیگر خانم سریال فاصله‌ها

فیلم/ تجمع ثبت نام کنندگان پژو پارس مقابل سازمان تعزیرات

عکس/استایل جذاب و نوجوان‌پسند بازیگر گناه فرشته

بهترین فیلم‌های ژانر جنایی سینمای جهان

ماجرای خواستگاری مازیار لرستانی از رابعه اسکویی حقیقت دارد؟

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

ارز خودرو به چه کسانی تعلق گرفت؟

روش عجیب و باورنکردنی فروش گوسفند به مردم

متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان از چه زمانی اجرا می‌شود؟

عوامل موثر در صعود پایدار بورس

قیمت میوه در میادین تره بار + حدول

قیمت کیا اپتیما، اسپورتیج و سراتو + جدول

قیمت دینار عراق امروز + جزئیات

قیمت لیر ترکیه امروز + جزئیات

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول

قیمت سکه پارسیان + جدول

وضعیت آلودگی هوای تهران در ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

قیمت سکه و طلا + جدول

قیمت بیت کوین و رمزارز‌ها + جدول

قیمت دلار، یورو و سایر ارز‌ها + جدول

۶۰۰۰ میلیارد تومان از درآمد بودجه ۱۴۰۳ در گرو جریمه‌های راهنمایی و رانندگی است/ رانندگی در حالت مستی در صدر افزایش جریمه‌ها

صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی امروز

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

صفحه اول روزنامه‌های ورزشی امروز

وضعیت هواشناسی امروز

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

جوزف استیگلیتز کیست؟/ مشهورترین اقتصاددان مکتب نوکینزی

بهترین انیمیشن‌های سینمای جهان

کدام مواد غذایی برای قلب زیان‌آورند؟

۷ عادت افراد خوش‌اندام که هرگز باشگاه نرفته‌اند

این ورزش‌ها خطر مرگ را کاهش می‌دهند

محصولات لبنی کم چرب واقعا سالم‌ترند؟

آل پاچینوی بزرگ؛ بازیگر فراموش‌نشدنی سینمای جهان

بازار طلا در مسیر ریزش قیمتی قرار دارد؟/ محبوبیت نقره در بازار داخلی

درخواست مهم بورس از خریداران استقلال و پرسپولیس + عکس

فیلم/ شیرجه بهمن هاشمی به پشت مبل برای خداحافظی

عکس متفاوت از رهبری در شیراز

افشاگری علیرضابیگی درباره دلیل بازگشت گشت ارشاد

تازه‌ترین دغدغه نکونام چیست؟

افزایش حقوق سرایداران مدارس

زلزله ۴.۲ ریشتری در خوی

فیلم/ تست گزارشگری محمدحسین میثاقی از یک پسربچه در سیستان و بلوچستان

فیلم/ رقص ناگهانی بهمن هاشمی روی میز استودیو

تیلور در آستانه‌ی از دست دادن المپیک

خبر خوب برای استقلالی‌ها

دیسکورد فیلتر شد

۱۰ کشته در سیل جنوب سیستان و بلوچستان

زمان توزیع کارت ورود به جلسه نوبت اول کنکور اعلام شد

کوچ تولیدکنندگان از بازار کاکائو و شکلات

استوری نکونام به عشق یک هوادار + عکس

فیلم/ صحنه‌ای جالب از برخورد صاعقه به برج میلاد تهران

وزیر ورزش: حمایت از فوتبال یک اصل اساسیست

پیام ویژه جواد نکونام به هواداران استقلال + عکس

دادستان کل کشور: پرونده قضایی برای بانوان بی‌حجاب تشکیل نمی‌شود

آغاز عملیات حج عمره از دوشنبه